V minulosti oblékali dres St. Louis například Petr Čajánek, Martin Ručinský či Vladimír Sobotka. V aktuálním ročníku - stejně jako v tom minulém - však v dresu Blues nepůsobí žádný český hokejista. Přitom v draftech po tuzemských nadějích klub občas sahá.  Jména sedmi posledních Čechů, které St. Louis získalo v draftech NHL od roku 2004, a jejich osudy, najdete v následujících kapitolách a ve fotogalerii.

V minulosti oblékali dres St. Louis například Petr Čajánek, Martin Ručinský či Vladimír Sobotka. V aktuálním ročníku - stejně jako v tom minulém - však v dresu Blues nepůsobí žádný český hokejista. Přitom v draftech po tuzemských nadějích klub občas sahá. Jména sedmi posledních Čechů, které St. Louis získalo v draftech NHL od roku 2004, a jejich osudy, najdete v následujících kapitolách a ve fotogalerii.

 Marek Schwarz (2004) - 17. v celkovém pořadí  St. Louis v roce 2004 draftovalo tři české hokejisty. Už v prvním kole Blues ukázali na brankáře Marka Schwarze, který měl v té době na kontě několik extraligových startů ve Spartě. Premiéru v NHL si odbyl v sezoně 2006/07, během níž odchytal dva zápasy, jenže v dalších letech přidal jen čtyři starty a v sezoně 2008/09 posílil Mladou Boleslav. Chytal také ve Finsku, krátce byl ve Znojmě a zpátky ve Spartě, potom v Liberci a naposled byl hráčem Mladé Boleslavi, kde v létě ukončil kariéru. Foto: Profimedia.cz
 Michal Birner (2004) - 116. v celkovém pořadí  Ve čtvrtém kole draftu v roce 2004 St. Louis ukázalo na Michala Birnera. Útočník, jenž se v průběhu sezony 2018/19 vrátil ze Švýcarska do Liberce, si ale v NHL nikdy nezahrál. Nějakou dobu se snažil prosadit v nižších zámořských soutěžích, působil také ve Finsku a vyzkoušel si i KHL. Startoval na dvou světových šampionátech, Světovém poháru a olympijských hrách. Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
 Roman Polák (2004) - 180. v celkovém pořadí  Bek Roman Polák prošel draftem v roce 2004. Následující sezonu strávil v juniorské lize WHL, další rok odehrál ve Vítkovicích a pak už si odbyl premiéru v NHL. Dres Blues oblékal až do roku 2014, poté hrál také za Toronto, San Jose a Dallas, odkud se před ročníkem 2020/21 vrátil domů a podepsal kontrakt ve Vítkovicích, kde po minulé sezoně ukončil kariéru. V NHL odehrál přes osm stovek utkání a zaznamenal 140 bodů. Foto: Profimedia.cz
 Tomáš Káňa (2006) - 31. v celkovém pořadí  Opavský rodák Tomáš Káňa byl celkově 31. hráčem draftu v roce 2006. V té době působil ve Vítkovicích, odkud se později vydal do zámoří. V sezoně 2009/10 nakoukl i do NHL, ne však v dresu St. Louis, ale šest zápasů odehrál za Columbus. Poté se vrátil domů, hrál i v Kazachstánu, Německu, Rumunsku, Polsku a v Británii. Loni se vrátil do vlasti, rok hrál v Novém Jičíně a nyní působí v Opavě. Foto: Profimedia.cz
8
Fotogalerie

Měli „hrát blues“ v NHL. Jak si dnes vede 7 Čechů, které si v draftech od roku 2004 vybralo St. Louis?

Stačilo málo a Stanley Cup mohl v roce 2019 dorazit do České republiky. Jenže nad síly Bostonu s Davidy Krejčím a Pastrňákem nakonec bylo St. Louis – tedy klub bez českého zastoupení. Přitom Bluesmani si v draftech NHL od roku 2004 vybrali hned sedm tuzemských hráčů.

Bez názvu.jpg

V minulosti oblékali dres St. Louis například Petr Čajánek, Martin Ručinský či Vladimír Sobotka. V aktuálním ročníku - stejně jako v tom minulém - však v dresu Blues nepůsobí žádný český hokejista. Přitom v draftech po tuzemských nadějích klub občas sahá. Jména sedmi posledních Čechů, které St. Louis získalo v draftech NHL od roku 2004, a jejich osudy, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

Marek Schwarz (2004) - 17. v celkovém pořadí

Marek Schwarz.jpg

St. Louis v roce 2004 draftovalo tři české hokejisty. Už v prvním kole Blues ukázali na brankáře Marka Schwarze, který měl v té době na kontě několik extraligových startů ve Spartě. Premiéru v NHL si odbyl v sezoně 2006/07, během níž odchytal dva zápasy, jenže v dalších letech přidal jen čtyři starty a v sezoně 2008/09 posílil Mladou Boleslav. Chytal také ve Finsku, krátce byl ve Znojmě a zpátky ve Spartě, potom v Liberci a naposled byl hráčem Mladé Boleslavi, kde v létě ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

Michal Birner (2004) - 116. v celkovém pořadí

Michal Birner Liberec Pavel Mazáč  CNC  Profimedia.jpg

Ve čtvrtém kole draftu v roce 2004 St. Louis ukázalo na Michala Birnera. Útočník, jenž se v průběhu sezony 2018/19 vrátil ze Švýcarska do Liberce, si ale v NHL nikdy nezahrál. Nějakou dobu se snažil prosadit v nižších zámořských soutěžích, působil také ve Finsku a vyzkoušel si i KHL. Startoval na dvou světových šampionátech, Světovém poháru a olympijských hrách.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Pokračování 4 / 8

Roman Polák (2004) - 180. v celkovém pořadí

Roman Polák.jpg

Bek Roman Polák prošel draftem v roce 2004. Následující sezonu strávil v juniorské lize WHL, další rok odehrál ve Vítkovicích a pak už si odbyl premiéru v NHL. Dres Blues oblékal až do roku 2014, poté hrál také za Toronto, San Jose a Dallas, odkud se před ročníkem 2020/21 vrátil domů a podepsal kontrakt ve Vítkovicích, kde po minulé sezoně ukončil kariéru. V NHL odehrál přes osm stovek utkání a zaznamenal 140 bodů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Tomáš Káňa (2006) - 31. v celkovém pořadí

Tomáš Káňa St. Louis.jpg

Opavský rodák Tomáš Káňa byl celkově 31. hráčem draftu v roce 2006. V té době působil ve Vítkovicích, odkud se později vydal do zámoří. V sezoně 2009/10 nakoukl i do NHL, ne však v dresu St. Louis, ale šest zápasů odehrál za Columbus. Poté se vrátil domů, hrál i v Kazachstánu, Německu, Rumunsku, Polsku a v Británii. Loni se vrátil do vlasti, rok hrál v Novém Jičíně a nyní působí v Opavě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

Dmitrij Jaškin (2011) - 41. v celkovém pořadí

Dmitrij Jaškin 2.jpg

Psal se rok 2011, když St. Louis v draftu ukázalo na Dmitrije Jaškina. Český útočník s ruskými kořeny zůstal ještě rok ve Slavii a poté odešel do zámoří. Už v sezoně 2012/13 odehrál za Blues dva zápasy a postupně si začal budovat pozici v týmu.

Největší prostor dostal v ročníku 2017/18, kdy odehrál 76 zápasů a díky 17 (6+11) bodům si stanovil osobní maximum. U zisku Stanley Cupu v roce 2019 už ale nebyl, před sezonou totiž odešel do Washingtonu. Ani tam se ale neprosadil, proto se rozhodl změnit povětří a zamířil do KHL, kde se stal hvězdou první velikosti. Do zámoří se vrátil loni v létě, podepsal ročník kontrakt s Arizonou, ale angažmá se mu vůbec nepodařilo a teď už je znovu v Rusku, konkrétně v Petrohradu a opět střelecky září.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

Adam Musil (2015) - 94. v celkovém pořadí

Adam Musil.jpg

Otec - František Musil. Dědeček - Jaroslav Holík. Prastrýc - Jiří Holík. Strýc - Robert Holík. Tento výčet jasně ukazuje, že Adam Musil pochází z ryze hokejové (a nesmírně slavné) rodiny. Rodák z Britské Kolumbie zaujal skauty St. Louis Blues když působil v juniorské soutěži WHL v dresu celku Red Deer Rebels. V roce 2015 si ho vybrali v draftu jako 94. hráče v celkovém pořadí, ale dál než do farmářského týmu to nedotáhl. Před ročníkem 2019/20 zamířil do vlasti a upsal se libereckým Bílým Tygrům. V jejich dresu strávil dva roky a teď už je druhou sezonu hráčem Pardubic.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

Filip Helt (2016) - 211. v celkovém pořadí

Filip helt.jpg

Zatím posledním českým hokejistou, kterého draftovalo St. Louis, je Filip Helt. Talentovaný útočník šel na řadu v sedmém kole draftu v roce 2016 a následně se vydal do zámoří. Odehrál jednu sezonu za Sarnii v juniorské lize OHL, odkud se po roce vrátil domů a v Litvínově si odbyl extraligovou premiéru. V současnosti je stále hráčem severočeského klubu, ale je na marodce se zraněným kolenem.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud