Ti dříve narození si jistě ještě vzpomenou na časy, kdy po tenisových kurtech pobíhal švédský fenomén Björn Borg a s dřevěnou raketou dobýval jeden grandslamový titul za druhým. V pětadvaceti však s profesionální kariérou sekl a když se po sedmi letech na kurty se svým „dřevem“ vrátil, byl už tenisový svět úplně jinde a Borg neměl proti soupeřům s moderním materiálem šanci.
Tenisová raketa je mimořádně osobním kusem sportovního vybavení. Je to prostředník mezi hráčem a míčkem. Skrz ni člověk přenáší do hry svůj talent, cit a dovednosti. Ale ani sebelepší tenista by dnes neuspěl s půlstoletí starým nářadím proti nejmodernějším technologickým výdobytkům.
Pojďme si připomenout, jak bouřlivým vývojem prošla tenisová raketa za uplynulé půlstoletí. Evoluci jednoho z nejpopulárnějších a nejrozšířenějších sportovních nástrojů najdete v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 6
1968 - Arthur Ashe
Wilson Tony Trabert Autograph - dřevo
Arthur Ashe se stal v roce 1963 prvním tenistou černé pleti, jenž nastoupil v roce za americký daviscupový tým. Byl to dynamický hráč, který dokázal zahrát vítězný míček z jakéhokoli místa na kurtu. A to se po něm pohyboval s dřevěnou raketou, která by se současným tenistům zdála v ruce těžká. Také plocha výpletu byla podstatně menší, než jakou mají dnešní rakety.
Pokračování 3 / 6
1983 – Jimmy Connors
Wilson T-2000 - ocelová slitina
„Dobu dřevěnou“ vystřídala v osmdesátých letech minulého století éra, kdy po kurtech pobíhali tenisté s lesklými nástroji. Tenký a poměrně lehký rám z ocelové slitiny byl pružnější než dřevěné obruby z předchozích let a díky „trampolínovému“ efektu mohly létat míčky přes síť vyšší rychlostí.
Ne každý hráč se s touto vlastností raket dokázal stoprocentně sžít. Dokonale to zvládl americký tenista Jimmy Connors, jelikož začal tento typ rakety používat už v útlém mládí a naučil se bezezbytku využívat všechny její přednosti.
Pokračování 4 / 6
1988 – Steffi Grafová
Dunlop Max 200G - grafit
Konec osmdesátých let minulého století ovládal grafit. Dokonale využít vlastností raket z tohoto materiálu dokázala například německá tenistka Steffi Grafová, která s ní vyhrála v roce 1988 všechny čtyři grandslamové turnaje a stala se třetí ženou, jíž se to podařilo.
Nové materiály a technologie umožnily Grafové dokonale využívat všechny dovednosti a schopnosti, jimiž vládla. Její forhendové a bekhendové údery neměly v tehdejší době na ženských kurtech konkurenci.
Pokračování 5 / 6
2004 – Roger Federer
Wilson N Six-One Tour - grafit
Dominance Švýcara Rogera Federera na světových kurtech začala v roce 2004. Od té doby přestal tolik nabíhat k síti a snažil se hrát své drtivé a neuvěřitelně přesné forhendové údery od základní čáry. Pomohla mu i další technologická vylepšení grafitových raket.
Federer je bezpochyby jedním z nejkomplexnějších hráčů v tenisových dějinách. Jeho schopnost hrát bezchybně z jakéhokoli místa na kurtu, jeho dokonalé podání a forhendové údery, to je naprostá tenisová virtuozita.
Pokračování 6 / 6
2013 – Serena Williamsová
Wilson Blade 104 - grafit
Grafitová evoluce se dosud nezastavila. S nejmodernějšími raketami tohoto typu kralovala v uplynulých letech na ženských kurtech Serena Williamsová. Nové technologie dokonale vyhovovaly jejímu atletickému a silovému pojetí hry. Bylo by zajímavé vidět, jak by si robustní Američanka poradila s dřevěnou raketou, s níž hrávaly její předchůdkyně před několika desítkami let…