Nový trend českých klubů. 4 zahraniční obránci stáli téměř sto milionů korun

Zdá se, že české kluby odstartovaly nový trend. V zahraničí loví posily už delší dobu, avšak v posledních týdnech a měsících začaly z ciziny kupovat i drahé obránce. Nová sparťanská akvizice Bogdan Vatajelu je toho důkazem.

Peníze fotbal ČR.jpg
České kluby našly zalíbení v zahraničních obráncích. Za uplynulý půlrok za ně zaplatily téměř sto milionů korun. (Ilustrační foto: Profimedia.cz)

České kluby si uvědomily, že bez hráčů z ciziny se neposunou dopředu. Pochopila to dokonce i Plzeň, která se začala dívat dále než jen za slovenské hranice a v zimě přivedla posilu ze Slovinska. Domácí kluby koupily od léta čtyři zahraniční obránce, za něž zaplatily dohromady téměř sto milionů korun. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

Michael Ngadeu Ngadjui (Slavia, Kamerun) – cca 13,8 milionů korun

Michael Ngadeu-Ngadjui.jpg

Když ho Slavia v létě kupovala, slibovala si od něj, že společně se Simonem Delim vytvoří nejsilnější stoperskou dvojici v lize. Jenže kamerunský reprezentant se na začátku rozjížděl pomaleji. Pak se však přesunul na post defenzivního štítu a nechal vyniknout své kvality. Investice, kterou Slavia zaplatila rumunskému Botosani, se začíná vyplácet.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Erik Janža (Plzeň, Slovinsko) – cca 20,6 milionů korun

Erik Janža.jpg

Zdá se, že si Plzeň našla náhradu za Davida Limberského, který by měl nejpozději v létě odejít. Viktorka koupila slovinského obránce Erika Janžu, s nímž podepsala čtyřletou smlouvu.

Třiadvacetiletý Janža, který byl oporou Mariboru, má na kontě i jeden start za Slovinskou reprezentaci. Plzeň ho dlouho sledovala a podle portálu transfermarkt.de za něj zaplatila přes dvacet milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Vjačeslav Karavajev (Sparta, Rusko) – cca 27,5 milionů korun

Vjačeslav KAravaev Sparta.jpg

Nový Pavel Kadeřábek. Takové srovnání si vysloužil ruský pravý bek Vjačeslav Karavajev, kterého Sparta koupila v létě z CSKA Moskva. Jednadvacetiletý obránce je sice odchovancem slavného klubu, v CSKA se ale nikdy výrazněji neprosadil.

V sezoně 2014/15 hostoval v Dukle, loni nastupoval za Jablonec a v létě podepsal čtyřletou smlouvu se Spartou. Ta za Karavajeva hodně zaplatila, byla to však vydařená investice. Ruský talent se usadil v základní sestavě a na podzim odváděl velmi dobré výkony, které korunoval i dvěma trefami.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

Bogdan Vatajelu (Sparta, Rumunsko) – cca 35,8 milionů korun

Sparta v létě utratila více než 70 milionů korun za návrat Václava Kadlece, z něhož udělala nejdražší posilu v historii ligy, a v zimě přivedla i nejdražšího obránce. Tím je nově třiadvacetiletý rumunský bek Bogdan Vatajelu, který přišel z Universitatea Craiova.

Sparta zaplatila za dvojnásobného reprezentanta, o něhož se zajímala i Fiorentina, přes 35 milionů korun. Krajní obránce, který odehrál v nejvyšší rumunské soutěži 83 zápasů, podepsal na Letné smlouvu na tři a půl roku a Sparta si od něj hodně slibuje. Bude stejným přínosem jako na druhé straně hrající Karavajev?

Doporučujeme

Články odjinud