Karel Hrubeš  V sezoně 2014/15, tedy po odchodu Radka Černého, se o místo ve slávistické brance dělili dva gólmani. Jedním z nich byl Karel Hrubeš, který si tehdy připsal 15 startů a dokonce i jednu asistenci. Od té doby už se ale v lize neukázal. Foto: Profimedia.cz
 Martin Berkovec  V ročníku 2014/15 odchytal jen o pár utkání méně než Karel Hrubeš Martin Berkovec, který v lize debutoval za Slavii už v sezoně 2011/12. V další sezoně už byl jedničkou mezi tyčemi. V Edenu si ale nedokázal nastálo vybojovat silnou pozici a v průběhu ročníku 2016/17 z pražského klubu odešel. Nyní je oporou brněnské Zbrojovky. Foto: Profimedia.cz
 Jiří Pavlenka  Na začátku roku 2016 Slavia získala vytouženou posilu a z Baníku přivedla Jiřího Pavlenku, který se záhy stal oporou sešívaného týmu a v sezoně 2016/17 s Pražany vybojoval titul. Poté přestoupil do Brém, kde působí dodnes. Foto: Profimedia.cz
 Jan Laštůvka  Jiří Pavlenku měl po odchodu do zahraničí nahradit ve Slavii další bývalý brankář Baníku. Jan Laštůvka do Edenu přišel v roce 2017 z Karviné. Jenže někdejšímu reprezentačnímu gólmanovi angažmá u sešívaných moc nevyšlo, se Slavií nepostoupil do Ligy mistrů a v polovině ročníku odešel do Baníku. Foto: Dominik Bakeš / CNC / Profimedia
7
Fotogalerie

Kolář, Mandous a spol. 7 posledních brankářských jedniček fotbalové Slavie

Brankářskou jedničkou Slavie je momentálně (opět) Ondřej Kolář, který se v minulých měsících musel smířit s rolí dvojky. Víte ale, kdo v Edenu hájil branku před ním?

V sezoně 2012/13 byl ve Slavii brankářskou jedničkou Kamil Čontofalský. Od té doby se v Edenu protočila pěkná řádka mužů v rukavicích – někteří z nich dostali šanci jen v několika duelech, další ale byli první volbou mezi tyče. Jména sedmi posledních gólmanských jedniček najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

Radek Černý

Radek Černý Hamerníková  CNC  Profimedia.jpg

Radek Černý ve Slavii nastartoval úspěšnou kariéru. Dříve v klubu kryl záda například Janu Stejskalovi, později se ale stal brankářskou jedničkou. V roce 2005 Eden opustil a zamířil do Tottenhamu, poté působil také v Queens Park Rangers, v červenci roku 2013 se ale vrátil do Prahy a opět oblékl sešívaný dres, v němž následně ukončil kariéru.

Foto: Hamerníková / CNC / Profimedia

Pokračování 3 / 8

Karel Hrubeš

Karel Hrubeš.jpg

V sezoně 2014/15, tedy po odchodu Radka Černého, se o místo ve slávistické brance dělili dva gólmani. Jedním z nich byl Karel Hrubeš, který si tehdy připsal 15 startů a dokonce i jednu asistenci. Od té doby už se ale v lize neukázal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

Martin Berkovec

Martin Berkovec.jpg

V ročníku 2014/15 odchytal jen o pár utkání méně než Karel Hrubeš Martin Berkovec, který v lize debutoval za Slavii už v sezoně 2011/12. V další sezoně už byl jedničkou mezi tyčemi. V Edenu si ale nedokázal nastálo vybojovat silnou pozici a v průběhu ročníku 2016/17 z pražského klubu odešel. Nyní je oporou brněnské Zbrojovky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Jiří Pavlenka

Jiří Pavlenka Slavia 2.jpg

Na začátku roku 2016 Slavia získala vytouženou posilu a z Baníku přivedla Jiřího Pavlenku, který se záhy stal oporou sešívaného týmu a v sezoně 2016/17 s Pražany vybojoval titul. Poté přestoupil do Brém, kde působí dodnes.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

Jan Laštůvka

JAn Laštůvka Dominik Bakeš CNC Profimedia.jpg

Jiří Pavlenku měl po odchodu do zahraničí nahradit ve Slavii další bývalý brankář Baníku. Jan Laštůvka do Edenu přišel v roce 2017 z Karviné. Jenže někdejšímu reprezentačnímu gólmanovi angažmá u sešívaných moc nevyšlo, se Slavií nepostoupil do Ligy mistrů a v polovině ročníku odešel do Baníku.

Foto: Dominik Bakeš / CNC / Profimedia

Pokračování 7 / 8

Ondřej Kolář

Ondřej Kolář1.jpg

Pravda, občas chyboval, někdy taky hodně riskoval, ale to vše bylo dáno náročným stylem, který Slavia praktikovala. Brankář Ondřej Kolář uměl často vytáhnout parádní zákroky a svým spoluhráčům hodně pomoci. Do Edenu přišel v lednu roku 2018 z Liberce a ihned se stal oporou mezi tyčemi. V sezoně 2018/19 inkasoval jen 24 branek a vychytal 15 čistých kont, což bylo nejvíc ze všech ligových brankářů.

O rok později přivedl sešívané k prvenství v lize znovu, a to ještě suverénnějším způsobem. Do statistik zaznamenal 23 nul a sérii bez inkasované branky natáhl na 788 minut. Za celý ročník, v němž odchytal 31 utkání, měl nejnižší průměr inkasovaných gólů na zápas (0,32). Ze zlata se radoval i v další sezoně. Opět byl nejlepší v počtu vychytaných nul (16 v 31 zápasech v průměru inkasovaných branek na utkání (0,6).

Žádný z hráčů ve Slavii neodehrál pod vedením kouče Jindřicha Trpišovského víc utkání než on. V minulé sezoně sice přišel o post jedničky mezi tyčemi, ale vypadá to, že nyní je zpět na místě, na kterém jsme ho byli zvyklí řadu let vídat. V jarní části aktuálního ročníku nastoupil do všech pěti zápasů a inkasoval pouhé dva góly.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

Aleš Mandous

Aleš Mandous.jpg

Plzeňský odchovanec Aleš Mandous nikdy nedostal v západočeském klubu pořádnou šanci, aby předvedl, co v něm vězí. Nejdříve ho Viktorka posílala na hostování a od roku 2015 zakotvil na Slovensku. Pořádně dal o sobě vědět až po návratu domů v roce 2018, kdy se upsal Olomouci a měl být třetím brankářem. V hanáckém oddílu si však vybojoval pozici jedničky mezi tyčemi a výbornými výkony si vysloužil přestup do Slavie.

V Edenu připravil o post prvního gólmana Ondřeje Koláře a zaujal jeho místo. O tom, že s ním pražský klub počítá i v budoucnosti, svědčí kontrakt, který má podepsaný až do roku 2026.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud