Stejně jako všechny evropské fotbalové soutěže, které se hrají systémem podzim – jaro, se španělské La Liga rychle blíží k vyvrcholení. Už nyní – po odehrání tří čtvrtin soutěže, můžeme poskládat ideální ligovou jedenáctku. A byl by to prakticky neporazitelný tým.
Jak by vypadala ideální sestava sezony 2016/17 ve španělské Primera Division, poskládaná napříč celou ligou? Vládli by jí hráči Barcelony, nebo by měli převahu borci z madridských klubů? A zbylo by v ní vůbec místo na fotbalistu z nějakého jiného celku?
Na tyto otázky odpovídají následující kapitoly, v nichž jsme poskládali ideální jedenáctku aktuálního ročníku La Ligy. Hrála by v rozestavení 3-4-3 a byla by nesmírně ofenzivně laděná. Jestliže byste ji sestavili jinak, neváhejte se s námi o své představy podělit v diskusi pod článkem.
Pokračování 2 / 12
Brankář: Sergio Rico (FC Sevilla)
Po úterním večeru je jasné, že si Sevilla ve čtvrtfinále Ligy mistrů nezahraje, ale díky famózním zákrokům brankáře Sergia Rica v dosavadním průběhu domácí soutěže, se mužstvo stále ještě může hřát nadějí na nejvyšší příčky v La Lize. Třiadvacetiletý španělský talent vychytal v Primera division 17 vítězství a pět remíz, pouze třikrát odcházel ze hřiště jako poražený. V 25 zápasech udržel devětkrát čisté konto a bezesporu zatím podává nejpřesvědčivější výkony ze všech brankářů v soutěži.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 12
Pravý obránce: Daniel Carvajal (Real Madrid)
Na pravé straně obrany zřejmě ve španělské lize momentálně nenajdete lepšího beka než Daniela Carvajala. Pětadvacetiletý Španěl vyzrál v Realu Madrid ve velkou osobnost. V jeho hře prakticky nenajdete slabinu – je silný na balonu, umí perfektně přihrát, má skvělou techniku, je nebezpečný v hlavičkových soubojích. A přitom si poctivě plní všechny defenzivní úkoly.
Vzhledem k věku se může ještě zlepšovat, takže pravděpodobně poroste i jeho tržní cena. Momentálně by za něho případní zájemci museli zaplatit podle portálu TransferMarkt přes 25 milionů liber. V Realu má podepsanou smlouvu do roku 2020 a spěchat jinam asi hned tak nebude.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 12
Stoper: Diego Godín (Atlético Madrid)
Uruguayský obránce Diego Godin je jedním z hlavních důvodů, proč Atlético Madrid bojuje v posledních letech pravidelně o španělský titul a proč si loni a před třemi lety zahrálo ve finále Ligy mistrů. Možná nebudeme přehánět, když napíšeme, že v současné době je Godin nejlepším fotbalovým stoperem na světě, a i když defenzivní hráči zpravidla nevyhrávají Zlatý míč, jednatřicetiletý borec by si jej za výkony z posledních sezon nejspíš zasloužil.
Tvrdý a obětavý bek je tahounem Atlétika a klub pravidelně odolává nabídkám od bohatší konkurence, která po jeho službách už pár let hladově prahne. V aktuálním ročníku La Ligy odehrál 23 zápasů (všechny v základní sestavě) a v nich vstřelil dvě branky.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 12
Levý obránce: Filipe Luis (Atlético Madrid)
Filipe Luis je neodmyslitelnou součástí sestavy Atlétika Madrid. Vyjma roční anabáze v Chelsea v sezoně 2014/15 je jednatřicetiletý Brazilec nezpochybnitelnou první volbou kouče Diega Simeoneho na levé straně obrany nejen v ligové soutěži, ale také v Champions League.
V La Lize zvládl odehrát 24 zápasů a jeho výkony byly téměř pokaždé vysoce nadprůměrné a neuvěřitelně konzistentní, což neušlo ani skautům z konkurenčních klubů, kteří kolem něho už nějaký čas krouží jako vyhladovělí supi. Momentálně se jeho cena pohybuje nad hranicí dvaceti milionů eur.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 12
Pravý záložník: Gareth Bale (Real Madrid)
Jistěže, Gareth Bale je hlavně útočníkem, ale pokud je třeba, může klidně zaskočit i na postu záložníka na své oblíbené pravé straně hřiště. Když v roce 2013 přestupoval z Tottenhamu na Santiago Bernabeu, stal se nejdražším hráčem všech dob. Těžko říct, zda naplnil všechna (velká) očekávání fanoušků a vedení klubu, ale rozhodně ani nezklamal.
V obrovské konkurenci se občas musí smířit s rolí náhradníka, ale jakmile se dostane na plac, je to pokaždé nesmírně nebezpečný hráč. V patnácti ligových zápasech aktuální sezony nastřílel sedm branek a k nim přidal dvě asistence.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 12
Střední záložník: Toni Kroos (Real Madrid)
Kdo čekal, že se bude po přestupu z Bundesligy do La Ligy záložník Toni Kroos nějakou dobu hledat a přivykat si na jinou soutěž, těžce se spletl. Německý reprezentant neměl s adaptací a aklimatizací ve své první sezoně (2014/15) absolutně žádný problém a rázem se stal jednou z největších hvězd španělské soutěže, což platí dodnes.
Brilantní technik, který umí skvěle diktovat tempo hry, je klíčovým mužem Bílého baletu a do statistik si zapsal během tří čtvrtin sezony jeden gól a deset asistencí. Ať už nastupuje jako tradiční centrální záložník nebo jako defenzivní štít, pokaždé je stoprocentně soustředěný a prakticky nechybuje.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 12
Levý záložník: Cristiano Ronaldo (Real Madrid)
Kam s ním? Nerudovská otázka se vkrádala do hlavy při sestavování tohoto výběru v případě Cristiana Ronalda. Samozřejmě, že jeho typickou pozicí je levé křídlo, jenže tam momentálně září v La Lize někdo jiný. Ovšem vynechat hráče jeho kvalit, to by byl neodpustitelný hřích. Takže řekněme, že by kmital na levé straně hrací plochy jako ofenzivní záložník, což také v Realu občas dělává.
Navzdory tomu, že minulý měsíc oslavil „už“ 32. narozeniny, pořád je pekelně rychlý a smrtelně nebezpečný. V La Lize odehrál v aktuální sezoně 21 utkání a nasázel v nich 19 branek, k nimž přidal pět nahrávek. K tomu není co dodat…
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 12
Ofenzivní záložník: Antoine Griezmann (Atlético Madrid)
Útočník Antoine Griezmann už ve 14 letech opustil Francii a zamířil do španělského Realu Sociedad, kde vyrostl v jednoho z nejtalentovanějších hráčů současnosti. V devatenácti letech poprvé nakoukl do La Ligy a během čtyř sezon se vypracoval v žádané zboží na přestupním trhu.
Poté, co v ročníku 2013/14 nastřílel v dresu Realu Sociedad ve 34 ligových zápasech 16 branek, přišla nabídka z Atlétika Madrid, kam v létě roku 2014 zamířil za 30 milionů eur. Na letním mistrovství Evropy ve Francii byl jednou z největších hvězd a o jeho služby se ucházely nejbohatší velkokluby, ale zatím zůstává věrný madridskému klubu, s nímž si loni na jaře zahrál ve finále Ligy mistrů. V aktuální sezoně La Ligy pokračuje ve famózních výkonech – po 26 zápasech má na kontě 13 branek a šest nahrávek.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 12
Pravé křídlo: Lionel Messi (Barcelona)
Na tom, že se Barcelona dostala v posledních letech na nadpozemskou úroveň, má velkou zásluhu také subtilní Argentinec Lionel Messi. O jeho kvalitách svědčí pět Zlatých míčů pro nejlepšího fotbalistu planety, přičemž prestižní cenu vyhrál čtyřikrát v nepřerušené řadě.
Už pár let boří Messi „vousaté rekordy“ nejen ve španělské lize. V Barceloně se už radoval z osmi domácích titulů a čtyřikrát vyhrál Ligu mistrů a bez šancí na obě trofeje není ani v aktuálním ročníku. Po Novém roce je devětadvacetiletý snajpr ve fantastické formě – v 11 ligových zápasech nastřílel 11 gólů a na další čtyři přihrál svým spoluhráčům. Celkem má po 24 odehraných střetnutích v La Lize ve statistikách 23 branek a sedm asistencí.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 12
Střední útočník: Luis Suárez (Barcelona)
Jihoamerický forvard Luis Suárez patří mezi nejkontroverznější fotbalisty na světě. Umí sice dávat góly, ale taky s gustem filmuje pády v šestnáctce i těsně před ní, nebo si pomáhá při zpracování míče rukama. Jenže co naplat – lepšího hrotového útočníka na trávnících ve španělské La Lize momentálně nenajdete.
Podle mnohých expertů je jedním z nejtalentovanějších fotbalistů současnosti a udivuje střeleckými schopnostmi, rychlýma nohama i fyzickou kondicí supermana. V minulé sezoně nastřílel v 53 zápasech ve všech soutěžích 59 gólů, z nichž čtyřicet nasázel v 35 ligových střetnutích. V aktuálním ročníku má po 25 zápasech La Ligy ve statistikách 21 branek a devět asistencí.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 12 / 12
Levé křídlo: Neymar (Barcelona)
Jen pár lidí ví naprosto přesně, kolik vlastně v létě roku 2013 zaplatila Barcelona brazilskému klubu FC Santos za útočníka Neymara. Kolem přestupové částky panuje hodně dezinformací - většina zdrojů uvádí sumu mezi 50 až 90 miliony eur. Když vezmeme v úvahu Neymarův věk a fotbalový potenciál, Barcelonu vlastně nepřišel nijak zvlášť draho.
Ve 22 ligových zápasech vstřelil osm gólů a na dalších osm nahrál, měl tedy přímý podíl téměř na čtvrtině všech branek, které Barca zaznamenala. Od pětadvacetiletého Brazilce, který je jednou z největších sportovních hvězd na světě, se na Camp Nou očekává, že spolu se svými ofenzivními parťáky Messim a Suárezem přivedou letos katalánský klub k mistrovskému titulu.
Foto: Profimedia.cz