Sparta si zahrála poprvé v Poháru UEFA v sezoně 1981/82, avšak hned v prvním kole nestačila na švýcarský Xamax. Naposled - v aktuálním ročníku 2021/22 - se Letenským sice nepovedlo postoupit ze základní skupiny Evropské ligy.
Sparťané zažili v soutěži řadu porážek, ale také několik památných triumfů. Pojďme si je připomenout v následujících kapitolách.
Sparta - Real Madrid 3:2 (1983/84)
Třetí místo z roku 1983 posunulo Spartu do Poháru UEFA, jenže los prvního kola byl nemilosrdný – Real Madrid. Sparťané se ale nezalekli a zásluhou přímého kopu Jozefa Chovance šli do vedení. Hosté však srovnali a dokázali zareagovat také na gól Zdeňka Procházky.
Domácí byli lepší, měli více šancí a převahu přetavili ve vítězství, které trefil Stanislav Griga. V odvetě to se Spartou nevypadlo dobře, prohrávala 0:1, navíc hrála v deseti. Ve druhé půli ale vyběhl na hřiště dorostenec Tomáš Skuhravý, který vyrovnal a zajistil pražskému celku postup.
Sparta - Watford 3:2 a 4:0 (1983/84)
Po triumfu nad Realem Madrid Sparta narazila na Lodž a vybojovala postup do třetího kola, ve kterém číhal favorizovaný anglický Watford. Ale Pražané se nezalekli a svého soupeře doslova rozmetali. První zápas vyhráli 3:2, druhý dokonce 4:0 a mezi střelce se zapsalo sedm hráčů – Jan Berger, Stanislav Griga, Zdeněk Ščasný, Jozef Chovanec, Miloš Beznoska, Tomáš Skuhravý a Josef Jarolím. Sparta si věřila i na čtvrtfinálový Hajduk Split a úvodní zápas vyhrála zásluhou Jozefa Chovance 1:0, v odvetě ale prohrála stejným rozdílem a vypadla v prodloužení.
Sparta - Galatasaray Istanbul 3:1 (1995/96)
Sparta se mihla v Poháru UEFA v sezoně 1986/87, ale vypadla hned v prvním kole s portugalskou Vitóriou. Na další účast si musela počkat do roku 1995, ve kterém narazila v předkole na silný Galatasaray.
„Dva mluvkové“ aneb Památný rozhovor Jana Kollera s Tittelbachem
Postup pražského celku zajistil Pavel Nedvěd, který dal dva góly v domácím klání (3:1, trefil se ještě Vratislav Lokvenc) a jeden v odvetě v Istanbulu (1:1). Sparta tehdy došla do třetího kola, v němž nestačila na AC Milán.
Sparta - Feyenoord Rotterdam 2:0 (2012/13)
Na Feyenoord to Sparta umí. Soupeře z Rotterdamu zdolala dvakrát (4:0 a 2:0) v Lize mistrů v sezoně 2001/02 a došlápla si na něho i v předkole Evropské ligy o jedenáct let později. Pražané sahali po skvělém výsledku už na hřišti soupeře, kde po brankách Václava Kadlece vedli 2:0, v nastaveném čase ale přišli o náskok a dovezli si domu remízu. Na Letné to pak byl vyrovnaný boj a rozhodovalo se až po půli, nejprve se trefil z penalty znovu Kadlec a výhru pečetil Jiří Jarošík. Tentokrát už Sparta nedopustila žádné zaváhání a postoupila do základní skupiny.
Sparta - Athletic Bilbao 3:1 (2012/13)

Bilbao přijelo na podzim roku 2012 do Prahy v roli posledního finalisty soutěže, Spartě se navíc příliš nedařilo, prohrála čtyři zápasy v řadě a rozhodně nebyla favoritem. Letenští nebyli v dobré pozici, do utkání vstupovali s porážkou v Lyonu v zádech a s vědomím, že žádný španělský tým neporazili už devět let.
Zápas jim ale vyšel na jedničku a po gólech Tomáše Zápotočného, Bekima Balaje a Josefa Hušbauera vyhráli 3:1, získali první body a od té doby ve skupině už neprohráli. Odměnou jim byla ve vyřazovací fázi Chelsea.
Foto: Profimedia.cz
Lazio Řím - Sparta 0:3 (2015/16)
Na tento triumf se bude dlouho vzpomínat. Sparta po postupu přes Krasnodar vyfasovala Lazio a doma uhrála nadějnou remízu 1:1, v odvetě byl ale jasným favoritem domácí tým z Říma.
„Drobné“ i miliony. Kolik Lazio Řím zaplatilo za čtyři české fotbalisty?
Jenže soubor trenéra Zdeňka Ščasného dal dva rychlé góly, na trefy Bořka Dočkala a Ladislava Krejčího navázal ještě do přestávky Lukáš Juliš a bylo vymalováno. Sparta díky překvapivému vítězství postoupila mezi osm nejlepších týmů soutěže.