Říká se mu „hokejový Svatý Grál.“ Řeč je o Stanley Cupu, tedy poháru, který zvedají nad hlavu hráči vítězného týmu na konci každého ročníku NHL.
Každý, kdo aspoň jednou v kariéře vyhraje Stanley Cup, vejde do hokejové historie. Ale jen některé týmy se díky výhře stanou nesmrtelnými. V následujících kapitolách najdete šest mančaftů z uplynulého půlstoletí, které se staly největšími legendami.
Pokračování 2 / 7
1972 – Boston Bruins
Byla to 55. sezona NHL. V soutěži hrálo 14 celků a každý z nich odehrál v základní části 78 utkání. Absolutním suverénem ročníku 1971/72 se stalo mužstvo Bostonu. Bruins měli v sestavě tehdejší světové superhvězdy – Eposita, Orra, Cheeverse, Bucyka, Sandersona či Cashmana.
Základní část soutěže vyhráli Medvědi se ziskem 119 bodů a roli favorita potvrdili i ve vyřazovacích bojích. Ve čtvrtfinále přejeli Toronto 4:1 na zápasy a v semifinále smetli výsledkem 4:0 St. Louis Blues, jimž nasázeli neuvěřitelných 28 gólů. Ve finále si poradili v šesti zápasech s New Yorkem Rangers a po dvou letech zvedli nad hlavu cennou trofej. Na další vítězství ve Stanley Cupu si pak fanoušci klubu museli počkat dlouhých 29 let až do roku 2011.
Pokračování 3 / 7
1977 – Montreal Canadiens
Sedmdesátá léta minulého století ovládli v NHL hokejisté Montrealu Canadiens, kteří vyhráli Stanley Cup hned šestkrát. Která výhra byla nejlegendárnější? Těžko říct. Možná že ta čtvrtá z roku 1977. Podílelo se na ní totiž mužstvo, které je dodnes považováno za vůbec nejlepší tým, který kdy hrál v NHL.
V základní části soutěže tehdy Canadiens získali neuvěřitelných 132 bodů (a to se hrálo „jen“ 80 zápasů) a měli téměř neskutečné skóre 387 vstřelených gólů ku 171 inkasovaným (+216). V tehdejším týmu byla jména, která dodnes vzbuzují respekt - Rejean Houle, Yvan Cournoyer, Larry Robinson, Serge Savard, Guy Lafleur nebo Ken Dryden. Na cestě k titulu smetl Montreal ve čtvrtfinále St. Louis 4:0, v semifinále přehrál 4:2 Ostrovany z New Yorku a ve finále suverénně převálcoval Boston 4:0 na zápasy.
Foto: ourhistory.canadiens.com
Pokračování 4 / 7
1982 – New York Islanders
Po nadvládě Montrealu Canadiens v sedmdesátých letech přišla v první polovině následující dekády éra New Yorku Islanders. Od roku 1980 vyhrálo mužstvo Stanley Cup čtyřikrát za sebou. Na všech úspěších se podílel prakticky stejný tým, takže je vlastně jedno, jestli vyzdvihneme první výhru nebo tu poslední z roku 1983.
Ke svému třetímu triumfu došli Ostrované v roce 1982 naprosto suverénním způsobem. Vyhráli základní část soutěže se ziskem 118 bodů a kupodivu největší potíže pak měli v semifinále Patrickovy divize. Postup vydřeli v sérii s Pittsburghem až po pětizápasové bitvě (3:2 – hrálo se na tři vítězná utkání).
Ve finále divize přehráli New York Rangers 4:2 a pak už to byla spanilá jízda. Finále Východní konference s Quebecem ovládli výsledkem 4:0 a ve finále stejným způsobem deklasovali Vancouver. V týmu byli tehdy takoví velikáni jako Mike Bossy, Brent Sutter, Bryan Trottier či Bobby Nyström.
Pokračování 5 / 7
1984 – Edmonton Oilers
Po hokejové dynastii Montrealu Canadiens a New Yorku Islanders ovládl NHL tým Edmontonu Oilers. První ze svých pěti Stanley Cupů vyhráli Olejáři v roce 1984 a velkou zásluhu na tom měla největší hvězda soutěže – Wayne Gretzky.
Mužstvo, ve kterém byl například i Mark Messier, nasbíralo tehdy v základní části 119 bodů, pak v semifinále Smytheovy divize porazilo 3:0 na zápasy Winnipeg a ve finále divize vydřelo v sedmizápasové bitvě výhru nad Calgary Flames. Ve finále Campbellovy konference setřeli Oilers Minnesotu ve čtyřech zápasech a v poslední sérii Stanley Cupu oplatili Ostrovanům z New Yorku porážku z finále předchozího roku.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 7
2002 – Detroit Red Wings
V 85. sezoně NHL se radoval ze zisku Stanley Cupu také legendární český brankář Dominik Hašek. Byl jedním z mnoha veteránů, které si klub pořídil do týmu po sezoně 2000/01. A náramně se to vyplatilo.
Kromě Haška tehdy bojovali v dresu Red Wings o nejcennější hokejovou trofej například Brett Hull, Luc Robitalle, Nick Lidström, Brendan Shanahan nebo Steve Yzerman. Rudá křídla tehdy posbírala v základní části soutěže 116 bodů a k nezastavení byla i v play-off.
Ve čtvrtfinále Západní konference si Detroit poradil s Vancouverem výsledkem 4:2, v semifinále konference přejel St. Louis Blues 4:1 a potíže mu dělalo až Colorado ve finále konference. Po sedmizápové přetahované to ale byli veteráni z Detroitu, kdo postoupil do poslední série, v níž snadno přehráli Carolinu 4:1.
Pokračování 7 / 7
2019 - St. Louis Blues
Příběh vítěze Stanley Cupu ze sezony 2018/19 by mohl být námětem pro hollywoodský film. Ještě na začátku ledna roku 2019 byli Bluesmani ze St. Louis nejhorším mužstvem v NHL. Rozhádaní hráči se dokonce poprali na tréninku a vypadalo to, že tým je v naprostém rozkladu. O několik měsíců později zvedli nad hlavu (poprvé v klubové historii) nejcennější hokejový grál.
Bylo to poprvé od sezony 1967/68, kdy titul v jedné ze čtyř nejsledovanějších amerických soutěží (NHL, NBA, NFL a NBA) získal mančaft, který byl po čtvrtině ročníku (nebo později) na posledním místě tabulky. Zásadním zlomem ve špatně rozehrané sezoně bylo, když dal kouč Craig Berube důvěru v brance Jordanu Binningtonovi, který do té doby sbíral minuty v brankovišti jen v nižší soutěži v AHL.
V premiéře vychytal Binnington výhru 3:0 proti Philadelphii a najednou byl ze St. Louis jiný celek. Neznámý gólman se rychle etabloval v NHL a nakonec dovedl Bluesmany do vyřazovacích bojů, kde byl opět ohromující. Podceňovaný tým nejdříve přehrál Winnipeg 4:2, pak si poradil s Dallasem a ve finále Západní konference přetlačil nesmírně silné San Jose. Finálová série přinesla úžasné bitvy a rozhodl ji nakonec až sedmý zápas, v němž St. Louis doma přehrálo Boston 4:1. A nová legenda byla na světě...
Foto: Profimedia.cz