
Ivan Hlinka, Luděk Bukač, Josef Augusta a Vladimír Růžička dovedli národní tým ke zlatu. Augusta s Růžičkou to zvládli dvakrát. Alois Hadamczik sice nejcennější kov nikdy nevybojoval, ve sbírce má ale jedno stříbro a dva bronzy. Zato Vladimír Vůjtek s Josefem Jandačem a Milošem Říhou zůstali bez medaile
Víte ale, na kterých světových šampionátech si tito trenéři odbyli premiéry? A jak na nich dopadli? To se dozvíte v následujících kapitolách a ve fotogalerii.
Ivan Hlinka – 1993, Německo (bronz)

Prvním trenérem, který vedl samostatnou českou reprezentaci na mistrovství světa, byl Ivan Hlinka. Legendární kouč měl na turnaji v Německu Petra Břízu, Tomáše Rosola či Martina Hostáka, se kterými získal bronz.
Bříza, Rosol, Hosták. Jak vypadal český tým na mistrovství světa 1993?
Češi padli v prodloužení semifinále se Švédy, následně ale porazili v Mnichově Kanaduv vysoko 5:1. O rok později reprezentace pod Hlinkou skončila v Itálii sedmá. Respektovaný trenér se vrátil ke kormidlu v roce 1997, vybojoval další dva bronzy a misi na mistrovství světa završil zlatem z Lillehammeru.
Foto: Profimedia.cz
Luděk Bukač – 1995, Švédsko (4. místo)

Luděk Bukač se proslavil zlatem na mistrovství světa ve Vídni (1996). Na prvním světovém šampionátu byl ale rok předtím ve Stockholmu. Češi postoupili ze skupiny ze čtvrtého místa za USA, Finskem a domácím výběrem, ve čtvrtfinále sice porazili Rusy, pak ale prohráli s výběrem Suomi, nestačili ani na Kanadu a skončili čtvrtí.
Foto: Profimedia.cz
Josef Augusta – 2000, Rusko (zlato)

Tohle byla premiéra jako hrom. Hlinkův asistent z Lillehammeru vedl český tým poprvé na mistrovství světa, které se hrálo před 20 lety v Rusku. Češi prohráli na turnaji jediný zápas s Finy, ve finále zdolali Slováky a získali zlato. Rok nato Augustova parta zkompletovala zlatý hattrick.
10 českých posil z NHL na mistrovství světa. Podívejte se, kolik si letos vydělali Voráček a spol.
V roce 2002 ale přišly neúspěšné olympijské hry v Salt Lake City, na mistrovství světa ve Švédsku se soubor vedený kapitánem Jaromírem Jágrem umístil pátý a Josef Augusta u národního týmu skončil.
Foto: Profimedia.cz
Slavomír Lener – 2003, Finsko (4. místo)

Slavomír Lener s národním týmem nezískal žádnou medaili. V roce 2003 ve Finsku Češi nezvládli divokou semifinálovou přestřelku s Kanadou a po prohře 4:8 je čekal zápas o bronz. V něm slavili Slováci.
Omluvenky ze zámoří. 6 Čechů z NHL, které na mistrovství světa nepustily (nejen) zdravotní problémy
V dalším roce byla před Lenerem obrovská výzva – domácí šampionát. Češi turnajem kráčeli bez zaváhání, ve čtvrtfinále ale ztratili zápas s USA a zlatý sen se rozplynul. Zároveň skončil i Lener.
Foto: Profimedia.cz
Vladimír Růžička – 2005, Rakousko (zlato)

Lenera nahradil u národního týmu Ivan Hlinka, který podepsal dvouletou smlouvu. V srpnu roku 2004, krátce před Světovým pohárem, ale tragicky zahynul a do funkce se dostal Vladimír Růžička. Olympijský šampion z Nagana měl k dispozici tým plný hvězd v čele s Jaromírem Jágrem, který přehrál ve finále Kanadu a vybojoval zlato. To Češi věnovali právě Hlinkovi.
VIDEO: 10 nejslavnějších gólů v dějinách české hokejové reprezentace
Růžička se vrátil k národnímu týmu v roce 2009 a rok nato získal další zlato. Potřetí se ujal funkce před šampionátem v Minsku, na kterém celek pod jeho velením, stejně jako v roce 2015, skončil čtvrtý. Poté rezignoval kvůli korupční aféře.
Foto: Profimedia.cz
Alois Hadamczik – 2006, Lotyšsko (stříbro)

Snad nejméně oblíbený český kouč ze všech. Za Aloise Hadamczika ale mluví úspěchy. V roce 2006 dovedl Čechy nejprve k olympijskému bronzu a následně k překvapivému stříbru na šampionátu v Lotyšsku. Tehdy na turnaji debutoval Tomáš Plekanec.
Hadamczik vedl reprezentaci na dalších pěti mistrovstvích světa a v letech 2011 a 2012 získal bronzy. Na zlato ale nikdy nedosáhl.
Foto: Profimedia.cz
Vladimír Vůjtek - 2016, Rusko (čtvrtfinále)

Češi nemířili na turnaj do Ruska s žádnými velkými ambicemi. Tým byl plný nováčků a s minimem posil z NHL. Pastrňák, Plekanec a spol. však v úvodním duelu zaskočili domácí sbornou a vyhráli 3:0. Vůjtkův soubor kráčel turnajem velmi suverénně, ve čtrvtfinále však narazil na výběr USA a po nájezdové loterii se vrátil bez medaile.
Foto: Profimedia.cz
Josef Jandač - 2017, Německo a Francie (čtvrtfinále)

Po Vladimíru Vůjtkovi převzal trenérské žezlo Josef Jandač, který měl na mistrovství světa v Německu a Francii zajímavě poskládaný tým. Šampionát ale mužstvu okolo Jakuba Voráčka, Davida Pastrňáka či Radka Gudase nevyšel a ve čtvrtfinále nestačilo na Rusko. O rok později Jandačův tým nestačil zase na tým USA.
Foto: Profimedia.cz
Miloš Říha - 2019, Slovensko (4. místo)

Na světovém šampionátu v roce 2019 útočil kouč Miloš Říha s českým mužstvem na první medaili od roku 2012. Celek předváděl dobrý hokej, přešel přes čtvrtfinále, ale na Kanadu v semifinále nestačil. Přesto byla bronzová medaile blízko. V utkání o třetí místo tým Rusy přehrával, díky famóznímu výkonu brankáře Andreje Vasilevského však sborná zvítězila 3:2.
V červnu roku 2019 hokejový svaz oznámil s ročním předstihem, že Říhu vystřídá u kormidla reprezentace Filip Pešán.[Říha měl vést celek jen do mistrovství světa v roce 2020, které se ale kvůli globálnímu koronavirovému šílenství neuskutečnilo a Říha jako trenér národního týmu v červnu roku 2020 skončil. O pár měsíců později zemřel.
Foto: Profimedia.cz