6. Jiří Fleišman – MFK Karviná (38 let, 11 měsíců, 1 den)  V téměř 39 letech patří obránce Jiří Fleišman k nejzkušenějším hráčům ve Fortuna lize. V nejvyšší soutěži debutoval v sezoně 2010/11 v dresu Liberce, kde strávil necelých šest sezon, načež byl tři roky hráčem Mladé Boleslavi. V průběhu ročníku 2017/18 zamířil do Baníku, kde měl podepsanou smlouvu do konce minulé sezony. Prodloužil ji o rok, ale klub ho poslal na hostování do Karviné, které by měl pomáhat se záchranou v elitní lize. V nejvyšší české soutěži dosud odehrál 360 střetnutí, dal 18 gólů a zaznamenal 37 asistencí. V historických statistikách soutěže figuruje na druhém místě v počtu přihrávek. Co se však týče obranných soubojů, nikdo jich v dějinách samostatné české soutěže nepodstoupil a nevyhrál víc než on. V počtu odehraných minut je v historické tabulce na desáté příčce.
 5. Milan Petržela – 1. FC Slovácko (40 let, 2 měsíce, 14 dní)  Mnohokrát se v minulosti zdálo, že je v Plzni na odpis, Milan Petržela ale všechny krize ustál a v sestavě týmu byl skoro dvanáct let. S Viktorkou získal čtyři mistrovské tituly. O ten pátý ho „připravilo“ angažmá v Augsburgu, kam odešel po Euru v Polsku a na Ukrajině. Momentálně čtyřicetiletý záložník Slovácka má na kontě 489 ligových zápasů, ve kterých nastřílel 58 branek a k nim si připsal do statistik 66 nahrávek. Také se mu však poměrně často žlutilo před očima. Dvaasedmdesát karet ho řadí na 13. místo v historii české nejvyšší soutěže. V Uherském Hradišti má podepsanou smlouvu do konce sezony 2023/24.
 4. Tomáš Grigar – FK Teplice (40 let, 7 měsíců, 1 den)  Kariéru v nejvyšší soutěži odstartoval brankář Tomáš Grigar v sezoně 2004/05 ve Spartě, na Letné se ale nedokázal prosadit, a tak od ročníku 2008/09 chytá v Teplicích. I ve 40 letech si drží solidní formu. Na kontě má 362 ligových utkání, ve kterých si zapsal do statistik 113 vychytaných nul - jedenáct v dresu Sparty a 102 v barvách Teplic. Po minulé sezoně mu skončila na severu Čech smlouva a spekulovalo se o tom, že se vydá do sportovního důchodu, jenže nakonec v Teplicích prodloužil kontrakt o další rok.
 3. Marek Matějovský – FK Mladá Boleslav (41 let, 8 měsíců, 13 dní)  Někdejší reprezentant a momentálně hráč Mladé Boleslavi Marek Matějovský oblékal v lize také dresy Jablonce, kde jeho kariéra odstartovala, a Sparty. Na Letné dokonce dělal kapitána a v roce 2014 pomohl vybojovat mistrovský titul. Jednačtyřicetiletý veterán má nyní na kontě 406 ligových utkání, ve kterých rozhodně nehrával v bílých rukavičkách, ale pěkně zostra a někdy i neférově. Důkazem je jeho 102 žlutých karet, k nimž vyfasoval třikrát i červenou. Nastřílel 19 branek a na 65 jich nahrál spoluhráčům.
7
Fotogalerie

Nezlomní veteráni. 7 nejstarších hráčů, kteří se objevili v aktuálním ročníku Fortuna ligy

Na českých ligových trávnících se prohání řada teenagerů. V nejvyšší soutěži jsou ale hodně vidět také velezkušení veteráni.

Pardubický útočník Pavel Černý oslaví v lednu už 39. narozeniny a je jedním z nejstarších fotbalistů ve  Fortuna lize. Navzdory věku je stále platným hráčem. Do aktuální sezony však zasáhlo i sedm starších borců než je on. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

7. Michal Kadlec – 1. FC Slovácko (38 let, 8 měsíců, 20 dní)

Michal Kadlec-Slovácko (2).jpg

Bez Michala Kadlece si v posledních sezonách nelze sestavu Slovácka představit. Osmatřicetiletý veterán má pořád na českou soutěž hodně slušnou kvalitu a na tom, že je mužstvo z Uherského Hradiště na čtvrtém místě tabulky, má nemalou zásluhu. V aktuálním ročníku odehrál všech sedm ligových zápasů, pravidelně začíná v základní jedenáctce a na hřišti bývá až do poslední minuty.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

6. Jiří Fleišman – MFK Karviná (38 let, 11 měsíců, 1 den)

Jiří Fleišman-Karviná.jpg

V téměř 39 letech patří obránce Jiří Fleišman k nejzkušenějším hráčům ve Fortuna lize. V nejvyšší soutěži debutoval v sezoně 2010/11 v dresu Liberce, kde strávil necelých šest sezon, načež byl tři roky hráčem Mladé Boleslavi. V průběhu ročníku 2017/18 zamířil do Baníku, kde měl podepsanou smlouvu do konce minulé sezony. Prodloužil ji o rok, ale klub ho poslal na hostování do Karviné, které by měl pomáhat se záchranou v elitní lize.

V nejvyšší české soutěži dosud odehrál 360 střetnutí, dal 18 gólů a zaznamenal 37 asistencí. V historických statistikách soutěže figuruje na druhém místě v počtu přihrávek. Co se však týče obranných soubojů, nikdo jich v dějinách samostatné české soutěže nepodstoupil a nevyhrál víc než on. V počtu odehraných minut je v historické tabulce na desáté příčce.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

5. Milan Petržela – 1. FC Slovácko (40 let, 2 měsíce, 14 dní)

Milan Petržela-Slovácko2.jpg

Mnohokrát se v minulosti zdálo, že je v Plzni na odpis, Milan Petržela ale všechny krize ustál a v sestavě týmu byl skoro dvanáct let. S Viktorkou získal čtyři mistrovské tituly. O ten pátý ho „připravilo“ angažmá v Augsburgu, kam odešel po Euru v Polsku a na Ukrajině.

Momentálně čtyřicetiletý záložník Slovácka má na kontě 489 ligových zápasů, ve kterých nastřílel 58 branek a k nim si připsal do statistik 66 nahrávek. Také se mu však poměrně často žlutilo před očima. Dvaasedmdesát karet ho řadí na 13. místo v historii české nejvyšší soutěže. V Uherském Hradišti má podepsanou smlouvu do konce sezony 2023/24.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

4. Tomáš Grigar – FK Teplice (40 let, 7 měsíců, 1 den)

Tomáš Grigar5.jpg

Kariéru v nejvyšší soutěži odstartoval brankář Tomáš Grigar v sezoně 2004/05 ve Spartě, na Letné se ale nedokázal prosadit, a tak od ročníku 2008/09 chytá v Teplicích. I ve 40 letech si drží solidní formu. Na kontě má 362 ligových utkání, ve kterých si zapsal do statistik 113 vychytaných nul - jedenáct v dresu Sparty a 102 v barvách Teplic. Po minulé sezoně mu skončila na severu Čech smlouva a spekulovalo se o tom, že se vydá do sportovního důchodu, jenže nakonec v Teplicích prodloužil kontrakt o další rok.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

3. Marek Matějovský – FK Mladá Boleslav (41 let, 8 měsíců, 13 dní)

Marek Matějovský2.jpg

Někdejší reprezentant a momentálně hráč Mladé Boleslavi Marek Matějovský oblékal v lize také dresy Jablonce, kde jeho kariéra odstartovala, a Sparty. Na Letné dokonce dělal kapitána a v roce 2014 pomohl vybojovat mistrovský titul. Jednačtyřicetiletý veterán má nyní na kontě 406 ligových utkání, ve kterých rozhodně nehrával v bílých rukavičkách, ale pěkně zostra a někdy i neférově. Důkazem je jeho 102 žlutých karet, k nimž vyfasoval třikrát i červenou. Nastřílel 19 branek a na 65 jich nahrál spoluhráčům.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

2. Tomáš Hübschman – FK Jablonec (41 let, 11 měsíců, 29 dní)

Tomáš Hübschman-Jablonec1.jpg

Česká liga přivítala v roce 2014 jednoho slavného navrátilce. Po deseti letech strávených v ukrajinském Šachtaru Doněck se domů vrátil Tomáš Hübschman. Ne však do Sparty, kde působil během Eura 2002, ale do Jablonce, kde nyní kroutí už desátou sezonu. Na severu Čech má podepsanou smlouvu do konce ročníku. I jako čtyřicátník je však (pokud není zraněný) stále důležitým článkem mužstva. Všechno ale nasvědčuje tomu, že po sezoně pověsí kopačky na skobu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

1. Josef Jindřišek – Bohemians Praha 1905 (42 let, 6 měsíců, 13 dní)

Josef Jindřišek3.jpg

Záložník Josef Jindřišek je momentálně nejstarším hráčem v české nejvyšší soutěži. A také k nejvěrnějším. V pražské Bohemce totiž kroutí už čtrnáctou sezonu. Dříve hrával také v Jablonci a Olomouci. V součtu už má na kontě 435 ligových zápasů a 25 branek. V aktuálním ročníku odehrál šest zápasů, v polovině z nich strávil na hřišti celých 90 minut v základní sestavě. Vypadá to, že je na něho čas krátký…

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud