Tomáš Hertl (2013)  Jednou by možná Tomáš Hertl mohl anketu Zlatá hokejka vyhrát, ale v éře Davida Pastrňáka to má těžké. Když odcházel v roce 2013 ze Slavie do San Jose, měl za sebou premiérovou účast na světovém šampionátu a také vizitku nejlepšího českého juniora roku. Nyní ho v NHL čeká už jedenáctá sezona a patří k velkým osobnostem soutěže. Profimedia.cz
 Jakub Vrána (2014)  Rok 2014 byl pro Jakuba Vránu průlomový. Tehdejší hráč švédského Linköpingu zářil na mistrovství světa osmnáctek, startoval na juniorském šampionátu, z třinácté pozice prošel draftem a stal se nejlepším juniorem sezony. V NHL debutoval v sezoně 2016/17 a s Washingtonem získal v roce 2018 Stanley Cup. Profimedia.cz
 David Pastrňák (2015)  Anketa Zlatá hokejka nezná v posledních letech jiného vítěze než Davida Pastrňáka. Do draftu NHL šel ve stejném roce jako Jakub Vrána, do elitní zámořské ligy se ale prosadil dříve a už v ročníku 2014/15 odehrál za Boston 46 zápasů, ve kterých posbíral 27 bodů. Nyní je z něho jedna z největších osobností a také nejlepších střelců soutěže. Profimedia.cz
 Dominik Lakatoš (2016)  V roce 2016 se stal nejlepším českým juniorem Dominik Lakatoš. Útočník, jenž o rok později prošel draftem NHL, se usadil v libereckém A týmu a oslavil s ním extraligový titul. O sezonu později přidal ke zlatu i stříbro a byl nejproduktivnějším juniorem v tuzemské nejvyšší soutěži. Profimedia.cz
10
Fotogalerie

Mladí a talentovaní. 10 hokejistů, kteří se od roku 2012 stali nejlepšími českými juniory sezony

Nejlepším českým hokejistou současnosti je David Pastrňák, který už pětkrát zvítězil v anketě Zlatá hokejka a zanedlouho si může odnést další trofej. Málokdo už si ale asi vzpomene, že tuto cenu vyhrál dříve také v kategorii juniorů.

Každý rok je v rámci prestižní ankety Zlatá hokejka oceněn i nejlepší junior sezony. V roce 2010 zvítězil v hlasování Jan Kovář, o rok později Dmitrij Jaškin. A kdo triumfoval po nich? Jména deseti talentovaných hráčů, kteří se radovali z vítězství v této kategorii, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 11

Petr Mrázek (2012)

Petr Mrázek-junior.jpg

Před jedenácti lety ovládl anketu mezi „náctiletými“ hokejisty Petr Mrázek, který zazářil na juniorském světovém šampionátu, kde se stal nejlepším brankářem turnaje. Premiéru si odbyl i na seniorském mistrovství světa. Do statistik si připsal jedno utkání a na krk si pověsil bronzovou medaili.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

Tomáš Hertl (2013)

Hertl.jpg

Jednou by možná Tomáš Hertl mohl anketu Zlatá hokejka vyhrát, ale v éře Davida Pastrňáka to má těžké. Když odcházel v roce 2013 ze Slavie do San Jose, měl za sebou premiérovou účast na světovém šampionátu a také vizitku nejlepšího českého juniora roku. Nyní ho v NHL čeká už jedenáctá sezona a patří k velkým osobnostem soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

Jakub Vrána (2014)

Jakub Vrána.jpg

Rok 2014 byl pro Jakuba Vránu průlomový. Tehdejší hráč švédského Linköpingu zářil na mistrovství světa osmnáctek, startoval na juniorském šampionátu, z třinácté pozice prošel draftem a stal se nejlepším juniorem sezony. V NHL debutoval v sezoně 2016/17 a s Washingtonem získal v roce 2018 Stanley Cup.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

David Pastrňák (2015)

David Pastrňák Boston 2.jpg

Anketa Zlatá hokejka nezná v posledních letech jiného vítěze než Davida Pastrňáka. Do draftu NHL šel ve stejném roce jako Jakub Vrána, do elitní zámořské ligy se ale prosadil dříve a už v ročníku 2014/15 odehrál za Boston 46 zápasů, ve kterých posbíral 27 bodů. Nyní je z něho jedna z největších osobností a také nejlepších střelců soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

Dominik Lakatoš (2016)

Dominik Lakatoš 1.jpg

V roce 2016 se stal nejlepším českým juniorem Dominik Lakatoš. Útočník, jenž o rok později prošel draftem NHL, se usadil v libereckém A týmu a oslavil s ním extraligový titul. O sezonu později přidal ke zlatu i stříbro a byl nejproduktivnějším juniorem v tuzemské nejvyšší soutěži.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

Martin Nečas (2017, 2018)

Martin Nečas.jpg

O tom, že je útočník Martin Nečas výjimečným talentem, byli přesvědčeni nejen hlasující v anketě Zlatá hokejka, kteří z něho udělali dvakrát za sebou nejlepšího českého juniora, ale také skauti zámořských klubů, kteří ho v roce 2017 doporučili vybrat mezi nejlepšími hned v prvním kole. Po Nečasovi sáhla Carolina, ale ještě jednu sezonu ho nechala vyzrávat na českých kluzištích.

Mladý talent toho využil a s Kometou Brno získal svůj druhý extraligový titul, zároveň se stal nejproduktivnějším juniorem ročníku a zazářil i světovém šampionátu dvacítek, kde posbíral nejvíc bodů i asistencí na turnaji. V ročníku 2018/19 vybojoval Calder Cup v soutěži AHL a nyní je pevným článkem sestavy Hurricanes.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

Lukáš Dostál (2019)

Lukáš Dostál.jpg

V roce 2019 si během slavnostního večera Zlatá hokejka přišel pro ocenění v kategorii juniorů gólman Lukáš Dostál, který zazářil na mistrovství světa dvacítek, kde měl nejlepší procentuální úspěšnost zákroků. Vytvořil si také slušnou pozici ve finské lize, kde byl na hostování z brněnské Komety v klubu Ilves. Když zamířil do zámoří, působil ve farmářském celku v soutěži AHL. Talentovaného českého brankáře si pojistil v draftu v roce 2018 Anaheim a v dresu Ducks už odchytal přes dvě desítky utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

Stanislav Svozil (2020)

Stanislav Svozil.jpg

Obránce Stanislav Svozil byl v roce 2021 nejvýše postaveným Čechem v draftu NHL. Po přerovském rodákovi sáhl ve třetím kole Columbus a možná k tomu přispěl i fakt, že talentovaný zadák získal o rok dříve ocenění pro nejlepšího tuzemského juniora. Tvrdý pracant, jenž má hokejové geny otci i dědovi, kteří oba hrávali za Přerov, má nyní za sebou už dvě povedené sezony v zámoří v juniorské lize WHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

David Jiříček (2021)

David Jiříček.jpg

Po čtyřech letech měla loni Česká republika zástupce v prvním kole draftu NHL. A dokonce v elitní desítce. Byl jím obránce David Jiříček. V sezoně 2019/20 se stal nejmladším debutantem v nejvyšší české soutěži. Odchovanec Plzně si během tohoto ročníku zahrál v týmu do 16 let i mezi juniory, naskočil do play-off za třetiligové Klatovy, ale také zvládl čtyři utkání v seniorské extralize. To první ho zařadilo na deváté místo mezi nejmladšími hráči v historii nejvyšší soutěže.

Dokazoval, že není náhodou považován za jeden z největších příslibů českého hokeje. Za Plzeň odehrál v ročníku 2021/22 devětadvacet utkání a posbíral 11 bodů (5+6). Na konci roku 2021 odjel na mistrovství světa juniorů, kde si však hned v prvním střetnutí vážně poranil kolenní vazy a musel na operaci.

Do konce sezony se už na ledě neobjevil. Přesto skauti o jeho kvalitách nepochybovali a Columbus po něm sáhl jako po šestém hráči v celkovém pořadí. V klubu podepsal tříletý nováčkovský kontrakt. Převážně hrál ve farmářském celku v soutěži AHL. V dresu Blue Jackets zatím naskočil pouze do čtyř utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

Eduard Šalé (2022)

Eduard Šalé.jpg

Kometa je pravidelným dodavatelem mladých talentů do draftů NHL a letos se ve výběru nejnadějnějších borců z celého světa opět objeví brněnský odchovanec. Aktuálně osmnáctiletý Eduard Šalé je pasován na jednoho z favoritů draftu a mohl by se objevit v elitní desítce, kterou si rozeberou zámořské kluby nejdříve.

Už v minulém ročníku se poprvé objevil v seniorské extralize – odehrál deset utkání a posbíral tři body za dva góly a nahrávku a vysloužil si ocenění pro nejlepšího juniora v anketě Zlatá hokejka. V tom současném už byl plnoprávným členem sestavy. Nastoupil do 43 střetnutí v základní části a na kontě měl 14 bodů (7+7). Dalších šest utkání přidal v play-off.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud