Jen sedm borců si v příští sezoně NHL vydělá více než 12 milionů dolarů. V této privilegované společnosti najdeme i jednoho Čecha. Na slušné peníze si však přijde i řada jiných hráčů z bývalého Československa.
Jak by vypadala pětka s brankářem, poskládaná z nejlépe placených českých a slovenských hokejistů na jednotlivých postech v nadcházející sezoně NHL? Na tuto otázku odpovídají následující kapitoly. Prozradíme, že si tito borci v součtu vydělají během sezony 2023/24 skoro 50 milionů dolarů, a že v ní mají převahu čeští hráči.
Pokračování 2 / 7
Brankář: Petr Mrázek (Chicago Blackhawks) – 4,4 milionu dolarů
Premiéru v nejslavnější hokejové soutěži světa si odbyl vítkovický odchovanec Petr Mrázek v sezoně 2012/13 v pouhých dvaceti letech. Kouč Detroitu Mike Babcock se jej rozhodl povolat z farmy, dal pauzu Jimmymu Howardovi a poslal českého gólmana do zápasu na ledě St. Louis.
Český mladík si vedl skvěle. Odchytal celé střetnutí, chytil 26 střel, pustil jediný gól a pomohl k výhře Rudých křídel 5:1. Za svůj výkon získal ocenění druhá hvězda zápasu. Postupem času se vypracoval v týmovou jedničku, ale pak o tento post zase přišel. Na konci sezony 2017/18 byl vytrejdován do Philadelphie, od roku 2018 hájil barvy Caroliny, pak Toronta a nyní má ještě na rok smlouvu v Chicagu, která mu zajišťuji příjem ve výši 4,4 milionu dolarů. Momentálně má na kontě 334 utkání v NHL, z toho 150 vítězných.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 7
Obránce: Erik Černák (Tampa Bay Lightning) – 6,76 milionu dolarů
Jednu z nadějí slovenského hokeje, Erika Černáka, získalo v draftu roku 2015 Los Angeles. Talentovaný bek však poprvé okusil NHL v barvách Tampy Bay, kam byl o dva roky později vytrejdován. Za Lightning zatím odehrál 296 zápasů, ve kterých ukázal svůj potenciál, důraz i přehled. Na kontě má 18 branek a 57 gólových nahrávek, z toho dva góly a 14 asistencí zaznamenal v minulém ročníku. Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu je pro klub nesmírně cenný hráčem. Loni v létě podepsal osmiletý kontrakt, který vyprší až po sezoně 2030/31.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 7
Obránce: Filip Hronek (Vancouver Canucks) – 5,5 milionu dolarů
Když se mluví o největších současných českých defenzivních talentech, většinou se skloňuje jméno Filipa Hronka. Odchovanec královéhradeckého hokeje byl v roce 2016 draftován ve druhém kole Detroitem, následně odešel do zámoří, kde nejdříve působil v juniorské lize OHL v celku Saginaw Spirit, kde předváděl vynikající výkony a následně zamířil do farmářského mužstva Grand Rapids Griffins v soutěži AHL.
Premiéru v NHL si odbyl v sezoně 2018/19, v níž naskočil do 46 zápasů a nasbíral 23 bodů (5+18). Pak zazářil na mistrovství světa, kde se stal nejproduktivnějším zadákem, byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje a dostal se do All-Star týmu. Pak už byl pevnou součástí Red Wings. Před pár měsíci byl vyměněn do Vancouveru, za který však odehrál jen čtyři zápasy, protože ho trápily zdravotní problémy. Před sebou má poslední rok z tříleté smlouvy, během něhož si vydělá pět a půl milionu dolarů.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 7
Pravé křídlo: David Pastrňák (Boston Bruins) – 13 milionů dolarů
David Pastrňák se díky smlouvě, kterou podepsal v roce 2017, dostal mezi nejlépe placené hráče Bostonu. Tento kontrakt vypršel sedmadvacetiletému forvardovi před pár týdny a zároveň mu začala běžet nová, značně vylepšená smlouva, která z něho udělala jednoho z největších boháčů v NHL.
Český hokejista se vyprofiloval v jednu z hvězd elitní zámořské ligy a patří k nejlepším střelcům soutěže. Vzhledem k tomu bylo přirozené, že mu Bruins nabídli osmiletou smlouvu, která mu hned v první sezoně svého plnění zajistí 13 milionů dolarů. Celková hodnota kontraktu, který vyprší v roce 2031, činí 90 milionů dolarů.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 7
Střední útočník: Tomáš Hertl (San Jose Sharks) – 10 milionů dolarů
Pro devětadvacetiletého útočníka San Jose Tomáše Hertla byla minulá sezona z individuálního pohledu vydařená. Jeho tým sice nepostoupil do play-off, ale on odehrál 79 utkání a svůj brankový účet v NHL si vylepšit o 22 přesných tref. Na kontě jich má nyní už přes dvě stovky.
Do elitní zámořské ligy vlétl v sezoně 2013/14 skvěle a nebýt zranění, kvůli kterému přišel také o olympiádu v Soči, mohl se stát nejlepším nováčkem roku. V NHL ho čeká start do jedenácté sezony a už pátým rokem bude na dresu nosit „áčko“ coby zástupce kapitána.
Loni v březnu se Hertl dohodl se San Jose na nové smlouvě – osmiletý kontrakt na 65 milionů dolarů z něho udělal jednoho z nejlépe placených hokejistů v NHL. V nadcházející sezoně mu přinese výplatu ve výši deseti milionu dolarů.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 7
Levé křdlo: Ondřej Palát (New Jersey Devils) – 6,9 milionu dolarů
V první polovině sezony 2013/14 byl za jednoho z favoritů na zisk Calder Trophy považován Tomáš Hertl. Toho ale na nějakou dobu vyřadilo ze hry nepříjemné zranění, takže o šanci přišel. Přesto mohla trofej poprvé putovat do České republiky. Zásluhu na tom měl hráč Tampy Bay Ondřej Palát.
Šikovný útočník, který debutoval v soutěži už v sezoně 2012/13, posbíral v následujícím ročníku, který byl pro něho oficiálně premiérovým, v 81 duelech 59 (23+36) bodů, byl druhým nejproduktivnějším nováčkem a pomohl Lightning do play-off. Sezonu snů však prestižním oceněním nezavršil. Od té doby už ale ušel pořádný kus hokejové cesty.
V NHL zvládl dosud odehrát téměř 677 utkání, v nichž zaznamenal 446 bodů (151+295), dalších 150 střetnutí přidal v play-off, kde se blýskl 51 góly a 50 nahrávkami. Dvakrát výrazně pomohl Tampě Bay k zisku Stanley Cupu a loni v létě zamířil za novou štací do New Jersey. Bohužel, jeho rozjezd v novém působišti značně zbrzdilo zranění, které ho poměrně nadlouho vyřadilo ze hry. V New Jersey věří, že v příštím ročníku bude fit a ukáže svoje kvality, které budou oceněny částkou ve výši téměř sedmi milionů dolarů.
Foto: Profimedia.cz