Snem každého hokejisty je zahrát si jednou v NHL. A když už se do zámořské soutěže probojuje, pak touží získat Stanley Cup. To se ale povede jen hrstce vyvolených.
Z českých hokejistů v NHL zvedl naposled nad hlavu Stanley Cup brankář Pavel Francouz z Colorada. O něco dříve to zvládli dvakrát v kariéře Michal Rozsíval, ale také hráči jako Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Petr Sýkora, David Krejčí nebo Jiří Hudler. Také letos má několik borců šanci, že si nejcennější pohár potěžkají v rukách.
Řada dalších skvělých českých hokejistů ten pocit ale nikdy nezažila. Vybrali jsme 14 z nich, kteří by si to (podle našeho názoru) zasloužili, ovšem nebylo jim to shůry souzeno - jejich jména najdete v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 15
Michal Pivoňka
Michal Pivoňka debutoval v NHL v sezoně 1986/87. Bylo to ve Washingtonu, který ho do nejslavnější hokejové ligy světa draftoval v roce 1984 jako 59. hráče v celkovém pořadí. U Capitals vydržel celou zámořskou kariéru a v klubu strávil 13 let.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
V základní části NHL odehrál 825 zápasů a posbíral v nich 599 bodů, dalších 95 zápasů a 55 bodů přidal v play-off. Ke Stanley Cupu byl nejblíž v roce 1998, kdy Washington došel až do finále, v němž však podlehl Detroitu 0:4 na zápasy.
Foto: capitals.nhl.com
Pokračování 3 / 15
Tomáš Plekanec
Kladenský odchovanec Tomáš Plekanec překonal metu jednoho tisíce odehraných utkání v základní části NHL. Celou zámořskou kariéru - až na kratičkou epizodku v Torontu - strávil v dresu Montrealu a v dresu Canadiens si desetkrát zahrál v play-off o Stanley Cup.
Dvakrát - v letech 2010 a 2014 se s Habs prokousal až do finále Východní konference, ale v závěrečné sérii, v níž se bojuje o nejcennější trofej, si nikdy nezahrál. Ve vyřazovacích bojích odehrál 94 střetnutí s bilancí 18 branek a 35 asistencí.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 15
Radim Vrbata
Když po sezoně 2017/18 ukončil útočník Radim Vrbata profesionální kariéru v NHL, měl na kontě 1057 odehraných utkání v základní části soutěže. Ve vyřazovacích bojích o Stanley Cup pak nastoupil k 48 zápasům v dresech Colorada, Phoenixu a Vancouveru. Nejblíže k mýtickému poháru měl v roce 2012, kdy s Kojoty postoupil do finále Západní konference, kde však tým podlehl pozdějšímu celkovému vítězi z Los Angeles.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 15
Radek Dvořák
Přestože někdejší výtečný útočník Radek Dvořák odehrál v NHL bez jediného utkání 1300 zápasů, do play-off se dostal jen čtyřikrát. Dvakrát z toho ale bylo finále. V sezoně 1995/96 však nestačil s Floridou na Colorado a přesně o deset let později podlehl s Edmotonem Carolině. V těchto sériích zaznamenal šest kanadských bodů za jeden gól a pět nahrávek.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 15
Roman Hamrlík
Jednička draftu z roku 1992 a jeden z nejlepších českých obránců v NHL. Roman Hamrlík odehrál v soutěži přes 1500 zápasů, včetně 113 duelů v play-off, které si vyzkoušel se sedmi týmy. Nejblíž úspěchu byl v roce 2010 s Montrealem, ve finále konference ale Canadiens pohořeli na Philadelphii.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 15
Martin Havlát
Martin Havlát odehrál v základní části NHL a v play-off celkem 865 zápasů a nebýt vracejících se zdravotních problémů, mohlo jich být ještě daleko víc. Kdo ví, třeba by se dočkal i Stanley Cupu, o který si zahrál s Ottawou, Chicagem a San Jose. Se Senators a Blackhawks se dostal až do konferenčního finále, dál se ale nikdy nepodíval.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 15
Aleš Hemský
Ofenzivní hračička Aleš Hemský nakoukl poprvé do play-off v sezoně 2002/03 s Edmontonem, během šesti zápasů se ale neprosadil. O tři roky později se mu dařilo o poznání více, dal šest branek, přidal 11 asistencí a s Oilers postoupil až do finále, ve kterém po sedmizápasové bitvě slavila Carolina. Dalších vyřazovacích bojů se pak Hemský dočkal (naposled v kariéře) až v roce 2016 s Dallasem.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 15
Robert Lang
Olympijský šampion z Nagana, mistr světa z roku 1996 a kapitán českého týmu na olympiádě v Turíně prožil dlouhou a úspěšnou zámořskou kariéru. Robert Lang působil v Pittsburghu, Detroitu či Washingtonu, tedy v týmech, které rok co rok myslí na Stanley Cup. Dvakrát byl v konferenčním finále, o trofej si ale nikdy nezahrál.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 15
Petr Nedvěd
Bývalý výtečný útočník Petr Nedvěd odehrál v základní části NHL 982 zápasů. Dalších 71 jich přidal v play-off za Vancouver, St. Louis, New York Rangers, Pittsburgh a Philadelphii. Nejblíž Stanley Cupu byl v roce 1996, Penguins ale nestačili ve finále konference na Floridu. Pak už byl v play-off jen dvakrát.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 15
Václav Prospal
Philadelphia byla v roce 2008 blízko postupu do finále NHL. Nepřešla ale přes poslední překážku - Pittsburgh. V kádru Flyers tehdy působil i dříč a bojovník Václav Prospal, který odehrál ve vyřazovacích bojích během kariéry 65 zápasů. Kromě Philadelphie nastupoval také za Ottawu, Tampu Bay a Pittsburgh. Zatímco mistrem světa se stal, Stanley Cup nikdy nezískal.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 12 / 15
Martin Ručinský
Olympijský šampion z Nagana si zahrál v play-off NHL za čtyři různé kluby. Za Québec, Montreal, St. Louis, Vancouver a New York Rangers ale odehrál dohromady jen 37 zápasů, ve kterých zaznamenal devět branek a pět asistencí.
S téměř tisícovkou startů v součtu základní části a play-off to Martin Ručinský dotáhl maximálně do semifinále konference. V závěru kariéry se přesto ještě jednoho titulu dočkal, když vyhrál extraligové zlato s Litvínovem a poté pověsil brusle na hřebík.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 13 / 15
Martin Straka
Extraligového titulu se dočkal, v NHL ale vítězný pohár nad hlavu nezvedl. V play-off odehrál Martin Straka za Pittsburgh, New York Rangers a Floridu 106 zápasů, ve kterých posbíral 70 (26+44) kanadských bodů. Nejdál byl v sezoně 2000/01 s Penguins, se kterými postoupil do finále Východní konference a v roce 1996, kdy si zahrál rovnou o Stanley Cup. Nad síly Panterů však tehdy bylo Colorado, které vyhrálo 4:0 na zápasy.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 14 / 15
Tomáš Vokoun
Mistr světa z roku 2010 strávil podstatnou část zámořské kariéry v Nashvillu a na Floridě, tedy v týmech, které v té době nepatřily k elitě soutěže. Šance na zisk Stanley Cupu se Tomášovi Vokounovi otevřela po přesunu do Pittsburghu, za který odchytal v sezoně 2012/13 jedenáct zápasů ve vyřazovací části. Penguins ale skončili těsně před finálovými branami.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 15 / 15
Marek Židlický
Jeden z nejlepších českých obránců uplynulých let v NHL hrál v play-off sedmkrát. Ve vyřazovacích bojích zvládl 49 utkání v dresech Nashvillu, New Jersey, Detroitu a New Yorku Islanders. V roce 2012 byl ke Stanley Cupu velice blízko, ale Devils tehdy ve finálové sérii podlehli Los Angeles 2:4 na zápasy. Židlický tehdy ve 24 zápasech nasbíral devět bodů za gól a osm nahrávek.
Foto: Profimedia.cz