10. Ruud van Nistelrooy  Když kupoval v roce 2001 Alex Ferguson do klubu z PSV Eindhoven za 18,5 milionu liber holandského ostrostřelce, bral na sebe obrovské riziko, protože Van Nistelrooy se vzpamatovával z vážného zranění kolena. Sir Alex to ale riskl a čas ukázal, že dobře udělal. Během pěti sezon nasázel „Létající Holanďan“ v dresu Rudých ďáblů 150 branek a měl úctyhodný průměr 0,68 gólu na zápas. Profimedia.cz
 9. Edwin van der Sar  Od chvíle, kdy Manchester United opustil Peter Schmeichel, se v týmu vystřídalo jedenáct gólmanů. V roce 2005 však přišel za dva miliony liber z Fulhamu Van der Sar a rezervoval si místo mezi tyčemi jen pro sebe. Po šesti sezonách na Old Trafford se v roce 2011 loučil holandský brankář jako klubová legenda. S Rudými ďábly vyhrál čtyřikrát anglický titul a jednou Ligu mistrů. Profimedia.cz
 8. Michael Carrick  Čtrnáct milionů liber vytáhl Alex Ferguson v roce 2006 z klubové kasy, aby si zajistil podpis středního záložníka Michaela Carricka. Peníze putovaly do Tottenhamu a kouč Rudých ďáblů tohoto obchodu nemusel nikdy želet. Carrick přišel do týmu, aby zacelil díru po Roy Keanovi a okamžitě do mužstva skvěle zapadl. Pětkrát se radoval ze zisku anglického titulu, vyhrál FA Cup a jednou také zvedl nad hlavu pohár pro vítěze Ligy mistrů. V době největší slávy byl možná jedním z nejlepších (a nejméně doceněných) středopolařů v Premier League. Profimedia.cz
 7. Robin van Persie  Když hrával ještě na Emirates Stadium, snesli by fanoušci Arsenalu k nohám holandského ostrostřelce modré z nebe, ale po jeho odchodu do Manchesteru United by mu nejraději naplivali do tváře. Robinovi van Persiemu to bylo ale asi fuk. Během premiérové sezony na Old Trafford pomohl vybojovat titul, po kterém tak dlouho marně toužil v předchozím působišti a ještě zvládl obhájit pozici nejlepšího kanonýra Premier League. Následující sezona se mu ale vůbec nepovedla. Nepadl si do oka s Fergusonovým nástupcem Davidem Moyesem a kvůli zranění zmeškal spoustu zápasů. Ani v té další pod vedením krajana Louise van Gaala už nedal zavzpomínat na své nejlepší časy a tak se tiše vytratil do tureckého Fenerbahce Istanbul. Profimedia.cz
11
Fotogalerie

Legendy! 10 nejlepších hráčů, které přivedl Alex Ferguson na Old Trafford

Už je to minulost, na kterou se však bude ještě dlouho vzpomínat. Manchester United je bez sira Alexe Fergusona od jara roku 2013, kdy udělal tečku za trenérskou kariérou. Během 27 sezon vedl Rudé ďábly v půldruhém tisíci zápasů a stal se nesmrtelnou legendou.

slide-Fergusonovy nákupy.jpg

Za více než čtvrtstoletí podepsal Alex Ferguson pro klub z Old Trafford smlouvy se stovkami fotbalistů, z nichž mnozí se stali jasně zářícími hvězdami. Tvrdilo se o něm, že má (téměř) neomylný čich na talenty. Pokusili jsme se vybrat desítku těch nejlepších z nejlepších, které přivedl z jiných klubů. Najdete je v následujících kapitolách. Že vám tam někdo chybí, nebo tam nepatří? Napište svůj názor do diskuse pod článkem.

Pokračování 2 / 11

10. Ruud van Nistelrooy

Van Nistelrooy.jpg

Když kupoval v roce 2001 Alex Ferguson do klubu z PSV Eindhoven za 18,5 milionu liber holandského ostrostřelce, bral na sebe obrovské riziko, protože Van Nistelrooy se vzpamatovával z vážného zranění kolena. Sir Alex to ale riskl a čas ukázal, že dobře udělal. Během pěti sezon nasázel „Létající Holanďan“ v dresu Rudých ďáblů 150 branek a měl úctyhodný průměr 0,68 gólu na zápas.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

9. Edwin van der Sar

Van der Sar.jpg

Od chvíle, kdy Manchester United opustil Peter Schmeichel, se v týmu vystřídalo jedenáct gólmanů. V roce 2005 však přišel za dva miliony liber z Fulhamu Van der Sar a rezervoval si místo mezi tyčemi jen pro sebe.

Po šesti sezonách na Old Trafford se v roce 2011 loučil holandský brankář jako klubová legenda. S Rudými ďábly vyhrál čtyřikrát anglický titul a jednou Ligu mistrů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

8. Michael Carrick

Carrick.jpg

Čtrnáct milionů liber vytáhl Alex Ferguson v roce 2006 z klubové kasy, aby si zajistil podpis středního záložníka Michaela Carricka. Peníze putovaly do Tottenhamu a kouč Rudých ďáblů tohoto obchodu nemusel nikdy želet.

Carrick přišel do týmu, aby zacelil díru po Roy Keanovi a okamžitě do mužstva skvěle zapadl. Pětkrát se radoval ze zisku anglického titulu, vyhrál FA Cup a jednou také zvedl nad hlavu pohár pro vítěze Ligy mistrů. I v době největší slávy byl možná jedním z nejlepších (a nejméně doceněných) středopolařů v Premier League.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

7. Robin van Persie

Robin van Persie1.jpg

Když hrával ještě na Emirates Stadium, snesli by fanoušci Arsenalu k nohám holandského ostrostřelce modré z nebe, ale po jeho odchodu do Manchesteru United by mu nejraději naplivali do tváře. Robinovi van Persiemu to bylo ale asi fuk.

Během premiérové sezony na Old Trafford pomohl vybojovat titul, po kterém tak dlouho marně toužil v předchozím působišti a ještě zvládl obhájit pozici nejlepšího kanonýra Premier League. Následující sezona se mu ale vůbec nepovedla. Nepadl si do oka s Fergusonovým nástupcem Davidem Moyesem a kvůli zranění zmeškal spoustu zápasů. Ani v té další pod vedením krajana Louise van Gaala už nedal zavzpomínat na své nejlepší časy a tak se tiše vytratil do tureckého Fenerbahce Istanbul.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

6. Olle Gunnar Solskjaer

Solskjaer.jpg

V roce 1996 přivedl Alex Ferguson z norského Mölde na Old Trafford útočníka s vizáží neviňátka, ale s vražedným střeleckým instinktem. Přišel na pakatel, dá-li se tak označit částka půldruhého milionu liber.

Během jedenácti sezon v United nastřílel 126 branek a byly to většinou mimořádně důležité góly. Olle Gunnar Solskjaer býval Fergusonovým trumfem i žolíkem v jednom. Často začínal důležité zápasy na lavičce, ale po příchodu na hřiště byl k nezastavení. S Manchesterem vyhrál šest domácích titulů a jednou se radoval z vítězství v Lize mistrů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

5. Wayne Rooney

Wayne Rooney-slide.jpg

V roce 2004 přivedl Alex Ferguson do klubu devatenáctiletého mladíčka Wayna Rooneyho z Evertonu. Někteří experti kroutili hlavami nad cenou, kterou byl skotský kouč ochoten zaplatit. Rooney přišel na 25 milionů liber, což byly na tehdejší dobu a jeho věk astronomické peníze. Dnes je jasné, že se investice vyplatila, protože z Rooneyho vyrostla legenda klubu a nejlepší střelec v jeho historii.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

4. Peter Schmeichel

Schmeichel.jpg

Při vší úctě k tomu, co dokázal český gólman Petr Čech a další skvělí brankáři, kteří chytali nebo chytají v Premier League, na legendárního Dána (asi) nikdo nemá. Během osmi sezon v Manchesteru United pomohl vybojovat pětkrát ligový titul, třikrát FA Cup, vyhrál Ligu mistrů i Superpohár UEFA.

Čtyřikrát získal ocenění pro nejlepšího evropského a dvakrát pro světového brankáře roku. A to ho Alex Ferguson přivedl na Old Trafford z dánského Brondby Kodaň za pouhých 550 tisíc liber…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

3. Roy Keane

Keane.jpg

Irský klenot Roy Keane prožil svá nejlepší fotbalová léta v Manchesteru United, kde odkroutil dvanáct sezon. Během nich vyhrál sedmkrát ligový titul, čtyřikrát FA Cup a zvedl nad hlavu také pohár pro vítěze Ligy mistrů.

Občas se o něm mluvilo jako o nevyrovnaném hráči, ale svou nezměrnou bojovností i ve chvílích, kdy se týmu nedařilo, dokázal ostatní hráče strhnout k neuvěřitelným výkonům. Uměl se maximálně obětovat pro mužstvo a byl jeho srdcem i duší.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

2. Cristiano Ronaldo

Ronaldo (Manchester).jpg

Cristiano Ronaldo byl vedle Rooneyho dalším hráčem, který přišel na Old Trafford velmi mladý. V roce 2003 mu bylo teprve osmnáct let a Alex Ferguson za něho poslal do Sportingu Lisabon něco víc než 12 milionů liber.

V klubu strávil pod vedením kouče Fergusona šest sezon, odehrál skoro tři sta zápasů a nasázel soupeřům 108 gólů. Radoval se ze tří titulů mistra ligy i z vítězství v Lize mistrů. Během působení v United posbíral 33 individuálních ocenění.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

1. Eric Cantona

cantona.jpg

Na podzim roku 1992 to měl kouč Alex Ferguson na Old Trafford pořádně nahnuté. Po katastrofálním startu do sezony se už nahlas mluvilo o jeho vyhazovu, ale pak přišel zázrak. Jmenoval se Eric Cantona a Red Devils ho získali za 1,2 milionu liber z konkurenčního Leedsu.

Francouzský forvard, který proslul nejen svým nesporným talentem a fotbalovou genialitou, ale také arogantními výstřelky, jako by do týmu přinesl přesně to, co mu chybělo – agresivní herní projev a branky. Cantona odehrál za United pět sezon, během nichž pomohl vybojovat čtyři ligové tituly, dvě vítězství v FA Cupu a nastřílel přes 150 gólů.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud