18. Andrew Robertson  Andrew Robertson, jehož pracovním místem je levá strana defenzívy, je už sedm sezon klíčovým hráčem Liverpoolu a zároveň i skotského národního celku. Má vynikající přihrávku, je silný na balonu i v soubojích jeden na jednoho. Když si uvědomíte, že tohoto špičkového moderního beka získali na Anfield Road v létě roku 2017 za pouhých osm milionů liber, nejspíš se vám bude zdát, že to byla krádež za bílého dne. Nyní je jeho cena podle portálu TransferMarkt skoro pětkrát vyšší.

18. Andrew Robertson
Andrew Robertson, jehož pracovním místem je levá strana defenzívy, je už sedm sezon klíčovým hráčem Liverpoolu a zároveň i skotského národního celku. Má vynikající přihrávku, je silný na balonu i v soubojích jeden na jednoho. Když si uvědomíte, že tohoto špičkového moderního beka získali na Anfield Road v létě roku 2017 za pouhých osm milionů liber, nejspíš se vám bude zdát, že to byla krádež za bílého dne. Nyní je jeho cena podle portálu TransferMarkt skoro pětkrát vyšší.

 17. Trent Alexander-Arnold  Talentovaný Angličan Trent Alexander-Arnold má pětadvacet let, ale už už má za sebou osm sezon v sestavě Liverpoolu. Ještě v teenagerovském věku si odbyl debut v anglické nejvyšší soutěži a nyní je jednou z jejích hvězd. Zahrál si na mistrovství světa v Rusku, vyhrál s Liverpoolem Ligu mistrů i Premier League. Na Anfield Road věří, že z něho jednou bude klubová legenda velikosti Stevena Gerrarda, který je jeho největším vzorem. Alexander-Arnold je jedním z nejkreativnějších defenzivních fotbalistů současnosti.
 16. Roberto Firmino  Brazilský záložník Roberto Firmino byl v minulých sezonách tahounem Liverpoolu a navázal tak na čtyři ročníky, které před odchodem na ostrovy strávil v německém Hoffenheimu, kde byl absolutní hvězdou. Na Anfield Road byl prakticky nepostradatelný. Hráč, který má na kontě přes padesát startů v reprezentaci Kanárků, se stal v létě roku 2015 kořistí Liverpoolu, který ho koupil za 29 milionů liber. Jeho kritici občas poukazovali na to, že zahazuje obrovský počet šancí, jeho zastánci zase tvrdili, že jeho největší přínos je jinde – v aktivní hře, napadání a vytváření prostoru pro spoluhráče, především Mohameda Salaha. Obě strany měly pravdu.
 15. Dietmar Hamann  Defenzivní záložník Dietmarr Hamann byl věrným a oddaným služebníkem klubu dlouhých sedm sezon mezi lety 1999 až 2006. Během nich odehrál v dresu Reds 191 ligových zápasů, ve kterých dal osm branek. Je zajímavé, že jeho kvality docenili fanoušci až v posledních letech jeho angažmá na Anfield Road. Bývalý německý internacionál byl důležitou součástí ve středu liverpoolské sestavy pod koučem Gérardem Houllierem i za časů Rafaela Beníteze. Jeho devizou byla jednoduchá, ale velmi efektivní hra. Hamann pomohl Liverpoolu ke dvěma výhrám v FA Cupu, dvakrát se s klubem radoval z vítězství v Ligovém poháru, zvedl nad hlavu trofej pro šampiona Poháru UEFA a v roce 2005 přispěl k nezapomenutelnému triumfu v Lize mistrů. Nastoupil tehdy do finále po poločase za zraněného Finnana a stal se motorem, který rozpumpoval za stavu 0:3 protiofenzívu Liverpoolu. A to nebyl úplně fit. Ve druhé půli si zlomil prs
 14. Philippe Coutinho  Brazilský forvard Philippe Coutinho přišel v lednu roku 2013 za 8,5 milionu liber z Interu Milán do Liverpoolu a brzy se ukázalo, že to byl pro klub hodně povedený obchod. Otázky, zda se subtilní hráč vyrovná s fyzicky náročnou hrou v Premier League, Coutinho záhy smetl ze stolu jako nesmyslné. Na anglickou soutěž se adaptoval překvapivě rychle. Nedostatek centimetrů vyvážil rychlostí, fotbalovou chytrostí, přesnou přihrávkou, pohotovou střelou a nesmírnou technickou dovedností. Byla radost se dívat, jak dokáže obejít soupeře a co všechno si s míčem na noze dovolí. Není divu, že byl na radaru nejslavnějších a nejbohatších velkoklubů. V lednu roku 2018 nakonec přestoupil za 145 milionů eur do Barcelony, čímž se z něho v tu chvíli stal nejdražší záložník v historii.
18
Fotogalerie

Legendy, vůdci a pracanti. 18 nejlepších hráčů, kteří oblékali dres Liverpoolu v 21. století

Vybírat nejlepší hráče v dějinách klubu, který existuje už 132 let, by asi bylo šílenstvím. Zvolit ale ty nejlepší, kteří oblékali rudý dres Liverpoolu v 21. století, to už je o poznání jednodušší úkol.

V předlouhé historii fotbalového Liverpoolu jsou zapsány desítky fantastických hráčů. Někteří z nich se stačili vepsat do klubových dějin až během 21. století, které kroutí už svou třetí dekádu. V následujících kapitolách najdete výběr těch nejlepších z nejlepších, kteří na sebe hrdě navlékali dres Reds v tomto tisíciletí. Máte-li k němu výhrady, uveďte je v diskusi pod článkem.

Pokračování 2 / 19

18. Andrew Robertson

Andrew Robertson1 (2).jpg

Andrew Robertson, jehož pracovním místem je levá strana defenzívy, je už sedm sezon klíčovým hráčem Liverpoolu a zároveň i skotského národního celku. Má vynikající přihrávku, je silný na balonu i v soubojích jeden na jednoho. Když si uvědomíte, že tohoto špičkového moderního beka získali na Anfield Road v létě roku 2017 za pouhých osm milionů liber, nejspíš se vám bude zdát, že to byla krádež za bílého dne. Nyní je jeho cena podle portálu TransferMarkt skoro pětkrát vyšší.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 19

17. Trent Alexander-Arnold

Trent Alexander-Arnold1.jpg

Talentovaný Angličan Trent Alexander-Arnold má pětadvacet let, ale už už má za sebou osm sezon v sestavě Liverpoolu. Ještě v teenagerovském věku si odbyl debut v anglické nejvyšší soutěži a nyní je jednou z jejích hvězd. Zahrál si na mistrovství světa v Rusku, vyhrál s Liverpoolem Ligu mistrů i Premier League. Na Anfield Road věří, že z něho jednou bude klubová legenda velikosti Stevena Gerrarda, který je jeho největším vzorem. Alexander-Arnold je jedním z nejkreativnějších defenzivních fotbalistů současnosti.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 19

16. Roberto Firmino

Roberto Firmino2.jpg

Brazilský záložník Roberto Firmino byl v minulých sezonách tahounem Liverpoolu a navázal tak na čtyři ročníky, které před odchodem na ostrovy strávil v německém Hoffenheimu, kde byl absolutní hvězdou. Na Anfield Road byl prakticky nepostradatelný.

Hráč, který má na kontě přes padesát startů v reprezentaci Kanárků, se stal v létě roku 2015 kořistí Liverpoolu, který ho koupil za 29 milionů liber. Jeho kritici občas poukazovali na to, že zahazuje obrovský počet šancí, jeho zastánci zase tvrdili, že jeho největší přínos je jinde – v aktivní hře, napadání a vytváření prostoru pro spoluhráče, především Mohameda Salaha. Obě strany měly pravdu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 19

15. Dietmar Hamann

Didi Hamann.jpg

Defenzivní záložník Dietmarr Hamann byl věrným a oddaným služebníkem klubu dlouhých sedm sezon mezi lety 1999 až 2006. Během nich odehrál v dresu Reds 191 ligových zápasů, ve kterých dal osm branek. Je zajímavé, že jeho kvality docenili fanoušci až v posledních letech jeho angažmá na Anfield Road.

Bývalý německý internacionál byl důležitou součástí ve středu liverpoolské sestavy pod koučem Gérardem Houllierem i za časů Rafaela Beníteze. Jeho devizou byla jednoduchá, ale velmi efektivní hra.

Hamann pomohl Liverpoolu ke dvěma výhrám v FA Cupu, dvakrát se s klubem radoval z vítězství v Ligovém poháru, zvedl nad hlavu trofej pro šampiona Poháru UEFA a v roce 2005 přispěl k nezapomenutelnému triumfu v Lize mistrů. Nastoupil tehdy do finále po poločase za zraněného Finnana a stal se motorem, který rozpumpoval za stavu 0:3 protiofenzívu Liverpoolu. A to nebyl úplně fit. Ve druhé půli si zlomil prst na noze s nímž dohrál zbytek utkání i prodloužení. A v penaltovém rozstřelu dokázal i s tímto handicapem proměnit první pokus Reds.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 19

14. Philippe Coutinho

Coutinho.jpg

Brazilský forvard Philippe Coutinho přišel v lednu roku 2013 za 8,5 milionu liber z Interu Milán do Liverpoolu a brzy se ukázalo, že to byl pro klub hodně povedený obchod. Otázky, zda se subtilní hráč vyrovná s fyzicky náročnou hrou v Premier League, Coutinho záhy smetl ze stolu jako nesmyslné.

Na anglickou soutěž se adaptoval překvapivě rychle. Nedostatek centimetrů vyvážil rychlostí, fotbalovou chytrostí, přesnou přihrávkou, pohotovou střelou a nesmírnou technickou dovedností. Byla radost se dívat, jak dokáže obejít soupeře a co všechno si s míčem na noze dovolí. Není divu, že byl na radaru nejslavnějších a nejbohatších velkoklubů. V lednu roku 2018 nakonec přestoupil za 145 milionů eur do Barcelony, čímž se z něho v tu chvíli stal nejdražší záložník v historii.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 19

13. Javier Mascherano

Mascherano.jpg

Argentinec Javier Mascherano odešel v lednu roku 2007 z West Hamu do Liverpoolu za pět a půl milionu liber. Když v roce 2010 mířil do Barcelony, katalánský velkoklub za něho poslal na Anfield Road skoro pětkrát tolik – konkrétně 24 milionů liber. To už dost jasně hovoří o jeho přínosu pro klub.

Mascherano dodnes patřil k nejoblíbenějším hráčům liverpoolských fanoušků. Nebí divu, během angažmá v klubu se stal jedním z nejlepších defenzivních záložníků nejen v Premier League, ale na celém světě. Bývalý kapitán argentinské reprezentace vynikal skvělým přehledem a čtením hry, a měl velkou zásluhu na tom, že se z Reds stal na začátku tisíciletí jeden z nejlepších týmů na evropském kontinentě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 19

12. Dirk Kuyt

Dirk Kuyt-Liverpool.jpg

Nizozemec Dirk Kuyt je možná jedním z nejvíce nedoceněných fotbalistů v historii Liverpoolu. V klubu strávil šest sezon a i když nepatřil mezi technicky nejvyspělejší hráče, jeho důraz a schopnost dávat důležité góly ve velkých zápasech byly pro tým nesmírným přínosem. Za všechny stačí zmínit hattrick, jímž v roce 2011 rozstřílel Manchester United.

V Anglii odehrál Kuyt 208 ligových zápasů, ve kterých nastřílel 51 branek. Dalších dvacet přidal v pohárových zápasech, z toho 15 nasázel v kontinentálních soutěžích. Navzdory účasti ve finále Ligy mistrů i v FA Cupu a skvělé sezoně 2008/09 v Premier League se však kromě vítězství Ligového poháru v roce 2012 z žádné další trofeje v Liverpoolu neradoval.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 19

11. Alisson Becker

Alisson.jpg

V létě roku 2018 udělal Liverpool z Brazilce Alissona na pár dnů (než ho překonal přestup Kepy do Chelsea) nejdražšího brankáře všech dob, když za něho poslal do italského AS Řím 65 milionů liber. Stalo se tak jen nedlouho poté, co mu kanonýři Reds nasázeli v semifinále Ligy mistrů sedm branek a navzdory faktu, že ve sportovním životopisu měl zatím jen jedinou vydařenou sezonu v evropském velkoklubu. Jenže jak to tak vypadá, byly to báječně vynaložené peníze.

Až do roku 2016 působil Alisson v rodné zemi, kde hájil branku klubu Internacional. Poté, co přišel do Itálie, musel trpělivě čekat na svou šanci jako rezerva za polským brankářem Wojciechem Szczesnym, a postupně přesvědčovat trenéry o svých kvalitách.

Pravidelně začal chytat až v ročníku 2017/18 a stal se jedním z pilířů římského týmu při jeho senzačním tažení do semifinále Ligy mistrů. Nyní má za sebou už šest sezon v klubu, s nímž vyhrál Ligu mistrů, mistrovství světa klubů a dokráčel s týmem i za titulem v Premier League.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 19

10. Michael Owen

Michael Owen 2003-ořez.jpg

Mnoho fanoušků Liverpoolu nemůže Michaelovi Owenovi zapomenout, že se po ročním angažmá v Realu Madrid nevrátil zpátky na Anfield Road. To, že zamířil do Newcastlu, by mu nejspíš odpustili, ale že od roku 2009 strávil tři sezony v Manchesteru United, se dá z jejich pohledu překousnout jen těžko.

Někdejší zázračné dítě anglického fotbalu však do tohoto výčtu patří, protože když hrál v rudém dresu Liverpoolu, fanoušci ho doslova zbožňovali. Z historie už nikdo nevymaže jeho 158 gólů, které za Reds nastřílel, ani fakt, že klubu pomohl k šesti trofejím (dva Ligové poháry, FA Cup, FA Community Shield, Pohár UEFA a Superpohár).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 19

9. Fernando Torres

Fernando Torres - Liverpool.jpg

Fernando Torres býval pro fanoušky Liverpoolu bohem, ale poté, co zběhl v lednu roku 2011 do londýnské Chelsea, se stal jedním z nenáviděných zrádců. Na Anfield Road prožil španělský útočník asi nejšťastnější časy své kariéry.

Od roku 2007 byl následující tři sezony mašinou na góly a patřil bezesporu k nejlepších hráčům na světě. El Niňo vstřelil v pouhých 142 zápasech v dresu Liverpoolu úctyhodných 81 branek, a to nezahrával přímé kopy ani nechodil kopat penalty.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 19

8. Sadio Mané

Sadio Mané-Liverpool.jpg

Senegalský reprezentant Sadio Mané odehrál v dresu Liverpoolu šest sezon. Do klubu přišel v létě roku 2016 za 34 milionů liber ze Southamptonu. Stejně jako v předchozím působišti patřil i na Anfield Road k oporám mužstva. Jeho blesková adaptace na nové prostředí mnohé odborníky zaskočila. Mané se rychle stal jednou z nepostradatelných opor mužstva. Šikovný útočník nastřílel v dresu Reds v Premier League 90 gólů ve 196 zápasech a podílel se na zisku sedmi trofejí včetně triumfu v Lize mistrů i v nejvyšší ostrovní soutěži. V roce 2022 odešel do Bayernu Mnichov.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 19

7. Jamie Carragher

Carragher.jpg

Obránce Jamie Carragher strávil celou profesionální kariéru v Liverpoolu. Na kontě má dvanáct cenných trofejí, anglickou ligu však s Reds nikdy nevyhrál. Málokdo ale během působení na Anfield Road podával po celou dobu tak konzistentní a nadprůměrné výkony.

Během sedmnácti sezon hrál na obou stranách obrany i uprostřed, ale dokonce i jako defenzivní záložník. Po sezoně 2012/13 ukončil v pětatřiceti letech kariéru s bilancí 737 odehraných utkání ve všech soutěžích jako jedna z největších legend klubu a zůstává inspirací pro všechny začínající fotbalisty na Anfield Road.

Nezapomenutelný zůstane jeho výkon z finále Ligy mistrů v roce 2005. Stal se totiž jedním z hrdinů večera. Do zápasu dal všechny síly, v závěrečných minutách ho už chytaly křeče, ale statečně bojoval dál a pomohl k zisku nejcennější trofeje.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 19

6. Sami Hyypiä

Sami Hyypia.jpg

Finský stoper Sami Hyypiä přišel do Anglie v roce 1999 za pouhých dva a půl milionu liber z nizozemského Tilburgu, strávil na Anfield Road deset sezon a stal se miláčkem publika. Tento transfer je dodnes považován za jeden z nejpovedenějších přestupů na britské ostrovy.

Hyypiä byl v obraně pevný jako skála a díky vůdčím schopnostem nosil i kapitánskou pásku. Vstřelil jeden z nejpamátnějších gólů na cestě do istanbulského finále Ligy mistrů v roce 2005. Nechytatelnou střelou z voleje otevřel skóre čtvrtfinálového utkání s Juventusem Turín. Spolu s Jamiem Carragherem tvořil jednu z nejlepších stoperských dvojic první dekády nového tisíciletí.

Těžké chvíle v klubu nadešly pro Hyypiu tehdy, když na Anfield Road přišli mladí stopeři Daniel Agger a Martin Škrtel. Přesto v klubu vydržel až do roku 2009, kdy zamířil do německého Bayeru Leverkusen.

Za Liverpool odehrál během deseti sezon 464 zápasů a patří tak mezi dvacítku fotbalistů, kteří toho zvládli v rudém dresu nejvíc v historii klubu. Ve svém posledním utkání na ostrovech dostal na ruku od střídajícího Stevena Gerrarda kapitánskou pásku. Po zápase opouštěl stadion za bouřlivých ovací publika se slzami v očích.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 19

5. Xabi Alonso

Xabi Alonso.jpg

Jedna stará „moudrost“ říká, že nevíte, co máte, dokud o to nepřijdete. V Liverpoolu by o tom mohli povídat. Stačí říct jediné jméno – Xabi Alonso. Španělský záložník byl jedním z nejpopulárnějších hráčů Liverpoolu v posledních dvaceti letech a fanoušci dobře vědí, proč na něho vzpomínají s láskou a respektem.

Xabi uměl hrát fenomenálně i na postu defenzivního štítu, byl hráčem, který měl na hřišti v každém okamžiku naprosto dokonalý přehled o hře a s obrovským citem dokázal tmelit defenzívu a ofenzívu týmu. byl to rozený dirigent, pod jehož taktovkou mančaft šlapal jako skvěle namazaný stroj. Velkou měrou se v roce 2005 zasloužil o vítězství Reds v Lize mistrů, když v 60. minutě utkání zaznamenal vyrovnávací branku na 3:3 a poslal tak duel do prodloužení.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 16 / 19

4. Virgil van Dijk

Virgil van Dijk.jpg

Holandský stoper Virgil van Dijk na sebe výrazně upozornil už v době, kdy mu bylo pouhých dvacet let a vybojoval si pevné místo v sestavě Groningenu. V nizozemské nejvyšší soutěži strávil dvě nesmírně povedené sezony a následně za necelé tři miliony liber zamířil do slavného Celtiku Glasgow. Na začátku ročníku 2015/16 už byla jeho cena více než čtyřnásobná - do Southamptonu se stěhoval za 13 milionů liber a v klubu během dvou a půl sezon vyrostl v uznávanou personu Premier League.

Zájem o jeho služby měly bohaté velkokluby, na začátku roku 2018 nakonec podepsal smlouvu v Liverpoolu, který za holandského reprezentanta poslal do Southamtonu 75 milionů liber. Klub díky tomuto přestupu významně vyztužil obranné řady a od té doby má jeden z nejlepších defenzivních valů v Evropě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 17 / 19

3. Mohamed Salah

Mohamed Salah-Liverpool4.jpg

Dvakrát v řadě (2017 a 2018) získal egyptský útočník Mohamed Salah cenu pro nejlepšího afrického fotbalistu roku a možná to nebylo naposled, co tuto stále prestižnější individuální trofej získal. Žádnému hráči v historii nejvyšší anglické soutěže se nepodařilo vystřílet si titul nejlepšího kanonýra tak rychle po příchodu do ligy, jako to zvládl egyptský reprezentant v dresu Liverpoolu v sezoně 2017/18. Reds pak přivedl k triumfu v Lize mistrů a po třiceti letech k vítězství v Premier League.

Dvaatřicetiletý útočník zaznamenal během své premiérové sezony na ostrovech v dresu Liverpoolu 32 branek, čímž překonal rekord mezi hráči do 26 let, který do té doby drželi Alan Shearer, Cristiano Ronaldo a Luis Suárez s 31 trefami. I proto na Anfield Road neváhali a své superhvězdě už několikrát prodloužili a náležitě vylepšili kontrakt.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 18 / 19

2. Luis Suárez

Luis Suarez.jpg

Jestliže se k některému fotbalistovi dlouho lepil přívlastek „kontroverzní“, pak to byl uruguayský útočník Luis Suárez. Během necelých čtyř sezon v Liverpoolu ukázal, že je fantastickým hráčem, na druhou stranu se však předvedl i jako simulant a kanibal, který urážel a kousal protihráče. Nikdo ale asi nezpochybní fakt, že po jeho odchodu do španělské Barcelony, byla Premier League chudší o jednoho excelentního plejera.

Podle mnohých expertů byl Suárez nejtalentovanějším fotbalistou, který kdy oblékal dres Reds. El Pistolero okouzloval na Anfield Road střeleckými schopnostmi, rychlýma nohama a fyzickou kondicí supermana. Ne náhodou se stal v sezoně 2013/14 podle hráčské asociace PFA hráčem roku Premier League. V klubu odehrál pouhých 133 utkání, ve kterých však nasázel 82 gólů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 19 / 19

1. Steven Gerrard

Gerrard.jpg

Steven Gerrard byl členem vítězné sestavy Liverpoolu, jež vyhrála v roce 2005 Ligu mistrů. Ve finále tehdy zavelel k obratu ztraceného utkání, když v 54. minutě snížil na 1:3.

Fenomenální výkony mu tenkrát vynesly nominaci na Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu světa. V anketě nakonec skončil třetí za Ronaldinhem a Frankem Lampardem. V roce 2006 přivedl Liverpool k vítězství v FA Cupu, o rok později musel překousnout porážku v dalším finále Ligy mistrů od AC Milán. V sezoně 2008/09 zaznamenal osobní rekord, když ve 44 zápasech nasázel soupeřům 24 branek. Smutné je, že Liverpool tehdy skončil v domácí soutěži jen krok pod vrcholem.

V roce 2009 o něm Francouz Zinedine Zidane prohlásil, že je nejlepším fotbalistou na světě. Začínal na pravém křídle, ale po čase se posunul do středu zálohy, kde bylo jeho stabilní místo. V sezoně 2000/01 odehrál ve všech soutěžích neuvěřitelných 50 zápasů. Od roku 2003 byl až do svého odchodu z klubu v roce 2016 kapitánem mužstva.

V roce 2012 zvedl ve Wembley nad hlavu pohár pro vítěze Carling Cupu. Jen o několik týdnů později dokázal něco, co z něho udělalo v očích fanoušků nesmrtelného hrdinu – v liverpoolském derby na hřišti Evertonu nastřílel hattrick, což byla věc, která se naposled udála v roce 1935.

Po nevydařené sezoně 2003/04 se mluvilo o jeho přestupu do Chelsea za 20 milionů liber, ale zůstal s novým koučem Rafaelem Benitezem. Gerrard je jedním z největších velikánů v historii klubu a jedna z nejvýznamnějších postav, která v něm působila.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud