Vlastimil Vidlička  Vůbec prvním českým fotbalistou, který oblékl dres Wisly Krakov, se stal v sezoně 2004/05 zlínský odchovanec Vlastimil Vidlička. Šikovný pravý obránce odešel do Polska z Baťova města na půlroční hostování, během něhož zvládl naskočit do sedmi utkání a alespoň malou měrou se tenkrát podílel na zisku mistrovského titulu. Po návratu z hostování pak ještě dva a půl roku vydržel ve Zlíně a v lednu 2008 přestoupil do Teplic. Posléze si ještě zahrál ve Spartě, v Olomouci či v Jihlavě. Profimedia.cz

Vlastimil Vidlička
Vůbec prvním českým fotbalistou, který oblékl dres Wisly Krakov, se stal v sezoně 2004/05 zlínský odchovanec Vlastimil Vidlička. Šikovný pravý obránce odešel do Polska z Baťova města na půlroční hostování, během něhož zvládl naskočit do sedmi utkání a alespoň malou měrou se tenkrát podílel na zisku mistrovského titulu. Po návratu z hostování pak ještě dva a půl roku vydržel ve Zlíně a v lednu 2008 přestoupil do Teplic. Posléze si ještě zahrál ve Spartě, v Olomouci či v Jihlavě. | Profimedia.cz

 Tomáš Jirsák  Tomáš Jirsák je bezpochyby nejúspěšnějším Čechem, který působil ve Wisle. S krakovským klubem se totiž stal třikrát šampionem polské ligy. Během pěti sezon odehrál v klubu 144 utkání a nastřílel osm branek. Na domácí scéně působil v Hradci Králové a Teplicích, odkud do Polska v roce 2007 odcházel. Hrál také v Kazachstánu a několik let pobyl v Bulharsku, kde oblékal dres Plovdivu. Žádný jiný český fotbalista za Wislu nezvládl odehrát víc střetnutí. Profimedia.cz
 Zdeněk Ondrášek  Zdeněk Ondrášek je jediným hráčem v tomto výběru, který je hráčem Wisly i v aktuálním ročníku. Je to jeho druhé angažmá v krakovském klubu. Poprvé zamířil do Polska v lednu roku 2016 z norského klubu Tromso jako volný hráč a vydržel tam tři roky, než se vydal na zámořskou štaci do Dallasu. V Krakově se tehdy rozstřílel a patřil k nejlepším kanonýrům ligy. Po návratu z USA se upsal Plzni, ale na někdejší výkony nedokázal navázat. Po pouhém roce odešel do Rumunska a odtud se za tři měsíce stěhoval opět do norského Tromso. Ani tam ale dlouho nepobyl a loni v lednu se upsal do konce ročníku 2022/23 znovu Wisle, se kterou sestoupil do druhé ligy. V aktuální sezoně se ale na hřišti objevil jen na pár minut. Celkem za krovský celek odehrál 84 střetnutí a nastřílel 23 branek. Profimedia.cz
 Michal Frydrych  Obránce Michal Frydrych býval oporou a kapitánem Baníku, odkud v průběhu sezony 2015/16 zamířil do Slavie. V sešívaných barvách odehrál dobré zápasy, dával důležité góly, nikdy si ale nevybojoval neotřesitelnou pozici v sestavě. Ještě v ročníku 2019/20 naskočil do třiadvaceti ligových duelů, pak ale odešel za 800 tisíc eur do Krakova, kde si rychle vybudoval velmi dobré postavení. V Polsku odehrál dvě sezony a v dresu Wisly nastoupil do 57 střetnutí, ve kterých nastřílel sedm branek. V ročníku 2021/22 však nezabránil pádu klubu do druhé ligy a následně zamířil jako volný hráč do Ostravy. Profimedia.cz
 Matěj Hanousek  Ligovou kariéru odstartoval v Dukle, poté byl oporou Jablonce a v sezoně 2018/19 zamířil do Sparty. V letenském týmu dostal hodně prostoru, ve Spartě od něj ale čekali víc. Matěj Hanousek nenaplnil očekávání, která se do něho vkládala, a navíc se stal častým terčem kritiky sparťanských fanoušků. Poté, co kouč Pavel Vrba přivedl na Letnou Caspera Höjera, bylo jasné, že Hanousek z pražského klubu odejde. Levý bek nakonec zamířil na hostován do Wisly, kde odehrál jednu sezonu. Dres krakovského klubu oblékl v 35 zápasech, branku si ale do statistik nezapsal. Naopak - podepsal se pod sestup mužstva do druhé ligy. Profimedia.cz
6
Fotogalerie

Oblíbená destinace tuzemských fotbalistů. 6 Čechů, kteří oblékali dres Wisly Krakov

Wisla Krakov patří k nejúspěšnějším polským fotbalovým klubům. Nyní však nezažívá dobré období. V aktuální sezoně bojuje ve druhé nejvyšší soutěži o návrat mezi elitu.

Wisla Krakov má ve sbírce 14 polských ligových titulů a řadu dalších národních pohárových trofejí. V týmu tradičního klubu se dosud objevilo šest českých fotbalistů. Jejich jména najdete v následujících kapitolách. 

Pokračování 2 / 7

Vlastimil Vidlička

Vlastimil Vidlička1.jpg

Vůbec prvním českým fotbalistou, který oblékl dres Wisly Krakov, se stal v sezoně 2004/05 zlínský odchovanec Vlastimil Vidlička. Šikovný pravý obránce odešel do Polska z Baťova města na půlroční hostování, během něhož zvládl naskočit do sedmi utkání a alespoň malou měrou se tenkrát podílel na zisku mistrovského titulu.

Po návratu z hostování pak ještě dva a půl roku vydržel ve Zlíně a v lednu 2008 přestoupil do Teplic. Posléze si ještě zahrál ve Spartě, v Olomouci či v Jihlavě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Tomáš Jirsák

Tomáš Jirsák-Wisla.jpg

Tomáš Jirsák je bezpochyby nejúspěšnějším Čechem, který působil ve Wisle. S krakovským klubem se totiž stal třikrát šampionem polské ligy. Během pěti sezon odehrál v klubu 144 utkání a nastřílel osm branek.

Na domácí scéně působil v Hradci Králové a Teplicích, odkud do Polska v roce 2007 odcházel. Hrál také v Kazachstánu a několik let pobyl v Bulharsku, kde oblékal dres Plovdivu. Žádný jiný český fotbalista za Wislu nezvládl odehrát víc střetnutí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Zdeněk Ondrášek

Zdeněk Ondrášek-Wisla.jpg

Zdeněk Ondrášek je jediným hráčem v tomto výběru, který je hráčem Wisly i v aktuálním ročníku. Je to jeho druhé angažmá v krakovském klubu. Poprvé zamířil do Polska v lednu roku 2016 z norského klubu Tromso jako volný hráč a vydržel tam tři roky, než se vydal na zámořskou štaci do Dallasu.

V Krakově se tehdy rozstřílel a patřil k nejlepším kanonýrům ligy. Po návratu z USA se upsal Plzni, ale na někdejší výkony nedokázal navázat. Po pouhém roce odešel do Rumunska a odtud se za tři měsíce stěhoval opět do norského Tromso. Ani tam ale dlouho nepobyl a loni v lednu se upsal do konce ročníku 2022/23 znovu Wisle, se kterou sestoupil do druhé ligy. V aktuální sezoně se ale na hřišti objevil jen na pár minut. Celkem za krovský celek odehrál 84 střetnutí a nastřílel 23 branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Michal Frydrych

Michal Frydrych-Wisla.jpg

Obránce Michal Frydrych býval oporou a kapitánem Baníku, odkud v průběhu sezony 2015/16 zamířil do Slavie. V sešívaných barvách odehrál dobré zápasy, dával důležité góly, nikdy si ale nevybojoval neotřesitelnou pozici v sestavě. Ještě v ročníku 2019/20 naskočil do třiadvaceti ligových duelů, pak ale odešel za 800 tisíc eur do Krakova, kde si rychle vybudoval velmi dobré postavení.

V Polsku odehrál dvě sezony a v dresu Wisly nastoupil do 57 střetnutí, ve kterých nastřílel sedm branek. V ročníku 2021/22 však nezabránil pádu klubu do druhé ligy a následně zamířil jako volný hráč do Ostravy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Matěj Hanousek

Matěj Hanousek-Wisla.jpg

Ligovou kariéru odstartoval v Dukle, poté byl oporou Jablonce a v sezoně 2018/19 zamířil do Sparty. V letenském týmu dostal hodně prostoru, ve Spartě od něj ale čekali víc. Matěj Hanousek nenaplnil očekávání, která se do něho vkládala, a navíc se stal častým terčem kritiky sparťanských fanoušků.

Poté, co kouč Pavel Vrba přivedl na Letnou Caspera Höjera, bylo jasné, že Hanousek z pražského klubu odejde. Levý bek nakonec zamířil na hostován do Wisly, kde odehrál jednu sezonu. Dres krakovského klubu oblékl v 35 zápasech, branku si ale do statistik nezapsal. Naopak - podepsal se pod sestup mužstva do druhé ligy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Jan Kliment

Jan Kliment-Wisla.jpg

V roce 2015 se stal Jan Kliment nejlepším střelcem domácího mistrovství Evropy jednadvacítek, po kterém opustil Jihlavu a zamířil do Stuttgartu. V Německu se ale příliš neprosadil, působil taky v Dánsku a poté se vrátil domů. Ne však na Vysočinu, ale do týmu Slovácka, kde odehrál parádní sezonu 2020/21.

Povedený ročník zakončil s deseti ligovými brankami, kterými týmu pomohl k postupu do Evropské konferenční ligy. Protože mu končila smlouva, spekulovalo se o jeho odchodu do Sparty, nakonec ale zamířil do Krakova a svůj debutový zápas v polské lize ihned ozdobil gólem. Jenže na konci sezony Wisla spadla z elitní soutěže a on odešel jako volný hráč do Plzně.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud