Baník byl vždy vyhlášený výbornou prací s mládeží. A v Ostravě své klenoty taky uměli náležitě zpeněžit. Jména sedmi nejdražších hráčů, kteří v minulosti z Baníku odešli, najdete v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 8
7. Václav Svěrkoš (Borussia Mönchengladbach) – 50 milionů korun
Spekulovalo se, že ho chtějí oba milánské velkokluby či Dortmund, ovšem tehdejší útočník reprezentační jednadvacítky v roce 2003 odešel do německého Mönchengladbachu. Některé zdroje uvádí, že Václav Svěrkoš z Ostravy přestoupil za sto milionů korun, častěji se ale píše o poloviční ceně. Během premiérové bundesligové sezony dal devět branek, v dalším ročníku přidal sedm zásahů, ovšem poté se začal vytrácet ze sestavy. Hostoval v Herthě, působil v Rakousku a v roce 2007 se vrátil do Baníku. Poté si zahrál taky za Sochaux a Panionios.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 8
6. Tomáš Galásek (Willem II Tilburg) – 55,5 milionu korun
Je zřejmě nejlepším defenzivním záložníkem v historii české reprezentace. Tomáš Galásek svou kariéru nastartoval v Baníku, odkud v roce 1997 odešel za více než 55 milionů korun do nizozemského Tilburgu. O tři roky později zamířil do Ajaxu, kde kapitán české reprezentace z mistrovství světa v Německu vydržel šest let.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 8
5. Marek Heinz (Borussia Mönchengladbach) – 60 milionů korun
Olomoucký rodák Marek Heinz odešel v roce 2000 ze Sigmy do Hamburku. Hrál taky za Bielefeld, odkud se přes Duklu dostal do Baníku, kde zažil parádní ročník 2003/04, ve kterém s týmem z Ostravy vybojoval titul a řekl si o pozvánku na Euro do Portugalska. V roce 2004 odešel do německého Mönchengladbachu, který za něj zaplatil 60 milionů korun.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 8
4. Jan Laštůvka (Šachtar Doněck) – 65 milionů korun
Jedním ze strůjců mistrovské jízdy Baníku ze sezony 2003/04 byl Jan Laštůvka, který po skvělém ročníku odešel do ukrajinského Doněcku. Šachtar za něj zaplatil 65 milionů korun, Laštůvka si ale nikdy nedokázal vybojovat pevnou pozici a hostoval v Anglii nebo Německu. Po návratu domů sedmatřicetiletý gólman chytal za Karvinou či Slavii a nyní je zase v Baníku.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 8
3. Marek Jankulovski (SSC Neapol) – 74 milionů korun
V roce 2007 získal s milánským AC titul v Lize mistrů, hrál ale i za další italské kluby. Na San Siro přišel z Udine, které ho přivedlo z Neapole. Tam Marek Jankulovski přestoupil v roce 2000 z Baníku, který za budoucí reprezentační oporu obdržel 74 milionů korun.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 8
2. Matěj Vydra (Udinese Calcio) – 100 milionů korun
Současný hráč anglického Burnley přišel do Baníku na začátku roku 2010 z Jihlavy, která za něj získala 20 milionů korun. Matěj Vydra podepsal v Ostravě smlouvu na tři roky, stačilo mu však odehrát jen 14 zápasů, dát čtyři góly a znovu se stěhoval. Tentokrát za sto milionů korun do italského Udine. Tam se ale téměř neprosadil.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 8
1. Milan Baroš (Liverpool) – 189 milionů korun
Nejdražším hráčem, který kdy odešel z Bazalů do jiného klubu, byl Milan Baroš. V roce 2001 přestoupil do Liverpoolu, s nímž později získal titul v Lize mistrů. Druhý nejlepší střelec v historii české reprezentace poté působil i ve Francii či Turecku. Kariéru ukončil v Baníku.
Foto: Profimedia.cz