Mají dohromady 231 let! Toto je nejlepší nejstarší pětka s brankářem v NHL

NHL zažívá nástup dravého mládí. Jména jako Connor McDavid, Auston Matthews či Patrick Laine budeme nejspíš slýchat stále častěji. Na druhé straně válí v nejslavnější hokejové soutěži na světě také řada nesmírně kvalitních veteránů. Z těch nejlepších by se dala poskládat vynikající pětka i s brankářem.

slide-nejstarší pětka NHL.jpg

Hokejisté, kteří mají 37 let a víc, jsou už velezkušenými matadory, kteří prošli bezpočtem bojů a leccos mají za sebou. Někteří z nich si stále drží vysokou výkonnost a ve svých týmech patří k oporám. Napříč celou NHL bychom z takových borců mohli poskládat docela silný mančaft. Jak by vypadala jeho elitní pětka s brankářem, na to odpovídají následující kapitoly. Prozradíme, že by měla dohromady 231 let a průměrný věk 38,5 roku.

Pokračování 2 / 7

Brankář: Roberto Luongo (Florida Panthers)

Roberto Luongo-Florida.jpg

Věk: 37 let
Bilance v aktuální sezoně: 33 zápasů – průměr 2,53 inkasovaných branek na zápas, 91,9 % úspěšných zásahů
Plat v aktuální sezoně: 5,33 milionu dolarů

V létě roku 2000 udělala Florida obchod s New Yorkem Islanders, v němž figurovali z každé strany dva hráči. Z New Yorku zamířili na Floridu útočník Olli Jokinen a brankář Roberto Luongo, opačným směrem se vydala dvojice Oleg Kvaša a Mark Parrish. Jak se záhy ukázalo, na trejdu mnohokrát více vydělali Panteři.

Kanadský gólman se stal okamžitě po přestupu oporou celku, v němž působil až do roku 2006, kdy zamířil do Vancouveru. V sezoně 2013/14 se však opět vrátil na Floridu, kde působí dodnes. Stále je brankářskou jedničkou a jedním z nejlepších mužů mezi tyčemi v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Obránce: Andrej Markov (Montreal Canadiens)

Andrej Markov.jpg

Věk: 38 let
Bilance v aktuální sezoně: 35 zápasů – 22 bodů (2+20)
Plat v aktuální sezoně: 5,75 milionu dolarů

Každý zkušený skaut v NHL zná historii Andreje Markova. Kolena osmatřicetiletého ruského veterána už mají po mnoha operacích to nejlepší za sebou, přesto však v letošní sezoně stále patří k oporám a nejvytíženějším hráčům Montrealu Canadiens. Na ledě stráví v každém utkání téměř 21 minut a v tomto ohledu jsou na tom lépe jen tři jeho týmoví spoluhráči.

Celou kariéru v NHL, což obnáší 16 sezon, strávil v Montrealu, který ho v roce 1998 draftoval. Na konci června mu vyprší tříletý kontrakt a stane se neomezeným volným agentem. O nabídky navzdory věku asi nebude mít nouzi. Stále je reálné, aby podepsal smlouvu, která mu ročně zajistí tři miliony dolarů. Na hráče těsně před čtyřicítkou je to královský plat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Obránce: Brian Campbell (Chicago Blackhawks)

Brian Campbell-Chicago.jpg

Věk: 37 let
Bilance v aktuální sezoně: 52 zápasů – 13 bodů (4+9)
Plat v aktuální sezoně: 1,5 milionu dolarů

Sedmatřicetiletý kanadský obránce Brian Campbell patřil díky osmiletému kontraktu na 57,1 milionu dolarů k nejlépe placeným bekům v NHL. Smlouva, kterou podepsal ještě v Chicagu a přenesl si ji v roce 2011 do následujícího působiště na Floridě, mu vypršela po minulé sezoně, kdy se stal volným hráčem a opět zamířil do Chicaga.

Ve svých letech už se Campbell musí spokojit jen s pozicí ve třetí pětce Blackhawks, přesto je to stále hodně kvalitní a platný hráč. Navzdory věku je pořád skvělým bruslařem, který umí přesně trefit nejen puk a napálit jej do branky, ale také soupeře u mantinelu. Navíc je to borec, který se jen málokdy nechá vyloučit a zbytečně neoslabuje tým.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Pravé křídlo: Jaromír Jágr (Florida Panthers)

Jaromír Jágr-Florida1.jpg

Věk: 44 let
Bilance v aktuální sezoně: 52 zápasů – 29 bodů (9+20)
Plat v aktuální sezoně: 4 miliony dolarů

Když Jaromír Jágr v roce 2008 opustil New York Rangers a zamířil do ruského Avangardu Omsk, rozloučili se v NHL s jednou z největších person soutěže, sečetli statistická data z jeho kariéry a plánovali, že jej brzy uvedou do Hokejové síně slávy. Pětinásobný vítěz bodování základní části a nejlepší Evropan v historii NHL však zase jednou všechny překvapil a o tři roky později se vrátil zpět.

Téměř ve všech statistikách soutěže patří Jágr do nejlepší desítky. Nebýt odchodu do KHL, mohl v historických tabulkách figurovat ještě výš. I tak je úžasné, kam to kladenský odchovanec dotáhl. Ve sbírce má dva prsteny pro vítěze Stanley Cupu, zlato z olympiády i ze světového šampionátu.

V nejlepších dobách byl nezastavitelný. Prakticky nešel odstavit od puku a z obránců často dělal jen statisty, kteří sledovali jeho exhibici. S Mariem Lemieuxem vytvořil v Pittsburghu jednu z nejúchvatnějších hokejových dvojic v dějinách. I když už ve 44 letech postrádá někdejší rychlost a dynamiku, pořád je to fantastický hráč. Co mu schází na výbušnosti, kompenzuje nesmírně šikovnýma rukama.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Centr: Joe Thornton (San Jose Sharks)

Joe Thornton1.jpg

Věk: 37 let
Bilance v aktuální sezoně: 53 zápasů – 33 bodů (3+30)
Plat v aktuální sezoně: 6,75 milionu dolarů

Momentálně sedmatřicetiletý Joe Thornton není jen legendou NHL, ale také San Jose Sharks, kde působí od roku 2005, kdy byl do Kalifornie vytrejdován za tři hráče (Marco Sturm, Wayne Primeau Brad Stuart) z Bostonu. Pro Bruins to byl jeden z nejhorších obchodů v dějinách klubu, pro Sharks možná nejlepší. Od té doby se totiž Thornton stal jedním z nejvlivnějších hráčů v klubové historii. Nikdo nemá na kontě víc plusových bodů než on (203) ani víc asistencí (994). Je také jediným hokejistou v dějinách San Jose, který se může pochlubit více než jednobodovým průměrem na zápas (1,036).

Kvůli urostlé postavě a metrákové hmotnosti dostal přezdívku „Jumbo“, která skvěle sedí také k jeho hernímu stylu. Když se rozjede s pukem směrem k brance soupeře, málokdo ho může zastavit. Obrovsky silný je především při hře u mantinelů. Jeho velkou předností je vyrovnanost výkonů Jako by na něm přibývající léta nezanechávala stopu – stále patří k absolutní elitě v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Levé křídlo: Patrick Marleau (San Jose Sharks)

Patrick Marleau1.jpg

Věk: 37 let
Bilance v aktuální sezoně: 53 zápasů – 30 bodů (19+11)
Plat v aktuální sezoně: 6,67 milionu dolarů

Patrick Marleau by mohl v San Jose užívat přezdívku „Nejvěrnější“, protože celou kariéru, která dosud čítá 19 sezon, strávil v kalifornském klubu a je jeho živoucí legendou. Je hráčem, který v dresu se žralokem na prsou odehrál nejvíc zápasů (1464), nastřílel nejvíc branek (500) a zaznamenal nejvíc bodů (1066). Do dnešních dnů už stačil překonat skoro dvě desítky historických klubových rekordů.

Druhá přezdívka, jež by mu slušela, by mohla znít „Mr. Konzistence“. Jen málokterý hokejista si udrží v průběhu celé kariéry tak vyrovnanou výkonnost jako Marleau. V základní části soutěže nikdy neodehrál během sezony méně než 74 zápasů. V jedenácti ročnících se dostal nad hranici 50 bodů, třikrát nad 70 bodů a jednou nad osmdesát.

Pokud hledáte vysvětlení, proč v uplynulých osmnácti sezonách chyběli Sharks jen dvakrát ve vyřazovacích bojích o Stanley Cup, jedním z nich je právě výkonnost a vůdčí schopnosti Patricka Marleaua. Sedmatřicetiletý hráč je dnes symbolem týmu a jeho největší legendou ve čtvrt století dlouhé historii. A nejspíš jí ještě hodně dlouho zůstane. K absolutní velikosti mu chybí jen jediné – aby přivedl San Jose ke Stanley Cupu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud