Jan Stejskal (1996)  První titul v samostatné české lize Slavia získala v sezoně 1995/96. Sedm zápasů tehdy odchytal Jaromír Blažek, jenž byl později oporou Sparty, jedničkou mezi slávistickými tyčemi byl ale Jan Stejskal, který v 23 zápasech dostal jen 21 gólů. Navíc vychytal i devět čistých kont. Foto: LEGNER JAROSLAV / CNC / Profimedia
 Martin Vaniak (2008 a 2009)  Bývalý „čaroděj“ Martin Vaniak byl několik let oporou Olomouce, odkud měl v roce 2005 namířeno do Slavie. S klubem se ale nedohodl na podmínkách a odešel do řeckého Panioniosu. Poté chytal za Most a před sezonou 2007/08 posílil Slavii. Sešívaným parádními výkony pomohl k postupu do Ligy mistrů i ke dvěma ligovým titulům. V Edenu působil až do roku 2011. Foto: Profimedia.cz
 Jiří Pavlenka (2017)  V průběhu sezony 2015/16 opustil Baník a zamířil do Slavie, kde tehdy působil Martin Berkovec. Jiří Pavlenka však svého konkurenta vytlačil mezi náhradníky a stal se brankářskou jedničkou. V dalším ročníku byl velkou oporou kádru a dvanácti vychytanými nulami pomohl Slavii k titulu. Poté přestoupil do Brém. Foto: Profimedia.cz
 Ondřej Kolář (2019, 2020 a 2021)  Pravda, občas chyboval, někdy taky hodně riskoval, ale to vše bylo dáno náročným stylem, který Slavia praktikovala. Ondřej Kolář uměl vytáhnout parádní zákroky a svým spoluhráčům hodně pomoci. Do Edenu přišel v lednu roku 2018 z Liberce a ihned se stal oporou mezi tyčemi. V sezoně 2018/19 inkasoval 24 branek a vychytal 15 čistých kont, což bylo nejvíc ze všech ligových brankářů. O rok později přivedl sešívané k prvenství v lize znovu, a to ještě suverénnějším způsobem. Do statistik zaznamenal 23 nul a sérii bez inkasované branky natáhl na 788 minut. Za celý ročník, v němž odchytal 31 utkání, měl nejnižší průměr inkasovaných gólů na zápas (0,32). Ze zlata se radoval i v další sezoně. Opět byl nejlepší v počtu vychytaných nul (16 v 31 zápasech v průměru inkasovaných branek na utkání (0,6). Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia
5
Fotogalerie

Opory mezi tyčemi. 4 skvělí brankáři, kteří Slavii dovedli k sedmi ligovým titulům

Po třetině sezony figuruje Slavia na druhém místě tabulky a je opět v zapojena do boje o titul. V samostatné české ligové historii jich dosud vyválčila sedm. Na předešlé úspěchy by nedosáhla, kdyby neměla opory v brance.

slide-gólmani Slavie.JPG

Ve Slavii se za poslední léta protočila spousta gólmanů. Branku sešívaných hájil například Jan Laštůvka, Radek Černý, ale také Karel Hrubeš či Kamil Čontofalský. Pod posledními tituly jsou ale podepsáni jiní brankáři. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

Jan Stejskal (1996)

Jan Stejskal Slavia LEGNER JAROSLAV  CNC  Profimedia.jpg

První titul v samostatné české lize Slavia získala v sezoně 1995/96. Sedm zápasů tehdy odchytal Jaromír Blažek, jenž byl později oporou Sparty, jedničkou mezi slávistickými tyčemi byl ale Jan Stejskal, který v 23 zápasech dostal jen 21 gólů. Navíc vychytal i devět čistých kont.

Foto: LEGNER JAROSLAV / CNC / Profimedia

Pokračování 3 / 5

Martin Vaniak (2008 a 2009)

Martin Vaniak-Slavia.jpg

Bývalý „čaroděj“ Martin Vaniak byl několik let oporou Olomouce, odkud měl v roce 2005 namířeno do Slavie. S klubem se ale nedohodl na podmínkách a odešel do řeckého Panioniosu. Poté chytal za Most a před sezonou 2007/08 posílil Slavii. Sešívaným parádními výkony pomohl k postupu do Ligy mistrů i ke dvěma ligovým titulům. V Edenu působil až do roku 2011.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Jiří Pavlenka (2017)

Jiří Pavlenka Slavia 2.jpg

V průběhu sezony 2015/16 opustil Baník a zamířil do Slavie, kde tehdy působil Martin Berkovec. Jiří Pavlenka však svého konkurenta vytlačil mezi náhradníky a stal se brankářskou jedničkou. V dalším ročníku byl velkou oporou kádru a dvanácti vychytanými nulami pomohl Slavii k titulu. Poté přestoupil do Brém.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

Ondřej Kolář (2019, 2020 a 2021)

Ondřej Kolář Slavia 2 Barbora Reichová  CNC  Profimedia.jpg

Pravda, občas chyboval, někdy taky hodně riskoval, ale to vše bylo dáno náročným stylem, který Slavia praktikovala. Ondřej Kolář uměl vytáhnout parádní zákroky a svým spoluhráčům hodně pomoci. Do Edenu přišel v lednu roku 2018 z Liberce a ihned se stal oporou mezi tyčemi. V sezoně 2018/19 inkasoval 24 branek a vychytal 15 čistých kont, což bylo nejvíc ze všech ligových brankářů.

O rok později přivedl sešívané k prvenství v lize znovu, a to ještě suverénnějším způsobem. Do statistik zaznamenal 23 nul a sérii bez inkasované branky natáhl na 788 minut. Za celý ročník, v němž odchytal 31 utkání, měl nejnižší průměr inkasovaných gólů na zápas (0,32). Ze zlata se radoval i v další sezoně. Opět byl nejlepší v počtu vychytaných nul (16 v 31 zápasech v průměru inkasovaných branek na utkání (0,6).

Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Doporučujeme

Články odjinud