Dnes slaví (nebo by oslavilo) narozeniny 30 borců, kteří si zahráli v nejslavnější hokejové lize světa – NHL. Dva z nich tam odehráli jediné utkání. Na druhé straně najdeme ale pár borců narozených 17. února, kteří se do historie soutěže zapsali poměrně výrazným písmem.
Všechno nejlepší, sluší se popřát dnešním oslavencům, kteří spatřili světlo světa 17. února. Ty nejlepší s tímto datem narození, kteří si zahráli v NHL (jsou mezi nimi i dva Češi), najdete v následujících kapitolách a ve fotogalerii.
Pokračování 2 / 7
6. Todd Harvey (Kanada) – 50 let

Útočník Todd Harvey býval velkým talentem kanadského hokeje. V roce 1993 si ho draftu už jako devátého hráče v celkovém pořadí vybral Dallas a on se pak coby člen juniorské reprezentace javorového listu podílel na dvou titulech Kanady na mistrovství světa dvacítek.
V juniorských soutěžích byl Harvey superhvězdou, po přechodu do NHL, v níž debutoval v sezoně 1994/95, však nikdy nenaplnil potenciál, který v něm vězel. Jen jednou v kariéře se dostal v základní části přes třicet bodů. V prestižní lize nakonec odehrál 11 sezon a kromě Dallasu hájil barvy New Yorku Rangers, San Jose Sharks a Edmontonu Oilers. Kariéru ukončil v roce 2008 s bilancí 671 utkání a 223 bodů (91+132).
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 7
5. Lindy Ruff (Kanada) – 65 let

Lindy Ruff je dnes uznávaným koučem. Nyní vede Buffalo Sabres, předtím byl hlavním trenérem New Yorku Rangers, Dallasu Stars a New Jersey Devils. Když v roce 1993 ukončil hráčskou kariéru, okamžitě začal pracovat jako asistent kouče u Panthers na Floridě. Reprezentační celek Kanady přivedl v letech 2010 a 2014 ke zlatým medailím na olympijských hrách.
Jeho hráčská kariéra v NHL trvala dvanáct let a většinu jí strávil v Buffalu, kde pobyl téměř deset roků a tři z nich byl kapitánem týmu. V New Yorku Rangers pak působil něco přes dva roky. Jako hráč se však žádného úspěchu nedočkal. Když se loučil s NHL, měl na kontě 691 zápasů a rovných 300 bodů (105+195). Dalších 52 střetnutí a 24 bodů si připsal ve vyřazovacích bojích.
Pokračování 4 / 7
4. Michael Frolík (Česká republika) – 37 let

Útočník Michael Frolík je kladenským rodákem i odchovancem. Už velmi brzy bylo znát, že v něm dřímá velký hokejový talent. V roce 2006 byl draftován Floridou už jako desátý hráč v celkovém pořadí a nedlouho po draftu se vydal do zámoří, kde působil dva roky v juniorském celku Rimouski Océanic, kde patřil k oporám.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
V sezoně 2008/09 debutoval v NHL a ve svém premiérovém ročníku nastřílel 21 branek a nasbíral 45 bodů v 82 zápasech. Na Floridě strávil necelé tři roky a byl vytrejdován do Chicaga, což se ukázalo jako šťastné řízení osudu, protože v Blackhawks vybojoval v roce 2013 Stanley Cup. Sezonu tehdy poznamenala výluka a Frolík se k výborným výkonům rozehrál v dresu Chomutova v extralize.
Od dalšího ročníku už byl ale hráčem Winnipegu, odkud po dvou letech zamířil do Calgary. Plameny však přestaly s českým forvardem počítat a poslaly ho do Buffala. Tam ale jeho zámořská kariéra skomírala a definitivně pohasla Montrealu. Následně zamířil zpět do Evropy, působil ve Švýcarsku a naposled hájil barvy Kladna v extralize. V NHL odehrál 858 utkání a zaznamenal 384 bodů (159+225).
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 7
3. Adam Fox (USA) - 27 let

Nenápadná hvězdička, z níž vyrostla nápadná hvězda NHL. Tak by se dal charakterizovat příběh Adama Foxe. Americký obránce byl v roce 2016 draftován Calgary až ze 66. místa ve třetím kole, ale Flames mu nikdy nedali šanci zahrát si v NHL. Mistr světa z juniorského šampionátu v roce 2017 měl však štěstí. V roce 2018 koupila jeho hráčská práva Carolina a o sezonu později to samé udělali New York Rangers. V Madison Square Garden dostal Fox šanci, kterou dokázal využít.
Ve své nováčkovské sezoně zaznamenal 42 bodů (8+34) v 70 zápasech a od té doby je jasnou defenzivní jedničkou mužstva. V roce 2021 vyhrál Norris Trophy pro nejlepšího zadáka NHL. Rangers si talentovaného borce smluvně pojistili až do roku 2029.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 7
2. Václav Prospal (Česká republika) – 50 let

Českobudějovický odchovanec Václav Prospal byl do NHL draftován v roce 1993 ve třetím kole Philadelphií a následně odešel z jihu Čech do zámoří. Přestože mohl hrát ještě v juniorské soutěži, naskočil v 18 letech do soutěže dospělých a působil ve farmářském celku Hershey Bears v AHL, kde si vedl velmi dobře a rychle se stal jedním z pilířů mužstva.
Na první šanci v NHL si však musel počkat až do ročníku 1996/97. Okamžitě ukázal, že na elitní ligu má schopnosti i výkonnost. V další sezoně ho však Letci vytrejdovali do Ottawy a tím odstartovali jeho cestovatelskou anabázi mezi zámořskými kluby. Postupně pak oblékal dresy Floridy, Tampy Bay, Anaheimu, opět Tampy Bay a Philadelphie, New Yorku Rangers a Columbusu. Když v roce 2013 udělal za profesionální kariérou tečku, měl na kontě 1108 utkání v základní části soutěže a 766 bodů (255+510). Dalších 65 zápasů a 35 bodů posbíral v bojích play-off.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 7
1. Luc Robitaille (Kanada) – 59 let

Málokdo asi očekával, když si Luca Robitailla v roce 1984 vybralo Los Angeles až jako 171. hráče v celkovém pořadí draftu, že z něho vyroste jedna z legendárních postav NHL. Údajně nebyl dobrým bruslařem, takže o něj nebyl zájem. Kings však nechali „Lucky Luca“ ještě dva roky vyzrát v juniorské soutěži QMJHL, v níž se stal v dresu celku Hull Olympiques superhvězdou. Během dvou sezon nasbíral v 67 zápasech neuvěřitelných 340 kanadských bodů!
V roce 1987 získal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka NHL, a to navzdory faktu, že skutečně nikdy nebyl nijak excelentním bruslařem. Ve své nejpovedenější sezoně 1992/93 měl ve statistikách 125 bodů za 63 branek a 62 asistencí. Uměl dávat góly téměř z ničeho. Alespoň 44 branek zaznamenal v osmi po sobě jdoucích sezonách – jen Wayne Gretzky a Mike Bossy jsou na tom v tomto ohledu lépe.
V roce 1994 vstřelil vítězný gól ve finále mistrovství světa v Itálii a zajistil pro Kanadu po 33 letech dlouhého čekání zlaté medaile. Z Los Angeles se ve stejném roce stěhoval do Pittsburghu a přes New York Rangers se o tři roky později vrátil opět do Kalifornie. Premiérového Stanley Cupu se však dočkal až po přestup do Detroitu v roce 2002. Po dvou sezonách v dresu Rudých křídel se potřetí vrátil do Los Angeles, kde v roce 2006 ukončil po 19 letech kariéru v NHL.
Foto: Profimedia.cz