Nový trend. 3 čeští „veteráni“ jsou na odpis. Proč je NHL už nechce?

Tři zkušené české hokejisty z NHL potkala v minulých dnech nepříjemná změna. Ondřej Pavelec a bratři Michálkové byli vyřazeni z prvních kádrů a putovali na farmu. Jiné kluby si je sice mohly stáhnout, ale nikdo je nechtě. Jak je to možné?

Bez názvu.jpg

Co s nimi bude dál? To nikdo neví. Brankář Ondřej Pavelec, obránce Zbyněk Michálek a útočník Milan Michálek musí tvrdě makat a doufat, že se vrátí z AHL zpět do nejprestižnější ligy světa. Klidně se ale může stát, že už se v ní nikdy neobjeví. Jak je to možné? Důvodů je několik. Podívejte se na následující kapitoly.

Pokračování 2 / 5

Věk

Ondřej Pavelec Eliáš.jpg

Jaromír Jágr má místo v elitní formaci i v 44 letech, český veterán je ale výjimkou. NHL mládne, trendem současnosti je podepisovat dlouholeté a lukrativní smlouvy s vycházejícími talenty, na ty starší už tak nezbývá prostor v týmu ani pod platovým stropem. Mladší hráči jsou navíc skvěle připraveni jak fyzicky, tak psychicky a před řadou starších konkurentů mají ve spoustě věcí navrch. To kdysi nebývalo.

Pavelec ani Michálkové nejsou žádní dědkové, nicméně pouze věk reprezentačního brankáře nezačíná trojkou. 30 let mu bude až za rok v srpnu, Milanu Michálkovi bude v prosinci 32 let a jeho sourozenci o pár dní později 34. Dříve by v tomto věku patřili ke zkušeným oporám, teď už pro ně není místo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Vysoký plat

Milan Michálek Toronto.jpg

Poté, co se Winnipeg zbavil Pavelce, spekulovalo se o jeho přesunu do Los Angeles, kterému se zranila jednička Jonathan Quick. Kings ale angažovali Anderse Lindbäcka. Důvod? Vytáhlý Švéd má ve smlouvě 875 tisíc dolarů, Pavelec téměř o čtyři miliony dolarů více. To to je pro většinu týmů problém.

Hodně tučné smlouvy platí také sourozencům Michálkovým. Milan si letos přijde na čtyři miliony dolarů, Zbyněk si vydělá 3,2 milionů dolarů. Všem třem po sezoně tyto kontrakty skončí a tak luxusní dohody už nepodepíší. Letos jsou ale pro ostatní kluby a případné zájemce překážkou.  

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Loňská sezona

Zbyněk Michálek.jpg

Pavelec sice vychytal v předminulé sezoně Winnipegu postup do play-off, loni se ale vrátil k průměru. Jets nepostoupili do vyřazovací fáze, český gólman se navíc zranil a začala na něj tlačit mladší konkurence. Devětadvacetiletý gólman odchytal jen 33 zápasů a úspěšností zákroků se dostal lehce nad 90 procent. To bylo pro vedení klubu málo.

Dobrou sezonu neprožil ani Milan Michálek, který odehrál vinou zranění jen 13 duelů, ve kterých dal jeden gól a přidal pět nahrávek. Letos zasáhl do pěti zápasů, dal gól a měl nahrávku, více toho ale nepřidal. Maple Leafs staví nový tým okolo jedničky draftu Austona Matthewse a dalších hráčů, kterým věří víc.

Zbyněk Michálek toho zvládl loni nejvíc. Nastoupil k 70 utkáním, připsal si dvě branky, pět asistencí a tři plusové body, ani to mu ale nestačilo k tomu, aby si udržel místo v týmu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

Čechů ubývá

Ondřej Pavelec Voráček.jpg

Časy, kdy čeští hokejisté patřili k tahounům svých organizací, jsou pryč. Výsadní postavení má Jaromír Jágr, k němu můžeme připočíst Tomáše Plekance s Davidem Krejčím, Jakubem Voráčkem a snad i Martinem Hanzalem či Ondřejem Palátem, letos válí David Pastrňák a do role lídra by jednou mohl vyrůst i Tomáš Hertl či Petr Mrázek. Ale dál? Výkony a výsledky ze Světového poháru ukázaly, že čeští hokejisté vyklízejí pozice.

Češi, stejně jako Slováci, ale i Rusové, už nejsou pro NHL tak atraktivním zbožím a o své místo musí tvrdě bojovat. V zámoří věří více hráčům z Kanady a USA a českých zástupců stále ubývá. Do letošní sezony zasáhlo zatím jen 25 hráčů v poli a tři brankáři. To není lichotivé číslo, a kdo ví, zda zmiňované trio brzy nenapodobí někdo další…

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud