Naprosto výjimeční! 4 hokejisté, kterým se povedlo triumfovat v anketě Sportovec roku

Nového vítěze ankety Sportovec roku budeme znát až v prosinci. Nejlepším sportovcem České republiky v roce 2022 se stala lyžařka Ester Ledecká. Hokejisté tuto trofej moc často nevyhrávají, ale občas se i jim podaří zabodovat.

Biatlon, judo, atletika, tenis, rychlobruslení, klasické i alpské lyžování… To jsou sportovní odvětví, která „slavila“ individuální vítězství v anketě Sportovec roku v posledních letech. Od roku 1959, kdy byl nejlepší sportovec republiky vyhlášen poprvé, získali prestižní ocenění jen čtyři hokejisté. Kteří a kdy? To zjistíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

1961 – Josef Mikoláš

Josef Mikoláš.jpg

1959 – Vladimír Jirásek (vodní slalom). 1960 – Eva Bosáková (sportovní gymnastika). 1961 – Josef Mikoláš (lední hokej). Bývalý hokejový brankář dovedl ve vítězném roce československé hokejisty ke stříbrným medailím na mistrovství světa ve Švýcarsku. Čechoslováci zaostali jen za Kanadou, se kterou remizovali 1:1 a zároveň se stali mistry Evropy. Mikloáš tehdy pomohl vychytat i výhru nad Sovětským svazem. Bylo to rok poté, co sestoupil s Vítkovicemi z nejnižší soutěže.

Kromě svého brankářského umění byl obdivován i za statečnost. Chytal bez masky, a tak během kariéry přišel o osm zubů, měl 35 sešívaných tržných ran, na hlavě asi 80 stehů nebo zlomenou dolní čelist. Zemřel v březnu roku 2015 ve věku 77 let.

Foto: hc-vitkovice.cz

Pokračování 3 / 5

1994 a 1998 – Dominik Hašek

Hašek-1998.jpg

Jediným hokejistou, který ocenění pro nejlepšího sportovce získal dvakrát v kariéře, je Dominik Hašek. Legendární Dominátor během dlouhé a úspěšné kariéry získal dva Stanley Cupy a spoustu individuálních ocenění.

První titul Sportovec roku si vysloužil v roce 1994. Byla to premiérová sezona, ve které byl jedničkou Buffala. Sabres dovedl do prvního kola play-off a hlavně - poprvé v kariéře získal Vezina Trophy. Navrch s kolegou Grantem Fuhrem obdrželi William M. Jennings Trophy za nejnižší počet obdržených branek.

Podruhé se stal Sportovcem roku o čtyři roky později. V roce 1998 si triumf vysloužil fantastickými výkony na olympijských hrách v Naganu, kde Češi především díky jeho heroickým zákrokům získali zlaté medaile. "Hašek na Hrad," znělo tehdy republikou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

2005 – Jaromír Jágr

Jágr-repre.jpg

Jaromír Jágr získal ocenění pro nejlepšího sportovce v roce 2005. Paradoxně se tak nestalo tehdy, když získal Stanley Cup či když se stal nejproduktivnějším hráčem NHL, ale v roce, kdy se nejslavnější soutěž světa nehrála.

V NHL byla zrovna výluka, a tak hvězdná osmašedesátka na začátku sezony posílila mateřské Kladno. Odtud se Jágr vydal na východ na Sibiř. Následně přijel na světový šampionát do Vídně a mužstvo pod vedením Vladimíra Růžičky dovedl ke zlatu. Sám se dostal do All-Star týmu mistrovství.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

2020 - David Pastrňák

David Pastrňák12.jpg

Velká škoda, že sezonu 2019/20 zkrátilo koronavirové šílenství. Stejně jako mnoho jiných soutěží na něj doplatila i NHL a z individuálního pohledu i David Pastrňák. Český útočník měl našlápnuto k překonání magické hranice padesáti vstřelených branek v základní části. Po 70 odehraných zápasech měl na kontě 48 přesných tref a byl k nezastavení, ale další zápis do statistik už mu nebyl dopřán. I tak se ale dočkal významného ocenění - spolu s Alexandrem Ovečkinem získal Maurice Richard Trophy pro nejlepšího kanonýra. Kromě toho obdržel také titul Sportovec roku doma v České republice, když v anketě předstihl lyžařku Ester Ledeckou a rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud