Matúš Kozáčik (Slovensko)  Bývalý slovenský reprezentant Matúš Kozáčik odstartoval kariéru v české nejvyšší soutěži v dresu Slavie, odkud ho v roce 2007 koupila za pět milionů korun Sparta. Na Letné odchytal 16 ligových zápasů a v sezoně 2009/10 se podílel na zisku titulu. Poté zamířil na Kypr a následně se stal oporou Plzně.

Matúš Kozáčik (Slovensko)
Bývalý slovenský reprezentant Matúš Kozáčik odstartoval kariéru v české nejvyšší soutěži v dresu Slavie, odkud ho v roce 2007 koupila za pět milionů korun Sparta. Na Letné odchytal 16 ligových zápasů a v sezoně 2009/10 se podílel na zisku titulu. Poté zamířil na Kypr a následně se stal oporou Plzně.

 Zoltán Miski (Maďarsko)  Na tohoto gólmana si zřejmě pamatují jen ti nejskalnější fanoušci Sparty. Maďar Zoltán Miski totiž na Letné nezanechal téměř žádnou stopu. Pražský klub ho přivedl v roce 2007 z Honvédu Budapešť, do prvního týmu se ale nikdy neprosadil. Byl na hostování v Českých Budějovicích a v Kladně a po třech letech se vrátil do vlasti.
 Viktor Budínský (Slovensko)  Slovenský gólman Viktor Budinský přišel v roce 2015 z Banské Bystrice do Vlašimi, odkud po roce zamířil do Sparty. Do prvního týmu se ale neprosadil, v sezoně 2016/17 chytal ligu za Bohemians 1905 a v současné době je v Pardubicích.
 Martin Dúbravka (Slovensko)  Brankář slovenské reprezentace působil ve Spartě jen krátce, přesto za sebou Martin Dúbravka stihl zanechat poměrně výraznou stopu. Na Letnou přišel v roce 2017 zadarmo z Liberce a v úvodu angažmá sváděl boj o post jedničky s Tomášem Koubkem. Ten odešel do Rennes a Dúbravka následně za Spartu v lize odchytal jedenáct zápasů a zaznamenal v nich šest čistých kont. Po půl roce zamířil do Newcastlu United a v anglické Premier League působí dosud.
 Florin Nita (Rumunsko)  Po odchodu Martina Dúbravky na britské ostrovy zaujal místo mezi tyčemi sparťanské branky Florin Nita, který dorazil do Prahy v únoru roku 2018 z bukurešťského FCSB. Rumunský reprezentant se na Letné rychle zabydlel a stal se gólmanskou jedničkou, jenže později dorazil do klubu Milan Heča, který ho připravil o výsadní pozici. V předminulém ročníku se objevil v brance jen patnáctkrát. V zimě pak měl konflikt s bývalým trenérem Pavlem Vrbou a na jaře už si nezachytal. V brance se neobjevil ani v žádném podzimním ligovém utkání v uplynulé sezoně. Jarní část soutěže strávil na hostování v Pardubicích a následně jako volný hráč odešel zadarmo do Turecka.
8
Fotogalerie

Neznámý Maďar, Rumun, Dán i Slováci. Jak se ve Spartě (ne)vedlo zahraničním brankářům?

Cizinci dostávají ve Spartě v posledních letech poměrně hodně prostoru. Jsou mezi nimi i brankáři.

V průběhu uplynulých sezon, ale i v současnosti, působilo (a působí) ve Spartě několik zahraničních gólmanů. Jak si vedli (či vedou)? To se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

Matúš Kozáčik (Slovensko)

Matúš Kozáčik-Sparta (2).jpg

Bývalý slovenský reprezentant Matúš Kozáčik odstartoval kariéru v české nejvyšší soutěži v dresu Slavie, odkud ho v roce 2007 koupila za pět milionů korun Sparta. Na Letné odchytal 16 ligových zápasů a v sezoně 2009/10 se podílel na zisku titulu. Poté zamířil na Kypr a následně se stal oporou Plzně.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Zoltán Miski (Maďarsko)

Miski.jpg

Na tohoto gólmana si zřejmě pamatují jen ti nejskalnější fanoušci Sparty. Maďar Zoltán Miski totiž na Letné nezanechal téměř žádnou stopu. Pražský klub ho přivedl v roce 2007 z Honvédu Budapešť, do prvního týmu se ale nikdy neprosadil. Byl na hostování v Českých Budějovicích a v Kladně a po třech letech se vrátil do vlasti.

Foto: dynamocb.cz

Pokračování 4 / 9

Viktor Budínský (Slovensko)

Viktor Budinský Dominik Bakeš CNC Profimedia.jpg

Slovenský gólman Viktor Budinský přišel v roce 2015 z Banské Bystrice do Vlašimi, odkud po roce zamířil do Sparty. Do prvního týmu se ale neprosadil, v sezoně 2016/17 chytal ligu za Bohemians 1905 a v současné době je v Pardubicích.

Foto: Dominik Bakeš / CNC / Profimedia

Pokračování 5 / 9

Martin Dúbravka (Slovensko)

Martin Dúbravka Sparta  Pavel Mazáč CNC Profimedia.jpg

Brankář slovenské reprezentace působil ve Spartě jen krátce, přesto za sebou Martin Dúbravka stihl zanechat poměrně výraznou stopu. Na Letnou přišel v roce 2017 zadarmo z Liberce a v úvodu angažmá sváděl boj o post jedničky s Tomášem Koubkem. Ten odešel do Rennes a Dúbravka následně za Spartu v lize odchytal jedenáct zápasů a zaznamenal v nich šest čistých kont. Po půl roce zamířil do Newcastlu United a v anglické Premier League působí dosud.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Pokračování 6 / 9

Florin Nita (Rumunsko)

Florin Nita1.jpg

Po odchodu Martina Dúbravky na britské ostrovy zaujal místo mezi tyčemi sparťanské branky Florin Nita, který dorazil do Prahy v únoru roku 2018 z bukurešťského FCSB. Rumunský reprezentant se na Letné rychle zabydlel a stal se gólmanskou jedničkou, jenže později dorazil do klubu Milan Heča, který ho připravil o výsadní pozici.

V předminulém ročníku se objevil v brance jen patnáctkrát. V zimě pak měl konflikt s bývalým trenérem Pavlem Vrbou a na jaře už si nezachytal. V brance se neobjevil ani v žádném podzimním ligovém utkání v uplynulé sezoně. Jarní část soutěže strávil na hostování v Pardubicích a následně jako volný hráč odešel zadarmo do Turecka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Dominik Holec (Slovensko)

Dominik Holec.jpg

Na svou šanci ve Spartě musel Dominik Holec trpělivě čekat. Bývalý gólman Žiliny přišel do Prahy v létě roku 2020, ale už o pár měsíců později putoval na hostování do polského Rakówa. Po návratu na Letnou se sice čas od času v brance objevil, ale během dvou sezon nastoupil pouze do 17 ligových střetnutí. V létě 2023 odešel jako volný hráč do Karviné.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Jakub Surovčík (Slovensko)

Jakub Surovčík.jpg

Jednadvacetiletý bratislavský rodák Jakub Surovčík už od deseti let fotbalově vyrůstal v pražské Slavii. Objevil se na několikaměsíčním hostování ve Vlašimi a pak nastupoval za šešívaný B tým. V Edenu s ním ale už nepočítali a tak předloni v lednu odešel jako volný hráč do Jablonce. Na severu Čech podepsal smlouvu do roku 2024. Do branky se v prvoligovém utkání dostal třikrát, ale vychytal jen jednu remízu.

Téměř dvoumetrový čahoun však loni v létě opět změnil adresu a překvapivě zamířil na Letnou. Spartě se upsal na čtyři sezony, ale v aktuální hierarchii je až brankářem číslo tři a proto pravidelně chytá za juniorku ve druhé lize.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Peter Vindahl (Dánsko)

Peter Vindahl.jpg

Ve Spartě dlouho věřili, že se na Letnou vrátí Jakub Kovář, který v Praze v minulém ročníku hostoval z Manchesteru United. Jeho příchod se ale nepodařilo zrealizovat, a tak si Pražané vyjednali hostování Petera Vindahla z nizozemského Alkmaaru.

V minulém ročníku byl pětadvacetiletý Dán zapůjčen do druholigového německého Norimberku, ligovou premiéru na českých pažitech si odbyl na začátku srpna v souboji s Pardubicemi. V tuzemské nejvyšší soutěži ukázal velký talent a potenciál. Podle počtu vychytaných nul je nejlepším gólmanem v lize.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud