Owen Beck (Kanada) – 33. výběr v draftu (Montreal Canadiens)  V únoru oslavil kanadský centr Owen Beck devatenácté narozeniny, ale už se může pyšnit tím, že odehrál jedno utkání v NHL. Mistr světa z letošního šampionátu juniorů naskočil v dresu Montrealu do jednoho utkání, jinak působil v juniorské soutěži OHL. V loňském draftu po něm sáhli Habs hned na začátku druhého kola a nejspíš je zaujaly jeho bruslařské schopnosti, rychlost a obratnost. Je to dokonalý článek propojující ofenzívu s obranou, který je před brankou soupeře smrtelně nebezpečný. V příští sezoně by měl dostat víc šancí. Profimedia.cz

Owen Beck (Kanada) – 33. výběr v draftu (Montreal Canadiens)
V únoru oslavil kanadský centr Owen Beck devatenácté narozeniny, ale už se může pyšnit tím, že odehrál jedno utkání v NHL. Mistr světa z letošního šampionátu juniorů naskočil v dresu Montrealu do jednoho utkání, jinak působil v juniorské soutěži OHL. V loňském draftu po něm sáhli Habs hned na začátku druhého kola a nejspíš je zaujaly jeho bruslařské schopnosti, rychlost a obratnost. Je to dokonalý článek propojující ofenzívu s obranou, který je před brankou soupeře smrtelně nebezpečný. V příští sezoně by měl dostat víc šancí. Profimedia.cz

 Marco Kasper (Rakousko) – 8. výběr v draftu (Detroit Red Wings)  Útočník Marco Kasper je rodákem z Innsbrucku, ale od roku 2020 se hokejově vzdělává ve Švédsku. Poprvé naskočil na tamní nejvyšší soutěže dospělých už v 16 letech a v současném ročníku v ní odehrál 52 utkání s bilancí osmi vstřelených branek a 15 asistencí. Už v předchozím ročníku se stal nejproduktivnějším juniorem ligy a s týmem Rögle BK také vyválčil vítězství v Lize mistrů. Kasper je typem hráče, který rád hraje do těla a nebojí se osobních soubojů. S oblibou hraje u mantinelů, kde dokáže vybojovat spoustu puků a přesně přihrát spoluhráčům, nebo se tlačí do brankoviště a odvádí tam spoustu tvrdé práce – cloní, blokuje soupeře nebo se snaží dorážet odražené puky do sítě. Je to jeden z největších rakouských hokejových talentů posledních let. V Detroitu dostal v aktuální sezoně šanci v jednom utkání. Profimedia.cz
 David Jiříček (Česká republika) – 6. výběr v draftu (Columbus Blue Jackets)  David Jiříček už před draftem dokazoval, že není náhodou považován za jeden z největších příslibů českého hokeje. Za Plzeň odehrál v ročníku 2021/22 devětadvacet utkání a posbíral 11 bodů (5+6). Na konci roku 2021 odjel na mistrovství světa juniorů, kde si však hned v prvním střetnutí vážně poranil kolenní vazy a musel na operaci. Do konce sezony se už na ledě neobjevil. Přesto skauti o jeho kvalitách nepochybovali a Columbus po něm sáhl jako po šestém hráči v celkovém pořadí. V klubu podepsal tříletý nováčkovský kontrakt. Převážně hrál ve farmářském celku v soutěži AHL. V dresu Blue Jackets naskočil pouze do čtyř utkání. Profimedia.cz
 Shane Wright (Kanada) – 4. výběr v draftu (Seattle Kraken)  Shane Wright je občas přirovnáván svým talentem ke Connoru McDavidovi. Umí si perfektně pokrýt puk a má neskutečně šikovné ruce. Když se mluví o hráčích, kteří jsou vždycky ve správný čas na správném místě, tak Wright je jedním z nich, protože myslí několik kroků dopředu, takže když dostane puk, už přesně ví, co s ním udělá. Dvě sezony před draftem odehrál v juniorské soutěži OHL v dresu celku Kingston Frontenacs, kde byl kapitánem. V součtu těchto ročníků zaznamenal ve 121 zápasech 160 bodů za 71 branek a 89 nahrávek. Ve sbírce úspěchů už má zlatou medaili ze světového šampionátu hráčů do 18 let, na němž zazářil v pěti zápasech 14 body (9+5), a letos se sedmi body v sedmi utkáních podepsal po zisk kanadského zlata na mistrovství světa juniorů. V NHL dostal šanci naskočit do osmi střetnutí, v nichž dal gól a zaznamenal asistenci.
 Juraj Slafkovský (Slovensko) – 1. výběr v draftu (Montreal Canadiens)  Juraj Slafkovský se velmi záhy přesunul z východního Slovenska a jako čtrnáctiletý odešel do Rakouska, načež zamířil do Hradce Králové. V roce 2019 se vydal na sever Evropy a zakotvil v TPS Turku. V ročníku 2021/22 stačil odehrát 31 utkání v nejvyšší soutěži dospělých a zaznamenal deset bodů (5+5), dalších 18 zápasů a sedm bodů (2+5) si připsal v play-off a podepsal se pod zisk stříbrných medailí. Stihl také odehrát mistrovství světa dvacítek, olympijský turnaj v Číně, kde byl nejproduktivnějším hráčem i nejlepším střelcem turnaje, a ve skvělém světle se prezentoval na loňském světovém šampionátu dospělých. V aktuální sezoně NHL se objevil v 39 zápasech, ve kterých dal čtyři góly a na šest nahrával. Premiérový ročník v elitní zámořské lize mu však zkomplikovalo a zkrátily zdravotní problémy. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Mládí vpřed! 5 teenagerů z loňského draftu, kteří už vědí, jaké to je hrát v NHL

Projít draftem NHL ještě neznamená, že má mladý a talentovaný hráč okamžitě nakročeno do nejslavnější hokejové soutěže světa. Drtivou většinu teenagerů čeká dlouhá a trnitá cesta, než obléknou některý z dresů, jež patří k NHL. Každoročně se ale najde hrstka šťastlivců, kteří se v elitní lize objeví jen pár měsíců poté, co byli draftováni.

V draftu NHL se většinou objevují hráči, jimž je 18 let. Podle statistik si převážná většina z nich odbude premiéru v NHL až ve dvaceti, nebo ještě později.

Existují ale i borci, kteří dostanou důvěru prakticky okamžitě. Také v loňském draftu figurovalo několik hráčů, kteří už v základní části sezony 2022/23 dostali v NHL šanci. Pětici těch, kterým se splnil sen, a zahráli si v prestižní zámořské soutěži, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Owen Beck (Kanada) – 33. výběr v draftu (Montreal Canadiens)

Owen Beck.jpg

V únoru oslavil kanadský centr Owen Beck devatenácté narozeniny, ale už se může pyšnit tím, že odehrál jedno utkání v NHL. Mistr světa z letošního šampionátu juniorů naskočil v dresu Montrealu do jednoho utkání, jinak působil v juniorské soutěži OHL. V loňském draftu po něm sáhli Habs hned na začátku druhého kola a nejspíš je zaujaly jeho bruslařské schopnosti, rychlost a obratnost. Je to dokonalý článek propojující ofenzívu s obranou, který je před brankou soupeře smrtelně nebezpečný. V příští sezoně by měl dostat víc šancí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Marco Kasper (Rakousko) – 8. výběr v draftu (Detroit Red Wings)

Marco Kasper1.jpg

Útočník Marco Kasper je rodákem z Innsbrucku, ale od roku 2020 se hokejově vzdělává ve Švédsku. Poprvé naskočil na tamní nejvyšší soutěže dospělých už v 16 letech a v současném ročníku v ní odehrál 52 utkání s bilancí osmi vstřelených branek a 15 asistencí. Už v předchozím ročníku se stal nejproduktivnějším juniorem ligy a s týmem Rögle BK také vyválčil vítězství v Lize mistrů.

Kasper je typem hráče, který rád hraje do těla a nebojí se osobních soubojů. S oblibou hraje u mantinelů, kde dokáže vybojovat spoustu puků a přesně přihrát spoluhráčům, nebo se tlačí do brankoviště a odvádí tam spoustu tvrdé práce – cloní, blokuje soupeře nebo se snaží dorážet odražené puky do sítě. Je to jeden z největších rakouských hokejových talentů posledních let. V Detroitu dostal v aktuální sezoně šanci v jednom utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

David Jiříček (Česká republika) – 6. výběr v draftu (Columbus Blue Jackets)

David Jiříček2.jpg

Po čtyřech letech měla loni Česká republika zástupce v prvním kole draftu NHL. A dokonce v elitní desítce. Byl jím obránce David Jiříček. V sezoně 2019/20 se stal nejmladším debutantem v nejvyšší české soutěži. Odchovanec Plzně si během tohoto ročníku zahrál v týmu do 16 let i mezi juniory, naskočil do play-off za třetiligové Klatovy, ale také zvládl čtyři utkání v seniorské extralize. To první ho zařadilo na deváté místo mezi nejmladšími hráči v historii nejvyšší soutěže.

Dokazoval, že není náhodou považován za jeden z největších příslibů českého hokeje. Za Plzeň odehrál v ročníku 2021/22 devětadvacet utkání a posbíral 11 bodů (5+6). Na konci roku 2021 odjel na mistrovství světa juniorů, kde si však hned v prvním střetnutí vážně poranil kolenní vazy a musel na operaci.

Do konce sezony se už na ledě neobjevil. Přesto skauti o jeho kvalitách nepochybovali a Columbus po něm sáhl jako po šestém hráči v celkovém pořadí. V klubu podepsal tříletý nováčkovský kontrakt. Převážně hrál ve farmářském celku v soutěži AHL. V dresu Blue Jackets naskočil pouze do čtyř utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Shane Wright (Kanada) – 4. výběr v draftu (Seattle Kraken)

Shane Wright-Seattle.jpg

Nedlouho po loňském draftu v roce 2021 byl označen za jedničku výběru v roce 2022 kanadský útočník Shane Wright. Nakonec šel na řadu jako čtvrtý.

Dynamický centr s vynikajícími střeleckými instinkty i kreativním myšlením je občas přirovnáván svým talentem ke Connoru McDavidovi. Umí si perfektně pokrýt puk a má neskutečně šikovné ruce. Když se mluví o hráčích, kteří jsou vždycky ve správný čas na správném místě, tak Wright je jedním z nich, protože myslí několik kroků dopředu, takže když dostane puk, už přesně ví, co s ním udělá.

Dvě sezony před draftem odehrál v juniorské soutěži OHL v dresu celku Kingston Frontenacs, kde byl kapitánem. V součtu těchto ročníků zaznamenal ve 121 zápasech 160 bodů za 71 branek a 89 nahrávek. Ve sbírce úspěchů už má zlatou medaili ze světového šampionátu hráčů do 18 let, na němž zazářil v pěti zápasech 14 body (9+5), a letos se sedmi body v sedmi utkáních podepsal po zisk kanadského zlata na mistrovství světa juniorů. V NHL dostal šanci naskočit do osmi střetnutí, v nichž dal gól a zaznamenal asistenci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Juraj Slafkovský (Slovensko) – 1. výběr v draftu (Montreal Canadiens)

Juraj Slafkovský2.jpg

Když to trochu přeženeme, byl to loni „slovenský draft NHL“. Na prvních dvou místech se totiž objevili dva borci ze země pod Tatrami. Vedle zadáka Šimona Nemce byl největší zájem o Juraje Slafkovského. Rodáka z Košic některé prognózy řadily na první místo výběru už před jeho začátkem, ale spíše se čekalo, že se jedničkou stane Kanaďan Shane Wright či Američan Logan Cooley.

Slafkovský se velmi záhy přesunul z východního Slovenska a jako čtrnáctiletý odešel do Rakouska, načež zamířil do Hradce Králové. V roce 2019 se vydal na sever Evropy a zakotvil v TPS Turku. V ročníku 2021/22 stačil odehrát 31 utkání v nejvyšší soutěži dospělých a zaznamenal deset bodů (5+5), dalších 18 zápasů a sedm bodů (2+5) si připsal v play-off a podepsal se pod zisk stříbrných medailí. Stihl také odehrát mistrovství světa dvacítek, olympijský turnaj v Číně, kde byl nejproduktivnějším hráčem i nejlepším střelcem turnaje, a ve skvělém světle se prezentoval na loňském světovém šampionátu dospělých.

V aktuální sezoně NHL se objevil v 39 zápasech, ve kterých dal čtyři góly a na šest nahrával. Premiérový ročník v elitní zámořské lize mu však zkomplikovalo zranění a zkrátily zdravotní problémy.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud