Petr Rada  Trenérskou kariéru odstartoval Petr Rada jako asistent v německém Düsseldorfu, v sezoně 1997/98 se však přesunul na domácí scénu a stal se asistentem ve Slavii, kterou na chvíli i převzal. Do Edenu se pak vrátil v roce 2012 z Teplic, v zimě přivedl Martina Fenina či Marcela Gecova, ovšem po sérii špatných výsledků na jaře skončil. Po anabázi v Teplicích a v Příbrami se stal  v březnu roku 2017 koučem Sparty, kde vystřídal Davida Holoubka. Na Letné si však nestačil pořádně ani vybalit věci a už se loučil, a to navzdory faktu, že podepsal smlouvu na dobu neurčitou. U mužstva vydržel pouhé tři měsíce, udržel třetí příčku v tabulce, uhrál pět výher, čtyři remízy a jednou jeho celek podlehl Jihlavě. Jeho nástupcem se stal Ital Andrea Stramaccioni. Foto: Profimedia.cz

Petr Rada
Trenérskou kariéru odstartoval Petr Rada jako asistent v německém Düsseldorfu, v sezoně 1997/98 se však přesunul na domácí scénu a stal se asistentem ve Slavii, kterou na chvíli i převzal. Do Edenu se pak vrátil v roce 2012 z Teplic, v zimě přivedl Martina Fenina či Marcela Gecova, ovšem po sérii špatných výsledků na jaře skončil. Po anabázi v Teplicích a v Příbrami se stal  v březnu roku 2017 koučem Sparty, kde vystřídal Davida Holoubka. Na Letné si však nestačil pořádně ani vybalit věci a už se loučil, a to navzdory faktu, že podepsal smlouvu na dobu neurčitou. U mužstva vydržel pouhé tři měsíce, udržel třetí příčku v tabulce, uhrál pět výher, čtyři remízy a jednou jeho celek podlehl Jihlavě. Jeho nástupcem se stal Ital Andrea Stramaccioni. Foto: Profimedia.cz

Nebáli se toho. 4 trenéři, kteří v české lize vedli obě pražská „S“ - Spartu i Slavii

Může to znít skoro neuvěřitelně, ale stejně jako se najdou hráči, kteří během profesionální kariéry obléknou dres obou nesmiřitelných pražských rivalů - Sparty a Slavie -, existují i takové trenéři.

Vést v české nejvyšší fotbalové soutěži oba nejslavnější tuzemské týmy je docela mimořádná věc. V novodobé historii se to povedlo pouze čtyřem koučům. Všechny je - i s jejich osudy - najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

Petr Rada

Petr Rada 16-9.jpg
 

Petr Rada má opravdu bohatý trenérský životopis. Vedl krátce národní tým, na klubové úrovni Teplice, Plzeň, Jablonec, Liberec, Jihlavu, Příbram, ale dvakrát taky Slavii a vládl i na Letné.

Trenérskou kariéru odstartoval jako asistent v německém Düsseldorfu, v sezoně 1997/98 se však přesunul na domácí scénu a stal se asistentem ve Slavii, kterou na chvíli i převzal. Do Edenu se pak vrátil v roce 2012 z Teplic, v zimě přivedl Martina Fenina či Marcela Gecova, ovšem po sérii špatných výsledků na jaře skončil.

Po anabázi v Teplicích a v Příbrami se stal  v březnu roku 2017 koučem Sparty, kde vystřídal Davida Holoubka. Na Letné si však nestačil pořádně ani vybalit věci a už se loučil, a to navzdory faktu, že podepsal smlouvu na dobu neurčitou. U mužstva vydržel pouhé tři měsíce, udržel třetí příčku v tabulce, uhrál pět výher, čtyři remízy a jednou jeho celek podlehl Jihlavě. Jeho nástupcem se stal Ital Andrea Stramaccioni.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Jozef Jarabinský

Jarabinsky.jpg

Rázný trenér Jozef Jarabinský se nikde s nikým nepáral a všude vládl pevnou rukou. Ve Spartě začínal u mládeže, další léta strávil na Slovensku a v roce 1986 se vrátil do Sparty v roli asistenta. O dva roky později tým vedl už coby hlavní kouč.

Na lavičku letenského týmu se ještě dvakrát vrátil, poprvé v roce 1995 a znovu v letech 2004 až 2005. Do Slavie přišel v roce 1992 a klub vedl i první půlrok v úvodním ročníku samostatné české ligy. V listopadu ho nahradil Jindřich Dejmal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Jaroslav Hřebík

Hřebík.jpg

Jaroslav Hřebík se objevil na lavičce Sparty několikrát a v sezoně 2001/02 ji dovedl do osmifinálové skupiny Ligy mistrů s Realem Madrid. Šest kol před koncem soutěže byl ale odvolán a po nějaké době odešel do Ruska.

Na konci roku 2004 se však nečekaně objevil zpět na Letné a vystřídal oblíbeného Františka Straku. Fanoušci ho ale nepřijali a Hřebík byl na jaře odvolán.

Ještě předtím, než začal psát sparťanský příběh, však působil i na lavičce konkurenční Slavie. Do Edenu přišel v roce 1998 z Hradce Králové, jeho panování u „sešívaných“ však trvalo jen do následujícího roku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

František Straka

Straka3.jpg

Bývalý skvělý obránce Sparty i československé reprezentace začal s trenérskou kariérou v Německu. V roce 2002 se František Straka vrátil domů a usadil se v Teplicích.

V závěru jara 2004 přišel „přestup“ na Letnou, který František Straka zvládl a Spartu dostal do Ligy mistrů. Letenští sice získali v základní skupině jediný bod za remízu s Manchesterem United, v domácí soutěži však Sparta kralovala a Straka se těšil výrazné popularitě. Po podzimu ho ale nečekaně nahradil Jaroslav Hřebík.

„Franz“ později vedl Plzeň, České Budějovice a několik zahraničních klubů, v srdcích fanoušků Sparty však zůstal zapsán tučným písmem. To se ale změnilo, když v roce 2011 kývl na nabídku konkurenční Slavie. Sparťané ho začali nenávidět, Slávisté ho nepřijali a Straka musel v úvodu jara kvůli velkému tlaku fanoušků, kteří mu dokonce posprejovali dům, skončit.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud