1993: Petr Kouba  Historicky prvním vítězem ankety po rozdělení Československa se stal Petr Kouba. Tehdejší brankář Sparty, který v roce 1996 dovedl český tým do finále mistrovství Evropy, měl v době triumfu 24 let a za sebou premiéru v národním týmu i dva triumfy ve federální soutěži. Profimedia.cz
 1994: Pavel Kuka  Do roku 1993 hrál Pavel Kuka za Slavii, poté už kopal v německém Kaiserslauternu, kde strávil čtyři roky. A právě coby hráč bundesligového klubu získal tehdejší reprezentační útočník ocenění Fotbalista roku. Profimedia.cz
 1995: Radek Drulák  Chelsea, Juventus, Arsenal, Manchester United, to je jen stručný výčet klubů, ve kterých působili čeští fotbalisté, když získali ocenění pro nejlepšího fotbalistu roku. Najdeme zde ale i jednu výjimku. Je třeba vrátit se až do roku 1995, ve kterém se vítězem ankety stal Radek Drulák, jenž v té době působil v Drnovicích. Ve stejném roce se stal nejlepším střelcem Gambrinus ligy. Profimedia.cz
 1996: Karel Poborský a Patrik Berger  Na Euru v Anglii vylétly hvězdy několika českých fotbalistů, zbývalo jen vybrat toho nejlepšího. Ocenění nakonec ukořistili hned dva. Jedním byl Karel Poborský, který legendárním lobem poslal Čechy do semifinále a sám sebe do Manchesteru United. Na Old Trafford navíc odcházel coby mistr české ligy. Druhým oceněným borcem byl Patrik Berger, jenž byl v době konání šampionátu hráčem Borussie Dortmund a po něm přestoupil do Liverpoolu. Nikdy potom už se dva borci o titul nejlepšího českého hráče roku nepodělili. Profimedia.cz
16
Fotogalerie

Rekordman Petr Čech a dalších 15 hráčů, kteří se dosud stali českým Fotbalistou roku

Už skoro měsíc známe jméno posledního vítěze nejprestižnější české ankety, v níž se hlasuje o nejlepším fotbalistovi roku. Do listiny oceněných se zapsal nový borec, který rozšířil počet vítězů na šestnáct.

Petr Čech-fotbalista roku.jpg
Petr Čech se stal nejlepším českým fotbalistou roku devětkrát. V budoucnosti tento jeho výkon těžko někdo další překoná. (Foto: Profimedia.cz)

Patrik Schick se stal letos v květnu v anketě Fotbalista roku, kterou pořádá Fotbalová asociace České republiky a v níž hlasují hráči, trenéři, funkcionáři a novináři, již šestnáctým vítězem. Všechny nejvýše oceněné borce v historii samostatného tuzemského fotbalu najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 16

1993: Petr Kouba

Petr Kouba.jpg

Historicky prvním vítězem ankety po rozdělení Československa se stal Petr Kouba. Tehdejší brankář Sparty, který v roce 1996 dovedl český tým do finále mistrovství Evropy, měl v době triumfu 24 let a za sebou premiéru v národním týmu i dva triumfy ve federální soutěži.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 16

1994: Pavel Kuka

Kuka.jpg

Do roku 1993 hrál Pavel Kuka za Slavii, poté už kopal v německém Kaiserslauternu, kde strávil čtyři roky. A právě coby hráč bundesligového klubu získal tehdejší reprezentační útočník ocenění Fotbalista roku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 16

1995: Radek Drulák

Radek Drulák.jpg

Chelsea, Juventus, Arsenal, Manchester United, to je jen stručný výčet klubů, ve kterých působili čeští fotbalisté, když získali ocenění pro nejlepšího fotbalistu roku. Najdeme zde ale i jednu výjimku.

Je třeba vrátit se až do roku 1995, ve kterém se vítězem ankety stal Radek Drulák, jenž v té době působil v Drnovicích. Ve stejném roce se stal nejlepším střelcem Gambrinus ligy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 16

1996: Karel Poborský a Patrik Berger

Poborský-Berger.jpg

Na Euru v Anglii vylétly hvězdy několika českých fotbalistů, zbývalo jen vybrat toho nejlepšího. Ocenění nakonec ukořistili hned dva.

Jedním byl Karel Poborský, který legendárním lobem poslal Čechy do semifinále a sám sebe do Manchesteru United. Na Old Trafford navíc odcházel coby mistr české ligy. Druhým oceněným borcem byl Patrik Berger, jenž byl v době konání šampionátu hráčem Borussie Dortmund a po něm přestoupil do Liverpoolu. Nikdy potom už se dva borci o titul nejlepšího českého hráče roku nepodělili.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 16

1997: Jiří Němec

Jiří Němec.jpg

Psal se rok 1993, když Jiří Němec odešel do bundesligového Schalke 04, kde vydržel necelých deset let. Rok po stříbru z Eura s německým velkoklubem vybojoval triumf v Poháru UEFA, za což byl odměněn cenou Fotbalista roku. Autor jediného reprezentačního gólu ukončil kariéru v roce 2005.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 16

1998, 2000, 2003 a 2004: Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd.jpg

Pavel Nedvěd je po Petru Čechovi druhým nejúspěšnějším hráčem této ankety. Poprvé se Fotbalistou roku stal v roce 1998, pak v roce 2000, tedy ještě v dobách, kdy hrával za Lazio. Další triumfy bral v barvách Juventusu. Poprvé se dočkal v roce 2003, v němž obdržel i Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu světa. Radoval se i o rok později.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 16

