Ryan Bednard (USA)  Poslední volbou Floridy Panthers v draftu před devíti lety byl brankář Ryan Bednard, po němž sáhl klub až v sedmém kole. Talentovaný Američan pak působil tři roky v klubu Bowling Green State University v juniorské soutěži NCAA. V současném ročníku už chytá v dresu klubu Greenville Swamp Rabbits v soutěži ECHL, kde má podepsanou smlouvu do konce sezony. V minulé sezoně odehrál šest utkání v AHL v barvách Belleville Senators a Grand Rapids Griffins. Pokud bude chtít jednou dojít až do NHL, čeká ho hodně dlouhá a trnitá cesta. Jeho šance momentálně nejsou moc vysoko.

Ryan Bednard (USA)
Poslední volbou Floridy Panthers v draftu před devíti lety byl brankář Ryan Bednard, po němž sáhl klub až v sedmém kole. Talentovaný Američan pak působil tři roky v klubu Bowling Green State University v juniorské soutěži NCAA. V současném ročníku už chytá v dresu klubu Greenville Swamp Rabbits v soutěži ECHL, kde má podepsanou smlouvu do konce sezony. V minulé sezoně odehrál šest utkání v AHL v barvách Belleville Senators a Grand Rapids Griffins. Pokud bude chtít jednou dojít až do NHL, čeká ho hodně dlouhá a trnitá cesta. Jeho šance momentálně nejsou moc vysoko.

 Patrick Shea (USA)  Skauty Floridy Panthers v sezoně 2014/15 nesmírně zaujal americký útočník Patrick Shea, který v dresu Kimball Union Academy v juniorské soutěži USHS zaznamenal ve 33 zápasech 39 bodů za 19 gólů a 20 nahrávek. V draftu si ho Panteři pojistili až v sedmém kole, což značí, že možná ani nečekali, že by jednou měl hrát v NHL – ale co kdyby to třeba vyšlo? Před ročníkem 2016/17 se stěhoval do celku University of Maine. Tam už tolik bodově neexceloval a patřil spíše k průměrným hráčům. V sezoně 2020/21 vůbec nehrál a v minulých dvou se objevoval na ledě v dresu klubu Maine Mariners v soutěži ECHL. Nakrátko byl na hostování v AHL v celcích Springfield Thunderbirds a Providence Bruins. Shea byl v době draftu považován za rychlého, slušně bránícího centra. Bohužel však ustrnul ve vývoji. Uměl se sice výborně uvolnit, byl neustále v pohybu a atakoval hráče soupe
 Christopher Wilkie (USA)  Během dvou sezon před draftem, které strávil v dresu celku Tri-City Storm v juniorské soutěži USHL, nastřílel Christopher Wilkie 52 gólů a nasbíral 91 kanadských bodů, což neuniklo pozornosti skautů. Florida po talentovaném americkém mladíkovi sáhla v šestém kole draftu. Wilkie je rychlým bruslařem s perfektní kontrolou puku a dobrou střelou. Umí proměnit obránce v solné sloupy, kolem nichž prosviští až k brance a skóruje - tak o něm psali skauti v době draftu. Před sezonou 2015/16 přestoupil do kvalitnější soutěže NCAA, kde hrál nejprve v univerzitním týmu Severní Dakoty a pak byl hráčem celku Colorado College. Pak dva roky působil v AHL. Na postup do NHL to ale nebylo a tak to v Americe zabalil a vydal se za hokejem do Evropy. Zakotvil v Německu, kde nyní hraje ve Wolfsburgu.
 Karch Bachman (USA)  Rodák z americké Indiany Karch Bachman není neznámý ani českým fanouškům. Vidět ho mohli v sezoně 2014/15 na Memoriálu Ivana Hlinky, kde pomohl americkému výběru k bronzovým medailím. Od ročníku 2016/17 byl hráčem univerzitního celku Miami v soutěži NCAA. Cestu do NHL si odtud ale nevybruslil. V sezoně 2021/22 odehrál pouze dva zápasy v soutěži ECHL a následně ukončil kariéru.
 Denis Malgin (Švýcarsko)  Denis Malgin se - na rozdíl od mnoha evropských vrstevníků, kteří prošli draftem NHL - nerozhodl pro okamžitý odchod do zámoří a vyzrával v domácí soutěži. Do konce sezony 2015/16 hrál nejvyšší švýcarskou seniorskou soutěž v dresu ZSC Lions. V létě roku 2016 se ale přesunul za Atlantik a okamžitě odehrál 47 zápasů v dresu Panthers. Nasbíral do statistik deset bodů za šest gólů a čtyři nahrávky. V dalším ročníku zvládl o čtyři střetnutí víc a na kontě měl 22 bodů (11+11). Malgin hrál také na dvou juniorských šampionátech (2015 a 2016) a v roce 2017 si zahrál ve švýcarském dresu i na třech mistrovstvích světa dospělých. Byl také členem reprezentace na olympiádě v Pekingu a vstřelil gól českému týmu. Malginovým handicapem je nevysoký vzrůst (měří jen 175 centimetrů), ale co mu chybí na výšce a na kilogramech, to dohání v chytrosti a tvořivosti.
8
Fotogalerie

