Sportovní svět není jen plný sladkobolných příběhů, vítězství, porážek, medailí či skandálů. Najdeme v něm také celou řadu věcí, které se z nějakého důvodu naprosto vymykají běžným standardům.
Nechme na chvíli stranou všechno, o čem se běžně v souvislosti se sportovním děním píše, a soustřeďme se na extrémní fakta. V následujících kapitolách najdete deset interesantních skutečností, kterým se možná budete zdráhat uvěřit.
Pokračování 2 / 11
Chybějící zuby

Podle analýzy deníku Detroit Free Press přišlo 68 procent profesionálních hokejistů během kariéry alespoň o jeden zub. Když si člověk uvědomí, že hráčům létají puky kolem hlavy rychlostí až 130 kilometrů za hodinu, zase to tak neuvěřitelné vlastně není.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 11
Největší bota v historii NBA

Basketbalista Bob Lanier, který hrával v NBA mezi lety 1970 až 1984, drží dodnes specifický rekord soutěže - je hráčem, který nosil největší boty v její historii. Lanier si obouval na nohy „lodě“ velikosti 22 (podle amerického číslování), to znamená, že jeho chodidlo měřilo téměř 41 centimetrů.
Pokračování 4 / 11
Tým Steagles

Představte si, že by se z nějakého důvodu rozhodly kluby Sparty a Slavie vytvořit jeden fotbalový nebo hokejový tým. A tento mančaft by bojoval pod názvem Spavia. Nebo Slarta. Pitomost, co? Ve Spojených státech se ale něco podobného skutečně stalo.
V průběhu sezony v roce 1943 odcházely desetitisíce mladých Američanů bojovat ve 2. světové válce. Týkalo se to také profesionálních sportovců. Mnohým klubům náhle chyběli hráči. To byl také případ Pittsburghu Steelers a Philadelphie Eagles z ligy amerického fotbalu NFL. Oddíly nepříjemnou situaci vyřešily vytvořením společného celku, který dostal název Steagles, v němž hráli fotbalisté, kteří nemohli sloužit v armádě.
Foto: Temple University Libraries, Urban Archives, Philadelphia, PA
Pokračování 5 / 11
Bostonský maraton

Kvůli dubnovému atentátu v roce 2013 se stal asi nejznámějším městským vytrvalostním během Bostonský maraton. Poprvé se závod uskutečnil v roce 1897 a zúčastnilo se jej pouhých 15 běžců. Od té doby maraton neuvěřitelně narostl. V současnosti tato akce pravidelně přitahuje přes dvacet tisíc závodníků z celého světa.
První vítěz dorazil do cíle v čase 2 hodiny 55 minut a 10 vteřin. Aktuální rekord z roku 2011 drží keňský vytrvalec Geoffrey Mutai, který trať uběhl za 2:03:02.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 11
Největší maratonský podvod

Na olympiádě v americkém St. Louis v roce 1904 proběhl domácí závodník Fred Lorz jako první cílovou pásku maratonu. K vítězství mu promptně pogratuloval prezident Roosevelt a jeho dcera Alice mu vtiskla na tvář polibek.
Zhruba po hodině však vyšlo najevo, že Lorz závod vzdal po 30 uběhnutých kilometrech a před stadion ho přivezlo auto. Tam vystoupil, dal se znovu do běhu a dokonale sehrál roli vítěze. Dostal doživotní distanc, ale po roce ho omilostnili.
Pokračování 7 / 11
Harlem Globetrotters

Nejznámější a nejslavnější exhibiční basketbalový tým na světě - Harlem Globetrotters - má ve svém názvu jméno newyorské čtvrti Harlem, ale zrodil se v Chicagu. V Harlemu hrál tým poprvé až v roce 1968, tedy více než čtyřicet let poté, co byl založen.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 11
Kuřecí křidélka a Super Bowl

Jednu miliardu a 250 milionů kuřecích křidélek spořádají Američané během víkendu, kdy se hraje Super Bowl, tedy finálový souboj dvou nejlepších týmů National Football League, který každý rok rozhoduje o novém držiteli Vince Lombardi Trophy. Tento údaj zveřejnil deník Wall Street Journal. Znamená to, že na každou osobu žijící ve Spojených státech, připadají v průměru čtyři zkonzumovaná kuřecí křídla.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 11
Čtrnáctiletý obr

Shaquille O’Neal, jeden z nejlepších hráčů v historii NBA, měl pro basketbal předpoklady velmi brzy. V pouhých čtrnácti letech měřil už 203 centimetrů. Těžko si mohl vybrat lepší sport. Do dospělosti se stačil vytáhnout ještě o dalších 13 centimetrů.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 11
Půlkilometrový odpal

V roce 1974 se zrodil na turnaji US National Senior Open rekord, který těžko někdo vymaže z historie. Čtyřiašedesátiletý důchodce Mike Austin odpálil míček do vzdálenosti 471 metrů, což je téměř délka pěti fotbalových hřišť. Údajně mu k málem půlkilometrovému odpalu pomohl vítr o rychlosti 40 kilometrů za hodinu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 11
Baseballová výměna manželek

Výměna manželek na Nově je plytký odvar toho, co zrealizovali baseballisté Fritz Peterson a Mike Kekich z celku New York Yankees. V roce 1973 si vyměnili nejen ženy, ale také auta, děti a dokonce i domácí mazlíčky.
Foto: Profimedia.cz