Přičinliví sběratelé nul. 3 aktivní gólmani, kteří jsou členy Klubu ligových brankářů

Víte, co mají společného Petr Čech, Jaromír Blažek, Jan Stejskal a Martin Vaniak? Každý z nich vychytal více než 160 čistých kont a drží se na předních příčkách v Klubu ligových brankářů. Všichni ale zároveň už ukončili kariéru.

V Klubu ligových brankářů jsou gólmani, kteří vychytali alespoň stovku čistých kont. Jasným králem tohoto žebříčku je Petr Čech, jenž má na kontě 248 zápasů bez inkasované branky. V této elitní společnosti jsou však i tři gólmani, kteří jsou stále aktivní. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

3. Tomáš Grigar (108 nul)

Tomáš Grigar Teplice 19.jpg

Kariéru v nejvyšší soutěži odstartoval brankář Tomáš Grigar v sezoně 2004/05 ve Spartě, na Letné se ale nedokázal prosadit, a tak od ročníku 2008/09 chytá v Teplicích. I v 39 letech si drží solidní formu. Na kontě má 327 ligových utkání, ve kterých si zapsal do statistik 108 vychytaných nul - jedenáct v dresu Sparty a 97 v barvách Teplic. Po sezoně mu skončí na severu Čech smlouva a možná se vydá do sportovního důchodu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

2. Tomáš Vaclík (115 nul)

Tomáš Vaclík-Olympiakos.jpg

V roce 2014 získal Tomáš Vaclík mistrovský titul se Spartou a poté někdejší gólman žižkovské Viktorky odešel do zahraničí. Nejprve působil v Basileji, odkud v roce 2018 přestoupil do Sevilly. Reprezentační brankář se ihned zařadil mezi nejlepší gólmany španělské nejvyšší soutěže a v roce 2020 vychytal stou ligovou nulu v kariéře. Připsal si ji v duelu s Leganes. Od loňského léta už ale střádá čistá konta v barvách řeckého Olympiakosu Pireus. Celkem už jich má ve statistikách sto patnáct.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

1. Jan Laštůvka (151 nul)

Jan Laštůvka-Baník2.jpg

Už pátý je v celkovém žebříčku Klubu ligových brankářů devětatřicetiletý Jan Laštůvka, který se do elitní společnosti dostal, když ještě hájil branku Slavie. První nuly však začal sbírat v Baníku, odkud přestoupil do Šachtaru Doněck. Působil také v Bochumi, West Hamu United a Dněpropetrovsku. Po návratu domů chytal za Karvinou, půl roku byl v Edenu a nyní je už pátým rokem zase oporou Baníku. V aktuálním ročníku vychytal nulu pětkrát. 

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud