Luděk Bukač – 1995, Švédsko (4. místo)  Luděk Bukač se proslavil zlatem na mistrovství světa ve Vídni (1996). Na prvním světovém šampionátu byl ale rok předtím ve Stockholmu. Češi postoupili ze skupiny ze čtvrtého místa za USA, Finskem a domácím výběrem, ve čtvrtfinále sice porazili Rusy, pak ale prohráli s výběrem Suomi, nestačili ani na Kanadu a skončili čtvrtí. Profimedia.cz
 Josef Augusta – 2000, Rusko (zlato)  Tohle byla premiéra jako hrom. Hlinkův asistent z Lillehammeru vedl český tým poprvé na mistrovství světa, které se hrálo před 20 lety v Rusku. Češi prohráli na turnaji jediný zápas s Finy, ve finále zdolali Slováky a získali zlato. Rok nato Augustova parta zkompletovala zlatý hattrick. V roce 2002 ale přišly neúspěšné olympijské hry v Salt Lake City, na mistrovství světa ve Švédsku se soubor vedený kapitánem Jaromírem Jágrem umístil pátý a Josef Augusta u národního týmu skončil. Foto: Profimedia.cz
 Slavomír Lener – 2003, Finsko (4. místo)  Slavomír Lener s národním týmem nezískal žádnou medaili. V roce 2003 ve Finsku Češi nezvládli divokou semifinálovou přestřelku s Kanadou a po prohře 4:8 je čekal zápas o bronz. V něm slavili Slováci. V dalším roce byla před Lenerem obrovská výzva – domácí šampionát. Češi turnajem kráčeli bez zaváhání, ve čtvrtfinále ale ztratili zápas s USA a zlatý sen se rozplynul. Zároveň skončil i Lener. Foto: Profimedia.cz
 Vladimír Růžička – 2005, Rakousko (zlato)  Lenera nahradil u národního týmu Ivan Hlinka, který podepsal dvouletou smlouvu. V srpnu roku 2004, krátce před Světovým pohárem, ale tragicky zahynul a do funkce se dostal Vladimír Růžička. Olympijský šampion z Nagana měl k dispozici tým plný hvězd v čele s Jaromírem Jágrem, který přehrál ve finále Kanadu a vybojoval zlato. To Češi věnovali právě Hlinkovi. Růžička se vrátil k národnímu týmu v roce 2009 a rok nato získal další zlato. Potřetí se ujal funkce před šampionátem v Minsku, na kterém celek pod jeho velením, stejně jako v roce 2015, skončil čtvrtý. Poté rezignoval kvůli korupční aféře. Foto: Profimedia.cz
11
Fotogalerie

Medaile i čtvrtfinálové krachy. 11 českých trenérských premiér na světových hokejových šampionátech

Ivan Hlinka, Luděk Bukač, Josef Augusta a Vladimír Růžička dovedli národní tým ke zlatu. Augusta s Růžičkou to zvládli dvakrát. Alois Hadamczik sice nejcennější kov nikdy nevybojoval, ve sbírce má ale jedno stříbro a dva bronzy a medaili přivezl i Kari Jalonen. Zato Vladimír Vůjtek s Josefem Jandačem, Milošem Říhou a Filipem Pešánem zůstali bez medaile.

Víte ale, na kterých světových šampionátech si trenéři české hokejové reprezentace odbyli své premiéry? A jak na nich dopadli? To se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 12

Ivan Hlinka – 1993, Německo (bronz)

Ivan Hlinka.jpg

Prvním trenérem, který vedl samostatnou českou reprezentaci na mistrovství světa, byl Ivan Hlinka. Legendární kouč měl na turnaji v Německu Petra Břízu, Tomáše Rosola či Martina Hostáka, se kterými získal bronz.

Češi padli v prodloužení semifinále se Švédy, následně ale porazili v Mnichově Kanaduv vysoko 5:1. O rok později reprezentace pod Hlinkou skončila v Itálii sedmá. Respektovaný trenér se vrátil ke kormidlu v roce 1997, vybojoval další dva bronzy a misi na mistrovství světa završil zlatem z Lillehammeru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

Luděk Bukač – 1995, Švédsko (4. místo)

Luděk Bukač.jpg

Luděk Bukač se proslavil zlatem na mistrovství světa ve Vídni (1996). Na prvním světovém šampionátu byl ale rok předtím ve Stockholmu. Češi postoupili ze skupiny ze čtvrtého místa za USA, Finskem a domácím výběrem, ve čtvrtfinále sice porazili Rusy, pak ale prohráli s výběrem Suomi, nestačili ani na Kanadu a skončili čtvrtí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

Josef Augusta – 2000, Rusko (zlato)

Josef Augusta.jpg

Tohle byla premiéra jako hrom. Hlinkův asistent z Lillehammeru vedl český tým poprvé na mistrovství světa, které se hrálo před 20 lety v Rusku. Češi prohráli na turnaji jediný zápas s Finy, ve finále zdolali Slováky a získali zlato. Rok nato Augustova parta zkompletovala zlatý hattrick.

V roce 2002 ale přišly neúspěšné olympijské hry v Salt Lake City, na mistrovství světa ve Švédsku se soubor vedený kapitánem Jaromírem Jágrem umístil pátý a Josef Augusta u národního týmu skončil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

Slavomír Lener – 2003, Finsko (4. místo)

Slavomír Lener.jpg

Slavomír Lener s národním týmem nezískal žádnou medaili. V roce 2003 ve Finsku Češi nezvládli divokou semifinálovou přestřelku s Kanadou a po prohře 4:8 je čekal zápas o bronz. V něm slavili Slováci.

V dalším roce byla před Lenerem obrovská výzva – domácí šampionát. Češi turnajem kráčeli bez zaváhání, ve čtvrtfinále ale ztratili zápas s USA a zlatý sen se rozplynul. Zároveň skončil i Lener.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Vladimír Růžička – 2005, Rakousko (zlato)

Vladimír Růžička ČR.jpg

Lenera nahradil u národního týmu Ivan Hlinka, který podepsal dvouletou smlouvu. V srpnu roku 2004, krátce před Světovým pohárem, ale tragicky zahynul a do funkce se dostal Vladimír Růžička. Olympijský šampion z Nagana měl k dispozici tým plný hvězd v čele s Jaromírem Jágrem, který přehrál ve finále Kanadu a vybojoval zlato. To Češi věnovali právě Hlinkovi.

Růžička se vrátil k národnímu týmu v roce 2009 a rok nato získal další zlato. Potřetí se ujal funkce před šampionátem v Minsku, na kterém celek pod jeho velením, stejně jako v roce 2015, skončil čtvrtý. Poté rezignoval kvůli korupční aféře.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Alois Hadamczik – 2006, Lotyšsko (stříbro)

Alois HAdamczik.jpg

Snad nejméně oblíbený český kouč ze všech. Za Aloise Hadamczika ale mluví úspěchy. V roce 2006 dovedl Čechy nejprve k olympijskému bronzu a následně k překvapivému stříbru na šampionátu v Lotyšsku. Tehdy na turnaji debutoval Tomáš Plekanec.

Hadamczik vedl reprezentaci na dalších pěti mistrovstvích světa a v letech 2011 a 2012 získal bronzy. Na zlato ale nikdy nedosáhl.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

Vladimír Vůjtek - 2016, Rusko (čtvrtfinále)

Vladimír Vůjtek.jpg

Češi nemířili na turnaj do Ruska s žádnými velkými ambicemi. Tým byl plný nováčků a s minimem posil z NHL. Pastrňák, Plekanec a spol. však v úvodním duelu zaskočili domácí sbornou a vyhráli 3:0. Vůjtkův soubor kráčel turnajem velmi suverénně, ve čtrvtfinále však narazil na výběr USA a po nájezdové loterii se vrátil bez medaile.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

Josef Jandač - 2017, Německo a Francie (čtvrtfinále)

Josef Jandač ČR.jpg

Po Vladimíru Vůjtkovi převzal trenérské žezlo Josef Jandač, který měl na mistrovství světa v Německu a Francii zajímavě poskládaný tým. Šampionát ale mužstvu okolo Jakuba Voráčka, Davida Pastrňáka či Radka Gudase nevyšel a ve čtvrtfinále nestačilo na Rusko. O rok později Jandačův tým nestačil zase na tým USA.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Miloš Říha - 2019, Slovensko (4. místo)

Miloš Říha.jpg

Na světovém šampionátu v roce 2019 útočil kouč Miloš Říha s českým mužstvem na první medaili od roku 2012. Celek předváděl dobrý hokej, přešel přes čtvrtfinále, ale na Kanadu v semifinále nestačil. Přesto byla bronzová medaile blízko. V utkání o třetí místo tým Rusy přehrával, díky famóznímu výkonu brankáře Andreje Vasilevského však sborná zvítězila 3:2.

V červnu roku 2019 hokejový svaz oznámil s ročním předstihem, že Říhu vystřídá u kormidla reprezentace Filip Pešán. Říha měl vést celek jen do mistrovství světa v roce 2020, které se ale kvůli globálnímu koronavirovému šílenství neuskutečnilo a on jako trenér národního týmu v červnu roku 2020 skončil. O pár měsíců později zemřel.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

Filip Pešán - 2021, Lotyšsko (čtvrtfinále)

Filip Pešán-MS.jpg

Velkohubý žvanil, pokerová tvář, kouč bez emocí... Slovních spojení, které se nabalily na desátého trenéra české hokejové reprezentace, bylo nemálo. Filip Pešán převzal nároďák po mimořádně oblíbeném Miloši Říhovi a mohl pokračovat v jeho dobře rozdělané práci, jenže udělal pravý opak. Národní tým strhl do bažin podprůměru.

Na jediném mistrovství světa, které odtrénoval, skončili Češi v roce 2021 až na sedmém místě, poté co ve čtvrtfinále podlehli Finsku 0:1. Když o pár měsíců později celek pod jeho vedením nepostoupil na olympijských hrách v Pekingu poprvé v historii mezi nejlepších osm, byl z funkce kouče odvolán.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Kari Jalonen - 2022, Finsko (bronz)

Kari Jalonen.jpg

Po únorovém odvolání Filipa Pešána musel český hokejový svaz s ohledem na blížící se mistrovství světa rychle řešit jeho nástupce na postu reprezentačního kouče. Nakonec byl vybrán poprvé v historii zahraniční odborník - Kari Jalonen z Finska.

Dvaašedesátiletý trenér se na svém prvním šampionátu s tuzemským výběrem dokázal probít až k medaili, na kterou čeští fanoušci čekali dlouhých deset roků. Mužstvo dokráčelo do semifinále, v němž podlehlo Kanadě, ale chuť si spravilo v utkání o bronz, ve kterém deklasovalo Američany 8:4.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud