Nečekané konce tří opor. Jak reprezentace přišla o špičkové pravé obránce?

V české fotbalové reprezentaci v posledních letech skončilo několik opor. Některé dobrovolně, jiné ne.

Pokud v reprezentaci něco v posledních letech fungovalo, byl to post pravého obránce. Na tom byla vždy veliká kvalita. Jenže tři klíčoví praví beci v národním týmu postupně skončili. Kteří to byli? A jak se jejich konce odehrály? Podívejte se.

Pokračování 2 / 4

Theodor Gebre Selassie

Bez názvu.jpg

V roce 2012 získal titul s Libercem. Zahrál si na EURU, ve čtvrtfinále s Portugalskem bránil Cristiana Ronalda, a poté zamířil do Brém. V tradičním bundesligovém klubu si vybudoval dobrou pozici a několik let nastupoval v základní sestavě.

Patřil taky k oporám reprezentace, jenže v té poté dostával přednost Pavel Kadeřábek. Theodor Gebre Selassie několikrát nastoupil i na levé straně, tam se ale necítil moc dobře. Reprezentační kariéru, během níž odehrál 54 zápasů, ukončil v květnu roku 2019. „Po dlouhém přemýšlení jsem se rozhodl ze zdravotních a rodinných důvodů ukončit reprezentační kariéru,“ uvedl tehdy na sociálních sítích.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Pavel Kadeřábek

Pavel Kadeřábek ČR Barbora Reichová  CNC  Profimedia.jpg

V reprezentaci debutoval v roce 2014. Tedy ještě v době, kdy národní tým vedl Pavel Vrba, který Pavla Kadeřábka povolal ze Sparty. Houževnatý krajní bek se ihned stal jednou z opor a držel si pevný flek v sestavě. Zahrál si taky na EURU v roce 2016.

Postupně se ale do národního týmu dostal Vladimír Coufal, který Kadeřábka vytlačil mezi náhradníky. Hráč německého Hoffenheimu mohl hrát i na levé straně, tam ale dostával přednost Jan Bořil.

Kadeřábek odehrál na opačné straně i parádní osmifinálové utkání mistrovství Evropy v roce 2021 proti Nizozemsku, to ale zároveň bylo jeho reprezentační derniérou. Na podzim kariéru v národním týmu přerušil a následně ji uzavřel. „Tělo mi pravděpodobně vrací maximální zátěž a vytížení z předchozích 10 let, kdy jsem prakticky nechyběl v žádném utkání Sparty, Hoffenheimu či právě reprezentace. Chci udělat maximum pro to, abych fotbal na nejvyšší úrovni mohl hrát, pokud možno co nejdéle," vysvětlil.

Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Pokračování 4 / 4

Vladimír Coufal

Vladimír Coufal ČR Vlastimil Vacek  Právo  Profimedia.jpg

Na pravém kraji obrany v posledních letech operoval Vladimír Coufal z West Hamu, který si v národním týmu vybudoval silnou pozici. V uplynulých dnech je okolo něj ale pořádně rušno. Nejprve v Polsku nezasáhl u gólové akce Poláků, aby nedostal žlutou kartu, která by jej vyřadila z klíčové bitvy s Moldavskem. O tu se ale nakonec připravil sám. Společně s Janem Kuchtou a Jakubem Brabcem totiž vyrazil na noční flám a reprezentační sraz musel opustit. Je otázkou, jestli se do národního týmu ještě vrátí.

Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Doporučujeme

Články odjinud