Nevyšlo to. 3 čeští hokejisté, kteří získali Calder Cup, ale v NHL si nikdy nezahráli

Získat Calder Cup a později naskočit do NHL. Tato rovnice platila u většiny českých hokejistů, kterým se povedlo vyhrát zámořskou soutěž AHL. Jen trio tuzemských šampionů této ligy (dosud) nejslavnější hokejovou ligu světa neokusilo.

Loni ani předloni se ve vítězném týmu, který vybojoval Calder Cup ve finálové sérii v soutěži AHL, neobjevil žádný Čech. Naposled vyhrál prestižní trofej z tuzemských hokejistů Martin Nečas v roce 2019. V roce 2017 byli ve vítězném týmu Grand Rapid Griffins dokonce tři borci - Tomáš Nosek, Martin Frk a Filip Hronek. A všichni do NHL nakoukli.

Calder Cup dosud zvedlo nad hlavu 31 českých hokejistů, v minulosti třeba Jaroslav Modrý, Ondřej Pavelec, Radko Gudas, Ondřej Palát, Petr Mrázek, Radek Faksa a dokonce dvakrát Michal Neuvirth. Všichni se poté prosadili i v NHL. Kteří hráči to naopak nedokázali? Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Libor Ustrnul

Libor Ustrnul (2).jpg

Libor Ustrnul slavil výhru Calder Cupu v roce 2002. Společně se Zdeňkem Blatným a Kamilem Pirošem vyválčili titul s týmem Chicago Wolves. Ovšem zatímco oba jeho krajané NHL okusili, Ustrnul šanci nedostal.

V letech 2005 až 2008 odehrál 94 zápasů v Karlových Varech, krátce působil i v Helsinkách a poté se vrátil za Atlantik, kde v roce 2010 jeho hokejová kariéra skončila. Kromě Calder Cupu má ve sbírce úspěchů také zlato z juniorského šampionátu v roce 2001.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Matěj Stránský

Matěj Stránský.jpg

Jeho parťák Radek Faksa, se kterým vyválčil v roce 2014 Calder Cup v celku Texas Stars, se dočkal premiéry v NHL v sezoně 2015/16. Matěj Stránský však neměl tolik štěstí. I když se houževnatě pral ve farmářském celku, po čtyřech letech marného čekání na šanci v elitní soutěži to v roce 2017 vzdal a vrátil se do Evropy, kde podepsal dvouletý kontrakt v Čerepovci, odkud pak zamířil do švédské ligy, kde oblékal dres Mory. Od sezony 2019/20 hájil dva roky barvy Třince, jemuž pomohl k mistrovskému titulu. Nyní ho čeká čtvrtá sezona ve švýcarském Davosu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Patrik Bartošák

Patrik Bartošák.jpg

Hrdina finále Calder Cupu z roku 2015. Gólman Patrik Bartošák, kterého v roce 2013 draftovalo Los Angeles, sice naskočil do hry až v průběhu finálové série, předváděl ale parádní výkony, vychytal dvě výhry a pomohl týmu Manchester Monarchs ukončit čtrnáctileté čekání na vítězství v AHL.

V následující sezoně se chtěl český gólman porvat o místo v týmu Kings, místo toho ale přišlo obvinění z domácího násilí a jeho kariéra se ocitla v ohrožení. Namísto boje o NHL se bývalý mládežnický reprezentant vrátil domů a podepsal kontrakt s Vítkovicemi. Potom si zachytal v Třinci, ve švédském MODO a v Chabarosku, v další sezoně hájil barvy klubu Pelicans Lahti ve finské lize, kde působil před odchodem do Ruska. Ročník 2023/24 strávil v Hradci Králové.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud