Alexander Salák (SKA Petrohrad)  Také Alexander Salák dorazil na olympijský turnaj z KHL, konkrétně z Petrohradu. Dochytal duel se Švédy, ve kterém ho rychle překonal Karlsson, pak už gól ale nepustil. Další šanci dostal ve čtvrtfinálovém utkání proti USA, v jehož průběhu nahradil Ondřeje Pavelce.
 Michal Barinka (HC Vítkovice)  Jméno, které v olympijské nominaci vyvolalo největší rozpaky. Michala Barinku v Soči nikdo nečekal, do týmu se dostal na úkor Jana Hejdy či Romana Poláka, tehdejší bek Vítkovic a zeť trenéra Aloise Hadamczika si z toho ale nic nedělal. Mistr světa z roku 2010 odehrál na turnaji tři zápasy a rozhodně nepropadl.
 Tomáš Kaberle ( Rytíři Kladno)  Jeden z nejlepších českých obránců minulých let získal v roce 2011 Stanley Cup s Bostonem, v další sezoně si zahrál za Carolinu a Montreal, odkud zamířil do Kladna. V extralize patřil Tomáš Kaberle k elitním bekům a vysloužil si čtvrtou olympijskou pozvánku. V Soči zaznamenal tři nahrávky.
 Lukáš Krajíček (Dinamo Minsk)  Výkony v dresu Dinama Minsk kouče Hadamczika zaujal Lukáš Krajíček natolik, že ho vzal na olympiádu do Soči. Objevil se i o dva roky dříve na bronzovém světovém šampionátu, v Rusku ale další medaili nezískal.
8
Fotogalerie

Pamatujete? 8 českých hokejistů z Evropy, kteří před 10 lety jeli na olympiádu do Soči

Před deseti lety na olympiádě v Soči byli naposled přítomni hráči z NHL.V tehdejším českém výběru Aloise Hadamczika proto figurovali jen tři zástupci z domácí soutěže.

Kdyby na minulou olympiádu do Pekingu odjeli hráči z NHL, v českém výběru by zřejmě nechyběli Radko Gudas, Ondřej Palát či Jakub Voráček, kteří startovali i před deseti lety v Soči. Tehdy je doplnilo jen osm hráčů působících v Evropě. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

Jakub Kovář (Avtomobilist Jekatěrinburg)

Jakub Kovář Soči Barbora Reichová  CNC  Profimedia.jpg

Přestože byl v týmu Ondřej Pavelec, českou jedničkou v Soči se stal Jakub Kovář. Tehdejší gólman ruského Jekatěrinburgu ale nevydržel v brance dlouho, a když na začátku druhé třetiny úvodního duelu se Švédy dostal třetí gól, vystřídal ho Alexander Salák.

Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Pokračování 3 / 9

Alexander Salák (SKA Petrohrad)

Alexander Salák Soči Barbora Reichová  CNC  Profimedia.jpg

Také Alexander Salák dorazil na olympijský turnaj z KHL, konkrétně z Petrohradu. Dochytal duel se Švédy, ve kterém ho rychle překonal Karlsson, pak už gól ale nepustil. Další šanci dostal ve čtvrtfinálovém utkání proti USA, v jehož průběhu nahradil Ondřeje Pavelce.

Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Pokračování 4 / 9

Michal Barinka (HC Vítkovice)

Michal Barinka.jpg

Jméno, které v olympijské nominaci vyvolalo největší rozpaky. Michala Barinku v Soči nikdo nečekal, do týmu se dostal na úkor Jana Hejdy či Romana Poláka, tehdejší bek Vítkovic a zeť trenéra Aloise Hadamczika si z toho ale nic nedělal. Mistr světa z roku 2010 odehrál na turnaji tři zápasy a rozhodně nepropadl.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Tomáš Kaberle ( Rytíři Kladno)

Tomáš Kaberle.jpg

Jeden z nejlepších českých obránců minulých let získal v roce 2011 Stanley Cup s Bostonem, v další sezoně si zahrál za Carolinu a Montreal, odkud zamířil do Kladna. V extralize patřil Tomáš Kaberle k elitním bekům a vysloužil si čtvrtou olympijskou pozvánku. V Soči zaznamenal tři nahrávky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

Lukáš Krajíček (Dinamo Minsk)

Lukáš Krajíček-repre.jpg

Výkony v dresu Dinama Minsk kouče Hadamczika zaujal Lukáš Krajíček natolik, že ho vzal na olympiádu do Soči. Objevil se i o dva roky dříve na bronzovém světovém šampionátu, v Rusku ale další medaili nezískal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Roman Červenka (SKA Petrohrad)

Roman Červenka-Soči.jpg

Roman Červenka hrál na čtyřech olympijských hrách. Do Vancouveru dorazil ze Slavie, aktuálně působí ve Švýcarsku a před deseti lety přijel do reprezentace z Petrohradu. Na turnaji dal dva góly v předkole play-off proti Slovákům, ve čtvrtfinálovém utkání s USA se už ale neprosadil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Petr Nedvěd (Bílí Tygři Liberec)

Petr Nedvěd-repre.jpg

Zatímco rozjetý Jiří Hudler, který byl v té době druhým nejproduktivnějším Čechem v NHL, se v týmu neobjevil, Petr Nedvěd do Soči odletěl. Trenér Hadamczik mu hodně věřil, o dva roky dříve společně vybojovali světový bronz, druhou olympijskou účast (poprvé hrál v roce 1994 za Kanadu) ale v medaili neproměnil. Na turnaji si připsal jedinou asistenci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Jiří Novotný (Lev Praha)

Jiří Novotný-repre.jpg

Jedním z mála českých hráčů na olympijské soupisce v Soči, který tehdy působil v Evropě, byl Jiří Novotný. Kapitán pražského Lva plnil v reprezentaci důležitou roli a v sezoně 2013/14 za ni odehrál dvacet zápasů. Na olympiádě v Rusku si připsal dva záporné body.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud