Kdyby kdokoli tvořil před deseti lety lety žebříček nejlepších fotbalových brankářů světa, nejspíš by v něm nechyběl Petr Čech. Český gólman totiž tehdy chytal ve skvělé formě. Dnes už mezi tyčemi vládnou jiní borci.
Role brankáře je tak trochu nevděčná. Skvělé zákroky berou fanoušci téměř jako samozřejmost, ale stačí jediná chyba, a mluví o ní ještě dny a týdny po zápase. Když totiž udělá minelu gólman, může to mít fatální následky.
Ne každý prvotřídní brankář dostává tolik uznání, kolik by si zasloužil. Přesto najdeme mezi tyčemi borce, jejichž umění nemůže nikdo zpochybnit. V následujících kapitolách představujeme desítku gólmanů z evropských soutěží, kteří jsou momentálně ve svém oboru absolutně nejlepší.
Pokračování 2 / 11
10. David de Gea (Španělsko) – Manchester United
David De Gea si prožil po příchodu trenéra Davida Moyese do Manchesteru United v ročníku 2013/14 krušné období. Mnozí fanoušci se tehdy dokonce ptali, čím že mladý Španěl tolik zaujal bývalého manažera Alexe Fergusona, který za něho v roce 2011 vyklopil Atlétiku Madrid 18 milionů liber. De Gea byl často kritizován, že dělá hloupé chyby, ale na konci sezony byl navzdory tomu jedním z mála hráčů, který v Manchesteru snesl přísnější měřítka.
V dalších letech byl De Gea jednou z klíčových postav týmu a výkony United stály hodně na jeho schopnostech. V aktuálním ročníku odchytal všech 38 ligových zápasů a inkasoval v nich 57 gólů. Podle mnoha odborníků míval De Gea v nedávné minulosti možná nejlepší reflexy ze všech brankářů, už to ale není tak docela pravda. Jeho hvězda (zřejmě) pomalu hasne. V Manchesteru United má podepsanou smlouvu do roku 2023, ale na Old Trafford už se asi poohlížejí o jeho náhradě.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 11
9. Hugo Lloris (Francie) – Tottenham Hotspur
Brankář Tottenhamu Hugo Lloris dlouho podával za obranou Spurs konsolidované a nadstandardní výkony. V anglické lize odchytal dosud 336 zápasů a stodvacetkrát odcházel ze hřiště bez inkasovaného gólu. Lloris patřil donedávna k největším světovým brankářským esům, ale zdá se, že i jeho hvězda už pomalu padá, protože v uplynulém ročníku udělal řadu chyb, které stály Tottenham důležité body. Přesto stále bezpochyby patří mezi absolutní gólmanskou elitu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 11
8. Édouard Mendy (Senegal) - Chelsea)
Stejně jako kdysi Petr Čech přišel na Stamford Bridge z francouzského Rennes předloni v září také Édouard Mendy. Londýnský klub poslal za brankáře do Francie téměř 27 milionů liber, ale vzhledem k tomu, že poměrně nedávná brankářská jednička Kepa byl absolutně z formy, byly to dobře vynaložené peníze. Mendy se rychle sžil s týmem, stal se oporou, má jisté místo mezi tyčemi a může se pochlubit velmi působivými brankářskými statistikami. Přestože se narodil ve Francii, reprezentuje zemi svých předků - Senegal.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 11
7. Gianluigi Donnarumma (Itálie) - Paris Saint-Germain
Itálie byla vždycky rodištěm velkých brankářských talentů. V současnosti je jedním z těch největších je Gianluigi Donnarumma, který už od sezony 2015/16 pravidelně hájil branku AC Milán. Do prvního týmu si ho vytáhl trenér Siniša Mihajlovič a 30. července 2015 si odbyl debut v utkání proti Realu Madrid na turnaji v Číně. O čtvrt roku později nastoupil poprvé do zápasu italské Serie A proti Sassuole a vychytal vítězství 2:1. Tehdy mu bylo 16 let a osm měsíců, což z něho udělalo nejmladšího brankáře v historii soutěže.
Donnarumma těží z vynikajících fyzických dispozic. Bez čtyř centimetrů měří dva metry, mezi tyčemi je však nesmírně obratným atletem, který pokryje prakticky celou branku. Na svůj věk působí neuvěřitelně vyzrálým a sebejistým vystupováním.
O jeho talentu hovoří i fakt, že ve 23 letech si už šestačtyřicetkrát zachytal v seniorské reprezentaci. Ve věku 17 let a šest měsíců se stal nejmladším gólmanem, který dostal pozvánku do národního týmu od roku 1911. Vše nasvědčuje tomu, že Squadra Azzura bude z výkonů nadaného borce v příštích letech hodně těžit.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 11
6. Mike Maignan (Francie) - AC Milán
Poté co z AC Milán odešel Gianluigi Donnarumma do PSG, našel klub plnohodnotnou náhradu v podobě sedmadvacetiletého Francouze Mika Maignona, který přišel do italského v létě 2021 klubu z Lille. Hned v první sezoně v Serii A získal ocenění pro nejlepšího ligového brankáře a přivedl mužstvo vynikajícími výkony k mistrovskému titulu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 11
5. Jan Oblak (Slovinsko) - Atlético Madrid
Kdo bedlivě sleduje španělskou La Ligu, nejspíš už dávno ví, jak skvělým brankářem je slovinský reprezentant Jan Oblak. Kdybychom rozpitvali výkony nejlepších gólmanů v Primera Division, došli bychom k závěru, že je v mnoha ohledech lepší než jeho konkurenti mezi tyčemi. Stačí se například podívat na počet čistých kont, které dosud vychytal v La Lize – ve 266 zápasech se blýskl 135 nulami, což je přes 50 % všech střetnutí, jež v soutěži odchytal.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 11
4. Alisson Becker (Brazílie) - Liverpool
V létě roku 2018 udělal Liverpool z Brazilce Alissona na pár dnů (než ho překonal přestup Kepy do Chelsea) nejdražšího brankáře všech dob, když za něho poslal do italského AS Řím 65 milionů liber. Stalo se tak jen nedlouho poté, co mu kanonýři Reds nasázeli v semifinále Ligy mistrů sedm branek a navzdory faktu, že ve sportovním životopisu měl zatím jen jedinou vydařenou sezonu v evropském velkoklubu. Jenže jak to tak vypadá, byly to báječně vynaložené peníze.
Až do roku 2016 působil Alisson v rodné zemi, kde hájil branku klubu Internacional. Poté, co přišel do Itálie, musel trpělivě čekat na svou šanci jako rezerva za polským brankářem Wojciechem Szczesnym, a postupně přesvědčovat trenéry o svých kvalitách.
Pravidelně začal chytat až v ročníku 2017/18 a stal se jedním z pilířů římského týmu při jeho senzačním tažení do semifinále Ligy mistrů. Nyní má za sebou už čtyři sezony v klubu, s nímž vyhrál Ligu mistrů a dokráčel s týmem i za mistrovským titulem v Premier League.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 11
3. Ederson (Brazílie) - Manchester City
V létě roku 2017 udělal anglický klub Manchester City z Brazilce Edersona druhého nejdražšího brankáře fotbalové historie, když za něho poslal do Benfiky Lisabon 36 milionů liber. Od té doby si kluboví manažeři nemohli stěžovat, že by na postu gólmana měli problém.
Osmadvacetiletý reprezentant se po dvou triumfech v portugalské lize radoval hned během úvodní sezony na ostrovech z titulu šampiona Premier League a v dalších letech zvedl stejný pohár nad hlavu ještě třikrát. Ederson dosud odchytal v Premier League 182 utkání a jednadevadesátkrát to zvládl bez obdrženého gólu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 11
2. Thibaut Courtois (Belgie) - Real Madrid
Třicetiletý Belgičan Thibaut Courtois je prototypem moderního brankáře – je vysoký, mrštný, pohotový, inteligentní a téměř bezchybný. Podle mnohých odborníků by se o něm jednou mohlo mluvit a psát jako o největší gólmanské legendě druhé a třetí dekády tohoto tisíciletí. Měl lví podíl na tom, že v minulém ročníku vyhrál Real Madrid domácí titul a zvítězil v Lize mistrů.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 11
1. Manuel Neuer (Německo) – Bayern Mnichov
Jen málokdo by mohl pochybovat o tom, že je na světě lepší gólman než Manuel Neuer z Bayernu Mnichov. Řada odborníků a fanoušků dokonce tvrdí, že německý reprezentant si zasloužil vyhrát Zlatý míč. Dlouhodobě patří k absolutní brankářské elitě.
Neuer není jen brankář – kdyby neměl dres jiné barvy, možná byste si ho občas spletli s hráčem v poli. Někdy působí jako další obránce. Vybíhá z pokutového území, rozehrává balony, posílá dlouhé pasy dopředu. Na úspěších Bayernu z posledních let má Neuer lví zásluhu.
Foto: Profimedia.cz