Měli to být Jágrovi „nástupci“ v dresu Panthers. Kde jsou dnes hráči, které si Florida vybrala v draftu roku 2015?

Jedni odcházejí, jiní je nahrazují. Tak to v životě - i v tom hokejovém - chodí. Každý tým má své hvězdy. Jenže i ty nejjasnější jednou zhasnou. Na jejich místech však pokaždé zazáří nové.

Není to zase tak dávno, co válel Jaromír Jágr v NHL, i jeho však věk dohnal a brzy zřejmě pověsí brusle ve sklepě na hřebík. Žádný hráč už ho nejspíš nikdy nenapodobí, ale Florida, kde působil více než dvě sezony v letech 2015 až 2017, si v draftu roku 2015 vybrala jeho nástupce (jak se o nich tehdy psalo). Šlo o osm hokejistů, od kterých v klubu očekávali, že se jednou stanou platnými členy týmu (a teď není řeč jen o postu útočníka).

Od výběru brzy uplyne devět let, takže se dá hodnotit, zda skauti Floridy tehdy vsadili na správné koně. V následujících kapitolách najdete všech osm hráčů, stručné zhodnocení jejich dosavadních výkonů i prognózu, jak by se jejich kariéra mohla vyvíjet v budoucnosti.

Pokračování 2 / 9

Ryan Bednard (USA)

Ryan Bednard21 (2).jpg

Věk: 26 let
Post: brankář
Pořadí v draftu: 206. v celkovém pořadí
Klub(y) v sezoně 2023/24: Greenville Swamp Rabbits (ECHL)

Poslední volbou Floridy Panthers v draftu před devíti lety byl brankář Ryan Bednard, po němž sáhl klub až v sedmém kole. Talentovaný Američan pak působil tři roky v klubu Bowling Green State University v juniorské soutěži NCAA.

V současném ročníku už chytá v dresu klubu Greenville Swamp Rabbits v soutěži ECHL, kde má podepsanou smlouvu do konce sezony. V minulé sezoně odehrál šest utkání v AHL v barvách Belleville Senators a Grand Rapids Griffins. Pokud bude chtít jednou dojít až do NHL, čeká ho hodně dlouhá a trnitá cesta. Jeho šance momentálně nejsou moc vysoko.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Patrick Shea (USA)

Shea.jpg

Věk: 26 let
Post: útočník
Pořadí v draftu: 192. v celkovém pořadí
Klub(y) v sezoně 2023/24: bez angažmá

Skauty Floridy Panthers v sezoně 2014/15 nesmírně zaujal americký útočník Patrick Shea, který v dresu Kimball Union Academy v juniorské soutěži USHS zaznamenal ve 33 zápasech 39 bodů za 19 gólů a 20 nahrávek. V draftu si ho Panteři pojistili až v sedmém kole, což značí, že možná ani nečekali, že by jednou měl hrát v NHL – ale co kdyby to třeba vyšlo?

Před ročníkem 2016/17 se stěhoval do celku University of Maine. Tam už tolik bodově neexceloval a patřil spíše k průměrným hráčům. V sezoně 2020/21 vůbec nehrál a v minulých dvou se objevoval na ledě v dresu klubu Maine Mariners v soutěži ECHL. Nakrátko byl na hostování v AHL v celcích Springfield Thunderbirds a Providence Bruins.

Shea byl v době draftu považován za rychlého, slušně bránícího centra. Bohužel však ustrnul ve vývoji. Uměl se sice výborně uvolnit, byl neustále v pohybu a atakoval hráče soupeře, takže pro každého protivníka bylo nesmírně nepříjemně proti němu hrát, ale na NHL to zdaleka nestačilo. „Ten kluk má velký motor a je houževnatý jako hřebíky,“ tvrdil o něm před lety trenér Kimball Union Academy Tim Whitehead. Otázkou je, zda to ještě platí i dnes, kdy je bez angažmá.

Foto: goblackbears.com

Pokračování 4 / 9

Christopher Wilkie (USA)

Chris Wilkie.jpg

Věk: 27 let
Post: útočník
Pořadí v draftu: 162. v celkovém pořadí
Klub(y) v sezoně 2023/24: Grizzlys Wolfsburg (německá DEL)

Během dvou sezon před draftem, které strávil v dresu celku Tri-City Storm v juniorské soutěži USHL, nastřílel Christopher Wilkie 52 gólů a nasbíral 91 kanadských bodů, což neuniklo pozornosti skautů. Florida po talentovaném americkém mladíkovi sáhla v šestém kole draftu.

Wilkie je rychlým bruslařem s perfektní kontrolou puku a dobrou střelou. Umí proměnit obránce v solné sloupy, kolem nichž prosviští až k brance a skóruje - tak o něm psali skauti v době draftu. Před sezonou 2015/16 přestoupil do kvalitnější soutěže NCAA, kde hrál nejprve v univerzitním týmu Severní Dakoty a pak byl hráčem celku Colorado College. Pak dva roky působil v AHL. Na postup do NHL to ale nebylo a tak to v Americe zabalil a vydal se za hokejem do Evropy. Zakotvil v Německu, kde nyní hraje ve Wolfsburgu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Karch Bachman (USA)

Bachman.JPG

Věk: 26 let
Post: útočník
Pořadí v draftu: 132. v celkovém pořadí
Klub(y) v sezoně 2023/24: ukončil kariéru

Rodák z americké Indiany Karch Bachman není neznámý ani českým fanouškům. Vidět ho mohli v sezoně 2014/15 na Memoriálu Ivana Hlinky, kde pomohl americkému výběru k bronzovým medailím. Od ročníku 2016/17 byl hráčem univerzitního celku Miami v soutěži NCAA. Cestu do NHL si odtud ale nevybruslil. V sezoně 2021/22 odehrál pouze dva zápasy v soutěži ECHL a následně ukončil kariéru.

Foto: goriverhawks.com

Pokračování 6 / 9

Denis Malgin (Švýcarsko)

Denis Malgin-ZSC Lions.jpg

Věk: 27 let
Post: útočník
Pořadí v draftu: 102. v celkovém pořadí
Klub(y) v sezoně 2023/24: ZSC Lions (švýcarská NL)

Švýcar Denis Malgin se - na rozdíl od mnoha evropských vrstevníků, kteří prošli draftem NHL - nerozhodl pro okamžitý odchod do zámoří a vyzrával v domácí soutěži. Subtilní útočník hrál do konce sezony 2015/16 nejvyšší švýcarskou seniorskou soutěž v dresu celku ZSC Lions.

V létě roku 2016 se ale přesunul za Atlantik a okamžitě odehrál 47 zápasů v dresu Panthers. Nasbíral do statistik deset bodů za šest gólů a čtyři nahrávky. V dalším ročníku zvládl o čtyři střetnutí víc a na kontě měl 22 bodů (11+11). Malgin hrál také na dvou juniorských šampionátech (2015 a 2016) a v roce 2017 si zahrál ve švýcarském dresu i na třech mistrovstvích světa dospělých. Byl také členem reprezentace na olympiádě v Pekingu a vstřelil gól českému týmu.

Malginovým handicapem je nevysoký vzrůst (měří jen 175 centimetrů), ale co mu chybí na výšce a na kilogramech, to dohání v chytrosti a tvořivosti. Dokáže perfektně kontrolovat puk, má skvělý přehled o dění na ledě a k tomu je rychlým bruslařem. V průběhu sezony 2019/20 byl vytrejdován do Toronta a následně do Colorada, od aktuálního ročníku už opět. létá mezi mantinely v rodné zemi.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Thomas Schemitsch (Kanada)

Thomas Schemitsch.jpg

Věk: 27 let
Post: obránce
Pořadí v draftu: 88. v celkovém pořadí
Klub(y) v sezoně 2023/24: Kunlun Red Star (KHL)

Kanaďan Thomas Schemitsch je „pravoruký“ obránce, na kterého Florida uplatnila nárok ve třetím kole draftu v roce 2015. Urostlý (193 centimetrů vysoký a 93 kilogramů vážící) borec je moderním ofenzivním bekem. Je to výborný bruslař s kreativním myšlením, který umí podržet puk a chytře rozehrát nebo nahrát do vyložené šance spoluhráči.

Schemitsch působil pět roků v soutěži AHL, ale do NHL se nepropracoval. V minulé sezoně byl hráčem Malmö a v nejvyšší švédské soutěži odehrál 49 zápasů, v nichž zaznamenal 14 bodů za tři góly a 11 nahrávek. Na konci prosince podepsal smlouvu s čínským Kunlunem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Samuel Montembeault (Kanada)

Samuel Montembeault-Montreal.jpg

Věk: 27 let
Post: brankář
Pořadí v draftu: 77. v celkovém pořadí
Klub(y) v sezoně 2023/24: Montreal Canadiens

Kanadský gólman Samuel Montembeault se stal kořistí Floridy ve třetím kole draftu v roce 2015. Momentálně sedmadvacetiletý borec hájil čtyři sezony branku celku Blainville-Boisbriand Armada v juniorské lize QMJHL. Během dvou sezon odchytal 25 utkání v NHL, víc šancí mu ale Panteři nedali. V říjnu 2021 se upsal na jednu sezonu Montrealu, kde následně prodloužil kontrakt až do roku 2027 a zastává roli jedničky mezi tyčemi.

Je to typ moderního, vysokého gólmana, který byl nominován do kanadského týmu pro juniorské mistrovství světa na přelomu let 2015/16. Do žádného zápasu však tenkrát nezasáhl. Loni na mistrovství světa dospělých už to byla jiná písnička - odchytal sedm duelů a famózními výkony pomohl reprezentaci javorového listu ke zlatým medailím.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Lawson Crouse (Kanada)

Lawson Crouse-Arizona.jpg

Věk: 26 let
Post: útočník
Pořadí v draftu: 11. v celkovém pořadí
Klub(y) v sezoně 2023/24: Arizona Coyotes

Nejvýše postaveným hráčem, po němž Florida v draftu v roce 2015 sáhla, byl kanadský útočník Lawson Crouse, jenž přišel na řadu jako jedenáctý v celkovém pořadí. Jde o urostlého, 193 centimetrů vysokého a skoro metrák vážícího pořízka, který směřuje už k pěti stům odehraných utkání v NHL. Jenže je neodehrál v dresu Panthers, nýbrž v Arizoně, kam byl v létě roku 2016 vytrejdován.

Když mu bylo pouhých 17 let, byl členem kanadského výběru, který vyválčil na mistrovství světa hráčů do 20 let zlaté medaile. Odehrál sedm zápasů a k titulu přispěl třemi body. Triumf zažil i na loňském šampionátu dospělých, kde posbíral devět bodů (6+3) v deseti zápasech.

Crouseho jeho fyziognomie předurčuje k fyzické dominanci. Není to však jen monstrum na bruslích. Je obratný, má velice šikovné ruce, jimiž umí střílet góly nebo je připravuje spoluhráčům.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud