Martin Kotůlek  Postavou nenápadný obránce, ovšem o to lepší hlavičkář. Martin Kotůlek spojil většinu kariéry se Sigmou Olomouc (kterou také později vedl jako trenér), jednou s ní skončil v lize druhý. Výkony jej občas vynesly i do národního týmu, za který odehrál sedm zápasů – a jednou nastoupil i za Československo. Počet jeho startů neohromí, ale uměl si je vybrat. Debut zažil v Brazílii proti tamním míčovým kouzelníkům. Jednou si zahrál i na stříbrném Euru v roce 1996, a to rovnou v semifinále. Český tým tehdy nemohl některé hráče pro karty či zdravotní trable nasadit do hry, Kotůlek šel do defenzivně laděné partie v 70. minutě místo Druláka a byl tak i u nervydrásajícího rozstřelu.
 Richard Dostálek  Skoro až překvapí, jak málo toho tento skvělý záložník odehrál v národním týmu. Richard Dostálek debutoval před startem kvalifikačního běhu pro mistrovství světa v roce 1998, konkrétně v přáteláku proti Islandu. Pak jel v zimě roku 1996 na Pohár Hassana II. do Maroka, proti Nigérii odehrál jeden poločas. Po tomto utkání následovala skoro šestiletá reprezentační pauza. Šance se naskytla trochu nečekaně až v kvalifikaci na Euro 2004, konkrétně v její premiéře v Moldavsku. Dostálek střídal Vachouška a byl u první „ostré“ výhry později tak úspěšného týmu. Jeho derniérou se stal jeden z nejpamátnějších přátelských zápasů – český tým tehdy vyhrál ve Francii 2:0.
 Pavel Mareš  Krajní obránce Pavel Mareš poctivě objížděl řadu reprezentačních srazů, mezi nimi i evropský a světový šampionát, do hry se však dostal jen v deseti utkáních. Byl ale trpělivý a díky tomu se může počítat za člena skvělého týmu z Eura v Portugalsku, kde odehrál (stejně jako další náhradníci) zápas proti Německu, ve kterém šlo českému týmu jen o čest a přesto dokázal o postup bojující giganty porazit 2:1. Mareš se podílel i na prvním postupu samostatné české reprezentace na světový šampionát, odbojoval důležitý zápas ve Finsku, v němž nahradil Jankulovskiho. Na samotném turnaji si start nepřipsal, naskočil jen do pražské generálky proti Trinidadu a Tobagu.
 Petr Johana  Tak trochu smolař. Svými výkony si řekl Petr Johana o reprezentační dres několikrát, „zbyly“ na něj ovšem zápasy, na které by asi raději zapomněl. Čtyřikrát naskočil do hry v bojích o MS 2002. Byl u prohry v Dánsku a na Islandu, rozpačité výhry 3:2 nad Maltou a stylovém konci celé této cesty v domácím utkání s Belgií. Alespoň trochu si chuť spravil v letech pozdějších, na žádný velký turnaj ale nejel. Byl nicméně jedním s hráčů, které si vzal do svého týmu (tehdy nový) trenér Brückner, a mohl tak vychutnat třeba vítězství v přáteláku s Itálií. Přes Ujfalušiho, Bolfa, Rozehnala, Jiránka a další stopery se však do kvalifikačních bojů nedostal.
5
Fotogalerie

Matné vzpomínky. 5 bývalých fotbalových reprezentantů, kteří (neprávem) upadli v zapomnění

Pavel Nedvěd, Milan Baroš, Petr Čech, Jan Koller, Jiří Němec, Miroslav Kadlec, Tomáš Rosický – ty si asi v souvislosti s českou fotbalovou reprezentací vybaví každý. Najdou se však i hráči méně zvučných jmen, kteří byli často nedílnou součásti týmu při velkých zápasech.

Někdo vejde do historie proto, že dlouhá léta podává nadstandardní výkony a je stále na očích, jiný si vyslouží nehynoucí slávu jednou podařenou akcí nebo gólem. A další se objeví na scéně, odehrají svůj výstup a tiše zmizí v zapomnění.

Stalo se to mnoha fotbalovým reprezentantům, některým možná trochu neprávem. V následujících kapitolách najdete pětici borců, kteří byli u některých důležitých momentů české reprezentace, ale dnes už si na ně málokdo vzpomene.

Pokračování 2 / 6

Petr Samec

Petr Samec12.jpg

Rodák z Frýdku-Místku a autor devětačtyřiceti prvoligových tref měl tu čest zahrát si v premiéře samostatné české reprezentace. Na stadionu v Istanbulu naskočil do hry v 83. minutě za stavu 4:1 pro český tým, střídal autora dvou branek Horsta Siegla.

Celkem oblékl Petr Samec národní dres v devíti utkáních, v Brně proti Finsku vsítil dvě branky (což byly jeho jediné reprezentační trefy) a přispěl tak k výhře 4:1. Minutku odehrál při kvalifikační remíze v Amsterdamu s Holandskem, hrál také v Norsku a proti Bělorusku – jako střídající útočník se tak podílel i na senzačním postupu do Anglie.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Martin Kotůlek

Martin Kotůlek1.jpg

Postavou nenápadný obránce, ovšem o to lepší hlavičkář. Martin Kotůlek spojil většinu kariéry se Sigmou Olomouc (kterou také později vedl jako trenér), jednou s ní skončil v lize druhý. Výkony jej občas vynesly i do národního týmu, za který odehrál sedm zápasů – a jednou nastoupil i za Československo.

Počet jeho startů neohromí, ale uměl si je vybrat. Debut zažil v Brazílii proti tamním míčovým kouzelníkům. Jednou si zahrál i na stříbrném Euru v roce 1996, a to rovnou v semifinále. Český tým tehdy nemohl některé hráče pro karty či zdravotní trable nasadit do hry, Kotůlek šel do defenzivně laděné partie v 70. minutě místo Druláka a byl tak i u nervydrásajícího rozstřelu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Richard Dostálek

Richard Dostálek.jpg

Skoro až překvapí, jak málo toho tento skvělý záložník odehrál v národním týmu. Richard Dostálek debutoval před startem kvalifikačního běhu pro mistrovství světa v roce 1998, konkrétně v přáteláku proti Islandu. Pak jel v zimě roku 1996 na Pohár Hassana II. do Maroka, proti Nigérii odehrál jeden poločas. Po tomto utkání následovala skoro šestiletá reprezentační pauza.

Šance se naskytla trochu nečekaně až v kvalifikaci na Euro 2004, konkrétně v její premiéře v Moldavsku. Dostálek střídal Vachouška a byl u první „ostré“ výhry později tak úspěšného týmu. Jeho derniérou se stal jeden z nejpamátnějších přátelských zápasů – český tým tehdy vyhrál ve Francii 2:0.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Pavel Mareš

Pavel Mareš-repre.jpg

Krajní obránce Pavel Mareš poctivě objížděl řadu reprezentačních srazů, mezi nimi i evropský a světový šampionát, do hry se však dostal jen v deseti utkáních. Byl ale trpělivý a díky tomu se může počítat za člena skvělého týmu z Eura v Portugalsku, kde odehrál (stejně jako další náhradníci) zápas proti Německu, ve kterém šlo českému týmu jen o čest a přesto dokázal o postup bojující giganty porazit 2:1.

Mareš se podílel i na prvním postupu samostatné české reprezentace na světový šampionát, odbojoval důležitý zápas ve Finsku, v němž nahradil Jankulovskiho. Na samotném turnaji si start nepřipsal, naskočil jen do pražské generálky proti Trinidadu a Tobagu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Petr Johana

Petr Johana.jpg

Tak trochu smolař. Svými výkony si řekl Petr Johana o reprezentační dres několikrát, „zbyly“ na něj ovšem zápasy, na které by asi raději zapomněl. Čtyřikrát naskočil do hry v bojích o MS 2002. Byl u prohry v Dánsku a na Islandu, rozpačité výhry 3:2 nad Maltou a stylovém konci celé této cesty v domácím utkání s Belgií.

Alespoň trochu si chuť spravil v letech pozdějších, na žádný velký turnaj ale nejel. Byl nicméně jedním s hráčů, které si vzal do svého týmu (tehdy nový) trenér Brückner, a mohl tak vychutnat třeba vítězství v přáteláku s Itálií. Přes Ujfalušiho, Bolfa, Rozehnala, Jiránka a další stopery se však do kvalifikačních bojů nedostal.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud