5. Rafiu Durosinmi (Viktoria Plzeň) – plus 4,3 milionu eur  V Karviné mají velmi dobrý čich na talentované africké fotbalisty. Do slezského klubu jich zamířilo už několik, aby se z nich brzy staly cíle pro bohatší ligovou konkurenci. Jedním z těchto případů byl také nigerijský útočník Rafiu Durosinmi. V sezoně 2021/22 odehrál za Karvinou 19 utkání a nastřílel v nich tři branky, což vzbudilo zájem pražské Slavie či Plzně, kam se nakonec loni v lednu talentovaný mladík přesunul na hostování, jež se v létě změnilo v přestup. Aktuálně jednavacetiletý forvard podepsal na západě Čech smlouvu do roku 2026 a ukazuje, že je nesmírně perspektivním hráčem. Než si na konci října vážně poranil koleno, zasáhl do jedenácti ligových zápasů, nastřílel šest branek a k nim zaznamenal pět asistencí. Jeho současnou hodnotu vyčísluje portál Transfermarkt na pět milionů eur, což je o 4,3 milionu eur více, než byla jeho cen

5. Rafiu Durosinmi (Viktoria Plzeň) – plus 4,3 milionu eur
V Karviné mají velmi dobrý čich na talentované africké fotbalisty. Do slezského klubu jich zamířilo už několik, aby se z nich brzy staly cíle pro bohatší ligovou konkurenci. Jedním z těchto případů byl také nigerijský útočník Rafiu Durosinmi. V sezoně 2021/22 odehrál za Karvinou 19 utkání a nastřílel v nich tři branky, což vzbudilo zájem pražské Slavie či Plzně, kam se nakonec loni v lednu talentovaný mladík přesunul na hostování, jež se v létě změnilo v přestup. Aktuálně jednavacetiletý forvard podepsal na západě Čech smlouvu do roku 2026 a ukazuje, že je nesmírně perspektivním hráčem. Než si na konci října vážně poranil koleno, zasáhl do jedenácti ligových zápasů, nastřílel šest branek a k nim zaznamenal pět asistencí. Jeho současnou hodnotu vyčísluje portál Transfermarkt na pět milionů eur, což je o 4,3 milionu eur více, než byla jeho cen

 3. – 4. Christos Zafeiris (Slavia Praha) – plus 4,5 milionu eur  O athénského rodáka s norským pasem Christose Zafeirise stály kluby ze všech koutů Evropy, aktuálně jednadvacetiletý mladík však na konci loňského ledna zakotvil ve Slavii. Sešívaní se o podpis šikovného záložníka velmi zajímali a norskému Haugesundu zaplatili okolo 66 milionů korun. Smlouvu podepsal do roku 2027 a nyní už má na kontě čtyři desítky zápasů v české lize a ve statistikách tři góly a čtyři asistence. Šestkrát byl oceněn jako nejlepší hráč utkání. Portál TransferMarkt odhaduje jeho současnou tržní cenu přibližně na sedm milionů eur. Za necelý rok vyskočila o 180 procent nahoru.
 3. – 4. Oscar Dorley (Slavia Praha) – plus 4,5 milionu eur  Oscar Dorley je univerzální fotbalista, který dokáže alternovat na levé straně obrany i na postu záložníka. Nejdříve přišel do české ligy na půlroční hostování a v lednu 2019 se stal kmenovým hráčem Liberce. Na kontě má už také řadu utkání v dresu národního týmu Libérie. V tuzemské nejvyšší soutěži se velmi rychle adaptoval a vybojoval si stálé místo v základní jedenáctce Slovanu, odkud následně přestoupil do Slavie. Na kontě už má 160 ligových utkání, ve kterých dal šest branek a u dalších čtrnácti asistoval. V Edenu má podepsanou smlouvu do roku 2027 a portál Transfermarkt vyčísluje jeho současnou tržní cenu přibližně na 200 milionů korun.
 2. Matěj Jurásek (Slavia Praha) – plus 5 milionů eur  Útočník Matěj Jurásek debutoval v nejvyšší soutěži dospělých už v ročníku 2020/21. V dresu pražské Slavie dostal šanci ve dvou zápasech. Následně byl z Edenu vyexpedován na hostování do konce sezony do Karviné, kde navzdory nízkému věku sbíral cenné minuty mezi zkušenými hráči. Na jaře roku 2022 pak hostoval ve Vlašimi. V minulé ligové sezoně se objevil v 21 střetnutích a blýskl se šesti góly a pěti nahrávkami. V té současné odehrál dosud 22 zápasů, ve kterých dal pět branek a přidal k nim jednu asistenci. V Edenu dobře vědí, že v talentovaném mladíkovi mohou mít uložené peníze. Jeho tržní cena jde vytrvale nahoru. Od loňského léta se zvedla z milionu a šest milionů eur. Smlouvu ve Slavii má podepsanou do roku 2027.
 1. Martin Vitík (Sparta Praha) – plus 6,5 milionu eur  Martin Vitík debutoval ve Spartě v podzimní části sezony 2020/21 ještě coby sedmnáctiletý dorostenec. Nezůstalo však jen u epizodního vystoupení, naopak, Vitík se zabydlel v základní sestavě letenského týmu. Aktuálně jednadvacetiletý zadák předváděl slušné výkony a ukazoval, že se v něm ukrývá velký fotbalový potenciál. Po příchodu trenéra Priskeho nejprve moc šancí nedostával, ale postupně přesvědčil o svých kvalitách. V mistrovském ročníku 2022/23 si připsal na konto 22 startů a jednu asistenci, v tom současném má po 24 odehraných zápasech na kontě čtyři góly. Sparta by na něm jednou mohla slušně vydělat. Momentálně má podle portálu TransferMarkt hodnotu okolo 225 milionů korun. Od začátku loňského července vyskočila o 260 procent nahoru.
5
Fotogalerie

Ligové komety. 5 fotbalistů z české nejvyšší soutěže, jejichž tržní cena od 1. července 2023 vylétla nejvíc nahoru

Jsou fotbalisté, jejichž cena během kariéry konstantně roste, dosáhne vrcholu a pak zase zvolna klesá. V případě talentovaných mladíků, kteří vtrhnou na scénu jako nespoutaní dravci, však tržní hodnota letí nahoru často až raketovou rychlostí.

O kolik může během necelého roku vyskočit tržní cena fotbalisty v české lize? Stručně řečeno – o miliony eur. Na tuto otázku odpovídají následující kapitoly, ve kterých najdete pět borců, jejichž hodnota se zvýšila od 1. července 2023 nejvíc, konkrétně alespoň o čtyři miliony eur, tedy asi o 100 milionů korun. Údaje pocházejí z portálu Transfermarkt.

Pokračování 2 / 6

5. Rafiu Durosinmi (Viktoria Plzeň) – plus 4,3 milionu eur

Rafiu Durosinmi (2).jpg

V Karviné mají velmi dobrý čich na talentované africké fotbalisty. Do slezského klubu jich zamířilo už několik, aby se z nich brzy staly cíle pro bohatší ligovou konkurenci. Jedním z těchto případů byl také nigerijský útočník Rafiu Durosinmi. V sezoně 2021/22 odehrál za Karvinou 19 utkání a nastřílel v nich tři branky, což vzbudilo zájem pražské Slavie či Plzně, kam se nakonec loni v lednu talentovaný mladík přesunul na hostování, jež se v létě změnilo v přestup.

Aktuálně jednavacetiletý forvard podepsal na západě Čech smlouvu do roku 2026 a ukazuje, že je nesmírně perspektivním hráčem. Než si na konci října vážně poranil koleno, zasáhl do jedenácti ligových zápasů, nastřílel šest branek a k nim zaznamenal pět asistencí. Jeho současnou hodnotu vyčísluje portál Transfermarkt na pět milionů eur, což je o 4,3 milionu eur více, než byla jeho cena na začátku loňských prázdnin.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

3. – 4. Christos Zafeiris (Slavia Praha) – plus 4,5 milionu eur

Christos Zafeiris.jpg

O athénského rodáka s norským pasem Christose Zafeirise stály kluby ze všech koutů Evropy, aktuálně jednadvacetiletý mladík však na konci loňského ledna zakotvil ve Slavii. Sešívaní se o podpis šikovného záložníka velmi zajímali a norskému Haugesundu zaplatili okolo 66 milionů korun. Smlouvu podepsal do roku 2027 a nyní už má na kontě čtyři desítky zápasů v české lize a ve statistikách tři góly a čtyři asistence. Šestkrát byl oceněn jako nejlepší hráč utkání. Portál TransferMarkt odhaduje jeho současnou tržní cenu přibližně na sedm milionů eur. Za necelý rok vyskočila o 180 procent nahoru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. – 4. Oscar Dorley (Slavia Praha) – plus 4,5 milionu eur

Oscar Dorley-Slavia.jpg

Oscar Dorley je univerzální fotbalista, který dokáže alternovat na levé straně obrany i na postu záložníka. Nejdříve přišel do české ligy na půlroční hostování a v lednu 2019 se stal kmenovým hráčem Liberce. Na kontě má už také řadu utkání v dresu národního týmu Libérie.

V tuzemské nejvyšší soutěži se velmi rychle adaptoval a vybojoval si stálé místo v základní jedenáctce Slovanu, odkud následně přestoupil do Slavie. Na kontě už má 160 ligových utkání, ve kterých dal šest branek a u dalších čtrnácti asistoval. V Edenu má podepsanou smlouvu do roku 2027 a portál Transfermarkt vyčísluje jeho současnou tržní cenu přibližně na 200 milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Matěj Jurásek (Slavia Praha) – plus 5 milionů eur

Matěj Jurásek-Slavia.jpg

Útočník Matěj Jurásek debutoval v nejvyšší soutěži dospělých už v ročníku 2020/21. V dresu pražské Slavie dostal šanci ve dvou zápasech. Následně byl z Edenu vyexpedován na hostování do konce sezony do Karviné, kde navzdory nízkému věku sbíral cenné minuty mezi zkušenými hráči. Na jaře roku 2022 pak hostoval ve Vlašimi.

V minulé ligové sezoně se objevil v 21 střetnutích a blýskl se šesti góly a pěti nahrávkami. V té současné odehrál dosud 22 zápasů, ve kterých dal pět branek a přidal k nim jednu asistenci. V Edenu dobře vědí, že v talentovaném mladíkovi mohou mít uložené peníze. Jeho tržní cena jde vytrvale nahoru. Od loňského léta se zvedla z milionu a šest milionů eur. Smlouvu ve Slavii má podepsanou do roku 2027.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Martin Vitík (Sparta Praha) – plus 6,5 milionu eur

Martin Vitík3.jpg

Martin Vitík debutoval ve Spartě v podzimní části sezony 2020/21 ještě coby sedmnáctiletý dorostenec. Nezůstalo však jen u epizodního vystoupení, naopak, Vitík se zabydlel v základní sestavě letenského týmu. Aktuálně jednadvacetiletý zadák předváděl slušné výkony a ukazoval, že se v něm ukrývá velký fotbalový potenciál.

Po příchodu trenéra Priskeho nejprve moc šancí nedostával, ale postupně přesvědčil o svých kvalitách. V mistrovském ročníku 2022/23 si připsal na konto 22 startů a jednu asistenci, v tom současném má po 25 odehraných zápasech na kontě čtyři góly. Sparta by na něm jednou mohla slušně vydělat. Momentálně má podle portálu TransferMarkt hodnotu okolo 225 milionů korun. Od začátku loňského července vyskočila o 260 procent nahoru.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud