Martin Poláček (Slovensko, Mladá Boleslav)  Loni v létě zamířil jako volný hráč do Mladé Boleslavi z polského Podbeskidzieho slovenský gólman Martin Poláček. Nepřišel do neznámého prostředí, protože v klubu už působil na jaře v roce 2018. Tehdy odchytal 13 utkání a ukázal se ve velmi dobré světle, ale už v létě zmizel v Bulharsku, kde se upsal klubu Levski Sofia. V podzimní části aktuálního ročníku se dělil v Mladé Boleslavi o čas mezi tyčemi s Janem Šedou. Odchytal šest střetnutí, inkasoval deset branek a dvakrát udržel čisté konto. V klubu má podepsaný kontrakt ještě na následující sezonu.
 Pavol Bajza (Slovensko, Hradec Králové)  V létě roku 2020 získalo Slovácko jako volného hráče slovenského gólmana Pavola Bajzu. Aktuálně jednatřicetiletý světoběžník toho má poměrně hodně za sebou. Jako talentovaný mladík odešel v roce 2012 z Dubnice do italské Parmy, později byl hráčem Crotone, dánského Vejle či kyperského Olympiakosu Nikósie. Ve Slovácku plnil jen roli dvojky mezi tyčemi. V roce 2021 pomáhal jako hostující hráč Karviné v boji se záchranou v nejvyšší soutěži a od loňského léta je součástí kádru Hradce Králové. Ve východočeském klubu podepsal smlouvu do konce sezony 2023/24. Na podzim se objevil v brance v jediném ligovém utkání – v domácím souboji s Brnem přispěl k výhře 2:1.
 Tomáš Digaňa (Slovensko, Sigma Olomouc)  Brankářský talent Tomáš Digaňa se objevil v české nejvyšší soutěži v lednu roku 2021, kdy přestoupil z Dubnice do Opavy. Nyní pětadvacetiletý gólman stihl odchytat v barvách slezského klubu 12 ligových utkání a dvakrát udržel čisté konto. Během uplynulého léta se jako volný hráč přesunul do Olomouce. Na Hané podepsal dvouletou smlouvu, ale na ligový debut v dresu Sigmy zatím stále čeká.
 Viktor Budinký (Slovensko, FK Pardubice)  Slovenský gólman Viktor Budinský se zkoušel prosadit ve Spartě, první ligovou šanci ale dostal až v Bohemians 1905. V sezoně 2018/19 odchytal jeden zápas za Baník, kde pak v dalším ročníku dokonce dostával víc šancí než zkušenější Jan Laštůvka. Postupem času však jeho vytížení sláblo a v létě byl z Ostravy odeslán na hostování do konce sezony do Pardubic. Na východě  Čech se ale ukázal mezi tyčemi jen ve dvou ligových zápasech, v nichž dohromady inkasoval devět branek.
11
Fotogalerie

Opory, náhradníci i nechtění. 11 zahraničních brankářů, kteří působí ve Fortuna lize

Nejlepším brankářem dosavadního průběhu Fortuna ligy je plzeňský Jindřich Staněk, který na podzim vychytal sedm čistých kont. Vidět jsou ale i cizinci mezi tyčemi.

Na soupiskách ligových týmů aktuálně figuruje 11 brankářů se zahraničním pasem. Kteří to jsou? A kolik dostávají prostoru? To se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 12

Jakub Surovčík (Slovensko, FK Jablonec)

Surovčík.jpg

Dvacetiletý bratislavský rodák Jakub Surovčík už od deseti let fotbalově vyrůstal v pražské Slavii. Předloni byl na několikaměsíčním hostování ve Vlašimi a pak nastupoval za šešívaný B tým. V Edenu s ním ale už nepočítali a tak loni v lednu odešel jako volný hráč do Jablonce. Na severu Čech podepsal smlouvu do roku 2024, ale do branky se v prvoligovém utkání ještě nedostal. V Jablonci v aktuálním ročníku neochvějně věří zkušenému Janu Hanušovi, jenž na podzim nikoho jiného mezi tyče nepustil.

Foto: Twitter FK Jablonec

Pokračování 3 / 12

Martin Poláček (Slovensko, Mladá Boleslav)

Martin Poláček.jpg

Loni v létě zamířil jako volný hráč do Mladé Boleslavi z polského Podbeskidzieho slovenský gólman Martin Poláček. Nepřišel do neznámého prostředí, protože v klubu už působil na jaře v roce 2018. Tehdy odchytal 13 utkání a ukázal se ve velmi dobré světle, ale už v létě zmizel v Bulharsku, kde se upsal klubu Levski Sofia.

V podzimní části aktuálního ročníku se dělil v Mladé Boleslavi o čas mezi tyčemi s Janem Šedou. Odchytal šest střetnutí, inkasoval deset branek a dvakrát udržel čisté konto. V klubu má podepsaný kontrakt ještě na následující sezonu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

Pavol Bajza (Slovensko, Hradec Králové)

Pavol Bajza12.jpg

V létě roku 2020 získalo Slovácko jako volného hráče slovenského gólmana Pavola Bajzu. Aktuálně jednatřicetiletý světoběžník toho má poměrně hodně za sebou. Jako talentovaný mladík odešel v roce 2012 z Dubnice do italské Parmy, později byl hráčem Crotone, dánského Vejle či kyperského Olympiakosu Nikósie. Ve Slovácku plnil jen roli dvojky mezi tyčemi.

V roce 2021 pomáhal jako hostující hráč Karviné v boji se záchranou v nejvyšší soutěži a od loňského léta je součástí kádru Hradce Králové. Ve východočeském klubu podepsal smlouvu do konce sezony 2023/24. Na podzim se objevil v brance v jediném ligovém utkání – v domácím souboji s Brnem přispěl k výhře 2:1.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

Tomáš Digaňa (Slovensko, Sigma Olomouc)

Tomáš Digaňa1.jpg

Brankářský talent Tomáš Digaňa se objevil v české nejvyšší soutěži v lednu roku 2021, kdy přestoupil z Dubnice do Opavy. Nyní pětadvacetiletý gólman stihl odchytat v barvách slezského klubu 12 ligových utkání a dvakrát udržel čisté konto. Během uplynulého léta se jako volný hráč přesunul do Olomouce. Na Hané podepsal dvouletou smlouvu, ale na ligový debut v dresu Sigmy zatím stále čeká.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Viktor Budinký (Slovensko, FK Pardubice)

Viktor Budinský-Pardubice.jpg

Slovenský gólman Viktor Budinský se zkoušel prosadit ve Spartě, první ligovou šanci ale dostal až v Bohemians 1905. V sezoně 2018/19 odchytal jeden zápas za Baník, kde pak v dalším ročníku dokonce dostával víc šancí než zkušenější Jan Laštůvka. Postupem času však jeho vytížení sláblo a v létě byl z Ostravy odeslán na hostování do konce sezony do Pardubic. Na východě  Čech se ale ukázal mezi tyčemi jen ve dvou ligových zápasech, v nichž dohromady inkasoval devět branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Matej Rakovan (Slovensko, FC Zlín)

Matej Rakovan.jpg

Gólman Matej Rakovan byl v minulém ročníku brankářskou jedničkou ve Zlíně, kde působí už od ledna roku 2019, kdy přišel do Baťova města ze skotského Dundee United, jenže na startu aktuální sezony dostával přednost Stanislav Dostál. Ševcům se však úvodní zápasy vůbec nepovedly a po třech kolech bylo mužstvo na dně tabulky. Ve čtvrtém střetnutí - proti Jablonci na domácím hřišti - se dostal do branky Rakovan, ale ani on nezajistil Zlínu premiérovou výhru. Přesto si dvaatřicetiletý Slovák mezi tyčemi opět našel místo. Z 16 podzimních utkání odchytal rovný tucet, inkasoval v nich 19 branek a třikrát udržel čisté konto.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

Dávid Šípoš (Slovensko, Dynamo České Budějovice)

Dávid Šípoš1.jpg

Dávid Šípoš přišel do Českých Budějovic v létě roku 2021 z Nitry a na jihu Čech se upsal do konce ročníku 2023/24. V premiérové sezoně v elitní české soutěži zasáhl do sedmi utkání, inkasoval devět branek a jednou udržel čisté konto.

V současném ročníku se objevil během podzimu v pěti zápasech, z toho dvakrát byl nominován do souboje se Spartou. Čtyřiadvacetiletý borec ukázal, že v něm vězí slušný potenciál a s Dynamem by mohl spojit i další část kariéry.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

Florin Nita (Rumunsko, Sparta Praha)

Florin Nita1.jpg

Po odchodu Martina Dúbravky na britské ostrovy zaujal místo mezi tyčemi sparťanské branky Florin Nita, který dorazil do Prahy v únoru roku 2018 z bukurešťského FCSB. Rumunský reprezentant se na Letné rychle zabydlel a stal se gólmanskou jedničkou, jenže na Letnou později dorazil Milan Heča, který ho připravil o výsadní pozici.

V minulém ročníku se objevil v brance jen patnáctkrát. V zimě měl konflikt s bývalým trenérem Pavlem Vrbou a na jaře už si nezachytal. V brance se neobjevil ani v žádném podziním ligovém utkání. Nahlas se mluví o tom, že jeho dny na Letné jsou definitvně sečteny a ještě před koncem zimního přestupního termínu z klubu odejde. Smlouvu má podepsanou do konce aktuálního ročníku.

Foto: Profmedia.cz

Pokračování 10 / 12

Marián Tvrdoň (Slovensko, Viktoria Plzeň)

Marián Tvrdoň.jpg

Osmadvacetiletý Marián Tvrdoň musí kousat tvrdý fotbalový chleba. Předloni v létě přestoupil z Ústí nad Labem do Plzně, kde se však musí potýkat s velmi silnou konkurencí na postu brankáře v podobě reprezentanta Jindřicha Staňka.

Slovenský gólman odchytal v minulé sezoně pouhé dva ligové zápasy a v podzimní části té současné dostal také dvě příležitosti. Pomohl Viktorce k remíze 1:1 na hřišti Bohemians a vychytal nulu v domácím střetnutí s Mladou Boleslaví (2:0). To bylo na konci října a od té doby se mezi tyčemi v nejvyšší soutěži neobjevil. Na západě Čech má podepsanou smlouvu ještě na příští ročník.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

Olivier Vliegen (Belgie, Slovan Liberec)

Olivier Vliegen.jpg

Krátce před dvacátými narozeninami – v zimě roku 2019 – se upsal belgický brankář Olivier Vliegen Liberci. Talentovaný mladík si předtím prošel akademiemi Genku a Anderlechtu, Slovan ho však nejdříve poslal hostovat do Vlašimi a posléze na Slovensko do Senice.

V minulé sezoně debutoval v české nejvyšší soutěži a naskočil do pěti utkání. Na podzim už byl nezpochybnitelnou jedničkou mezi tyčemi liberecké branky. Odchytal všech 16 utkání, inkasoval 21 branek a čtyřikrát udržel čisté konto. Jeho tržní cena jde neustále nahoru a podle portálu TransferMarkt nyní činí 350 tisíc eur. Na severu Čech má podepsaný kontrakt do léta roku 2024.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Matúš Macík (Slovensko, Sigma Olomouc)

Matúš Macík1.jpg

Devětadvacetiletý Matúš Macík působí v české nejvyšší soutěži třetím rokem. V lednu 2021 přišel téměř dvoumetrový obr do Olomouce ze slovenského Ružomberku a do konce ročníku 2020/21 odchytal tři zápasy. V tom minulém už byl jedničkou mezi tyčemi hanácké branky – nastoupil do 26 utkání, devětkrát neinkasoval gól, pochytal 87 střel soupeřů, což z něho dělalo třetího nejzaměstnanějšího gólmana v lize, a k tomu také rozdal spoluhráčům 914 přihrávek (5. místo).

V aktuální sezoně se Macík dostal v nejvyšší soutěži na hřiště jen třikrát – vychytal výhru 3:0 na hřišti Baníku Ostrava a byl u porážek s Brnem a Spartou (obě 0:2). Na konci srpna ho ze hry vyřadilo svalové zranění a od té doby se na hřišti neobjevil. Na Hané má podepsanou smlouvu do konce tohoto ročníku.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud