Jakub Jeřábek  Obránce Jakub Jeřábek pobyl v NHL dva roky, během nichž zasáhl do 37 zápasů. Postupně prošel Montrealem, Washingtonem, Edmontonem (za který ale nehrál) a St. Louis. V dresu Blues však odehrál jediný duel a před sezonou 2019/20 se vrátil do Ruska, odkud do zámoří odcházel. Po třech letech v KHL v Podolsku a Spartaku Moskva se nyní dvaatřicetiletý bek vrátil domů a druhým rokem nastupuje za Třinec. Na olympiádě v Pekingu odehrál čtyři zápasy, do statistik ale zapsal pouze čtyři trestné minuty a čtyři záporné body v +/- bodování.
 Libor Šulák  Na hokejovou scénu vlétl Libor Šulák jako uragán, zazářil na mistrovství světa v roce 2017 a následně odešel do zámoří. V NHL ale odehrál jen šest zápasů v sezoně 2018/19 za Detroit a poté se vrátil do Evropy. Nyní devětadvacetiletý bek patří Vladivostoku. Jeho olympijská bilance na hrách v Pekingu čítala čtyři zápasy a dva body za gól a asistenci.
 Vojtěch Mozík  Obránce Vojtěch Mozík nakoukl do NHL v sezoně 2015/16, moc toho v prestižní lize ale neodehrál. Aktuálně třicetiletý bek si připsal v nejlepší lize světa sedm startů za New Jersey, ale ani jednou v nich nebodoval. Na olympijský turnaj do Pekingu, kde odehrál tři utkání, přicestoval jako hráč Vladivostoku, odkud pak zamířil do švédského Rögle. Nyní je hráčem Sparty.
 Tomáš Kundrátek  Třinecký Tomáš Kundrátek patřil k nejlepším bekům extraligy v minulých sezonách, takže jeho nominace na olympijský turnaj do Pekingu byla logickou volbou. Pod pěti kruhy se představil podruhé. Na hrách v Jižní Koreji v roce 2018 zaznamenal v pěti zápasech jeden bod, v Číně měl po čtyřech duelech na kontě branku a asistenci. V NHL nastupoval dvě sezony za Washington, za který odehrál 30 zápasů a posbíral v nich 7 (1+6) bodů.
12
Fotogalerie

Měli zkušeností na rozdávání. 12 Čechů z olympijského týmu v Pekingu, kteří si zahráli v NHL

Na poslední, loňský, olympijský turnaj do Pekingu nepřijeli hráči z NHL. V českém týmu však byla řada hokejistů, kteří se v nejlepší lize světa dříve objevili.

David Pastrňák, Ondřej Palát nebo Tomáš Hertl museli na účast v Pekingu v roce 2022 zapomenout. Všichni totiž působili v NHL a liga své hráče na turnaj pod pěti kruhy nepustila. Na olympiádě se však představila řada hráčů, kteří se v NHL dříve objevili. A dvanáct jich bylo i v české nominaci. O kom je řeč a jak si vedli? Na to odpovídají následující kapitoly. 

Pokračování 2 / 13

Roman Will

Roman Will (2).jpg

Brankář Roman Will si v sezoně 2015/16 připsal jeden start za Colorado. To bylo vše, co v elitní zámořské lize zvládl a co mu bylo dopřáno. Talentovaný gólman sice neprošel nikdy draftem NHL, upozornil však na sebe v soutěži ECHL, a tak dostal od Avalanche nabídku smlouvy. Po dvou letech se vrátil do Evropy a postupně chytal v Liberci, ve švédském Rögle, v ruském Čeljabinsku a nyní je druhým rokem jedničkou v brance Pardubic. Na olympiádě v Pekingu se do branky nedostal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 13

Jakub Jeřábek

Jakub Jeřábek-Washington.jpg

Obránce Jakub Jeřábek pobyl v NHL dva roky, během nichž zasáhl do 37 zápasů. Postupně prošel Montrealem, Washingtonem, Edmontonem (za který ale nehrál) a St. Louis. V dresu Blues však odehrál jediný duel a před sezonou 2019/20 se vrátil do Ruska, odkud do zámoří odcházel. Po třech letech v KHL v Podolsku a Spartaku Moskva se nyní dvaatřicetiletý bek vrátil domů a druhým rokem nastupuje za Třinec. Na olympiádě v Pekingu odehrál čtyři zápasy, do statistik ale zapsal pouze čtyři trestné minuty a čtyři záporné body v +/- bodování.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 13

Libor Šulák

LIbor Šulák Detroit 2.jpg

Na hokejovou scénu vlétl Libor Šulák jako uragán, zazářil na mistrovství světa v roce 2017 a následně odešel do zámoří. V NHL ale odehrál jen šest zápasů v sezoně 2018/19 za Detroit a poté se vrátil do Evropy. Nyní devětadvacetiletý bek patří Vladivostoku. Jeho olympijská bilance na hrách v Pekingu čítala čtyři zápasy a dva body za gól a asistenci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 13

Vojtěch Mozík

Vojtěch Mozík NJ.jpg

Obránce Vojtěch Mozík nakoukl do NHL v sezoně 2015/16, moc toho v prestižní lize ale neodehrál. Aktuálně třicetiletý bek si připsal v nejlepší lize světa sedm startů za New Jersey, ale ani jednou v nich nebodoval. Na olympijský turnaj do Pekingu, kde odehrál tři utkání, přicestoval jako hráč Vladivostoku, odkud pak zamířil do švédského Rögle. Nyní je hráčem Sparty.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 13

Tomáš Kundrátek

Tomáš Kundrátek.jpg

Třinecký Tomáš Kundrátek patřil k nejlepším bekům extraligy v minulých sezonách, takže jeho nominace na olympijský turnaj do Pekingu byla logickou volbou. Pod pěti kruhy se představil podruhé. Na hrách v Jižní Koreji v roce 2018 zaznamenal v pěti zápasech jeden bod, v Číně měl po čtyřech duelech na kontě branku a asistenci. V NHL nastupoval dvě sezony za Washington, za který odehrál 30 zápasů a posbíral v nich 7 (1+6) bodů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 13

Roman Červenka

Červenka.jpg

Roman Červenka byl dlouhodobě považován za jednoho z nejlepších útočníků v Evropě. Býval hvězdou v Rusku a i v 36 letech, v době olympijského turnaje v Pekingu, se řadí mezi nejlepší hráče švýcarské ligy. V NHL se ale příliš neprosadil. V sezoně 2012/13 odehrál 39 zápasů za Calgary, ve kterých dal devět branek a přidal osm asistencí, v zámoří ale nezaujal a další šanci už nedostal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 13

Vladimír Sobotka

Vladimír Sobotka.jpg

V Pekingu měl Vladimír Sobotka patřit k nejzkušenějším českým hráčům. Měl za sebou dlouhou a celkem povedenou kariéru v zámoří, během které odehrál 548 zápasů v NHL a pět desítek dalších v bojích o Stanley Cup. Postupně prošel Bostonem, St. Louis a Buffalem, na olympiádě se ale ve čtyřiatřiceti letech ukázal poprvé. Ve čtyřech zápasech však zaznamenal pouze jednu asistenci. Nyní je už třetím rokem oporou pražské Sparty.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 13

Michal Řepík

Michal Řepík-Florida.jpg

Stejně jako Vladimír Sobotka je nyní hráčem Sparty i Michal Řepík, jenž je v pražském týmu dokonce kapitánem. Na olympiádě hrál už v roce 2018 a ve třiatřiceti letech zamířil i do Pekingu, kde ve čtyřech zápasech vyšel bodově naprázdno. Řepík si zahrál i v NHL, kde během čtyř let odehrál 72 zápasů za Floridu. Do statistik zapsal 20 (9+11) bodů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 13

Lukáš Sedlák

Lukáš Sedlák-Columbus.jpg

Pro Lukáše Sedláka byla olympiáda v Pekingu prvním velkým turnajem. Bývalý útočník Columbusu, za který odehrál více než 160 zápasů, byl v době konání her hráčem Čeljabinsku a patřil k nejlepším Čechům v KHL. Ve čtyřech zápasech pod pěti kruhy zaznamenal ve čtyřech utkáních jeden bod za asistenci. Po sezoně pak zamířil ještě jednou do NHL, oblékal dresy Colorada a Philadelphie, následně se ale vrátil domů a válí s kapitánským céčkem v barvách Pardubic.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 13

Tomáš Hyka

Tomáš Hyka Vegas gol.jpg

Forvard Tomáš Hyka se o místo v NHL rval dva roky, během nichž odehrál 27 zápasů za Las Vegas. Dal v nich dva góly a přidal pět nahrávek. I když ve farmářském týmu patřil k nejlepším hráčům, v elitní zámořské lize se neprosadil a v roce 2019 zamířil do KHL. Na olympiádu, kde dal ve čtyřech zápasech jeden gól, přicestoval jako člen Traktoru Čeljabinsk, od minulé sezony hraje v Pardubicích.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 13

Michael Frolík

Michael Frolík-Buffalo.jpg

Ještě před pár měsíců před olympiádou se rval Michael Frolíko místo v NHL, smlouvu ale nedostal, a tak se po letech vrátil do Evropy a zamířil do Švýcarska. Své služby nabídl i reprezentaci, ve které odehrál parádní světový šampionát v roce 2019 v Bratislavě. V NHL hrával za Montreal, Buffalo, Calgary, Winnipeg, Chicago, se kterým získal Stanley Cup, a také za Floridu. Na hrách v Pekingu zasáhl do dvou utkání a nebodoval.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 13

David Krejčí

David Krejčí.jpg

David Krejčí měl být největším esem českého týmu na olympiádě v Pekingu. Tehdy pětatřicetiletý útočník mohl ještě hravě působit v NHL, elitní český centr se ale v létě 2021 vrátil domů a posílil Olomouc. Do zámoří si však dveře nezavřel a v NHL se pak ještě v jednom ročníku. V nejlepší lize světa dosud hrál jinde než v Bostonu, se kterým v roce 2011 získal Stanley Cup. Na turnaji pod pěti kruhy v Číně nasbíral ve čtyřech zápasech čtyři body (1+3).

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud