1983 – Jimmy Connors (Wilson T-2000 - ocelová slitina)  „Dobu dřevěnou“ vystřídala v osmdesátých letech minulého století éra, kdy po kurtech pobíhali tenisté s lesklými nástroji. Tenký a poměrně lehký rám z ocelové slitiny byl pružnější než dřevěné obruby z předchozích let a díky „trampolínovému“ efektu mohly létat míčky přes síť vyšší rychlostí. Ne každý hráč se s touto vlastností raket dokázal stoprocentně sžít. Dokonale to zvládl americký tenista Jimmy Connors, jelikož začal tento typ rakety používat už v útlém mládí a naučil se bezezbytku využívat všechny její přednosti.
 1988 – Steffi Grafová (Dunlop Max 200G - grafit)  Konec osmdesátých let minulého století ovládal grafit. Dokonale využít vlastností raket z tohoto materiálu dokázala například německá tenistka Steffi Grafová, která s ní vyhrála v roce 1988 všechny čtyři grandslamové turnaje a stala se třetí ženou, jíž se to podařilo. Nové materiály a technologie umožnily Grafové dokonale využívat všechny dovednosti a schopnosti, jimiž vládla. Její forhendové a bekhendové údery neměly v tehdejší době na ženských kurtech konkurenci.
 2004 – Roger Federer (Wilson N Six-One Tour - grafit)  Dominance Švýcara Rogera Federera na světových kurtech začala v roce 2004. Od té doby přestal tolik nabíhat k síti a snažil se hrát své drtivé a neuvěřitelně přesné forhendové údery od základní čáry. Pomohla mu i další technologická vylepšení grafitových raket. Federer je bezpochyby jedním z nejkomplexnějších hráčů v tenisových dějinách. Jeho schopnost hrát bezchybně z jakéhokoli místa na kurtu, jeho dokonalé podání a forhendové údery, to je naprostá tenisová virtuozita.
 2013 – Serena Williamsová (Wilson Blade 104 - grafit)  Grafitová evoluce se dosud nezastavila. S nejmodernějšími raketami tohoto typu kralovala v uplynulých letech na ženských kurtech Serena Williamsová. Nové technologie dokonale vyhovovala jejímu atletickému a silovému pojetí hry. Bylo by zajímavé vidět, jak by si robustní Američanka poradila s dřevěnou raketou, s níž hrávaly její předchůdkyně před několika desítkami let…
5
Fotogalerie

Od Ashe k Williamsové. Takhle vypadalo půlstoletí evoluce tenisové rakety

Člověk se ani nemusí moc rozhlížet kolem sebe, aby mu došlo, jak zásadně mění nové technologie náš život. Neplatí to jen ve světě mobilů, tabletů a internetu, ale také ve sportu.

Ti dříve narození si jistě ještě vzpomenou na časy, kdy po tenisových kurtech pobíhal švédský fenomén Björn Borg a s dřevěnou raketou dobýval jeden grandslamový titul za druhým. V pětadvaceti však s profesionální kariérou sekl a když se po sedmi letech na kurty se svým „dřevem“ vrátil, byl už tenisový svět úplně jinde a Borg neměl proti soupeřům s moderním materiálem šanci.

Tenisová raketa je mimořádně osobním kusem sportovního vybavení. Je to prostředník mezi hráčem a míčkem. Skrz ni člověk přenáší do hry svůj talent, cit a dovednosti. Ale ani sebelepší tenista by dnes neuspěl s půlstoletí starým nářadím proti nejmodernějším technologickým výdobytkům.

Pojďme si připomenout, jak bouřlivým vývojem prošla tenisová raketa za uplynulé půlstoletí. Evoluci jednoho z nejpopulárnějších a nejrozšířenějších sportovních nástrojů najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

1968 - Arthur Ashe

1968 Ashe.jpg
Wilson Tony Trabert Autograph - dřevo

Arthur Ashe se stal v roce 1963 prvním tenistou černé pleti, jenž nastoupil v roce za americký daviscupový tým. Byl to dynamický hráč, který dokázal zahrát vítězný míček z jakéhokoli místa na kurtu. A to se po něm pohyboval s dřevěnou raketou, která by se současným tenistům zdála v ruce těžká. Také plocha výpletu byla podstatně menší, než jakou mají dnešní rakety.

Pokračování 3 / 6

1983 – Jimmy Connors

1983 Connors.jpg
Wilson T-2000 - ocelová slitina

„Dobu dřevěnou“ vystřídala v osmdesátých letech minulého století éra, kdy po kurtech pobíhali tenisté s lesklými nástroji. Tenký a poměrně lehký rám z ocelové slitiny byl pružnější než dřevěné obruby z předchozích let a díky „trampolínovému“ efektu mohly létat míčky přes síť vyšší rychlostí.

Ne každý hráč se s touto vlastností raket dokázal stoprocentně sžít. Dokonale to zvládl americký tenista Jimmy Connors, jelikož začal tento typ rakety používat už v útlém mládí a naučil se bezezbytku využívat všechny její přednosti.

Pokračování 4 / 6

1988 – Steffi Grafová

1988 Grafová.jpgDunlop Max 200G - grafit

Konec osmdesátých let minulého století ovládal grafit. Dokonale využít vlastností raket z tohoto materiálu dokázala například německá tenistka Steffi Grafová, která s ní vyhrála v roce 1988 všechny čtyři grandslamové turnaje a stala se třetí ženou, jíž se to podařilo.

Nové materiály a technologie umožnily Grafové dokonale využívat všechny dovednosti a schopnosti, jimiž vládla. Její forhendové a bekhendové údery neměly v tehdejší době na ženských kurtech konkurenci.

Pokračování 5 / 6

2004 – Roger Federer

2004 Federer.jpg
Wilson N Six-One Tour - grafit

Dominance Švýcara Rogera Federera na světových kurtech začala v roce 2004. Od té doby přestal tolik nabíhat k síti a snažil se hrát své drtivé a neuvěřitelně přesné forhendové údery od základní čáry. Pomohla mu i další technologická vylepšení grafitových raket.

Federer je bezpochyby jedním z nejkomplexnějších hráčů v tenisových dějinách. Jeho schopnost hrát bezchybně z jakéhokoli místa na kurtu, jeho dokonalé podání a forhendové údery, to je naprostá tenisová virtuozita.

Pokračování 6 / 6

2013 – Serena Williamsová

2013 Williamsová.jpgWilson Blade 104 - grafit

Grafitová evoluce se dosud nezastavila. S nejmodernějšími raketami tohoto typu kralovala v uplynulých letech na ženských kurtech Serena Williamsová. Nové technologie dokonale vyhovovaly jejímu atletickému a silovému pojetí hry. Bylo by zajímavé vidět, jak by si robustní Američanka poradila s dřevěnou raketou, s níž hrávaly její předchůdkyně před několika desítkami let…

Doporučujeme

Články odjinud