1999: Jan Koller

Jan Koller.jpg

Dva roky v belgickém Anderlechtu Janovi Kollerovi stačily k tomu, aby se z něj stala hvězda světového formátu. „Dino“ oslavil dva ligové tituly, byl nejlepším střelcem soutěže a zároveň si vysloužil ocenění Fotbalisty roku. Dva roky nato odešel do Dortmundu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 16

2001, 2002, 2006: Tomáš Rosický

Tomáš ROsický Euro 2004.jpg

Když Tomáš Rosický v roce 2001 přestoupil ze Sparty do Borussie Dortmund, postaral se o nejdražší transfer v historii české ligy. Ve stejném období se poprvé stal Fotbalistou roku, což napodobil i o rok později. V roce 2002 také vyhrál německou Bundesligu a bojoval ve finále Poháru UEFA. Třetí triumf do sbírky „Rosa“ přidal už v době, kdy hájil barvy Arsenalu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 16

2005, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016: Petr Čech

Petr Čech.jpg

Čtyřikrát vyhrál anglickou Premier League, stal se nejlepším gólmanem světa a deset let byl jedničkou Chelsea. Petr Čech je zároveň rekordmanem ankety Fotbalista roku, kterou vyhrál devětkrát. Poprvé v roce 2005, pak triumfoval nepřetržitě od roku 2008. Až v roce 2014 jeho panování přerušil David Lafata, ale nebylo to nadlouho. V dalších dvou letech si cenu pro nejlepšího českého hráče roku odnesl opět on.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 16

2007: Marek Jankulovski

Jankulovski AC 2.jpg

Není moc českých fotbalistů, kterým se povedlo vyhrát Ligu mistrů. Jedním z vyvolených je Marek Jankulovski, který triumfoval v roce 2007 s milánským AC. Nebylo proto žádným překvapením, když se následně stal Fotbalistou roku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 16

2014: David Lafata

David Lafata.jpg

Když se v březnu roku 2014 prostřílel David Lafata do čela historické tabulky střelců tuzemské nejvyšší soutěže, bylo už mnohým zřejmé, že by mohl také získat titul Fotbalistou roku, což se také stalo. V sezoně 2013/14 pomohl Spartě dvaceti góly k zisku mistrovskému titulu a stal se králem ligových střelců. To se mu povedlo během kariéry šestkrát. Rok 2014 byl vůbec nejpovedenějším v jeho sportovním životě, neboť navíc ještě obdržel v anketě Klubu sportovních novinářů ocenění pro nejlepšího útočníka Gambrinus ligy v sezoně 2013/14 a v anketě FAČR byl zvolen osobností ligy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 16

2017: Vladimír Darida

Darida.jpg

Nejlepším českým fotbalistou roku 2017 se stal Vladimír Darida. Někdejší opora plzeňské Viktorie a dvojnásobný ligový šampion se vypravil v roce 2013 na první zahraniční štaci do Freiburgu. Po dvou letech se přesunul do Berlína a stal se jedním z pilířů záložní řady Herthy. Za své výkony na klubové scéně i v reprezentačním dresu překvapivě obdržel prestižní cenu a za svými zády nechal na druhé příčce gólmana Petra Čecha.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 16

2018: Tomáš Vaclík

Tomáš Vaclík-Sevilla.jpg

Od posledního triumfu Petra Čecha v anketě Fotbalista roku uplynuly jen dva roky a prestižní ocenění si opět převzal brankář - Tomáš Vaclík. Čechův nástupce mezi tyčemi u reprezentačního týmu přestoupil po sezoně 2017/18 ze švýcarské Basileje do španělské Sevilly, hned získal pozici gólmanské jedničky a stal se oporou mužstva. Dařilo se mu také v národním týmu a v hlasování vyhrál s velkým náskokem před obráncem Pavlem Kadeřábkem a záložníkem Tomášem Součkem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 16

2019 a 2020: Tomáš Souček

Tomáš Souček2.jpg

V 25 letech si Tomáš Souček vychutnal premiérové vítězství v anketě Fotbalista roku. Vyhrál s velkým náskokem před brankářem Tomášem Vaclíkem a záložníkem Vladimírem Daridou. Součkovi se rok 2019 mimořádně povedl. S pražskou Slavií na jaře vyhrál českou ligu i domácí pohár a prošel s ní do čtvrtfinále Evropské ligy. Byl také vyhlášen nejlepším hráčem ligové sezony 2018/19.

S červenobílými pak suverénně ovládl i podzimní část ligového ročníku 2019/20 a zahrál si základní skupinu Ligy mistrů. Národnímu týmu pomohl k postupu na evropský šampionát. V lednu 2020 zamířil na hostování do West Hamu United, které se v létě změnilo v přestup. V anglickém klubu i v reprezentaci se mu dařilo tak dobře, že o rok později titul nejlepšího fotbalisty roku obhájil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 16 / 16

2021: Patrik Schick

Patrik Schick-Leverkusen.jpg

Autor nejhezčího gólu na loňském mistrovství Evropy a druhý nejlepší střelec tohoto šampionátu Patrik Schick vyhrál letos poprvé v kariéře anketu Fotbalista roku. Druhý skončil Tomáš Souček a třetí Vladimír Coufal, tedy duo z West Hamu United.

Vítězství si zasloužil za mimořádný rok. O pozici nejlepšího střelce na Euru ho připravil jen nižší počet asistencí, než měl Cristiano Ronaldo. Jeho nezapomenutelnou trefu proti Skotsku z padesáti metrů zvolili fanoušci nejhezčím gólem šampionátu. Střelecky se mu dařilo v německé lize i v reprezentaci, v níž v 11 zápasech vstřelil sedm branek.

Schick se stal teprve druhým útočníkem, který prestižní anketu v jednadvacátém století vyhrál. Navázal tak na vítězství Davida Lafaty z roku 2014.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud