POHLEDEM SOUPEŘE: Toto jsou 4 nejlepší obránci v NHL nad 30 let podle Kevina Shattenkirka

Kdo patří mezi nejlepší obránce v současné NHL? Jinak to vidí fanoušci, jinak hokejoví experti a odlišně to mohou vidět i samotní hokejisté. A pak také záleží, ve které věkové kategorii je vybíráte.

Když chcete vědět, kdo je nejlepším hráčem na daném postu, zeptejte se rovnou hokejistů. Tak nějak to pojali na portálu The Players Tribune, kde dostal slovo Kevin Shattenkirk, vítěz Stanley Cupu z roku 2020. Třiatřicetiletý Američan, který nyní hájí barvy Anaheimu, vybral čtyři defenzivní esa starší 30 let, jež považuje za nejlepší v soutěži. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

4. Duncan Keith (Edmonton Oilers)

V NHL neexistuje mnoho lepších hráčů, kteří by účinněji bránili ve středním pásmu, než Duncan Keith z Edmontonu. „Je to klidný a inteligentní hokejista a je nesmírně těžké proti němu hrát. Umí fantasticky pracovat s hokejkou a má neskutečně šikovné ruce,“ chválí osmatřicetiletého Kanaďana Kevin Shattenkirk a jako příklad uvedl jeho famózní zákrok při nájezdu dvojice Krejčí - Lucic z Bostonu.

Pokračování 3 / 5

3. Ryan Suter (Dallas Stars)

Ryan Suter je podle Kevina Shattenkirka jedním z nejchytřejších obránců v NHL. „Je to hráč, který se asi nejvíc podobá Nicklasi Lidströmovi. Dříve trávil na ledě průměrně sedmadvacet minut v každém zápase, to je úplně bláznivé. Můj průměr se pohybuje mezi dvaceti a jednadvaceti minutami a můžu říct, že i malý rozdíl je hodně znát. Nedovedu si představit, že bych měl v téměř každém utkání odehrát ještě o pár minut víc,“ vyznává se Shattenkirk.

Suter ještě nyní - v 37 letech - zvládá v průměru odehrát kolem 24 minut, ale když na to přijde ještě jich pár přidá, protože je mistrem v hospodaření s energií. „Každý mladý hráč je nadržený na puk a má snahu makat neustále na sto procent. Jenže pak mu dojde šťáva. Inteligentní veteráni jako je Suter dokážou rozpoznat, kdy je třeba zapnout na plný výkon a kdy si naopak mohou trochu vydechnout,“ vysvětluje Shattenkirk.

Podle něho je Suter mistrem přihrávky z vlastního obranného pásma, odkud dokáže zakládat smrtící útočné akce. Bleskurychle se i pod tlakem dokáže rozhodnout pro tu nejlepší možnost.

Pokračování 4 / 5

2. Shea Weber (Vegas Golden Knights)

„Hrát proti tomuhle chlapovi není moc zábavné. Jednou jsem od něho dostal takový hit, že mi praskl chránič holeně,“ říká Kevin Shattenkirk. Naráží tak na tvrdost šestatřicetiletého kanadského beka, kterou je v NHL proslulý. Shea Weber umí soupeře pěkně podusit u mantinelů a v rozích kluziště.

„Naštěstí člověk nemá moc času přemýšlet o tom, že se ho bojí. Je tak rychlý, že si stačíte uvědomit – sakra, jestli mě zasáhne, bude to zatraceně bolet. A pak to přijde,“ popisuje pocity z hraní proti Weberovi Shattenkirk.

Každý tým se na něho pečlivě připravuje, jenže jemu stačí jedna či dvě šance za zápas, aby z nich buď dal gól nebo jej připravil pro spoluhráče. Kromě extrémní síly a agresivity je jeho velkou předností hokejová inteligence a předvídavost, kterou umí uplatnit v přesilovkách, kdy si dokáže perfektně najít střeleckou pozici. Zdánlivě bez zájmu stojí na modré čáře a vyčkává, pak ve správný moment vystartuje na puk a dělovkou skóruje.

Kvůli problémům s kolenem a kotníkem však Weber v minulé sezoně nezasáhl do žádného utkání a před pár dny byl z Montrealu, kde působil od roku 2016, vyměněn do Las Vegas. Je otázkou, zda se vůbec na led ještě vrátí.

Pokračování 5 / 5

1. Drew Doughty (Los Angeles Kings)

„První jméno, které mě napadne, když se mluví o elitních obráncích, je Drew Doughty,“ napsal Kevin Shattenkirk. Na dvaatřicetiletém Kanaďanovi oceňuje skvělé bruslení, agilitu, zdravou agresivitu a chladnou hlavu i v těch nejsvízelnějších situacích.

„Je snadné zůstat vzadu a hrát pozičně, ale nejsložitější rozhodnutí, jaké může obránce učinit, dělá v momentě, kdy se má rozhodnout, zda bude riskovat a podpoří útok. V předvídání toho správného okamžiku je Drew nejlepší na světě,“ míní Shattenkirk. Jako příklad uvádí gól, který Doughty vstřelil v roce 2014 ve finálové sérii s New Yorkem Rangers.

Doporučujeme

Články odjinud