Dlouhá hokejová cesta Patrika Eliáše byla bohatá na úspěchy. Zásadní momenty a milníky jeho kariéry si můžete připomenout v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 8
Legenda New Jersey

Patrik Eliáš odehrál v NHL 1240 zápasů. Všechny v dresu New Jersey. V nejlepší lize světa posbíral 1025 kanadských bodů za 408 gólů a 617 asistencí. Dalších 162 zápasů a 125 (45+80) bodů přidal v play-off. Produktivnějšího hráče Devils nikdy neměli.
„Považuji Patrika za celoživotního člena Devils,“ uvedl generální manažer New Jersey Ray Shero. „Nikdy by mě nenapadlo obléknout jiný dres než ten s ďáblem ve znaku," reagoval v rozhovoru pro USA Today Eliáš.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 8
Dva Stanley Cupy

Bývalý útočník byl čtyřikrát ve finále play-off NHL. Úspěšnost má padesátiprocentní. Poprvé si zahrál o Stanley Cup v roce 2000 a s Devils porazil 4:2 na zápasy Dallas. Členem vítězné party byl i Petr Sýkora, který však kvůli zranění sledoval finále z nemocnice.
V play-off dal tehdy sedm branek a přidal 13 asistencí. O rok později si finálovou účast zopakoval, v 25 zápasech posbíral 23 bodů, z vítězství se ale radovalo Colorado.
Uplynuly dva roky a Eliáš hrál o titul potřetí. Ve finále se postavil proti Anaheimu a po dramatické sérii, kterou Devils vyhráli 4:3 na zápasy, bral druhý Stanley Cup. Naposledy o něj bojoval v roce 2012, tehdy se ale radovalo Los Angeles. Eliáš posbíral ve 24 zápasech osm kanadských bodů a bylo to zároveň naposledy, co se představil v play-off.
Foto: LEGNER JAROSLAV / CNC / Profimedia
Pokračování 4 / 8
Dvojnásobný vítěz Zlaté hokejky

Suverénním králem ankety Zlatá hokejka je Jaromír Jágr. Do historie se však zapsal taky Patrik Eliáš. První trofej získal v roce 2009, po sezoně, v níž „udělal" 78 kanadských bodů. Znovu se dočkal o tři roky později, do elitní desítky se dostal celkově devětkrát. „Je to obrovské ocenění, kterého si vážím," uvedl.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 8
Úžasný Světový pohár 2004

Patrik Eliáš startoval na mnoha reprezentačních akcích, nejraději však bude vzpomínat na Světový pohár z roku 2004. Společně s Martinem Havlátem byl nejlepším členem Růžičkovy party, která sahala po semifinálovém skalpu Kanady.
Útočník Devils dal třetí branku českého týmu, v prodloužení ale rozhodl domácí Vincent Lecavalier. Eliáš se do historie turnaje zapsal třemi góly a dvěma nahrávkami.
Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia
Pokračování 6 / 8
Bronzový z Turína

V Naganu ještě nehrál, na čtyřech dalších olympijských hrách už ale startoval. Ve Vancouveru byl dokonce kapitánem českého týmu a v pěti zápasech zaznamenal bilanci 2+2.
Startoval i v roce 2006 v Turíně, zasáhl sice jen do jednoho zápasu, bronzová medaile mu však ve sbírce nechybí. Hrál i v Soči, olympijská derniára mu ale příliš nevyšla a na turnaji patřil k nejkritizovanějším hráčům českého týmu. Od té doby už nereprezentoval.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 8
Dvě medaile z mistrovství světa

Zkušený forvard odehrál v reprezentaci 80 zápasů, ve kterých si připsal 42 kanadských bodů. Kromě účastí na olympijských hrách a Světovém poháru se čtyřikrát objevil také na mistrovství světa. Zatímco v letech 2008 a 2009 odjel s prázdnou, svou první a poslední účast na šampionátu proměnil v bronzové medaile.
Tu první získal už v roce 1998 ve Švýcarsku, kde zasáhl do tří zápasů. Druhu vybojoval na Slovensku. Na turnaji dal čtyři góly, přidal pět nahrávek a patřil k nejlepším hráčům Hadamczikovy družiny.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 8
Držitel Plus/Minus Award

Žádnou Hart Memorial Trophy či Art Ross Trophy v Eliášově sbírce nenajdete. Jedno prestižní individuální ocenění však v roce 2001 obdržel společně s Joe Sakicem - Plus/Minus Award. V premiérové sezoně NHL se dostal do týmu nováčků, v ročníku 2000/01 byl zařazen do elitního výběru roku a čtyřikrát si zahrál v Utkání hvězd. Jeho kariéra byla zkrátka úžasná...
Foto: Profimedia.cz