Pan Nepostradatelný! V Montrealu by byli blázni, kdyby nechali Markova jít

Má osmatřicet let, jeho pátý kontrakt v Montrealu v létě skončí a on se stane volným agentem. Pro Habs je ale naprosto klíčovým hráčem a v kanadském klubu by museli být šílení, kdyby ruskému veteránovi Andreji Markovovi nenabídli novou smlouvu, ještě než po něm chňapne konkurence.

Když si skauti Montrealu vybrali v roce 1998 až v šestém kole draftu ruského zadáka Andreje Markova, určitě netušili, jaké udělali terno. Odchovanec Chimiku Voskreensk kroutí v zámoří už šestnáctou sezonu a je jedním z hrstky hráčů, kteří prošli draftem před 19 lety a jsou stále aktivní. Těmi dalšími jsou například Francois Beuchemin z Colorada, Mike Fisher a Mike Ribeiro z Nashvillu, Brian Gionta z Buffala či Chris Neil z Ottawy, .

Šťastná volba Montrealu

Výběru v draftu roku 1998 tehdy poprvé šéfoval nový hlavní skaut Montrealu (a momentálně generální manažer Ottawy) Pierre Dorion a sáhl hned po třech ruských hokejistech – v pátém kole si překvapivě pojistil tenkrát už osmadvacetiletého Andreje Bašikirova, v sedmém kole sáhl po Andreji Kruchininovi, jenž si však v zámoří nikdy nezahrál, ale největší trefa se mu povedla v podobě dalšího Andreje – Markova.

Kuriózní je, že se Markov během draftu, který tehdy probíhal v Buffalu, tak nudil, že odešel ze sálu nakoupit dárky pro své blízké, a ve chvíli, kdy si ho Canadiens vybrali, nebyl přítomen. Od té doby uteklo téměř dvacet roků a on se stal legendou Montrealu. Momentálně je třetím nejproduktivnějším obráncem v historii klubu a ještě do konce sezony mohl poskočit na druhou příčku před Guye Lapointeho.

Po draftu strávil Markov ještě dvě sezony v Rusku a v obou byl vyhlášen nejlepším obráncem soutěže. Válel v dresu Dynama Moskva a poté, co klubu pomohl v ročníku 1999/2000 k mistrovskému titulu a byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem soutěže, se vydal do zámoří.

První smlouvu v NHL podepsal, když mu bylo 21 let v červenci roku 2000. Velmi rychle se etabloval v sestavě Canadiens a v premiérové sezoně zaznamenal v 63 zápasech 23 bodů (6+17). Od vstupu do elitní zámořské ligy až dodnes už stihl odehrát 982 zápasů v základní části soutěže, ve kterých si připsal do statistik 588 bodů (117+451). Dalších 83 utkání zvládl v play-off s bilancí pět branek a 26 nahrávek.

Co s ním teď?

Nyní je mu 38 let, po sezoně mu vyprší kontrakt a v Montrealu stojí před několika otázkami. Prodloužit mu smlouvu? A pokud ano, tak o kolik let a za kolik peněz? Než si na ně pokusíme odpovědět, pojďme se podívat na Markovovy výkony v jednotlivých sezonách v NHL.

Markov-stats1.jpg

Je jasné, že těsně před čtyřicítkou už není Markov tak rychlý jako kdysi, na čemž se podepisuje nejen věk, ale také vážné zranění z roku 2010. Nejspíš není v jeho silách dostat se během sezony k hranici šedesáti bodů, jako se mu to podařilo v ročníku 2007/08 (58 bodů) a 2008/09 (64 bodů). Podíváte-li se ale na průměrný počet bodů na utkání, je jasné, že si stále drží nadstandardní a neuvěřitelně konzistentní výkonnost.

Od zkrácené sezony 2012/13 mu také slouží zdraví a stal se z něho železný muž soutěže. V předchozích čtyřech ročnících vynechal pouze dvě utkání a až v aktuální sezoně ho načas vyřadilo ze sestavy zranění třísel. Po uzdravení naskočil na led v bývalé formě a spolu s Sheou Weberem je defenzivním pilířem první pětky Montrealu.

Má Montreal adekvátní náhradu?

Při zvažování, zda nabídnout Markovovi novou smlouvu, musejí manažeři Canadiens přemýšlet, zda mají v kádru někoho, kdo je schopen ruského veterána plnohodnotně nahradit. Jediná jména, která přicházejí v úvahu, jsou Michail Sergačov a Nathan Beaulieu.

Osmnáctiletý Sergačov je velkým talentem, který už v příští sezoně bude bezpochyby pravidelně nastupovat v NHL, ale je nepravděpodobné, že by mohl rychle zapadnout do elitní formace. Naopak by pro něho bylo skvělou školou, kdyby si mohl vedle svého zkušeného krajana zahrát a leccos se přiučit.

Čtyřiadvacetiletý Nathan Beaulieu nastupuje v současné sezoně na led ve třetí obranné dvojici a je otázkou, zda je zralý na postup výš. V poslední době se jeho výkony zlepšily, ale stále ještě zdaleka nedosahuje kvalit Markova.

Pak je tu ještě Alexej Jemelin, který by se v případě odchodu Markova z Montrealu mohl posunout z druhé pětky do první obranné dvojice. Třicetiletý Rus je však spíše typem defenzivního beka a v produktivitě za svým starším krajanem výrazně zaostává.

Výjimečný Markov

Abychom docenili Markovovu výjimečnost, podívejme se opět do statistik. Jen jediný obránce v NHL, který se v létě stane také volným hráčem, má dosud na kontě víc bodů než Rus z Montrealu. Je jím Kevin Shattenkirk z Washingtonu, který je momentálně považován za jednoho z nejlepších beků v lize a v létě bude moci licitovat o hodně vysoký kontrakt.

Dalšími srovnatelnými zadáky, z nichž budou v létě volní hráči, jsou Mark Streit, Dennis Wideman, Trevor Daley či Cody Franson. I kdyby se Canadiens rozhodli některého z nich podepsat, nebyl by to krok dopředu, protože ani jeden není lepší než Markov.

Takže jaká je reálná hodnota ruského beka ve srovnání s podobně starými zadáky?

Ke srovnání se nabízí tito dva hráči:

  • Francois Beuchemin (Colorado Avalanche)
    36 let
    plat v současné sezoně: 4,5 milionu dolarů
    bilance v aktuálním ročníku: 71 zápasů – 15 bodů (3+12)
  • Kevin Bieksa (Anahein Ducks)
    35 let
    plat v současné sezoně: 4 miliony dolarů
    bilance v aktuálním ročníku: 73 zápasů – 11 bodů (2+9)

Oba tyto beky Markov strčí hravě do kapsy, a to nejen kvalitativně, ale též v produktivitě. A to bere ruský matador v této sezoně podobně vysoký plat - 4,25 milionu dolarů.

A teď se podívejme na obránce, kteří jsou na tom s produktivitou podobně jako Markov.

  • Tyson Barrie (Colorado Avalanche)
    25 let
    plat v současné sezoně: 5,5 milionu dolarů
    bilance v aktuálním ročníku: 64 zápasů – 34 bodů (6+28)
  • Colton Parayko (St. Louis Blues)
    23 let
    plat v současné sezoně: 925 tisíc dolarů
    bilance v aktuálním ročníku: 71 zápasů – 32 bodů (4+28)
  • Kris Letang (Pittsburgh Penguins)
    29 let
    plat v současné sezoně: 7,25 milionu dolarů
    bilance v aktuálním ročníku: 41 zápasů – 34 bodů (5+29)
  • Keith Yandle (Florida Panthers)
    30 let
    plat v současné sezoně: 6,35 milionu dolarů
    bilance v aktuálním ročníku: 72 zápasů – 36 bodů (5+31)
  • Matt Niskanen (Washington Capitals)
    30 let
    plat v současné sezoně: 5,75 milionu dolarů
    bilance v aktuálním ročníku: 69 zápasů – 36 bodů (4+32)

Každý z těchto beků by mohl Markova v Montrealu plnohodnotně nahradit, jenže je tu háček – všichni nedávno podepsali dlouhodobé smlouvy, a protože jde většinou o hráče na vrcholu kariéry (nebo na vzestupu), nebudou (asi) k mání. Z tohoto porovnání vychází Markovova tržní hodnota na cca pět milionů dolarů za sezonu.

A teď se pojďme podívat, co si může Montreal dovolit vzhledem k platovému stropu. V příští sezoně by měl být ve výši asi 76 milionů dolarů. Sečteme-li si všechny hráče, kteří budou v sezoně 2017/18 pod smlouvami, vyjde nám následující výsledek.

Montreal-platový strop.JPG

Z této tabulky je zřejmé, že aktuálně má platný kontrakt pro příští ročník 17 hráčů, jejichž mzdové náklady činí 53 milionů dolarů. Klub má tedy k dispozici ještě cca 23 milionů dolarů. za něž se dají pořídit čtyři kvalitní volní hokejisté – včetně těch, kteří nyní oblékají dres Canadiens, čili i Markova.

Podle odhadů a spekulací v zámořském tisku by Radulov mohl podepsat kontrakt na šest milionů dolarů, Galčenjuk by dostal 5,5 milionu a Beaulieu 3,75 milionu. Pak by tu byl stále dost velký prostor pro Andreje Markova. S výhledem na končící smlouvy Jemelina, Plekance a Price po sezoně 2017/18 by měl mít klub dostatečnou rezervu na případné prodloužení smlouvy se svou brankářskou jedničkou.

Z výše zmíněného vyplývá jednoznačný fakt, že Montreal Markova nutně potřebuje minimálně i v příštích dvou sezonách, a to navzdory jeho věku. Momentálně nemají Canadiens možnost, jak ho plnohodnotně nahradit – stojí na něm hra na ledě a navíc může předávat spoustu cenných zkušeností mladším hráčům.

Habs by tedy měli ruskému veteránovi nabídnout dvouletý kontrakt, který mu zajistí kolem deseti milionů dolarů ročně. Vsaďte se, že by to nebyly zbytečně utracené peníze. Pokud ale nechají kluboví manažeři svou defenzivní legendu jen tak odejít, pak jsou nesmírně pošetilí…

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud