Kanaďané - společně s hráči Spojených států - tvoří základní kostry všech týmů v NHL. Mezi nejštědřeji placené boháče v prestižní zámořské lize se však řadí i nemálo Evropanů.
Hokejisté z Evropy už dávno nejsou v NHL jen do počtu. Borci ze starého kontinentu zastávají v zámořských týmech důležité role, a často jsou za ně královsky placeni. Jména pěti nejlépe vydělávajících evropských hráčů v ročníku 2022/23 najdete v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 6
5. Andrej Vasilevskij (Rusko, Tampa Bay Lightning) – 11 milionů dolarů

Po skvělých výkonech, které předváděl na juniorské úrovni, si ruský brankář Andrej Vasilevskij vybojoval v sezoně 2013/14 místo jedničky v brance celku Salavat Ufa. Odchytal 28 zápasů v základní části, osmnáct utkání v play-off KHL a pomohl svému týmu do finále Východní konference.
Přes 190 centimetrů vysokého mladíka si v roce 2012 vybrala jako devatenáctého hráče v draftu Tampa Bay a tamní skauti nadaného brankáře bedlivě sledovali i během jeho angažmá v KHL. A mohli z něho mít radost, takže po sezoně 2013/14 mu nabídli smlouvu a mladý Rus si ve svém premiérovém ročníku v NHL zachytal v 16 zápasech.
V další sezoně dostal šancí ještě víc a odchytal 24 střetnutí. S úspěšností zákroků 91 % a průměrem 2,76 inkasovaných gólů na zápas se rozhodně ukázal v dobrém světle, i tak ale mnohé fanoušky překvapilo, když v sezoně 2016/17 vystrnadil z branky Bena Bishopa a zaujal post gólmanské jedničky.
Nyní je jednou z nejzářivějších brankářských hvězd v NHL. V ročníku 2018/19 získal Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana soutěže, dvakrát přivedl Tampu Bay ke Stanley Cupu. Jednou obdržel Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play-off.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 6
2. – 4. Erik Karlsson (Švédsko, San Jose Sharks) – 12 milionů dolarů

Obránce Erik Karlsson umí řídit hru, skvěle bruslí a je nesmírně kreativní. Během prvních tří sezon v NHL nasbíral 149 kanadských bodů. Jen jeden švédský bek měl v minulosti tak famózní nástup do soutěže – Nicklas Lidström. Víc asi není třeba dodávat.
Karlsson patří dlouhodobě mezi nejproduktivnější beky soutěže. Dvakrát už získal Norris Trophy pro nejlepšího zadáka v NHL. Experti tvrdí, že je jedním z nejúžasnějších ofenzivních obránců v lize a čísla jim dávají za pravdu. Před ročníkem 2018/19 se po devíti letech, z nichž čtyři poslední zastával funkci kapitána, rozloučil s Ottawou a zamířil do San Jose, v jehož dresu odehrál už pátou sezonu. A i když to z pohledu Sharks nebyl povedený ročník, po individuální stránce si ji Karlsson zapíše do životopisu zlatým písmem. Poprvé v kariéře totiž překonal stobodovou hranici (25+76). Že to dokázal ve věku 32 let je prostě fantastické a těžko si představit, že by za pár týdnů nezvedl nad hlavu svou třetí Norris Trophy.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 6
2. – 4. Sergej Bobrovskij (Rusko, Florida Panthers) – 12 milionů dolarů

Když Sergej Bobrovskij získal v roce 2013 v dresu Columbusu Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře soutěže, museli si asi manažeři Philadelphie rvát vlasy z hlavy. A když to samé zvládl ještě o čtyři léta později, asi jen smutně kroutili holými lebkami, jak mohli dopustit, aby v roce 2012 odešel z klubu.
Bobrovskij je jedním z hráčů, který nikdy neprošel draftem. Flyers ukořistili talentovaného brankáře z Metallurgu Novokuzněck, v jehož dresu zářil v KHL. Mladý Rus hned v prvním ročníku v NHL odchytal 54 zápasů a byl jedničkou mezi tyčemi, ale vyřazovací boje se mu moc nepovedly. V dalším roce kleslo jeho vytížení na polovinu a po sezoně byl vyměněn za tři výběry v draftu do Columbusu. V novém působišti se Bobrovského talent rozzářil naplno a stal je jednou z největších hvězd v zámořských brankovištích.
V roce 2019 už jako brankářská superhvězda zamířil na Floridu, kde podepsal sedmiletý kontrakt, z něhož nyní odkrojuje čtvrtou sezonu. V základní části patřil s průměrem více než tří inkasovaných branek na utkání a úspěšností zákroků těsně nad 90 procent k podprůměru v NHL, ale v play-off dává zavzpomínat na své nejlepší časy. Pokud dovede Panthers ke Stanley Cupu, budou to dobře investované peníze.
Foto: Profmedia.cz
Pokračování 5 / 6
2. – 4. Aleksander Barkov (Finsko, Florida Panthers) – 12 milionů dolarů

Nenechte se zmást jménem. Aleksander Barkov je sice synem bývalého sovětského hokejisty stejného jména, narodil se však v Tampere a kromě ruského má i finské občanství.
Barkov je mimořádným talentem, jehož největší devizou je tvořivost, ale také urostlá postava. Měří 191 centimetrů a od puku ho jen tak neodstaví ani zkušení obránci. V základní části aktuální sezony NHL odehrál 68 zápasů, ve kterých nasbíral 78 bodů za 23 branek a 55 asistencí.
Dvojce draftu z roku 2013 je nyní 27 let a je v nejlepším hokejovém věku. Se dvěma kvalitními křídly po boku je nezastavitelným hráčem. V ročníku 2020/21 vyhrál J. Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka. Je celkem reálné, že by na konci sezony mohl zvednout nad hlavu Stanley Cup, protože Panthers se po 27 letech i jeho zásluhou probojovali do finále play-off.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 6
1. Artěmij Panarin (Rusko, New York Rangers) – 12,5 milionu dolarů

Ruský útočník Artěmij Panarin zazářil v NHL hned ve své premiérové sezoně 2015/16 a válel v ní jako ostřílený mazák. Ne náhodou získal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka soutěže. Mladý dravec těžil z toho, že naskakoval na led vedle fenomenálního Patricka Kanea. Ti dva si spolu náramně rozuměli.
Tehdy hrál Panarin ještě za směšné peníze, takže si v Chicagu mohli spokojeně mnout ruce, protože jeho výkony mnohonásobně předčily i ta nejoptimističtější očekávání. Po dvou letech v Chicagu oslňoval dvě sezony v Columbusu a nyní má za sebou čtvrtý rok v dresu New Yorku Rangers. Patří mezi největší persony ligy a zároveň je také jedním z nejlépe placených hráčů. S klubem má podepsanou smlouvu do roku 2026, která mu vynesla v současném ročníku 12,5 milionu dolarů.
Foto: Profimedia.cz