Leicester City stojí na prahu historického úspěchu. Klub z města, srovnatelného počtem obyvatel s Brnem, si šest kol před koncem anglické Premier League drží sedmibodový náskok na druhý Tottenham a už jen snad fatální selhání může tým připravit o titul. Pokud jej vyhraje, stane se „nejlevnějším“ šampionem v historii.
Hráči Leicesteru se radují z gólu vstřeleného na hřišti Manchesteru City. Budou se radovat i po posledním kole Premier League z mistrovského titulu? (Foto: Profimedia.cz)
Kdo by to na začátku sezony řekl, že Leicester bude (možná) novým anglickým mistrem? Vždyť mužstvo před rokem tvrdě bojovalo o udržení mezi elitou v Premier League. Vypadá to jako zázrak, ale hledejte za tím spíše tvrdou a poctivou dřinu, životní formu některých hráčů i kus pověstného štěstí. A také italského trenéra Claudia Ranieriho.
Když loni v létě avizovali thajští majitelé klubu, že angažují na místo hlavního kouče Ranieriho, stali se terčem posměchu anglických novinářů i mnohých fotbalových odborníků. Všichni svorně poukazovali na fakt, že italský trenér je už 11 let pryč z Premier League, tedy od doby, kdy v roce 2004 opustil Chelsea, aby uvolnil místo Portugalci Mourinhovi. Ranierovy kvality podle nich zpochybňoval i fakt, že po vyhazovu od řecké reprezentace na podzim roku 2014 byl skoro rok bez práce. Jak je vidět, škarohlídové se pořádně zmýlili.
V čem spočívá Ranieriho magie? V první řadě se mu podařilo zvítězit nad nedůvěrou hráčů Leicesteru. „Záhy jsem si uvědomil, že se bojí italských taktických variant a postupů. Tak jsem jim řekl, že jim věřím, a že o taktice budeme mluvit jen velmi zřídka. Důležité také bylo, že všichni od začátku tvrdě dřeli,“ vysvětlil čtyřiašedesátiletý manažer.
A tak se Ranierimu podařilo něco, co se může stát jednou za několik desítek let. Jeho podceňovaný tým září a ohromuje fotbalový svět. A teď si vezměte, že za současný kádr zaplatili majitelé klubu v uplynulých letech pouhých 55 milionů eur! Abyste byli v obraze – to je zhruba polovina toho, co Real Madrid vyklopil v roce 2013 za Garetha Balea a méně než vyplatil loni v létě Manchester City Liverpoolu za Raheema Sterlinga (68 milionů eur) nebo Manchester United za Anthonyho Martiala (80 milionů eur).
Za zmíněných 55 milionů eur nakoupil Leicester v minulých letech 18 hráčů, přičemž nejvíc – 10 milionů eur – stál Japonec Šindži Okazaki. Například gólman Kasper Schmeichel – syn dánské legendy Manchesteru United Petera Schmeichela – přišel před čtyřmi lety z Leedsu za pouhých 1,5 milionu eur.
Klíčovým faktorem úspěchu Leicesteru v aktuální sezoně je skálopevná obrana. Mužstvo inkasovalo jen 31 branek v 32 zápasech a dvanáctkrát udrželo čisté konto. A to klub zaplatil za obranné kvarteto ve složení Danny Simpson, Wes Morgan, Robert Huth a Christian Fuchs směšných 7,3 milionu eur!
Klenotem v záloze je alžírský reprezentant Riyad Mahrez, za kterého zaplatil Leicester v roce 2014 chudičkých 500 tisíc eur. Dnes se jeho hodnota pohybuje stokrát výš. A těžko věřit tomu, že v roce 2012 si klub pořídil aktuálně nejlepšího střelce soutěže Jamieho Vardyho za 1,1 milionu eur…
Za hubičku. Ideální základní sestava týmu, který v aktuální sezoně vládne Premier League, přišla Leicester zatraceně levně.
Pouhých šest zápasů stojí mezi Leicesterem a nehynoucí slávou. Pokud tým Claudia Ranieriho dotáhne své heroické snažení do zdárného konce, zapíše se do historie Premier League jako celek s nejnižší hodnotou, který vyhrál anglický titul. A hlavně zahřeje srdce fanoušků, kteří nefandí nejbohatším velkoklubům, protože jim dá naději, že jednou za čas může David opravdu porazit i nepřemožitelného Goliáše…
CENY HRÁČŮ SOUČASNÉHO KÁDRU, KTERÉ LEICESTER ZÍSKAL V UPLYNULÝCH PĚTI LETECH
2015-2016
Shinji Okazaki (Mohuč 05) – 10,3 milionu eur
N'golo Kanté (Caen) - 8,4 milionu eur
Gokhan Inler (Neapol) - 5,5 milionu eur
Daniel Amartey (FC Kodaň) - 6 milionů eur
Demarai Gray (Birmingham City) - 4,7 milionu eur
Robert Huth (Stoke City) – 4 miliony eur
Christian Fuchs (Schalke 04) - zdarma
Nathan Dyer (Swansea City) - hostování
2014-2015
Leo Ulloa (Brighton & Hove Albion) - 9,5 milionu eur
Danny Simpson (Queens Park Rangers) - 2,3 milionu eur
Mark Schwarzer (Chelsea) - zdarma
Marc Albrighton (Aston Villa) - zdarma
2013-2014
Riyad Mahrez (Le Havre) – 500 tisíc eur
Marcin Wasilewski (Anderlecht) - zdarma
2012-2013
Jamie Vardy (Fleetwood Town) - 1,1 milionu eur
2011-2012
Kasper Schmeichel (Leeds United) - 1,5 milionu eur
Wes Morgan (Nottingham Forest) – 1 milion eur
Danny Drinkwater (Manchester United) – 850 tisíc eur
Andy King (Chelsea) – podpis smlouvy v 15 letech
Jefrrey Schlupp - odchovanec akademie Leicesteru