Martin Procházka – 32 zápasů v NHL  Během olympijských her v Naganu patřil Martin Procházka Torontu. Dostal šanci v 29 zápasech, dal ale jen dva góly a na další čtyři přihrál. Představoval si větší vytížení a tak byl po roce zpět ve Vsetíně. Přesto se do zámoří vydal znovu, tentokrát do Atlanty. Tam ale odehrál jen tři duely, připsal si jednu asistenci a vrátil se zpět na Lapač. Profimedia.cz
 Pavel Patera – 32 zápasů v NHL  Pavla Pateru a Martina Procházku brali všichni za hokejová dvojčata. Překvapuje vás proto, že v NHL oba odehráli stejný počet zápasů? Patera odešel do zámoří v sezoně 1999/00, ve které nastoupil k 12 zápasům za Dallas. Bilance? Jeden gól a čtyři asistence. Ještě v témže ročníku se vrátil do Vsetína, se kterým vybojoval extraligové stříbro. Rok nato odehrál 20 zápasů (1+3) za Minnesotu, daleko více příležitostí ale dostával na farmě. Tím jeho zámořské angažmá skončilo. Profimedia.cz
 Jan Čaloun – 24 zápasů v NHL  V české extralize hrával za Litvínov, Pardubice a Ústí nad Labem. Nejslavnější roky kariéry strávil ve Finsku, kde hrál i během olympiády. Jan Čaloun se zkoušel prosadit i v NHL. V letech 1995 až 1997 nastoupil ke 13 zápasům v San Jose, ve kterých sice dal osm branek, ale víc šancí nedostal. V sezoně 2000/01 to zkoušel ještě v Columbusu, s bilancí tří asistencí v jedenácti duelech ale díru do světa neudělal a vrátil se do Helsinek. Profimedia.cz
 David Moravec - 1 zápas v NHL  Střelec zlatého gólu z finále mistrovství světa 2001 hrával v Rusku, Švédsku, Finsku či Německu. Všude zanechal dobrý dojem, jen v NHL se nedokázal prosadit. Do zámoří odešel David Moravec rok po Naganu, zamířil do Buffala, odehrál ale jen jeden zápas, na ledě strávil 15 minut a 15 vteřin, dvakrát vystřelil a byl u jedné obdržené branky. Víc toho nestihl, protože další příležitost už nedostal. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Nedostali pořádnou šanci. 5 zlatých hochů z Nagana, kteří odehráli nejméně zápasů v NHL

Dominik Hašek patří mezi nejslavnější gólmany NHL všech dob. Jaromír Jágr odehrál v základní části soutěže přes 1700 zápasů. Další čeští hokejisté zvedli nad hlavu Stanley Cup. Ovšem ne všichni borci ze zlaté party z Nagana se za Atlantikem prosadili jako oni.

Od triumfu v Naganu letos uplynulo už 25 let. Vzpomínky na zlatý úspěch jsou ale stále hodně živé. Jágr, Hašek, Růžička a spol. pobláznili hokejový národ a dokázali něco, co už se nikdy nemusí povést.

V českém olympijském týmu však byli i borci, kteří se v zámoří téměř neprosadili. Probrouzdali jsme statistiky a vybrali pět hokejistů z naganského mužstva, kteří za oceánem odehráli nejméně utkání. Nepočítáme mezi ně Libora Procházku, který v NHL nikdy nehrál. Další jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Jiří Dopita – 73 zápasů v NHL

Jiří Dopita-Philadelphia.jpg

Když v sezoně 2001/02 odcházel Jiří Dopita do Philadelphie, byl považován za jednoho z nejlepších hráčů působících v Evropě. Ve Flyers si nevedl špatně, v jednom duelu dal dokonce čtyři branky, jenže mu příliš nesedl zámořský styl a navíc nedostal ani tolik šancí, kolik si představoval a zasloužil. S Flyers se loučil s bilancí 11 branek a 16 asistencí v 52 duelech. V další sezoně se zkoušel prosadit v Edmontonu, odehrál ale jen 21 zápasů a vrátil se domů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Martin Procházka – 32 zápasů v NHL

Martin Procházka-Toronto.jpg

Během olympijských her v Naganu patřil Martin Procházka Torontu. Dostal šanci v 29 zápasech, dal ale jen dva góly a na další čtyři přihrál. Představoval si větší vytížení a tak byl po roce zpět ve Vsetíně. Přesto se do zámoří vydal znovu, tentokrát do Atlanty. Tam ale odehrál jen tři duely, připsal si jednu asistenci a vrátil se zpět na Lapač.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Pavel Patera – 32 zápasů v NHL

Pavel Patera-Minnesota.jpg

Pavla Pateru a Martina Procházku brali všichni za hokejová dvojčata. Překvapuje vás proto, že v NHL oba odehráli stejný počet zápasů? Patera odešel do zámoří v sezoně 1999/00, ve které nastoupil k 12 zápasům za Dallas. Bilance? Jeden gól a čtyři asistence.

Ještě v témže ročníku se vrátil do Vsetína, se kterým vybojoval extraligové stříbro. Rok nato odehrál 20 zápasů (1+3) za Minnesotu, daleko více příležitostí ale dostával na farmě. Tím jeho zámořské angažmá skončilo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Jan Čaloun – 24 zápasů v NHL

Jan Čaloun1.jpg

V české extralize hrával za Litvínov, Pardubice a Ústí nad Labem. Nejslavnější roky kariéry strávil ve Finsku, kde hrál i během olympiády.

Jan Čaloun se zkoušel prosadit i v NHL. V letech 1995 až 1997 nastoupil ke 13 zápasům v San Jose, ve kterých sice dal osm branek, ale víc šancí nedostal. V sezoně 2000/01 to zkoušel ještě v Columbusu, s bilancí tří asistencí v jedenácti duelech ale díru do světa neudělal a vrátil se do Helsinek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

David Moravec - 1 zápas v NHL

David Moravec1.jpg

Střelec zlatého gólu z finále mistrovství světa 2001 hrával v Rusku, Švédsku, Finsku či Německu. Všude zanechal dobrý dojem, jen v NHL se nedokázal prosadit. Do zámoří odešel David Moravec rok po Naganu, zamířil do Buffala, odehrál ale jen jeden zápas, na ledě strávil 15 minut a 15 vteřin, dvakrát vystřelil a byl u jedné obdržené branky. Víc toho nestihl, protože další příležitost už nedostal.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud