Obránce: Martin Fehérváry (Washington Capitals)  Martin Fehérváry je jedním z nejvýraznějších slovenských talentů posledních let. Bratislavský rodák se už od 15 let hokejově vzdělával ve Švédsku, kde strávil pět sezon a tu poslední už odehrál v elitní lize dospělých. Před ročníkem 2019/20 se přesunul za Atlantik a okřesával se ve farmářském celku Hershey Bears. Nyní už má druhým rokem pevné místo v týmu Capitals. V aktuální sezoně odehrál 51 utkání a zaznamenal 13 bodů za pět gólů a osm nahrávek. Profimedia.cz
 Obránce: Erik Černák (Tampa Bay Lightning)  Jednu z nadějí slovenského hokeje, Erika Černáka, získalo v draftu roku 2015 Los Angeles. Talentovaný bek však poprvé okusil NHL v barvách Tampy Bay, kam byl o dva roky později vytrejdován. Za Lightning zatím odehrál 279 zápasů, ve kterých ukázal svůj potenciál, důraz i přehled. Na kontě má 17 branek a 53 gólových nahrávek, z toho jeden gól a šest asistencí zaznamenal v aktuálním ročníku. Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu je pro klub nesmírně cenný hráčem. V létě podepsal osmiletý kontrakt, který vyprší až po sezoně 2030/31. Profimedia.cz
 Pravé křídlo: Tomáš Tatar (New Jersey Devils)  Dvaatřicetiletý útočník Tomáš Tatar je univerzálem, který může hrát na pravém i levém křídle. Několik let hájil barvy Detroitu, který ho v roce 2009 draftoval, krátce se mihl v Las Vegas a tři sezony byl hráčem Montrealu. Před ročníkem 2021/22 se upsal na dva roky Ďáblům z New Jersey za devět milionů dolarů. Větší část z této částky ve výši 5,25 milionu dolarů mu přistane na účtu v tomto ročníku. Dělá z něj momentálně nejlépe placeného Slováka v NHL. Profimedia.cz
 Centr: Adam Růžička (Calgary Flames)  Adam Růžička je velkou slovenskou hokejovou nadějí, a to nejen v obrazném slova smyslu, ale také ve skutečnosti. Měří totiž 194 centimetrů a váží 92 kilogramů. V roce 2017 byl draftován až ve čtvrtém kole Calgary a o tři roky později si odbyl premiéru v NHL. Více šancí ale dostal až v minulé sezoně. Šikovný centr odehrál v tomto ročníku 41 utkání, dal šest gólů a přidal k nim 14 nahrávek. S Flames má podepsanou smlouvu do roku 2024. Profimedia.cz
6
Fotogalerie

Kvalitní formace. Takto by vypadala nejsilnější slovenská pětka s gólmanem v NHL

Devět. Jen tak málo slovenských hokejistů zatím zasáhlo do aktuální sezony NHL. Dala by se z nich ale poskládat poměrně zajímavá formace.

V nejlepší české pětce, poskládané z hráčů v NHL, by bezpochyby figuroval David Pastrňák či Martin Nečas. Na výběr by bylo i z pěkné řádky brankářů. Slovenských borců v elitní zámořské lize nepůsobí ani deset, ale přesto i z nich bychom mohli složit solidní formaci. Najdete ji v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

Brankář: Jaroslav Halák (New York Rangers)

Jaroslav Halák-NY Rangers.jpg

Bilance v sezoně 2022/23: 19 utkání – 90 % úspěšných zákroků, průměr 2,8 inkasovaných branek na zápas

Jaroslav Halák se stal v roce 2003 nejlepším gólmanem na mistrovství světa hráčů do 18 let a pomohl Slovákům k překvapivým stříbrným medailím, v draftu NHL si však musel na potenciálního zaměstnavatele pěkně dlouho počkat. Na řadu se dostal až v posledním devátém kole jako 271. v celkovém pořadí. Do svého portfolia si ho zařadil Montreal, za který o tři roky později odchytal první zápas v NHL.

V dresu Habs strávil čtyři sezony, během nichž si v elitní zámořské lize vydobyl slušné renomé, ale před ročníkem 2010/11 byl vytrejodván do St. Louis, které se stalo na necelé čtyři roky jeho novým domovem a kde zastával roli týmové jedničky. V roce 2014 se přes Buffalo a Washington dostal do New Yorku Islanders, kde chytal do konce sezony 2017/18. Od léta 2018 byl hráčem Bostonu, kde kryl záda Tuukkovi Raskovi. Přes angažmá ve Vancouveru se dostal do současného působiště v New Yorku Rangers.

Během kariéry v NHL si jednou zahrál v Utkání hvězd a v roce 2012 získal spolu s Brianem Elliottem William Jennings Trophy pro gólmany, kteří odchytali sezonu s nejmenším počtem inkasovaných gólů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Obránce: Martin Fehérváry (Washington Capitals)

Martin Fehérváry1.jpg

Bilance v sezoně 2022/23: 51 utkání – 13 bodů (5+8)

Martin Fehérváry je jedním z nejvýraznějších slovenských talentů posledních let. Bratislavský rodák se už od 15 let hokejově vzdělával ve Švédsku, kde strávil pět sezon a tu poslední už odehrál v elitní lize dospělých. Před ročníkem 2019/20 se přesunul za Atlantik a okřesával se ve farmářském celku Hershey Bears. Nyní už má druhým rokem pevné místo v týmu Capitals. V aktuální sezoně odehrál 51 utkání a zaznamenal 13 bodů za pět gólů a osm nahrávek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Obránce: Erik Černák (Tampa Bay Lightning)

Erik Černák.jpg

Bilance v sezoně 2022/23: 53 utkání – 11 bodů (1+10)

Jednu z nadějí slovenského hokeje, Erika Černáka, získalo v draftu roku 2015 Los Angeles. Talentovaný bek však poprvé okusil NHL v barvách Tampy Bay, kam byl o dva roky později vytrejdován. Za Lightning zatím odehrál 279 zápasů, ve kterých ukázal svůj potenciál, důraz i přehled. Na kontě má 17 branek a 53 gólových nahrávek, z toho jeden gól a šest asistencí zaznamenal v aktuálním ročníku. Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu je pro klub nesmírně cenný hráčem. V létě podepsal osmiletý kontrakt, který vyprší až po sezoně 2030/31.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Pravé křídlo: Tomáš Tatar (New Jersey Devils)

Tomáš Tatar-New Jersey.jpg

Bilance v sezoně 2022/23: 63 utkání – 37 bodů (14+23)

Dvaatřicetiletý útočník Tomáš Tatar je univerzálem, který může hrát na pravém i levém křídle. Několik let hájil barvy Detroitu, který ho v roce 2009 draftoval, krátce se mihl v Las Vegas a tři sezony byl hráčem Montrealu. Před ročníkem 2021/22 se upsal na dva roky Ďáblům z New Jersey za devět milionů dolarů. Větší část z této částky ve výši 5,25 milionu dolarů mu přistane na účtu v tomto ročníku. Dělá z něj momentálně nejlépe placeného Slováka v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Centr: Adam Růžička (Calgary Flames)

Adam Růžička.jpg

Bilance v sezoně 2022/23: 41 utkání – 20 bodů (6+14)

Adam Růžička je velkou slovenskou hokejovou nadějí, a to nejen v obrazném slova smyslu, ale také ve skutečnosti. Měří totiž 194 centimetrů a váží 92 kilogramů. V roce 2017 byl draftován až ve čtvrtém kole Calgary a o tři roky později si odbyl premiéru v NHL. Více šancí ale dostal až v minulé sezoně. Šikovný centr odehrál v tomto ročníku 41 utkání, dal šest gólů a přidal k nim 14 nahrávek. S Flames má podepsanou smlouvu do roku 2024.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Levé křídlo: Juraj Slafkovský (Montreal Canadiens)

Juraj Slafkovský2.jpg

Bilance v sezoně 2022/23: 39 utkání – 10 bodů (4+6)

Když to trochu přeženeme, byl to loni „slovenský draft NHL“. Na prvních dvou místech se totiž objevili dva borci ze země pod Tatrami. Vedle zadáka Šimona Nemce byl největší zájem o Juraje Slafkovského. Rodáka z Košic některé prognózy řadily na první místo výběru už před jeho začátkem, ale spíše se čekalo, že se jedničkou stane Kanaďan Shane Wright či Američan Logan Cooley.

Slafkovský se velmi záhy přesunul z východního Slovenska a jako čtrnáctiletý odešel do Rakouska, načež zamířil do Hradce Králové. V roce 2019 se vydal na sever Evropy a zakotvil v TPS Turku. V minulém ročníku stačil odehrát 31 utkání v nejvyšší soutěži dospělých a zaznamenal deset bodů (5+5), dalších 18 zápasů a sedm bodů (2+5) si připsal v play-off a podepsal se pod zisk stříbrných medailí. Stihl také odehrát mistrovství světa dvacítek, olympijský turnaj v Číně, kde byl nejproduktivnějším hráčem i nejlepším střelcem turnaje, a ve skvělém světle se prezentoval na loňském světovém šampionátu dospělých.

V aktuální sezoně NHL se objevil v 39 zápasech, ve kterých dal čtyři góly a na šest nahrával. Momentálně je však na marodce a na ledě by se měl zase objevit až v polovině dubna.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud