20 – Jiří Holík, Jiří Lála, Martin Procházka  Jiří Holík zažil velmi úspěšnou kariéru. Trojnásobný mistr světa a držitel dalších osmi světových medailí je jedním z nejslavnějších hráčů, který nosil číslo 20. Stejně jako bronzový útočník z olympiády v Sarajevu Jiří Lála či člen zlaté generace českého hokeje, olympijský šampion z Nagana, střelec zlatého gólu z mistrovství světa ve Vídni a čtyřnásobný mistr světa Martin Procházka. Profimedia.cz
 30 - Jaromír Šindel, Jiří Dopita  Třicítka je číslem, které mimo jiné v Naganu proslavil Jiří Dopita, jenž hrával i s dvacítkou. Kromě trojnásobného mistra světa a sedminásobného extraligového šampiona nosil třicítku na zádech také stříbrný medailista z olympiády v Sarajevu či mistr světa z roku 1985 Jaromír Šindel. Profimedia.cz
 40 - Václav Prospal, Jaroslav Balaštík  Číslo 40 proslavil jeden z nejvýraznějších českých velikánů posledních let Václav Prospal. Srdcař, dříč, bojovník, ale také velmi produktivní útočník, který v letech 2000 a 2005 vybojoval zlaté medaile z mistrovství světa a jenž má ve sbírce bronz z olympiády v Turíně. Prospal prožil dlouhou a úspěšnou kariéru. Čtyřicítku v reprezentaci nosil i dvojnásobný extraligový šampion a vyhlášený kanonýr Jaroslav Balaštík. Profimedia.cz
 60 - Tomáš Rolinek  Rok 2010 se do historie českého hokeje zapsal zlatým písmem. Podceňovaná parta Vladimíra Růžičky byla na mistrovství světa blízko ostudě, tým s Jaromírem Jágrem, Jakubem Voráčkem a Tomášem Vokounem ale nakonec zdolal i nadupané Rusy a vystoupal na vrchol. Kapitánem téhle party byl, stejně jako na mnoha dalších turnajích, Tomáš Rolinek, lídr s šedesátkou na zádech. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Kulatá numera na dresech českých hokejistů. Kdo nosil číslo 10, 20 či 60?

Čísla na dresech hokejistů nejsou jen tak pro parádu. Poznávají je podle nich spoluhráči, ale především fanoušci. Číslice mnohdy něco symbolizují a hráči k nim mají osobní vztah. Některá jsou doslova legendární.

Ve fotbale často symbolizují posty, na kterých hráči nastupují. Desítku mnohdy mívají kreativní záložníci, devítku útoční zabijáci… V hokeji to tak není. Zatímco fotbalistů s osmdesátkou či devadesátkou na zádech moc neuvidíte, u hokejistů nejsou kulatá čísla žádnou výjimkou. A jak jsou na tom Češi? Zaměřili jsme se na některá kulatá čísla a s využitím portálu hokej.hansal.cz vybrali české hokejisty, kteří je proslavili. Podívejte se na následující kapitoly.

Pokračování 2 / 6

10 - Vladimír Martinec, Pavel Patera

Pavel Patera NAgano.jpg

Desítka je číslem, které nosili čeští hokejoví velikáni. Prvním z nich byl jedenáctinásobný medailista z mistrovství světa Vladimír Martinec, který má ve sbírce také cenné kovy z olympijských her v letech 1972 a 1976.

Kromě autora spousty reprezentačních branek a jednoho z nejlepších útočníků československé reprezentace nosil desítku také Petr Rosol nebo pětinásobný mistr světa a olympijský šampion z Nagana Pavel Patera.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

20 – Jiří Holík, Jiří Lála, Martin Procházka

Jiří Holík Holeček.jpg

Jiří Holík zažil velmi úspěšnou kariéru. Trojnásobný mistr světa a držitel dalších osmi světových medailí je jedním z nejslavnějších hráčů, který nosil číslo 20. Stejně jako bronzový útočník z olympiády v Sarajevu Jiří Lála či člen zlaté generace českého hokeje, olympijský šampion z Nagana, střelec zlatého gólu z mistrovství světa ve Vídni a čtyřnásobný mistr světa Martin Procházka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

30 - Jaromír Šindel, Jiří Dopita

Jiří Dopita-repre.jpg

Třicítka je číslem, které mimo jiné v Naganu proslavil Jiří Dopita, jenž hrával i s dvacítkou. Kromě trojnásobného mistra světa a sedminásobného extraligového šampiona nosil třicítku na zádech také stříbrný medailista z olympiády v Sarajevu či mistr světa z roku 1985 Jaromír Šindel.

Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA /Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

40 - Václav Prospal, Jaroslav Balaštík

Václav Prospal MS 2005.jpg

Číslo 40 proslavil jeden z nejvýraznějších českých velikánů posledních let Václav Prospal. Srdcař, dříč, bojovník, ale také velmi produktivní útočník, který v letech 2000 a 2005 vybojoval zlaté medaile z mistrovství světa a jenž má ve sbírce bronz z olympiády v Turíně. Prospal prožil dlouhou a úspěšnou kariéru. Čtyřicítku v reprezentaci nosil i dvojnásobný extraligový šampion a vyhlášený kanonýr Jaroslav Balaštík.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

60 - Tomáš Rolinek

Tomáš Rolinek MS.jpg

Rok 2010 se do historie českého hokeje zapsal zlatým písmem. Podceňovaná parta Vladimíra Růžičky byla na mistrovství světa blízko ostudě, tým s Jaromírem Jágrem, Jakubem Voráčkem a Tomášem Vokounem ale nakonec zdolal i nadupané Rusy a vystoupal na vrchol. Kapitánem téhle party byl, stejně jako na mnoha dalších turnajích, Tomáš Rolinek, lídr s šedesátkou na zádech.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud