Hlavní úlohou brankářů je hájit prostor mezi tyčemi. Mnozí si však skvělé rozumí i s míčem u nohy.
Němec Manuel Neuer byl dlouhá léta prototypem brankáře, který se hodně rád aktivně zapojoval do hry mužstva a rozhodně jen nestál mezi tyčemi branky v šestnáctce. I na českých pažitech najdeme muže v rukavicích, kteří to s balonem u nohy umí a dokážou podpořit tým přesnou přihrávkou.
Fortuna liga má za sebou dvanáct kol a blíží se k polovině základní části. Kteří brankáři dosud rozdali spoluhráčům nejvíc pasů? Na to odpovídají následující kapitoly, kde najdete devět borců, kteří mají momentálně na kontě přes dvě stovky přihrávek.
Pokračování 2 / 10
9. Tomáš Grigar (FK Teplice) – 210 přihrávek
Kariéru v nejvyšší soutěži odstartoval brankář Tomáš Grigar v sezoně 2004/05 ve Spartě, na Letné se ale nedokázal prosadit, a tak od ročníku 2008/09 chytá v Teplicích. I ve 40 letech si drží solidní formu. Na kontě má 367 ligových utkání, ve kterých si zapsal do statistik 115 vychytaných nul - dvanáct v dresu Sparty a 103 v barvách Teplic.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Po minulé sezoně mu skončila na severu Čech smlouva a spekulovalo se o tom, že se vydá do sportovního důchodu, jenže nakonec v Teplicích prodloužil kontrakt o další rok a dál si drží pozici brankářské jedničky. Je druhým nejlepším gólmanem podle počtu úspěšných zákroků (34), třetí podle vychytaných čistých kont (4) a mezi elitní desítku patří také podle rozdaných přihrávek (210).
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 10
8. Jindřich Staněk (Viktoria Plzeň) – 225 přihrávek
Brankář Jindřich Staněk prošel mládežnickými týmy pražské Sparty a měl našlápnuto k tomu, aby se jednou postavil mezi tyče jako gólman prvního celku. V roce 2014 odešel z Letné na hostování do anglického Evertonu, po návratu z ostrovů už s ním ale přestali v pražském klubu počítat.
V roce 2016 zamířil do Českých Budějovic, odkud přišel v polovině sezony 2019/20 na hostování do Plzně a následně na západ Čech přestoupil. Ve Viktorce se stal brankářskou jedničkou a v ročníku 2021/22 chytal ve famózní formě a výrazně pomohl Plzni k mistrovskému titulu. Na kontě měl 14 vychytaných nul a úspěšnost zásahů 80,7 %.
V aktuální sezoně je na tom v tomto ohledu ještě lépe (88 %). Loni v červnu ho portál TransferMarkt oceňoval na tři miliony eur, letos jeho tržní hodnotu zvýšil o půl milionu eur. Na západě Čech má podepsanou smlouvu do roku 2025.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 10
7. Jan Hanuš (FK Jablonec) – 232 přihrávek
Jan Hanuš je odchovancem Slavie a v sešívaném dresu také poprvé nakoukl do nejvyšší soutěže dospělých. Bylo to v sezoně 2009/10, v níž odchytal čtyři utkání. V dalších letech však putoval z hostování na hostování. Ligu si zahrál v Hradci Králové a v Jihlavě, kam v roce 2013 přestoupil. Po pěti letech se stěhoval do Jablonce, kde působí dodnes.
V minulých třech ročnících zastával v severočeském klubu roli jedničky mezi tyčemi a nejinak je tomu v tom aktuálním. V sezoně 2022/23 inkasoval 54 branek, což je jeho nelichotivý osobní rekord, na druhou stranu se však mohl pochlubit tím, že chytil nejvíc střel soupeřů. Ve 32 zápasech zasahoval více než sto dvacetkrát. Pětkrát vychytal čisté konto a čtyřikrát byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.
Také v současné sezoně se mu daří. Z dvanácti zápasů odchytal tři s nulou a dvakrát získal ocenění pro největší hvězdu utkání. S 232 přihrávkami patří k nejčastěji nahrávajícím brankářům v lize.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 10
6. Pavol Bajza (Hradec Králové) – 234 přihrávek
V létě roku 2020 získalo Slovácko jako volného hráče slovenského gólmana Pavola Bajzu. Aktuálně dvaatřicetiletý světoběžník toho má poměrně hodně za sebou. Jako talentovaný mladík odešel v roce 2012 z Dubnice do italské Parmy, později byl hráčem Crotone, dánského Vejle či kyperského Olympiakosu Nikósie. Ve Slovácku plnil jen roli dvojky mezi tyčemi.
V roce 2021 pomáhal jako hostující hráč Karviné v boji se záchranou v nejvyšší soutěži a od loňského léta je součástí kádru Hradce Králové. Ve východočeském klubu podepsal smlouvu do konce sezony 2023/24. Na podzim se objevil v brance ve všech dvanácti ligových utkáních – dvakrát v nich vychytal čisté konto, připsal si do statistik 24 úspěšných zásahů a čtyřikrát získal ocenění pro nejlepšího hráče zápasu. Spoluhráčům vyexpedoval 234 přihrávek.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 10
5. Viktor Budinský (FK Pardubice) – 254 přihrávek
Slovenský gólman Viktor Budinský se zkoušel prosadit ve Spartě, první ligovou šanci ale dostal až v Bohemians 1905. V sezoně 2018/19 odchytal jeden zápas za Baník, kde pak v dalším ročníku dokonce dostával víc šancí než zkušenější Jan Laštůvka. Postupem času však jeho vytížení sláblo a loni v létě byl z Ostravy odeslán na hostování do konce sezony do Pardubic.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Na východě Čech se ale ukázal mezi tyčemi jen ve třech ligových zápasech, v nichž dohromady inkasoval jedenáct branek. Přesto ve městě perníku stáli o jeho služby i nadále a na začátku prázdnin si třicetiletého borce pojistili až do roku 2026. V současném ročníku je brankářskou jedničkou – odchytal jedenáct utkání a s 39 úspěšnými zásahy je v tomto ohledu nejlepší v lize. V elitní pětce je také podle počtu rozdaných přihrávek mezi gólmany.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 10
4. Peter Vindahl (Sparta Praha) – 255 přihrávek
Ve Spartě dlouho věřili, že se na Letnou vrátí Jakub Kovář, který v Praze v minulém ročníku hostoval z Manchesteru United. Jeho příchod se ale nepodařilo zrealizovat, a tak si Pražané vyjednali hostování Petera Vindahla Jensena z nizozemského Alkmaaru. V minulém ročníku byl pětadvacetiletý Dán zapůjčen do druholigového německého Norimberku, ligovou premiéru na českých pažitech si odbyl na začátku srpna v souboji s Pardubicemi. V tuzemské nejvyšší soutěži odchytal deset utkání a ukázal velký talent a potenciál. Inkasoval jen osm branek, vychytal tři nuly a s 255 přihrávkami je čtvrtým nejčastěji nahrávajícím gólmanem v lize.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 10
3. Jiří Letáček (Baník Ostrava) – 293 přihrávek
V minulé sezoně byl Jiří Letáček na hostování z Pardubic v Baníku a udělal tam dost slušný dojem, takže letos v létě dostal přestupovou nabídku a on na ni kývl. Vypadá to, že to byl skvělý obchod jak pro nadějného gólmana, tak pro ostravský klub.
Čtyřiadvacetiletý, skoro dvoumetrový, obr, se na začátku aktuálního ročníku postavil mezi tyče a nikoho tam zatím místo sebe nepustil. Chytá ve vynikající formě, inkasoval jen deset branek, šestkrát udržel čisté konto a spoluhráčům distribuoval 293 přihrávek. Důrazně si tak říká o reprezentační pozvánku od kouče Šilhavého.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 10
2. Milan Heča (1. FC Slovácko) – 298 přihrávek
Dvaatřicetiletý Milan Heča působí v české nejvyšší soutěži už od sezony 2010/11. Letos v létě přišel po pěti letech ve Spartě, kde si jen jeden rok užil roli jedničky mezi tyčemi, do Slovácka, odkud na Letnou v roce 2018 odcházel. V aktuálním ročníku je v uherskohradišťském klubu jedničkou mezi tyčemi – odchytal jedenáct utkání, pětkrát aniž by inkasoval gól, pochytal 33 střel soupeřů, což z něho dělá čtvrtého nejzaměstnanějšího gólmana v lize, a k tomu také rozdal spoluhráčům 298 přihrávek.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 10
1. Matouš Trmal (Mladá Boleslav) – 301 přihrávek
Po třech sezonách v Portugalsku se brankář Matouš Trmal rozhodl změnit povětří a od aktuálního ročníku je opět k vidění v české nejvyšší soutěži a hájí barvy Mladé Boleslavi. Pětadvacetiletý v jedenácti zápasech sice nevychytal ani jednou čisté čisté konto a inkasoval 21 branek, což je druhý nejhorší výkon v lize, ale na druhou stranu se prezentuje aktivní hrou, díky níž je Mladá Boleslav na šesté příčce tabulky a pere se o místa zajišťující účast v příštím ročníku evropských pohárů. Trmal dosud poslal parťákům ve stejných dresech 301 přihrávek, což je suverénně nejvíc ze všech ligových gólmanů.
Foto: Profimedia.cz