Přestože většinu fotbalové slávy slíznou ostrostřelci a kanonýři, které je nejvíc vidět, bez chytrých a kreativních parťáků by nebyli ničím.  V následujících kapitolách a ve fotogalerii najdete deset borců, kteří v aktuálním ročníku patří mezi nejbrilantnější plejmejkry soutěže.  Profimedia.cz

Přestože většinu fotbalové slávy slíznou ostrostřelci a kanonýři, které je nejvíc vidět, bez chytrých a kreativních parťáků by nebyli ničím. V následujících kapitolách a ve fotogalerii najdete deset borců, kteří v aktuálním ročníku patří mezi nejbrilantnější plejmejkry soutěže. Profimedia.cz

 10. Mohamed Salah (Liverpool)|  Žádnému hráči v historii nejvyšší anglické soutěže se nepodařilo vystřílet si titul nejlepšího kanonýra tak rychle po příchodu do ligy, jako to zvládl egyptský reprezentant v dresu Liverpoolu. Mohamed Salah zaznamenal během premiérové sezony v Liverpoolu 32 branek, čímž překonal rekord mezi hráči do 26 let, který do té doby drželi Alan Shearer, Cristiano Ronaldo a Luis Suárez s 31 trefami. Podle mnohých fanoušků i expertů by na konci roku mohl být jedním z aspirantů na Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu světa. I proto na Anfield Road neváhali a před dvěma lety své superhvězdě prodloužili a náležitě vylepšili kontrakt, který mu až do roku 2023 zaručuje týdenní gáži ve výši 200 tisíc liber. Profimedia.cz
 9. Willian (Chelsea)  Chelsea se v domácí soutěži drží mezi elitní čtveřicí. Jedním z hráčů Blues, kteří z dlouhodobého hlediska snesou i nejpřísnější měřítko, je Brazilec Willian. Jednatřicetiletý útočník či ofenzivní záložník dal v 28 zápasech pět branek a na dalších pět nahrál spoluhráčům. Jen osm borců v Premier League má ve statistikách víc klíčových nahrávek než on. Profimedia.cz
 8. Pascal Gross (Brighton and Hove Albion)  Na tom, že se Brighton drží v aktuální sezoně Premier League nad sestupovými příčkami, má velkou zásluhu německý univerzál Pascal Gross. Devětadvacetiletý borec působí v klubu už třetím rokem a je jednou z největších opor mužstva. Může nastoupit prakticky na jakémkoli postu v záloze či v útoku, parádně zahrává přímé kopy, umí podržet balon a skvěle vystihnout moment přihrávky, které rád rozdává na velké vzdálenosti. Ve 23 zápasech vytvořil pro spoluhráče 52 šancí, což ho řadí mezi elitu nejvýznamnější ostrovní soutěže. Profimedia.cz
 7. Lucas Digne (Everton)  Už druhým rokem patří k oporám Evertonu francouzský zadák Lucas Digne. Na ostrovy přišel v roce 2018 z Barcelony a dokázal se rychle adaptovat na tamní fotbal. Šestadvacetiletý levý obránce, který se však může posunout i post záložníka, je velmi silný ve vzdušných soubojích, dobře zahrává přímé kopy a je nesmírně kreativní. V každém momentě je naprosto koncentrovaný, je technicky na výši a umí číst hru natolik dobře, že patří mezi nejlepší nahrávače v lize. V liverpoolském klubu má podepsanou smlouvu do roku 2023. Profimedia.cz
11
Fotogalerie

Kreativní elita! Toto je 10 nejtvořivějších hráčů v aktuální sezoně anglické Premier League

Co je víc - střelec, který dává góly, nebo hráč, který je připravuje? To je jako bychom se ptali, jestli je v autě důležitější volant nebo brzda. Bez jednoho či druhého je vůz samozřejmě k ničemu.

slide-kreativní.JPG

Přestože většinu fotbalové slávy slíznou ostrostřelci a kanonýři, které je nejvíc vidět, bez chytrých a kreativních parťáků by nebyli ničím. Úplně nejlepší pak je, když se v jednom hráči snoubí tvořivé schopnosti se zabijáckým střeleckým instinktem. Každý úspěšný tým má na hřišti někoho s těmito vlastnostmi.

Anglická Premier League má za sebou 29 odehraných kol a prim v ní hrají především mužstva, která mají právě takové fotbalisty v kádru. V následujících kapitolách a ve fotogalerii najdete deset borců, kteří v aktuálním ročníku patří mezi nejbrilantnější plejmejkry soutěže.

Pokračování 2 / 11

10. Mohamed Salah (Liverpool)

Mohamed Salah-Liverpool.jpg

Počet odehraných zápasů: 26
Počet vytvořených šancí: 47
Počet nastřílených gólů: 16
Počet asistencí: 6

Žádnému hráči v historii nejvyšší anglické soutěže se nepodařilo vystřílet si titul nejlepšího kanonýra tak rychle po příchodu do ligy, jako to zvládl egyptský reprezentant v dresu Liverpoolu. Mohamed Salah zaznamenal během premiérové sezony v Liverpoolu 32 branek, čímž překonal rekord mezi hráči do 26 let, který do té doby drželi Alan Shearer, Cristiano Ronaldo a Luis Suárez s 31 trefami.

Podle mnohých fanoušků i expertů by na konci roku mohl být jedním z aspirantů na Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu světa. I proto na Anfield Road neváhali a před dvěma lety své superhvězdě prodloužili a náležitě vylepšili kontrakt, který mu až do roku 2023 zaručuje týdenní gáži ve výši 200 tisíc liber.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

9. Willian (Chelsea)

Willian-Chelsea.jpg

Počet odehraných zápasů: 28
Počet vytvořených šancí: 51
Počet nastřílených gólů: 5
Počet asistencí: 5

Chelsea se v domácí soutěži drží mezi elitní čtveřicí. Jedním z hráčů Blues, kteří z dlouhodobého hlediska snesou i nejpřísnější měřítko, je Brazilec Willian. Jednatřicetiletý útočník či ofenzivní záložník dal v 28 zápasech pět branek a na dalších pět nahrál spoluhráčům. Jen osm borců v Premier League má ve statistikách víc klíčových nahrávek než on.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

8. Pascal Gross (Brighton and Hove Albion)

Pascal Gross.jpg

Počet odehraných zápasů: 23
Počet vytvořených šancí: 52
Počet nastřílených gólů: 2
Počet asistencí: 4

Na tom, že se Brighton drží v aktuální sezoně Premier League nad sestupovými příčkami, má velkou zásluhu německý univerzál Pascal Gross. Devětadvacetiletý borec působí v klubu už třetím rokem a je jednou z největších opor mužstva. Může nastoupit prakticky na jakémkoli postu v záloze či v útoku, parádně zahrává přímé kopy, umí podržet balon a skvěle vystihnout moment přihrávky, které rád rozdává na velké vzdálenosti. Ve 23 zápasech vytvořil pro spoluhráče 52 šancí, což ho řadí mezi elitu nejvýznamnější ostrovní soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

7. Lucas Digne (Everton)

Lucas Digne.jpg

Počet odehraných zápasů: 26
Počet vytvořených šancí: 58
Počet nastřílených gólů: 0
Počet asistencí: 5

Už druhým rokem patří k oporám Evertonu francouzský zadák Lucas Digne. Na ostrovy přišel v roce 2018 z Barcelony a dokázal se rychle adaptovat na tamní fotbal.

Šestadvacetiletý levý obránce, který se však může posunout i post záložníka, je velmi silný ve vzdušných soubojích, dobře zahrává přímé kopy a je nesmírně kreativní. V každém momentě je naprosto koncentrovaný, je technicky na výši a umí číst hru natolik dobře, že patří mezi nejlepší nahrávače v lize. V liverpoolském klubu má podepsanou smlouvu do roku 2023.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

6. Joao Moutinho (Wolverhampton Wanderers)

Joao Moutinho-Wolves.jpg

Počet odehraných zápasů: 29
Počet vytvořených šancí: 63
Počet nastřílených gólů: 1
Počet asistencí: 6

Na tom, že Wolverhampton bojuje v aktuální sezoně Premier League o příčky, které zajišťují postup do evropských pohárů, má mimořádnou zásluhu také Portugalec Joao Moutinho. Zkušený třiatřicetiletý záložník je motorem mužstva, které figuruje na šesté příčce tabulky jen s dvoubodovou ztrátou na Manchester United. Subtilní, jen 170 centimetrů vysoký hráč, má parádní techniku, umí podržet balon a chytře rozehrát, takže z jeho práce mužstvo hodně těží. Vždycky hraje velmi soustředěně, rád střílí z dálky a posílá dlouhé přesné pasy spoluhráčům.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

5. Jack Grealish (Aston Villa)

Jack Grealish.jpg

Počet odehraných zápasů: 26
Počet vytvořených šancí: 69
Počet nastřílených gólů: 7
Počet asistencí: 6

Aston Villa je velkým aspirantem na sestup z Premier League a pokud se tak stane, klub zřejmě jen těžko udrží svou čtyřiadvacetiletou hvězdu – útočníka či záložníka Jacka Grealishe. Talentovaný borec s irskými kořeny je odchovancem klubu a má v něm podepsanou smlouvu do roku 2023, ale o jeho služby se uchází řada bohatých a slavných konkurentů.

Grealish nastřílel v 26 zápasech, do kterých v aktuální sezoně nastoupil (vždy v základní sestavě), sedm branek, což je pětina všech gólů mužstva. Kromě toho vypracoval pro tým 69 klíčových přihrávek, z nichž padlo dalších šest branek. Je to borec s mocným tahem do šestnáctky, takže si vykoleduje spoustu faulů od protivníků. Umí báječně přihrávat, je technicky na výši, perfektně dokáže udržet balon. O tomhle hráči bychom v lepším mančaftu asi slýchali o hodně častěji.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

4. Emiliano Buendia (Norwich City)

Emiliano Buendía.jpg

Počet odehraných zápasů: 28
Počet vytvořených šancí: 73
Počet nastřílených gólů: 7
Počet asistencí: 4

Třiadvacetiletý Emiliano Buendía pomohl v minulé sezoně, jež byla jeho premiérovou na ostrovech, Norwichi k postupu do Premier League a nyní v elitní soutěži ukazuje, že by si ho měli všimnout i stavitelé argentinské reprezentace. Co na tom, že ligový nováček je největším aspirantem na sestup – Buendía je natolik výraznou personou týmu, že se o něho velké a bohaté kluby poperou.

Od příchodu do Anglie jeho cena vyskočila nahoru více než sedmkrát. Je to úžasný nahrávač s citem pro míč, který je technicky skvěle vybavený a rozhodčí pískají po zákrocích na něho často fauly.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

3. Trent Alexander-Arnold (Liverpool)

Trent Alexander-Arnold.jpg

Počet odehraných zápasů: 29
Počet vytvořených šancí: 75
Počet nastřílených gólů: 2
Počet asistencí: 12

V říjnu oslaví talentovaný Angličan Trent Alexander-Arnold teprve dvaadvacáté narozeniny, ale už je pod bedlivým dohledem skautů i fanoušků z celé Evropy. Jak by ne, když si ještě v teenagerovském věku odbyl debut v anglické nejvyšší soutěži, na kontě má už 28 zápasů v Lize mistrů a zahrál si také na předloňském mistrovství světa v Rusku.

V Liverpoolu věří, že z něho jednou bude klubová hvězda velikosti Stevena Gerrarda, který je jeho největším vzorem. Alexander-Arnold sice není záložníkem a jeho místo je na pravé straně obrany, ale díky své univerzálnosti může působit i jako (defenzivní) záložník. V aktuální ligové sezoně dal dvě branky a přidal k nim 12 asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

2. James Maddison (Leicester City)

James Maddison.jpg

Počet odehraných zápasů: 28
Počet vytvořených šancí: 75
Počet nastřílených gólů: 6
Počet asistencí: 3

Hvězda Jamese Maddisona se naplno rozzářila po přestupu do Lecesteru, který se uskutečnil v létě roku 2018. Nový zaměstnavatel za něho zaplatil Norwichi 20 milionů liber a záhy se ukázalo, že to byla nesmírně dobrá investice. Momentálně je jeho cena už třikrát vyšší.

Třiadvacetiletý Angličan sice nejčastěji hraje ve středu záložní řady, ale může alternovat i na levé straně. V aktuálním ročníku Premier League odehrál 28 utkání, ve kterých nastřílel šest branek a na další tři nahrál spoluhráčům. Je to naprosto komplexní hráč, který téměř nemá slabé stránky. Snad by jen mohl trochu víc pomáhat v defenzívě, ale co se týče ofenzivních a kreativních dovedností, patří mezi ligovou elitu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

1. Kevin De Bruyne (Manchester City)

Kevin De Bruyne-Manchester City1.jpg

Počet odehraných zápasů: 26
Počet vytvořených šancí: 96
Počet nastřílených gólů: 8
Počet asistencí: 16

Belgický reprezentant Kevin De Bruyne vyrostl ve velkou fotbalovou osobnost. Osmadvacetiletý záložník umí být smrtelně nebezpečný pro každou obranu. Dokáže poslat milimetrovou přihrávku spoluhráči, ale díky vytříbené technice se snadno a s lehkostí zvládne prosmýknout mezi beky a míří nekompromisně směrem k brance. O jeho kreativních schopnostech nejlépe vypovídá fakt, že už několik let patří k nejlepším hráčům v  Premier League podle počtu vytvořených šancí na utkání.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud