Hokej je týmová hra, ale pokud bychom hledali individualitu, na níž stojí úspěch mužstva zásadní měrou, došli bychom k brankáři. Mít dobrého gólmana je často klíčem k zisku mistrovského titulu, neboť i dobrý tým je bez kvalitního strážce klece jen (pod)průměrným mančaftem.
Braden Holtby z Washingtonu Capitals je v aktuální sezoně nejvytíženějším gólmanem v základní části NHL. To není dobrá zpráva před blížícím se play-off. (Foto: Profimedia.cz)
I když brankáři nejsou na ledě tak aktivní jako hráči v poli, nikdo nestráví na ledě víc minut než oni. A to může vést na konci sezony k únavě. Pokud mužstvo nemá v záloze druhého kvalitního gólmana, má trenér zaděláno na problém.
NHL je oproti evropským ligám specifická soutěž. Základní část je nesmírně dlouhá (82 zápasů) a kluby musejí respektovat platový strop. Záložní gólman je jednou mála položek, na níž lze ušetřit pár dolarů, tak proč utrácet za hráče, který pravděpodobně zasáhne jen do čtvrtiny zápasů?
Silných brankářských tandemů bychom v NHL pár našli, jak už ale bylo výše řečeno, v některých klubech berou kvalitu na postu druhého gólmana jako luxus. V takových týmech se pak brankářská jednička musí pěkně otáčet, odchytá podstatnou porci zápasů v základní části sezony a nemá moc času na odpočinek.
Nejvytíženějšími brankáři v aktuální sezoně jsou Braden Holtby z Washingtonu a Cory Schneider z New Jersey Devils. Pokud budou nastupovat na led jako dosud, na konci základní části by mohli mít na kontě přes 70 odchytaných zápasů a více než čtyři tisíce minut.
Důvodem, proč jsou tihle dva nejzaměstnanějšími muži s maskou, není ani tak jejich výkonnost (i když oba jsou hodně kvalitními gólmany), nýbrž fakt, že trenéři nemají k dispozici spolehlivou náhradu. Když se tým s tak vytíženým brankářem probojuje do play-off, můžete vzít jed na to, že je už pořádně unavený a opotřebovaný.
Logicky se tedy nabízí otázka: Jak moc vytížený by měl být během sezony brankář, od kterého se čeká, že přivede svůj celek ke Stanley Cupu?
S odpovědí nám pomůžou statistiky z uplynulých devíti ročníků. V tabulce najdete brankářské jedničky celků, jež vybojovaly Stanley Cup, počet zápasů a minut, které tito hráči odchytali v základní části NHL a pořadí v dané statistice.
Co z tabulky vyplývá? Z devíti brankářů, kteří vychytali Stanley Cup, byli jen dva součástí silných tandemů. Antti Niemimu kryl v roce 2010 záda skvělý Christobal Huet a o dva roky dříve se podělili o práci v Detroitu Chris Osgood s Dominikem Haškem. Specifický je také případ Cama Warda, který byl v roce 2006 nováčkem v NHL a odchytal jen malou část základní části. Corey Crawford v roce 2013 zase chytal v sezoně, kterou zkrátila výluka na 48 zápasů.
Ale teď to důležité. Pouze dva z těchto brankářů – Jonathan Quick v roce 2012 a Marc-Andre Fleury o tři roky dříve - patřili po základní části mezi deset nejvytíženějších gólmanů v NHL. Většina ostatních figurovala kolem dvacátého místa a níže.
Kritická hranice se zdá být kolem mety 70 odchytaných zápasů a čtyř tisíc minut v brance. Jediným borcem, který s těmito čísly vychytal v posledních deseti letech Stanley Cup, je Jonathan Quick. Většina ostatních vítězných gólmanů nezvládla v základní části ani 60 utkání a nestrávili v kleci více než 3 500 minut.
Takže jinými slovy – dobrý brankář je odpočatý brankář. Z tohoto pohledu by mohli mít v letošním play-off (pokud se tam probojují) velké problémy týmy Washingtonu, Los Angeles a Bostonu, ale moc v klidu by neměli být ani v Montrealu. Naopak optimističtí mohou být fanoušci Chicaga či Vancouveru.