Na dlouhé (pod)zimní večery. 21 nejlepších sportovních filmů podle uživatelů portálu ČSFD.cz

Co člověk, to jiný vkus. Jeden baští vdolky, druhý zase holky. Ten má rád metal, tamten ujíždí na Mozartovi. A tak je to i ve světě stříbrného plátna.

Co se týče kinematografie, není v českých zemích a na Slovensku navštěvovanější a populárnější internetová stránka než Česko-Slovenská filmová databáze. Kromě hodnocení a uživatelských recenzí desetitisíců filmů portál pravidelně aktualizuje žebříčky těch nejpopulárnějších podle toho, jak je oznámkovali zaregistrovaní uživatelé. Rozdělit si je můžete podle mnoha kategorií – nás zajímají ty sportovní.

Protože web počítá měsíční návštěvnost v milionech reálných uživatelů, má už jakýkoli žebříček z tohoto portálu hodně slušnou váhu. Minimálně vypovídá o většinovém vkusu filmového publika. Pokud vás zajímá, které sportovní filmy (včetně dokumentárních) pokládají Češi a Slováci za nejlepší v historii, projděte si následující kapitoly, kde najdete kromě obsahu i trailery.

Pokračování 2 / 22

21. Phar Lap, 1983 - režie: Simon Vincer

Ten kůň se stal legendou dostihového světa. Dodnes lidé vzpomínají na nádherného ryzáka, který v cílové rovince s lehkostí zdolával své soupeře. Přišel do australských stájí z Nového Zélandu a byl nepřemožitelným šampiónem závodní dráhy počátku třicátých let. Úspěchy a sláva jdou ovšem vždy ruku v ruce se závistí a intrikami. Člověk se může bránit, kůň ne. A Phar Lap doplatil na lidskou zlobu a malichernost.

S vítězícím Phar Lapem jsou spojována jména tří mužů. Trenér Harry Telford už nikdy neobjevil koně stejných kvalit, finančně zkrachoval a žil v chudobě až do roku 1960. Majitel stájí Dave Davis zemřel v Kalifornii v roce 1959. Phar Lapův ošetřovatel Tommy Woodcock se stal jednou z nejznámějších osobností australského turfu. V době natáčení tohoto filmu mu bylo 78 let a stále ještě působil jako trenér (zahrál si v něm jednu z epizodních rolí).

Film vzpomíná nejen na stejnojmenného fenomenálního koně, ale zároveň umožňuje nahlédnout do zákulisí dostihového sportu, ovlivněného nejrůznějšími profesemi, od chovatelů přes trenéry a žokeje, až po bookmakery. (zdroj: oficiální text distributora)

Pokračování 3 / 22

20. V zajetí rychlosti (The World's Fastest Indian), 2005 - režie: Roger Donaldson

Film byl natočen podle pravdivého příběhu. Anthony Hopkins v roli muže, který šel celý život za svým snem: být nejrychlejší. Novozélanďan Burt Munro strávil 40 let života zdokonalováním svého motocyklu Indian Scout z roku 1920. S tímto strojem se pak vydal na solná jezera v Bonneville v americkém státě Utah, která jsou díky dokonale rovnému povrchu ideálním místem pro rychlostní závody.

Přes nepřízeň okolností se mu v roce 1967 podařilo zajet rychlostní rekord. Příběh filmu V zajetí rychlosti se soustředí na cesty k Bonnevillským solným pláním, které Burt Munro podnikl v 60. letech minulého století. Je to pouť za splněním fantastického snu, pravdivý příběh muže, který nepřestal věřit ve své síly a schopnosti. (zdroj: oficiální text distributora)

Pokračování 4 / 22

19. Zuřící býk (Raging Bull), 1980 – režie: Martin Scorsese

Portrét boxera Jakea LaMotty, šampiona ve střední váze, který byl pověstný svou výdrží a odolností v ringu. Film sleduje LaMottovy osudy během dvou dekád od začátků jeho boxerské kariéry ve čtyřicátých letech.

LaMotta se proslavil agresivním stylem boje a nezlomnou odolností, díky níž nejednou z posledních sil vzdoroval ranám soupeřů. Jeho výbušný temperament mu vysloužil přezdívku Zuřící býk a dovedl ho nejen k boxerským výhrám, ale také k životním prohrám... (zdroj: oficiální text distributora)

Pokračování 5 / 22

18. Kličko (Klitschko), 2011 – režie: Sebastian Dehnhardt

Detailní portrét dvou výjimečných sportovců, ale především bratrů, Vitalije a Vladimíra Kličkových. Film ukazuje jejich osudy a kariéru během dětství na socialistické Ukrajině, v dobách jejich tvrdých boxerských začátků i ve chvílích, kdy se z nich staly mezinárodní sportovní legendy… (zdroj: oficiální text distributora)

Pokračování 6 / 22

17. Dangal, 2016 - režie: Nitesh Tiwari

Mahavir Singh Phogat býval vynikajícím zápasníkem, ale musel nechat sportu, aby si našel práci, která ho uživí. Doufá, že jednou aspoň jeho syn vyhraje pro Indii medaili. Jenomže se mu narodí samé dcery, a tak zklamaný Mahavir na svůj sen pomalu zapomíná. Pak si ale přijdou rodiče dvou chlapců stěžovat, že Mahavirovy dcery zbily jejich syny. Dívky se k tomu přiznají a Mahavir si uvědomí, že i když má dcery, ještě to neznamená, že z nich nemůže vychovat zápasníky. K překvapení a nelibosti celé vesnice je začne trénovat k zápasení. (zdroj: Johana Jahůdková)

Pokračování 7 / 22

16. Železný Schwarzenegger (Pumping Iron), 1977 – režie: George Butler, Robert Fiore

V roce 1977 si nezávislý dokument posvítil na svět kulturistiky. Film se stal kasovním trhákem a vzbudil mezinárodní senzaci. Odstartoval kariéru jednoho budoucího multimilionáře a navždy změnil svět bodybuildingu a tělesného cvičení obecně.

V hlavní roli zazářil pětinásobný držitel titulu Mr.Olympia Arnold Schwarzenegger. Dokument doprovází tohoto osmadvacetiletého kulturistu na cestě za jeho šestým titulem… (zdroj: oficiální text distributora)

Pokračování 8 / 22

15. The Art of Flight, 2011 – režie: Curt Morgan

Během dvouletého natáčení snowboardisté jako Travis Rice, Nicolas Müller nebo Jeremy Jones (a další jejich kamarádi) objevovali zapomenuté končiny vysokých hor, aby zde redefinovali možnosti snowboardingu. Za pozornost stojí i přiléhavý soundtrack… (zdroj: uživatel kikulin)

Pokračování 9 / 22

14. Až na vrchol (Hitting The Apex), 2015 - režie: Mark Neale

Až na vrchol představuje příběh šesti bojovníků – šesti nejrychlejších motocyklových závodníků všech dob – a jejich osudů. Příběh o tom, co je v sázce, co lze vyhrát a ztratit, když se ženou za slávou rychlostí přesahující tři sta kilometrů v hodině.

Brad Pitt v roli vypravěče popisuje intenzivní soupeření mezi jezdci, ale i další vazby jako je přátelství a vzájemný respekt, jako důkaz nejvyšší profesionality všech pilotů, kteří mají co do činění s kategorií MotoGP, královnou jednostopých závodů. Divák je vtažen do fascinujícího konkurenčního boje, v němž se představí ikona motorsportu Valentino Rossi, Casey Stoner, Dani Pedrosa a Marco Simoncelli, jenž obětoval závodům to nejcennější – svůj život. A samozřejmě stoupající hvězda, španělský mladík Marc Marquez. (zdorj: sterovsky)

Pokračování 10 / 22

13. Ip Man, 2008 - režie: Wilson Yip

Čína, rok 1935. Kluby bojových umění ve městě Foshan nabírají na popularitě a Ip Man (Donnie Yen) je nezpochybnitelným vládcem umění wing chun, čím dál populárnější verze kung fu. Klidný život jeho rodiny a přátel však převrátí vzhůru nohama japonská invaze. Poté, co odmítne učit okupační vojáky svému umění, je přinucen bojovat o své vlastní přežití v sérii výzev, jež vyvrcholí soubojem na život a na smrt s nejlepším japonským bojovníkem. (oficiální text distributora)

Pokračování 11 / 22

12. Těžká váha (Cinderella Man), 2005 – režie: Ron Howard

Uprostřed Velké hospodářské krize, která ve 30. letech 20. století téměř srazila Ameriku na kolena, se zničehonic objevil hrdina, jemuž se díky pevnému odhodlání a železné vůli podařilo nejen vybojovat druhou šanci pro svou rodinu a sebe samotného, ale také stát se idolem celého národa. Tím hrdinou z lidu byl James J. Braddock (Russell Crowe), muž, který se i přes nepřízeň osudu měl brzy stát jednou z nejinspirativnějších legend v dějinách sportu.

Na začátku 30. let byl tento bývalý boxer na dně - stejně jako zbytek americké populace, zasažené obrovskou ekonomickou katastrofou. Jeho kariéra se zdála být u konce, neměl z čeho zaplatit účty a jediná věc, na které mu v životě záleželo - jeho rodina - se ocitla v nebezpečí. Hluboko uvnitř však stále dřímalo jeho odhodlání. Láska, čest a silná vůle mu pomohly proměnit v realitu zdánlivě neuskutečnitelný sen.

Braddock se pokusil využít poslední šance k záchraně své rodiny a vrátil se do ringu. Nikdo nevěřil, že má sebemenší šanci uspět, ale podceňovaný boxer začal vyhrávat jeden zápas za druhým. Z obyčejného člověka, který měl problém najít práci, se najednou stal téměř mýtický, neporazitelný hrdina a zároveň symbol nadějí a snů lidí, sužovaných hospodářskou krizí. Jeho strmý vzestup nakonec vyvrcholil soubojem, o kterém zpočátku nikdo ani nesnil: Braddock se postavil světovému šampiónovi těžké váhy Maxi Baerovi - nezastavitelnému boxerovi, který v ringu usmrtil již dva své protivníky... (zdroj: oficiální text distributora)

Pokračování 12 / 22

11. Jízda na hraně (The Crash Reel), 2013 - režie: Lucy Walker

Před zimní olympiádou v roce 2010 vrcholila rivalita nejlepších snowboardistů světa – Shauna Whitea a Kevina Pearce. K poměření sil ale nedošlo, Kevin se totiž pár dnů před začátkem her vážně zraní při tréninku.

Shaun získal zlatou medaili a Kevin se pomalu, za podpory rodiny, zotavoval z kritického stavu. Jeho mozek zůstával po nehodě poškozený. Doporučení lékařů bylo jasné: neriskovat už žádný další pád. Ten by totiž v jeho případě mohl být smrtelný. Propadne Kevin znovu své adrenalinové vášni? Bude riskovat další nehodu a tím pádem i potenciální doživotní závislost na své rodině, která si už tak dost vytrpěla? (zdroj: Jeden svět)

Pokračování 13 / 22

10. Ostrá hrana (The Sharp End), 2007 - režie: Nick Rosen, Peter Mortimer

Hodinový americký snímek The Sharp End (Ostrá hrana) točili režiséři Peter Mortimer a Nick Rosen v lezeckých lokalitách po celém světě. Podle uživatelů ČSFD jde o jeden z nejlepších a nejnapínavějších "climbing" fimů, které kdy spatřily světlo světa. Pro české diváky je atraktivní i scénami z Adršpašských skal, které mnozí lezci považují za jedny z nejnáročnějších v Evropě.

Pokračování 14 / 22

9. Rocky, 1976 – režie: John G. Avildsen

Slavné boxerské drama outsidera, který dostal šanci a zvítězil sám nad sebou. Titulní hrdina, neúspěšný třicetiletý boxer Rocky Balboa, pracuje jako výběrčí dluhů pro místního lichváře, boxuje v pokoutních zápasech a neúspěšně se dvoří Adrian, plaché prodavačce v obchodě s drobným zvířectvem.

V době, kdy bývalý trenér vyhodí Rockyho z tělocvičny, protože se mu zdá, že jako boxer promrhal svůj talent a je vyřízená existence, chystá se ve Filadelfii boj o titul mistra světa v těžké váze. Protože se však vyzyvatel zranil a nemůže k zápasu nastoupit, vyhlásí obhájce titulu Apollo Creed, že bude boxovat s kterýmkoli místním boxerem, protože chce dokázat, že Amerika je zemí, v níž má každý šanci uspět. Vybere si Rockyho, protože se mu líbí jeho přezdívka Italský hřebec, slibující dobrou publicitu.

Zatímco se Rocky nesměle sbližuje s Adrian, rozjíždí se velkolepá reklamní kampaň. Rockyho zpovídají televizní reportéři, píše se o něm v novinách. Všichni se ovšem vysmívají jeho bezelstnosti a nikdo mu nedává sebemenší šanci. Přijde za ním bývalý trenér Mickey, nabízí mu své služby jako trenér a manažer. Rocky jej nejprve vyhodí, ale pak souhlasí.

Začíná tvrdý trénink. Běhá, boxuje a postupně se dostává do fyzické i psychické kondice, také díky tomu, že se k němu nastěhuje Adrian. V noci před zápasem se jí Rocky svěří, že chce s Creedem vybojovat rovnocenný zápas, i když si uvědomuje své minimální šance.

1. ledna 1976 je hala vyprodána. Začíná velkolepá podívaná, kterou je boj o titul mistra světa. Překvapený Apollo Creed, pro něhož je zápas, stejně jako pro diváky, pouze show pro pobavení, jde hned v prvním kole po Rockyho ráně k zemi. Teprve pak začne opravdový zápas. Rocky bojuje jako o život, několikrát jde k zemi, ale pokaždé se zvedne… (zdroj: oficiální text distributora)

Pokračování 15 / 22

8. Wayne Gretzky - Vysoko nade všemi (Wayne Gretzky: Wayne Gretzky: Above and Beyond), 1990

The Great One. Přezdívka, kterou dostal, vyjadřuje všechno, čím byl tento kanadský centr pro hokej. Vytvořil 40 rekordů v základní části, 15 rekordů v play-off, s Edmontonem Oilers vyhrál čtyřikrát Stanley Cup, získal desetkrát Art Ross Trophy, devětkrát Hart Memorial Trophy, pětkrát Lester B. Pearson Award a Lady Byng Memorial Trophy, dvakrát Conn Smythe Trophy.

Jediné, co mu bylo v hráčské kariéře upřeno, je titul olympijských vítězů. V roce 1998 favorizovaní Kanaďané na hrách v japonském Naganu prohráli v semifinále s českým výběrem a do boje o zlato nepostoupili.

Gretzky je jediným hráčem, který kdy v NHL za sezónu nastřádal do statistik přes 200 bodů, a to celkem čtyřikrát. V patnácti sezónách NHL nasbíral přes sto bodů, třináct z nich v nepřerušené sérii. O jeho výjimečnosti svědčí i fakt, že číslo 99, které nosil na dresu, bylo vyřazeno a v NHL ho už nikdo nikdy nevyužije.

Hodinový dokumentární film Wayne Gretzky - Vysoko nade všemi mapuje kariéru legendárního kanadského forvarda do roku 1990, kdy překonal v historické tabulce produktivity NHL svůj vzor - Gordieho Howea.

Pokračování 16 / 22

7. Válečník (Warrior), 2011 – režie: Gavin O’Connor

Dva bratry, kteří se kdysi rozešli ve zlém, svede do jednoho zápasnického ringu potřeba vyhrát nejvyšší finanční odměnu v historii MMA. Bývalý mariňák Tommy (Tom Hardy) a učitel fyziky na střední škole Brendan (Joel Edgerton), ve strhujícím příběhu dvou bratrů, kteří stanou proti sobě v kleci a možná najdou i něco víc než jen peníze.

Tommy Riordan se po letech vrací do rodného Pittsburghu a požádá svého otce, někdejšího trenéra a nyní alkoholika, aby ho připravil na turnaj MMA, který výherci nabízí nejvyšší finanční odměnu v historii tohoto bojového sportu. Tommyho bratr Brendan, bývalý MMA bojovník, se také potýká s finančními problémy, proto se rozhodne pro návrat do amatérského ringu, aby zabezpečil svou rodinu. Střet, ve kterém se oba bratři musí postavit křivdám, které je kdysi rozdělily, je nevyhnutelný… (zdroj: oficiální text distributora)

Pokračování 17 / 22

6. Milion Dollar Baby, 2004 – režie: Clint Eastwood

Stárnoucí Frankie Dunn (Clint Eastwood) se pokouší usmířit se svou dcerou, nemá však štěstí. Frankie trénuje mladé a nadějné boxery. Nedaří se mu je ale dostat k mistrovskému zápasu. Okolo ringu Dunnovi pomáhá Eddie Scrap-Iron Dupris (Morgan Freeman), bývalý boxer, kamarád a často i zachránce.

Zatímco Frankieho poslední talent zahne k jinému managerovi, v tělocvičně se objeví Maggie Fitzgerald (Hilary Swank). Odstrkovaná a naštvaná Maggie prahne po tom, aby jí někdo konečně věřil. Dunn ji ale trénovat nechce. Maggie se však na tréninku domluví s Eddiem a postupně si svou houževnatostí získá i Frankieho. Během tréninku se pak oba naučí něco o smutné minulosti toho druhého. Když se ale Maggiin sen začne naplňovat, čeká hrdiny další tragédie… (zdroj: oficiální text distributora)

Pokračování 18 / 22

5. Senna, 2010 – režie: Asif Kapadia

Film přináší skutečný příběh legendárního brazilského automobilového závodníka Ayrtona Senny, kterého mnozí považují za nejlepšího jezdce historie. Ukazuje jeho velkolepou kariéru ve formuli 1, fyzický a duševní vývoj na závodních okruzích i mimo ně, jeho cestu za dokonalostí i zásadní proměnu z neskutečně talentovaného nováčka, který v roce 1984 razantně vtrhl do F1, v mýty opředenou legendu, jež se z něho stala po tragických událostech v Imole roku 1994.

Díky úzké spolupráci s rodinou závodníka a s vedením formule 1 se film stal prvním oficiálním dokumentem o jeho životě s mnoha úžasnými a do té doby nepublikovanými archivními materiály... (zdroj: oficiální text distributora)

Pokračování 19 / 22

4. Rivalové (Rush), 2013 – režie: Ron Howard

Závratná rychlost, adrenalin proudící v žilách, krásné dívky a nezkrotná touha po vítězství. Závody Formule 1 jsou místem, kde jediná chyba může znamenat smrt. Na těchto okruzích spolu soupeří dva odvěcí rivalové. James Hunt je neřízená střela, neodolatelný playboy a brilantní řidič. Niki Lauda je dokonalý profesionál, vždy precizní a disciplinovaný.

Film Rivalové vypráví skutečný příběh dvou pilotů, kteří jsou soky nejen na okruzích, ale také ve skutečném životě. Přestože jsou soupeři, jsou také jeden pro druhého inspirací. Přes jejich rozdílnost je v životě pojí zvláštní přátelství. Ale rivalita je žene ke stále riskantnějším výkonům. Titul mistra světa může získat jen jeden... (zdroj: Bioskop)

Pokračování 20 / 22

3. Le Mans '66, 2019 - režie: James Mangold

V roce 1959 je Carroll Shelby na absolutním vrcholu, vyhrál nejtěžší motoristický závod na světě 24 hodin Le Mans. Po největší triumfu tohoto neohroženého Texasana přijde drtivá rána – lékaři odhalená srdeční vada mu znemožní pokračovat v závodění. Shelby tak začíná novou kariéru jako velmi vynalézavý konstruktér. Spolupracuje s týmem, do něhož patří i vynikající zkušební jezdec a britský šampión Ken Miles.

Miles je nejen špičkovým závodníkem oddaným své rodině, ale je také nesnesitelně arogantní a naprosto neschopný jakéhokoliv kompromisu. A právě tento tým automobilových šílenců si najme Henry Ford II, aby pro jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodní auto. Ford se totiž rozhodně, že se pomstí Enzo Ferrarimu, za to, že nakonec odmítl domlouvané spojení své automobilky s Ford Motor Company.

Vozy stáje Ferrari vítězí na okruhu v Le Mans nepřetržitě od roku 1960 až do roku 1965. Shelby, Miles a jejich malý tým jsou odhodláni tomu učinit tomu  s pomocí vozu Ford GT40 rázný konec. Proti nim stojí neporazitelné Ferrari, fyzikální zákony i jejich vlastní osobní démoni. Navzdory překážkám a omezením, které jim do cesty hází i samotný Ford, musí vyvinout revoluční vozidlo, které převálcuje každého konkurenta. Jejich úsilí si ale vybírá nemalou daň. (zdroj: CinemArt).

Pokračování 21 / 22

2. Nagano 1998 - hokejový turnaj století, 1998 - režie: Charilaos Karadžos

Je to nejspíš věc národní cti. Na prvním místě v žebříčku sportovních filmů podle uživatelů ČSFD.cz figuruje dokument ze zimních olympijských her v japonském Naganu z roku 1998. Jde o sestřih nejdůležitějších okamžiků ze všech sportovních soutěží, ale největší prostor je věnován spanilé jízdě českých hokejistů za zlatými medailemi, včetně velkolepého přivítání ve vlasti.

Pokračování 22 / 22

1. Pásky z Nagana, 2018 - režie: Ondřej Hudeček

Kdo by neznal příběh českých hokejistů na olympijských hrách v Naganu. Na turnaji století v roce 1998 šokoval výběr kouče Ivana Hlinky celý sportovní svět, když na cestě za zlatem postupně vyřadil Spojené státy, Kanadu a ve finále zdolal Rusko. Dokument Ondřeje Hudečka nenabízí pouze památné sestřihy z jednotlivých zápasů, ale také nepublikované ukázky či netradiční kamerové záběry. (zdroj. Česká televize)

Doporučujeme

Články odjinud