Petr Čech - 140 milionů korun (Sparta – Rennes, 2002).  Petr Čech během své dlouhé a úspěšné kariéry získal spoustu trofejí včetně vítězství v Lize mistrů. V milionářské soutěži debutoval senzační remízou v barvách Sparty v duelu s Bayernem Mnichov. Pak už to šlo rychle, mistr Evropy do 21 let nepřijal výzvu z Anglie a odešel do francouzského Rennes, které mu posloužilo jako jakási mezistanice. Od roku 2004 byl až do konce sezony 2014/15 ikonou Chelsea a poté zamířil do Arsenalu. Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA /Profimedia.cz
 Jan Šimůnek - 140,5 milionů korun (Sparta – Wolfsburg, 2007).  V roce 2007 česká reprezentace vyválčila na světovém šampionátu hráčů do 20 let senzační stříbrné medaile. Jednou z nejvýraznějších postav týmu byl stoper Jan Šimůnek, který se po návratu z Kanady dostal do základní sestavy Sparty. V Praze ale dlouho nezůstal a putoval do Německa. Ve Wolfsburgu začal skvěle a společně s Edinem Džekem oslavil bundesligový titul. Prošel i dalšími německými kluby, hrál taky za Duklu, byl i v Maďarsku, svou kariéru už ale ukončil Foto: Profimedia.cz
 Tomáš Řepka - 149 milionů korun (Sparta – Fiorentina, 1998).  I když už Tomáš Řepka ve vrcholovém fotbalu nepůsobí, okolo jeho osoby je čas od času hodně živo. Známý bouřlivák hrál ve Spartě dvakrát. Ještě, než se vrátil z Anglie, působil na Letné po přestupu z Baníku Ostrava. Když pak odcházel do Fiorentiny, získal za něj pražský klub téměř 150 milionů korun. Foto: Profimedia.cz
 Martin Dúbravka - 170 milionů korun (Sparta – Newcastle, 2018) . Tento kšeft se Spartě náramně vyplatil. Slovenský reprezentační gólman přišel na Letnou zadarmo z Liberce na začátku sezony 2017/18, ovšem už v polovině ročníku putoval do Newcastlu. Nejprve na hostování, které se poté změnilo v přestup. Sparta za něj získala více než 170 milionů korun. Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
9
Fotogalerie

9 nejdražších hráčů, které Sparta prodala do ciziny. Rosického rekord odolal

Sparta sice v posledních letech tápe, stále však dokáže vychovat hráče, na kterých pořádně vydělá. Adam Hložek je toho jasným důkazem.

Časy, kdy Sparta vládla domácí fotbalové scéně, jsou pryč. Pravdou ale je, že pražským klubem prošla celá řada vynikajících fotbalistů a spousta z nich pak zamířila za tučné odstupné do zahraničí. Jména devíti nejdražších Sparťanů všech dob najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 10

Pavel Nedvěd - 138 milionů korun (Sparta – Lazio, 1996)

Pavel Nedvěd Sparta.jpg

Sice složitou cestou, přesto Pavel Nedvěd po vydařeném stříbrném Euru 1996 odešel ze Sparty do Itálie. O tehdejší oporu pražského celku a vycházející hvězdu české reprezentace projevilo zájem Lazio Řím, které za něj zaplatilo téměř 140 milionů korun.

Tato investice se římskému celku několikanásobně vyplatila. Grande Paolo zanechal v Laziu výraznou stopu a v roce 2001 zajistil klubu obrovskou sumu peněz, které do jeho nákupu investoval Juventus Turín.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 10

Petr Čech - 140 milionů korun (Sparta – Rennes, 2002)

Petr Čech Sparta.jpg

Petr Čech během své dlouhé a úspěšné kariéry získal spoustu trofejí včetně vítězství v Lize mistrů. V milionářské soutěži debutoval senzační remízou v barvách Sparty v duelu s Bayernem Mnichov. Pak už to šlo rychle, mistr Evropy do 21 let nepřijal výzvu z Anglie a odešel do francouzského Rennes, které mu posloužilo jako jakási mezistanice. Od roku 2004 byl až do konce sezony 2014/15 ikonou Chelsea a poté zamířil do Arsenalu.

Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA /Profimedia.cz

Pokračování 4 / 10

Jan Šimůnek - 140,5 milionů korun (Sparta – Wolfsburg, 2007)

Jan Šimůnek.jpg

V roce 2007 česká reprezentace vyválčila na světovém šampionátu hráčů do 20 let senzační stříbrné medaile. Jednou z nejvýraznějších postav týmu byl stoper Jan Šimůnek, který se po návratu z Kanady dostal do základní sestavy Sparty. V Praze ale dlouho nezůstal a putoval do Německa. Ve Wolfsburgu začal skvěle a společně s Edinem Džekem oslavil bundesligový titul. Prošel i dalšími německými kluby, hrál taky za Duklu, byl i v Maďarsku, svou kariéru už ale ukončil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 10

Tomáš Řepka - 149 milionů korun (Sparta – Fiorentina, 1998)

Tomáš Řepka Sparta.jpg

I když už Tomáš Řepka ve vrcholovém fotbalu nepůsobí, okolo jeho osoby je čas od času hodně živo. Známý bouřlivák hrál ve Spartě dvakrát. Ještě, než se vrátil z Anglie, působil na Letné po přestupu z Baníku Ostrava. Když pak odcházel do Fiorentiny, získal za něj pražský klub téměř 150 milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 10

Martin Dúbravka - 170 milionů korun (Sparta – Newcastle, 2018)

Martin Dúbravka Sparta  Pavel Mazáč CNC Profimedia.jpg

Tento kšeft se Spartě náramně vyplatil. Slovenský reprezentační gólman přišel na Letnou zadarmo z Liberce na začátku sezony 2017/18, ovšem už v polovině ročníku putoval do Newcastlu. Nejprve na hostování, které se poté změnilo v přestup. Sparta za něj získala více než 170 milionů korun.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Pokračování 7 / 10

Nicolae Stanciu - 200 milionů korun (Sparta - Al Ahlí, 2019)

Nicolae Stanciu SParta Czech News Center  Rušinová Mária  CNC  Profimedia.jpg

Když ho Sparta kupovala, zaplatila za něj 96 milionů korun a Nicolae Stanciu se stal nejdražším ligovým hráčem všech dob. Na Letné byl ihned jedním z lídrů týmu, v české metropoli se ale dlouho neohřál. Přestože ještě v závěru podzimu ročníku 2018/19 prohlašoval, že se nikam nechystá, na konci ledna přestoupil zhruba za 200 milionů korun do saúdskoarabského Al-Ahlí. Pak se do Prahy vrátil, Spartu však vyměnil za Slavii. Od zimy je v Číně.

Foto: Czech News Center / Rušinová Mária / CNC / Profimedia

Pokračování 8 / 10

Bořek Dočkal - 234 milionů korun (Sparta - Che-nan Ťien-jie, 2017)

Bořek Dočkal.jpg

V době rozmachu čínské fotbalové ligy Číňané skupovali po celém světě velké fotbalové ryby a své sítě rozhodili i na malém českém rybníku, v němž lapili záložníka Bořka Dočkala. Tehdy osmadvacetiletý hráč se z Letné přesunul do klubu Che-nan Ťien-jie za 8,5 milionu eur, což je 234 milionů korun. Po roce však zamířil na hostování do Philadelphie a pak se zase vrátil do Sparty. Po uplynulé sezoně ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 10

Adam Hložek - 450 milionů korun (Sparta – Leverkusen, 2022)

Adam Hložek Sparta 22 Vlastimil Vacek  Právo  Profimedia.jpg

Seznam klubů, které kroužily okolo Adama Hložka, byl hodně dlouhý. Údajně ho lákal Liverpool, Neapol nebo Sevilla, ale taky týmy z německé Bundesligy v čele s Dortmundem, Bayernem nebo Lipskem. O devatenáctiletého fotbalistu však stál taky Leverkusen, který byl nakonec nejúspěšnější. Domácí fotbalový klenot odešel do týmu Patrika Schicka za 450 milionů korun a podepsal smlouvu na pět let. Spartu opouští s bilancí 105 odehraných zápasů, ve kterých dal 34 branek a přidal 29 asistencí.

Foto: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

Pokračování 10 / 10

Tomáš Rosický - 504 milionů korun (Sparta – Dortmund, 2001)

Tomáš Rosický Sparta 2.jpg

Nejdražším fotbalistou, kterého kdy Sparta prodala, zůstává Tomáš Rosický. Český reprezentant kopal za letenský tým do roku 2001, kdy zamířil do Dortmundu, který za něj do Prahy poslal 449 milionů korun. To ale nebylo všechno. Jelikož Borussia prošla do Ligy mistrů, přiletěl na Letnou další ranec peněz, takže celková přestupní částka se nakonec vyšplhala na 504 milionů korun. A spokojeni byli všichni. Sparta výrazně nafoukla klubovou kasu, Dortmund měl v týmu excelentního záložníka a z Rosy se stal Malý Mozart, o kterého později projevil zájem Arsenal, odkud se v roce 2016 vrátil na Letnou.

Foto: DAN MATERNA / MAFRA /Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud